|   |   | 

İzmir'e 2013 Yılında 755 Milyon Liralık Yatırım Yapıldı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl kentte 755 milyon liralık yatırım harcaması gerçekleştirdi.2013'e damgasını vuran işler arasında Evka 5 ve Ulukent katlı kavşaklarından Özdere ve Doğanbey arıtmalarına kadar onlarca önemli yatırım bulunuyor...

İzmir'e 2013 Yılında 755 Milyon Liralık Yatırım Yapıldı!

Yerelde kalkınma hedefiyle yola çıkarak yatırımlarını buna göre yönlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2013 yılında da önemli projelere imza attı. 1 milyar 920 milyon liralık gider bütçesinin yüzde 80'ini gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, aynı yıl içinde yaklaşık 755 milyon liralık yatırım harcaması yaptı. 

Kentlinin yaşam standartlarını yükseltmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl kamulaştırma çalışmalarmdan altyapıya, yeni fuar alanından ulaşım yatırımlarına, tarihin korunması ve kentsel dönüşümden arıtma tesislerine kadar onlarca projeyi yaşama geçirdi. Büyükşehir, aynı dönemde onlarca yatırımın da startını verdi. 

İşte İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2013 yılındaki yatırımlarından bazıları: * Evka 5 Katlı Kavşağı hizmete alındı. 

* 35 metre yüksekliğindeki viyadükle Yeşildere Caddesi'ni Buca'ya bağlayan Homeros Bulvarı (Uçanyol) hizmete alındı. 

* İnönü Caddesi ile Yeşillik Caddesi arasını 3 kilometre kısaltan yeni ekspres yol hizmete alındı. 

* Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal Yaşam Parkı hizmete alındı. 

* Hatay Pazaryeri Katlı Otopark hizmete alındı. 

* Karşıyaka Dudayev Bulvarı ile Mavişehir TOKİ konutları bölgesinde 3 köprü ile bağlantı yolları hizmete alındı. 

* Sosyal Yaşam Kampüsü'niin temeli atıldı. Yapımı sürüyor. 

* Ulukent Köprülü Kavşağı hizmete alındı. 

* Yeni Teleferik tesislerinin temeli atıldı. Yapım sürüyor. 

* Yeni Fuar Merkezi'nin temeli atıldı. Yapımı sürüyor. 

* Alsancak'ta tam otomatik otoparkın temeli atıldı. Yapım sürüyor. 

* Hasanağa Bahçesi yeniden düzenlenerek İzmirlilerin hizmetine sunuldu. 

* İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentteki deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla sipariş verdiği 15 yeni yolcu gemisinden ilki tamamlanarak suya indi. 3 tanesinin daha yapımları sürüyor. 

* "İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi" çerçevesinde Pasaport'ta ve Konak bölümünde yapım çalışmaları başlatıldı ve sürüyor. Göztepe kısmı için ise yapım ihalesi gerçekleştirildi. 

* Gürçeşme ile Yeşildere Caddesi arasında, İzmir Banliyö Sistemi-İZBAN'ın üstünden aşarak bağlantı sağlayacak "Gürçeşme Karayolu Üst Geçidi" inşaat çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. 

* İZBAN'ı Torbalı'ya uzatacak 30 kilometrelik ilave hat üzerindeki 6 istasyon ve 9 adet karayolu alt-üst geçidinin yapım çalışmaları sürüyor. Ayrıca hattın fiber optik ve haberleşme sistemi yapım çalışmaları da sürüyor. 

* Konak ve Karşıyaka tramvayları için yapım ihalesine çıkıldı. 26 Şubat 2014'te yapım ihalesi gerçekleştirilecek. 

* Halkapınar'dan sonra Hilal'e yapılan ikinci aktarma istasyonu da hizmete alındı. 

* Metro yolcu sayısı bir önceki yıla oranla (2012) yüzde 22 artış gösterdi ve 65 milyona ulaştı. 

Yapılan sefer adedi geçtiğimiz yıla oranla yüzde 16 artış gösterdi ve 156.925 olarak gerçekleşti. 

* Trenlerin yıl boyunca kat ettiği mesafelerde de artış sağlandı. Bir önceki yıla göre yüzde 27 oranında artışla, gerçekleşen rakam 2.115.710 km. oldu. Yani İzmir Metrosu trenleri, 2013 yılında dünya çevresinde yaklaşık 53 tur yaptı. 

* Gelişen metro sistemi için 10 adet vagon alımı için ihaleye çıkıldı. 15 Ocakta ihlale gerçekleştirilecek. 

* İzmir Metrosu'nun 14 istasyonunda tüm engelli gruplarının güvenli, emniyetli ve konforlu yolculuk yapmalarını sağlayacak erişim uygulamaları gerçekleştirildi. Metro üç yıldızlı Kırmızı Bayrak aldı. 

* Büyük Çiğli ve Bostanlı Deresi üstüne 6 taşıt törpüsü yapım çalışmaları başladı ve sürüyor. 

* Selçuk Kültür Merkezi'nin de temeli atıldı. 

* İZBETON tarafından 61 yeni araç hizmete alındı. 

* 'Süt Kuzusu' projesiyle 2012 Eylül ayından bu yana yaşları 0-5 arasında değişen yaklaşık 113 bin çocuğa, haftada ikişer litre olmak üzere toplam 9 milyon 888 bin litre süt dağıtıldı. 

