|   |   | 

JCR’dan Ağaoğlu'na Tam Not!

Japon Kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun inşaat firması Akdeniz İnşaat’a “yüksek derecede yatırım yapılabilir” notu verdi.

JCR’dan Ağaoğlu'na Tam Not!

JCR raporunda notların ülke tavanı olduğuna dikkat çekerek, “Grup, ana faaliyetlerinin ölçeğini artırmış, ayrıca enerji ve turizm yatırımları ile faaliyetlerini çeşitlendirmiştir. Bu durum gelir kaynaklarının farklılaşmasını sağlayacaktır” denildi. 

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Ağaoğlu Şirketler Grubu bünyesindeki Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri A.Ş.’yi yüksek derecede yatırım yapılabilir kategoride değerlendirerek, Uzun Vadeli Ulusal Notunu “A- (Trk)/Stabil), Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerli Para Not ve görünümlerini ise “BBB-/Stabil” olarak olarak belirledi. 

JCR, Ağaoğlu’nun, Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu A- (Trk) / (Stabil görünüm) olarak belirlerken, Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notu’nu A-3 / (Stabil görünüm), Kısa Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu’nu A-3 / (Stabil görünüm ), Kısa Vadeli Ulusal Notu’nu A- 1 (Trk) / (Stabil görünüm ), Destekleme Notu 2, Ortaklardan Bağımsızlık Notu’nu AB olarak gösterdi. 

JCR tarafından yapılan açıklamada konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: “Ağaoğlu Şirketler Grubu, yıllar itibarıyla ana faaliyetlerinin ölçeğini artırmış, ayrıca enerji ve turizm alanlarında yatırımlar ile çeşitlendirmiştir. Grup, özellikle yakın dönemde gerçekleştirdiği büyük ölçekli karma yaşam projeleri ile ulusal düzeyde elde ettiği marka bilinirliğini Körfez bölgesi başta olmak üzere geniş bir coğrafyaya doğru genişletebilmiştir. Halen ilave girişimler ile desteklenmekle birlikte, Ağaoğlu’nun yenilenebilir enerji yatırımlarının devamlılığı izleyen dönemlerde gelir kaynaklarının farklılaştırılmasını sağlayacaktır.” 

Raporda, 2014 yılında Ağaoğlu’nun toplam varlıkları devam eden inşaat projelerinin desteğinde, geliştirilmekte olan konut stokları ile artış gösterdiği ve Grubun oldukça etkili olan yurtiçi ve uluslararası satış ve pazarlama ağının satışları 2014 yılı süresince güçlü bir düzeyde devam etmesini sağladığı,  satışların seyrinin yerli ve yabancı yatırımcıların talebinin katkısıyla 2015 yılının ilk yarısı itibarıyla da sürdürüldüğü belirtiliyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun, mevcut arsa portföyünü geliştiren satın alımlara devam etmesi, izleyen dönemlerde büyümenin devam etmesi ve arsa maliyetlerinin kontrol altına alınması açısından olumlu olarak değerlendirilmiştir. 

Grub’un not ve görünümünün korunmasının gerekçeleri olarak; yerel piyasadaki siyasi ve ekonomik belirsizlikler, zayıflayan büyüme dinamikleri ve inşaat sektörünün makroekonomik performansa yakından bağlı olması, küresel yatırım iştahı ve para piyasalarındaki volatilite ve FED’in beklenen faiz artışının yaratacağı baskı gibi unsurlara rağmen, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun satışların güçlü seyrini sürdürmesi, yönetim organizasyonunun kurumsallaşma düzeyinin artırılması yönünde yürütülen çalışmalar, müşteri avanslarının toplam finansman içerisindeki payı gösteriliyor. 

Ağaoğlu’nun gelir kaynaklarının tamamına yakınının ülke dahilinde yürütülen gayrimenkul geliştirme projelerinden kaynaklanmasının yanı sıra, uluslararası ortaklıklar ve işbirliğine dayanan projeler, net yabancı para pozisyonu riskinin nominal ve oransal olarak azalması, yabancı yatırımcılara yönelik gerçekleştirilen satışlar ve etkin yönetim yapısı, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarının ülke tavanı olan “BBB-” seviyesinde teyit edilmesinin temel dayanaklarını teşkil etmektedir. 

Destekleme Notunun ise Yeterli (2) seviyeye ulaşmasında Grup’un bağlı olduğu Ağaoğlu ailesinin finansal güçlülük düzeyi ve ihtiyaç halinde grubu destekleme arzusu, yaratılan istihdam kapasitesi ve firma faaliyetlerinden sağlanan faydaların etkili olduğu yine JCR tarafından yapılan açıklamada yer alıyor. Açıklamada Bağımsızlık Notu’nun yükümlülüklerini ortaklardan destek alınmasına bakılmaksızın kendi imkânları ile yerine getirme kapasitesini gösteren Bağımsızlık Notu ise yüksek seviyeyi gösteren (AB) olarak belirlendiği bildiriliyor. 

Şirket Haberleri

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Döviz bozduran ‘EV’de kazanacak

  Döviz bozduran ‘EV’de kazanacak

  DKY İnşaat Genel Müdürü Tevfik Türel, hükümetin dolar bozdurma kampanyasına yüzde 2.5 indirimle katıldıklarını belirterek, dövizini bozduranların 3 defa kazançlı çıkacağını söyledi.

 • The Mandarins Acıbadem’de yaşama değer katan artılar

  The Mandarins Acıbadem’de yaşama değer katan artılar

  Çağdaş teknolojilerle hayatı kolaylaştıran The Mandarins Acıbadem, odadan odaya ses geçirmeyen ekstra ses yalıtımlı duvarlardan merkezi süpürge sistemine, duvara entegre USB girişlerinden su arıtma sistemine kadar küçük detaylarla yaşama artı değerler katıyor.

 • Ege Yapı’dan Türk Lirası‘na Destek

  Ege Yapı’dan Türk Lirası‘na Destek

  Gayrimenkul sektörünün öncü şirketlerinden Ege Yapı, Türk Lirasının değer kazanması adına başlatılan kampanyaya etkin bir şekilde destek olacağını açıkladı.

 • ERA Gayrimenkul, Resim Sergisine Sponsor Oldu

  ERA Gayrimenkul, Resim Sergisine Sponsor Oldu

  Uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi ERA Gayrimenkul Türkiye, 7-9 Aralık 2016 tarihlerinde geliri “Omurilik Felçlileri Derneği”ne bağışlanacak olan “Hayat Yaşamak İçin Tasarlandı” isimli resim sergisine sponsor oldu.

 • Okkalar İnşaat İki Dev Projeyi Teslim Etti

  Okkalar İnşaat İki Dev Projeyi Teslim Etti

  Okkalar İnşaat, 2015 yılında başladığı ve toplamda 75 milyon TL yatırımla gerçekleştirilen, 53 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Arma Park ve Arma Liva projeleri kapsamında toplamda 252 daireyi ev sahiplerine teslim etti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.