|   |   | 

İTO, İstanbul’u Fransa’ya Taşıdı

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Cannes'da bugün 26’ncı kez kapılarını açan dünyanın en büyük gayrimenkul fuarında 96 metrekarelik “Yaşayan İstanbul Maketi”ni sergilemeye başladı.

İTO, İstanbul’u Fransa’ya Taşıdı

İstanbul, Fransa'nın Cannes şehrinde bugün başlayan ve dört gün sürecek dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’e iz bırakacak projelerle katılıyor. 

İstanbul Ticaret Odası (İTO), her yıl 20 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan ve gayrimenkul sektörünün tüm oyuncularını uluslararası platformda buluşturan gayrimenkul fuarı MIPIM'de dünya şehri İstanbul’u 96 metrekarelik bir maketle tanıtmaya başladı. 

Yaşayan İstanbul maketi

Bugüne kadar yapılmış en büyük İstanbul maketi olarak tasarlanan maket, MIPIM’in bu yılki konsepti olan ‘dijital devrim’e de uygun olarak geliştirildi. Ses ve görüntü efektleriyle İstanbul’un 24 saatini yaşatacak olan maket, İstanbul Ticaret Odası girişimi ile kurulan 300 metrekarelik ‘İstanbul Çadırı’nda sergileniyor. Çadırda, İstanbul maketinde olduğu gibi yine “dijital teknoloji” ön planda. Projeleri, kültürel ve tarihi mirası ile İstanbul'u Fransa'ya taşıyan maket, şehrin marka değerine de katkı sağlıyor.  

Kentsel dönüşüm projeleri makette

İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarının ve dev projelerinin yer aldığı maketin yanı sıra kentsel dönüşüme öncülük eden ve eski İstanbul’u yeniden canlandırmak için harekete geçen Beyoğlu Belediyesi de İTO’nun bu maketinde başta kamu yatırımları olmak üzere 43 proje ile yer alıyor. 

Bugün 26'ncı kez kapılarını açan MIPIM, gayrimenkul ve kentsel dönüşüm projelerinin uluslararası arenada tanıtılması, markaların önemli ortaklıklara imza atması için büyük bir platform. Fuarda geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da uluslararası yatırımcılar, şehir planlamacıları, alışveriş merkezleri, mimarlar, konut sektörü, belediyeler ve otel zincirleri bir araya geliyor. 

'Bu bir başarı öyküsü'

İstanbul Ticaret Odası'nın MIPIM hazırlıklarını değerlendiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, MIPIM Fuarı sayesinde uluslararası yatırımcıların 'geleceğin Türkiye’sinin' başarı öyküsüne tanıklık edeceklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Bugün İstanbul'a, küresel anlamda değer katmak için büyük bir heyecanla yola çıktık. Dünyanın yeni markaları artık ülkeler değil, şehirler. Rakamlar da bunu çok net ortaya koyuyor. 1950’de dünya genelinde nüfusu 1 milyonun üzerine olan şehir sayısı 77 idi. Bugün 436’ya çıktı. Bu şehirlerde toplam 179 milyonun insan yaşıyordu, şimdi ise 1.4 milyar insan yaşıyor. Bu süreçte İstanbul küresel bir marka kent haline geldi. Dolayısıyla İstanbul’un gelecekte oluşturacağı katma değer; hem yakın coğrafyamız hem Avrupa hem yatırımcılar hem de insanlık için bir kazançtır" diye konuştu. 

'Bir ilke imza atılacak'

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar,  MIPIM 2015'te İstanbul'un simgeleşmiş tarihi mekanlarını, gayrimenkul ve altyapı projelerini İstanbul Çadırı'nda, üç boyutlu kent maketiyle tanıtarak bir ilke imza attıklarını söyledi. İstanbullu 380 bin şirketi temsil eden İstanbul Ticaret Odası’nda gayrimenkul ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren 60 binden fazla şirket bulunduğunu belirten Çağlar, bu projeyle İstanbul’un ilk defa birebir ve canlı maketinin oluşturulduğunu açıkladı. Çağlar, “Hareket, ışık, ses, görüntü efektleri ve İstanbul’un sembolik sesleri ile zenginleştirilmiş, hatta Boğaz’da yüzen gemilerin de yer alacağı maketimizle, yaşayan İstanbul’un 24 saatini gün içinde gerçekleştirilen şovlarla yansıtarak İstanbul’u ve ruhunu ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. Kültürler arası bir geçiş ve kaynaşma noktası olan şehrimizde yer alan önemli ve uluslararası platformda rağbet görecek projelerimiz dünya yatırımcılarına tanıtılıyor” dedi.  

Dev projeler İstanbul Çadırı’nda

Maketin yer aldığı İstanbul Çadırı’nda Üçüncü Havalimanı, İstanbul Finans Merkezi gibi gelecekte İstanbul’a büyük değer katacak projeler de değerlendiriliyor. 