* Büyükşehir Belediyesi'nin istikrarlı mali yapısı ve ekonomik gücü, uluslararası kuruluşlar tarafından da onaylandı. 

*İZSU 2013 yılında 70 kilometre uzunluğunda kanalizasyon şebekesi, 42 kilometre uzunluğunda yağmursuyu hattı, 331 kilometre uzunluğunda da içme suyu şebekesi döşedi. 

* Özdere ve Doğanbey arıtma tesisleri hizmete alındı. Gördes Baraj suyunu kente aktaracak Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi'ni yapacak firmayla sözleşme imzalandı. 

* Dere temizliklerinde kullanılmak üzere karada ve suda hareket edebilen, sığ derinliklerde mükemmel temizlik sağlayan "yüzer -gezer gemi" araç filosuna katıldı. 

* Bugüne kadar birleşik sistem olarak çalışan ve aşırı yağışlarda tıkınmalara yol açan atık su ve yağmur suyu hatları ilk olarak Şirinyer'de ayrıldı. Her yağışta ciddi sıkıntı yaşayan bölge, yeni sistem sayesinde rahat bir nefes aldı. Benzer çalışma Çamdibi bölgesinde başladı. 

* Urla ilçesinin susuzluk sorununu tarihe gömen 409 kilometrelik içme suyu şebekesi ile 76 kilometreli branşman hattı hizmete alındı. 

* Türkiye'nin en büyük çevre yatırımlarından biri olan; arıtma tesislerinden çıkan günlük 800 ton çamuru 4 kat azaltacak ve yüzde 92 oranında kurutarak tarım alanlarında kullanılır hale getirecek "Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi", tamamlanma aşamasına geldi. Tesis, 2014 yılı Ocak ayında hizmet vermeye başlayacak. 

* 1 milyon 220 bin ton (Karşılığı 890 Kilometre) asfalt serimi gerçekleştirildi. 3 milyon 100 bin metrekarelik bir alanda( karşılığı 445 kilometre) ova yolu sathi kaplaması yapıldı.

* 103 milyon 693 bin 533 TL'lik kamulaştırma yapıldı. 

* Yerinde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, Bakanlar Kurulu Kararı'yla "Afete Maruz Bölge" ilan edilen Kadifekale'deki ve Gürçeşme'deki yıkım çalışmalarını tamamladı.EgeTelgraf

Dekorasyon Haberleri

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • Armatür Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

  Armatür Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

  Banyo ve mutfak gibi su olan alanlarda kullanılan armatürlerin hem uzun ömürlü hem de estetik olması için seçimlerinizi özenle yapmanız gerekir. Beğenilerinizi yansıtacak ama aynı zamanda işlevsel, bütçenize de uzun vadede zarar vermeyecek armatür seçimleri için dikkat etmeniz gereken bazı özellikler var.

 • Doğtaş Kelebek Mobilya’dan İstihdam Seferberliğine Destek

  Doğtaş Kelebek Mobilya’dan İstihdam Seferberliğine Destek

  Devletin başlattığı istihdam seferberliğine büyük destek veren Doğtaş Kelebek Mobilya, İstanbul’daki Genel Merkezi ile Biga ve Düzce’de yer alan üretim tesislerine 2017 için kararlaştırdığı 215 kişilik işe alım planını yeniden düzenleyerek 300 kişiye çıkardı.

 • Her Eve Uygun Giyinme Odaları

  Her Eve Uygun Giyinme Odaları

  Giyim kuşama verdiğimiz önem arttıkça, gardropların hacimleri büyümeye başladı. Giysilerinizin ömrünü uzatacak bir koruma alanı yaratmak hem de herşeyi görerek tercihlerinizi belirlemek için giyinme odaları büyük ihtiyaç. Her evde kurulabilecek giyinme odaları için ipuçlarını derledik.

 • Tuna Ev İle Geçmişe Yolculuk

  Tuna Ev İle Geçmişe Yolculuk

  Tuna Ev, 1950 - 1980 arası dönemin ruhunu yaşam alanlarına yansıtmak isteyenlere, Goldies koleksiyonuyla ışıltılı bir dünya sunuyor.

 • Küçük Banyolarda Kompakt Çözümler

  Küçük Banyolarda Kompakt Çözümler

  Günümüzde giderek hızlanan kent yaşamı ve artan nüfus ile birlikte, özellikle merkezlere yakın binalarda ve konutlarda banyo, mutfak alanları daralıyor. Küçük metrekarelerde maksimum kullanış sağlanmak için yapılan tasarımlar ve özellikle banyolarda kompakt çözümler hayatı kolaylaştırmakla kalmıyor, konforlu bir kullanım imkanı yaratıyor.

 • Mekanları Genişletmek İçin Boya Seçimi

  Mekanları Genişletmek İçin Boya Seçimi

  Evinizin salonunu ya da yaşadığınız mekanı, ofisinizi ya da çocuklarınızın odasını renklerle genişletebileceğinizi biliyor musunuz? Renklerin etkisini doğru kullanarak iç mekanlarda ferahlık ve genişlik algısı yaratmanız için kullanabileceğiniz ipuçlarını bu yazıda özetledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.