|   |   | 

Kadıköy’ün Yüzde 17’si Yenilenecek

Dünyanın en fazla danışmana sahip gayrimenkul danışmanlık firması Keller Williams, İstanbul’un yaşanabilir ilçeler listesinde ilk sıralarda yer alan Kadıköy’ün emlak piyasasını inceleme altına aldı.

Kadıköy’ün Yüzde 17’si Yenilenecek

Son 5 yılda gayrimenkul değerlerin yüzde 100 oranında arttığı ilçe özellikle 38-45 yaş kesimin ilgisini çekiyor.

Yaklaşık 482 bin kişinin yaşadığı Anadolu yakasının en gözde ilçesi Kadıköy de kentsel dönüşüm projeleri her geçen gün hayata geçirilmeye devam ediyor. Uzun yıllardır başarılı çalışmalara imza atan Keller Williams Cadde Danışmanı İnşaat Mühendisi Zafer Köksal, Kadıköy Bağdat Caddesi’nde birbiri ardında yenilenen binalarını değerlendirdi. Çocuklar dahil ortalama 360 bin kişinin ilçedeki kentsel dönüşümden etkilendiğini belirten Zafer Köksal: “Kadıköy, kentsel dönüşüm çalışmalarına sıklıkla rastlandığı, neredeyse her sokakta iş makinelerinin zamanla yarıştığı ilçelerin başında geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada Kadıköy’de 20 bin 406’sı konut, 889’u işyeri olmak üzere 22 bin 295 birim risk altındadır. Kadıköy geneline bakıldığında mevcut binaların yüzde 75’inin riskli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca geçtiğimiz yılın sadece Nisan ayında 635 binanın riskli olduğu açıklanmıştı. 2012 yılında 221, 2013 yılında 329, 2014 yılında ise 678 bina için ruhsat alındı, başvuru yapılan 720 bina içinde şuan ruhsat bekleniyor. Bu yılın sonuna kadar ise bin 300 binanın ruhsatı olacağını düşünüyorum’’ dedi.

Kadıköy’ün değeri son üç yılda yüzde 75 oranında arttı

İstanbul'da Yaşam Kalitesi Araştırması’na göre yaşam kalitesi en yüksek olan ilçelerden biri olan Kadıköy’de emlak fiyatları ise özellikle 6306 sayılı Kentsel dönüşüm yasasının çıkması ile birlikte semtlere bağlı olarak son üç yıla göre yüzde 75-80 oranında artış gösterdi. Bu yasa ile müteahhitlerin daire satış fiyatlarının etkilenmesinde önemli rol oynayan yüzde 18 KDV oranlarının yüzde 1’e çekilmesi, binaları yenilenecek olan kiracılara geri ödemesiz bin 470 TL taşınma yardımı verilmesi, keza daire sahiplerine binalarının yenilenme sürecinde 18 ay geri ödemesiz 2015 yılı rayiçlerine göre 675 TL aylık kira yardımı yapılması kentsel dönüşüm sürecinin hızlanmasına neden oldu. Bu süreç ile birlikte eski-yeni olan daire satış fiyatları ve kira fiyatları da tırmanışa geçti. Haklı olarak insanların yeni, modern ve güvenli yapılarda oturmak istemeleri kentsel dönüşümü süratli bir biçimde benimsemelerine neden oldu.

Geniş perspektiften olaya bakarsak Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre sadece Mayıs ayı içinde Türkiye genelinde 107 bin 888 konut satılmış olup bu pastadan yüzde 20 oranında İstanbul 21 bin 576 konut satışı ile en büyük payı almakla beraber konut talebinin yalnızca İstanbul ile sınırlı olmadığını göstermektedir. Kadıköy ve çevresinin her zaman yatırımcılar açısından cazibesini koruduğunu belirten Zafer Köksal: “Kadıköy’ün İTO verilerine göre de en yaşanacak ilçe olması, kültür seviyesi ve sosyoekonomik derecelendirmede üst seviyede bulunması ve dolayısıyla arz-talep dengesinde talep kısmının ağır basması fiyat artışını da beraberinde getiriyor. Bu durumu da Kadıköy’ün yatırımcılar açısından da cazibe merkezi haline gelmesini sağlıyor. Bağdat caddesinde kara tarafında caddeye ve semte bağlı olarak daire satış metrekare birim fiyatı ortalama 13-15 bin TL civarında, Sahil tarafında ise satış rakamları genellikle Amerikan doları bazında belirleniyor. Sahile yakınlığına bağlı olarak metrekare birim fiyatları 8-10 bin Amerikan doları civarında. Döviz kuru yükselse dahil satışların döviz cinsinden yapılmaya devam edeceği kanaatindeyim. Bina içlerinde kullanılan malzemeler ithal olduğundan bu durum da direkt fiyatlara etki ediyor. Özellikle Bağdat Caddesi ve sahil tarafında yenilenen binalar çevreci özellikler taşıyan yeni binalar olarak inşa ediliyor. Ancak maalesef binaların bodrum katlarına yapılan bir ya da iki katlı kapalı otopark alanları trafik sorununu çözmeyen yönelik olsa da bu durum Kadıköy’de alışık olduğumuz bahçelerin ve ağaçlık alanları etkiliyor.” dedi.

