|   |   | 

İstanbul'da Konut Fiyatları 5 Yılda Yüzde 76 Arttı

Remax türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, Türkiye'de ve özellikle İstanbul'da konut fiyatlarının 5 yılda yüzde 76 arttığını bildirdi.

İstanbul'da Konut Fiyatları 5 Yılda Yüzde 76 Arttı

Karahan, yurt dışında kentsel dönüşüm denildiğinde akla "bir şehrin sil baştan yapılması" geldiğini dile getirerek, Brezilya'nın Rio de Janeiro'da Türkiye'deki "kentsel dönüşüm"e benzer yenilenmenin yapıldığını söyledi.

Dünyada genelde meydan düzenlemesi tarzında yenilenmelerle karşılaşıldığını ifade eden Karahan, Londra'da Trafalgar Meydanı'nın buna bir örnek olduğunu aktardı.

Karahan, deprem riski altında olunduğundan eski binaların "emin" hale getirilmesi amacıyla kanun çıkarıldığını kaydederek, kentsel dönüşümün en iyisinin yapılması gerektiğini vurguladı. Karahan, İstanbul'di Bağcılar ve Esenyurt'taki dönüşüm örneklerini sosyal amaçlı ve merkezi yapılanmayla gerçekleştirildiği için beğendiğini anlattı.

İstanbul'da en pahalı ilçe Beşiktaş

Gökhan Karahan, İstanbul'un dünya genelinde konut yatırımı için uygun bir şehir olduğunu belirterek, kentte konut edinmenin giderek zorlaştığını, konut faizi bir ara düşmesine rağmen tekrar yükseldiğini söyledi.

Konut fiyatı açısından İstanbul'un Avrupa başkentlerine kıyasla hala çok çok ucuz olduğunu ifade eden Karahan, "Uluslararası bir yatırımcı 'nereden ev alırım' diye düşündüğünde İstanbul resmen sırıtıyor" dedi.

İstanbul'da konut değerleri açısından en değerli ilçenin metrekare başına 10 bin 500 lirayla Beşiktaş olduğunu belirten Karahan, burayı 7 bin 900 lira ile Sarıyer, 5 bin 800 lira ile Beykoz, 5 bin 400 lira ile Bakırköy ve 5 bin 300 lira ile Kadıköy'ün izlediğini bildirdi.

Son 5 yılda konut fiyatları arttı

Karahan, Nisan 2009'da konut fiyatlarının Nisan 2008'e kıyasla yüzde 15 düştüğünü dile getirerek, bu düşüşü ABD kaynaklı global mortgage krizine bağladı.

Türkiye'de konut fiyatlarında son 5 yılda hep yukarıya doğru gelişme olduğunu anlatan Karahan, şu bilgileri verdi:

"Yani hem Türkiye'de hem İstanbul'da son 5 yılda konut fiyatları sürekli arttı. ABD'deki kriz nedeniyle dünyanın pek çok ülkesinde fiyat düşüşleri çok daha sert ve uzun süreli oldu. Türkiye'nin iç dinamikleri sebebiyle gayrimenkuldeki fiyat düşüşü sınırlı kalmıştı. Nisan 2009'da konut fiyatları Nisan 2008'e kıyasla yüzde 15 düşmüştü. O tarihten itibaren İstanbul'da konut fiyatlarında Nisan 2014'e kadar toplamda yüzde 76'lık artış yaşandı. Bu artış Türkiye genelinde yüzde 62, Ankara'da Ankara'da yüzde 55, İzmir'de de yüzde 49 oldu. Yıllık bazda bakarsak konut fiyatları, Türkiye genelinde 2009 ve 2010'da yüzde 4'er, 2011'de yüzde 8, 2012'de yüzde 17 ve 2013'te de yüzde 14 arttı. İstanbul'da konut fiyatlarının ortalama artışına baktığımızda, 2009'da yüzde 2, 2010'da yüzde 6, 2011'de yüzde 9, 2012'de yüzde 20, 2013'te ise yüzde 18 artış oldu. Bu fiyatları Beşiktaş'tan da Esenyurt veya Tuzla'dan da alarak harmanlıyoruz ve ortalamasını çıkarıyoruz."

İstanbul'da bir yılda yüzde 20 arttı

Dünya metropollerindeki son 1 yıldaki fiyat artışlarına değinen Karahan, Cakarta, Bangkok, Miami gibi şehirlerde konut fiyatlarının son 1 yılda İstanbul'dan daha fazla arttığını söyledi.

Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, son 1 yılda konut artışının Cakarta'da yüzde 38, Bangkok'ta yüzde 26, Miami'de yüzde 21, İstanbul'da yüzde 20, Dubai'de yüzde 18, Şangay'da yüzde 17, Petersburg'ta yüzde 13, Los Angeles'te yüzde 12, Londra'da yüzde 8, Pekin'de yüzde 6, Tel Aviv'de yüzde 4 arttığını ifade etti.

"Son 5 yıldaki artış tamamen balon"

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, son 5 yıldaki artışın tamamen "balon" olduğunu belirterek, fiyat artışlarının çok sağlıklı olmadığını söyledi.

İstanbul'da son yıllarda konutların genelde "lüks konsept" tarzında yapıldığını ve bu yüzden fiyatların yüksek tutulduğunu dile getiren Aşa, "markalı konut" adı altında inşa edilen bu yapılarda istenilen satışın da olmadığını aktardı.

Aşa, fiyatların yükselmesi konusunda çok sağlıklı bir endeks veya araştırmanın olmadığını kaydederek, bu artışların gerçek piyasaya uymadığını, esas piyasayı yansıtmadığını vurguladı.

Nizameddin Aşa, "Son 5 yılda fiyatlar arttı. Özellikle merkez ilçelerde fiyatlar arttı. Ama Esenyurt, Hadımköy, Kurtköy, Maltepe'nin kuzey kısımları gibi yerlerde fiyat artışı yok" diye konuştu. Sabah

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.