Maketin, fuar bitiminde İstanbul’a getirilmesi, zaman içinde tüm İstanbul’u kapsayacak şekilde eklemelerle geliştirilmesi ve halkın ziyaretine sunulması amaçlanıyor. 

İşte İstanbul'un Mega Projeleri 

* Kuzey Marmara Otoyolu ve Boğaz’a 3. Köprü: Uluslararası karayolu taşımacılığına ivme kazandıracak ve İstanbul trafiğini nefes aldıracak projenin yatırım maliyeti 4.5 milyar lirayı bulacak. Proje, 29 Ekim 2015 tarihinde tamamlanacak. 

* 3’üncü Havalimanı: İstanbul, 150 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanına sahip olmaya hazırlanıyor. Projenin ilk etabının Ekim 2017’de, tüm etaplarının 2018’de tamamlanması öngörülüyor. Yatırım maliyeti 46 milyar dolar. Üçüncü havalimanı şimdiden cazibe merkezi olmaya başladı. 

* Avrasya Tüneli: İstanbul’un Avrupa yakasındaki Kazlıçeşme ile Anadolu yakasındaki Göztepe’yi denizin altından karayolu ile birleştirecek olan projenin maliyeti 1.2 milyar dolar. Proje gelecek yıl (2016) tamamlanacak. 

* Marmaray: 9 milyar liraya tamamlanan ve Avrupa ile Asya’yı denizin altından demiryolu ile birleştiren proje, dünyanın deniz altındaki en derin tüp geçidi. 2014 yılında hizmete girdi. 

* Kanal İstanbul: İstanbul için çok önemli bir vizyon projesi. Proje ile İstanbul’a Karadeniz ile Marmara’yı birleştiren ikinci bir boğaz kazandırılacak. Bu suretle mevcut boğazda meydana gelen gemi trafiği de azalacak. Proje İstanbul’un değerine değer katacak. 

* İstanbul Finans Merkezi: Türkiye’nin bütün finans oyuncularını Ataşehir’de bir araya getirecek projenin toplam maliyetinin 5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en büyük 10 finans merkezi arasında yer almayı hedefleyen Ataşehir, 20 trilyon dolarlık büyüklüğe sahip 56 ülkeye 4 saatlik bir uçuşla ulaşım imkanı sunuyor. 

* Yeni fuar alanı: Atatürk Havalimanı'na komşu İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'ne (İDTM) ait 500 bin metrekarelik alanda, fuar alanları ile birlikte iş merkezleri, oteller ve kongre merkezi yer alıyor. Yılda ortalama 100 ulusal ve uluslararası fuara ev sahipliği yapan İDTM'nin, 100 bin metrekare olan fuar kapasitesi, yeni projelerle birlikte 250 bin metrekareye çıkarılacak. Projenin ilk etabının 2016'da tamamlanması planlanıyor. Projenin tüm etapları tamamlanınca da İDTM, 700 bin metrekarelik yeni bir kapasiteye sahip olacak. Avrupa’nın en modern ve en büyük fuar kompleksi ile ticaret alanları için gerçekleştirilecek yatırım tutarı 350 milyon doları buluyor.(hurriyetemlak)

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Fen Adamlarının İnşaat İşlerindeki Yetki ve Görevleri Nelerdir?
  Fen Adamlarının İnşaat İşlerindeki Yetki ve Görevleri Nelerdir?

  Fen Adamları, yapı, elektrik tesisatçılığı, sıhhi tesisat ve ısıtma, makina, yapı ressamlığı, harita kadastro, tapu kadastro ve benzeri alanlarda mesleki ve teknik öğretim veren okullardan diploma ve kurs belgesi alarak yapıların mimari, statik ve tesisat planlarının, projelerinin, resim ve hesaplarının hazırlanması ve uygulanmasında ve halihazır harita ve kadastro işlerinde görev alan kişilerdir.

 • İnşaat Sektörünün Gözü Kocaeli'nde
  İnşaat Sektörünün Gözü Kocaeli'nde

  Son yıllarda inşaat sektöründe yakaladığı yükseliş ile giderek büyümeye devam eden Kocaeli, inşaat firmalarının da vazgeçilmezi arasında yer alıyor.

 • Konut Satışlarında Artış Devam Ediyor
  Konut Satışlarında Artış Devam Ediyor

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, konut satışlarında yapılan düzenlemelerde ilk olumlu etkilerin bu ay ortaya çıktığını belirtti.

 • Piyalepaşa İstanbul, Sektöre Örnek Olmaya Devam Ediyor
  Piyalepaşa İstanbul, Sektöre Örnek Olmaya Devam Ediyor

  Polat markasının 60 yıllık köklü geçmişini ve gücünü arkasına alarak yükselen Piyalepaşa İstanbul, TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından düzenlenen yıllık denetimine örnek şantiye olarak ev sahipliği yaptı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.