Profesyonel destek şart

İşin profesyoneli olarak ev sahiplerinin depreme dayanıklı, güvenli yapılarda oturmaları açından binalarını yenilemeleri gerektiğini tavsiye eden Zafer Köksal;“Apartman dairelerinde binanın yenilenme kararının oy birliğiyle alınması daha sonra taraflar arasında herhangi bir soruna yol açmaması adına büyük önem taşıyor. Alınan kararın ardından projeyi üstlenici firmayla A’dan Z’ye her detayın konuşulmasını, eksik ve yanlış anlaşılmaların önüne geçmek adına gayrimenkul alanında uzman bir hukukçudan veya teknik bilgisi olan bir mühendisten profesyonel destek alınmasını öneriyoruz. Kat maliklerinin haklarının korunması açısından profesyonel destek oldukça önemli. Kiracılar ise eğer mümkünse kentsel dönüşüm kredi yardımı alarak en kısa zamanda kendi mülkleri olan dairelerine geçmelerini tavsiye ederim.” dedi.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Milas'ta 40'a Yakın Binanın Tescili Yapılıyor!
  Milas'ta 40'a Yakın Binanın Tescili Yapılıyor!

  Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan 40'a yakın bina tescilleniyor. Binaların tescillenmesi konusu Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından düzenlenen toplantıda belirtildi...

 • Kınık’a İki Yeni Yatırım Müjdesi
  Kınık’a İki Yeni Yatırım Müjdesi

  İzmir Kınık’ta, Hazine’ye ait olan arazide plan değişikliğine gidildi, arazi ‘sağlık tesis alanı’ ve ‘kapalı spor tesis alanı’na dönüştürüldü. İlçeye, spor salonu ve 25 yataklı hastane yapılacak.

 • Düşen Kiralar Ofis Piyasasını Hareketlendirdi
  Düşen Kiralar Ofis Piyasasını Hareketlendirdi

  İstanbul’da ofis piyasası hareketlendi. Bunun nedeni yeni yabancı yatırımlar değil, fiyatlardaki düşüşü fırsat olarak değerlendiren şirketlerin pazarlık masasına oturması. İstanbul’un merkezi iş alanlarında boş ofislerin oranı %17’ye ulaşırken dip nokta için 12 aylık süreç olduğu vurgulanıyor.

 • Apartman Kapıcılarının Haftalık ve Yıllık İzinleri...
  Apartman Kapıcılarının Haftalık ve Yıllık İzinleri...

  Apartman kapıcılarının işe girişi, sağlık kontrolleri, yaşadığı konutun koşullarının uygunluğu vs. apartman yöneticisinin sorumluluğundadır. Aynı şekilde kapıcının haftalık ve yıllık izinlerinin düzenlenmesi de yöneticisinin yapması gereken bir iştir.

 • Gayrimenkul Sertifikasının detayları ve amacı açıklandı 
  Gayrimenkul Sertifikasının detayları ve amacı açıklandı 

  TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Gayrimenkul Sertifikasının detaylarını açıkladı. Turan, Gayrimenkul Sertifikasını "Her gelir grubundan vatandaşı bir gayrimenkul projesinden yatırım yapabilecek pozisyona getiren pay senedi" şeklinde açıkladı.

 • Melikgazi Belediyesinden Arsa Satışı
  Melikgazi Belediyesinden Arsa Satışı

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, mülkiyeti belediye ait 59 mesken arsası, 19 işyeri arsası ve 8 bağ ve sayfiye arsasının ihale ile satılacağını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.