|   |   | 

Kampanyalar konut stoklarını azaltacak mı?

Stokları azaltmak için kampanyalar hızlandı. 2014 Temmuz-Eylül satışları 2013’ün aynı dönemine göre yüzde 4,5 arttı

Kampanyalar konut stoklarını azaltacak mı?

2014’ün ilk yarısında önemli düşüş gösteren konut satışlarının, fiyat indirimleri, ödeme kolaylıkları sağlayan kampanyalarla, Temmuz-Eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyrekte moral bulduğu ve 9 aylık satış düşüşünün yüzde 3,6’ya indiği görüldü.

2014’ün ilk çeyreğinde artan döviz ve faiz fiyatları ile adeta buz kesen konut satışları 2013’ün ilk çeyreğine göre yüzde 6’ya yakın azalmıştı. Yılın ikinci çeyreğinde 2013’ün ikinci çeyreğine göre biraz daha düşen konut satışları sonucu 2. çeyrek azalışı yüzde 10’a yaklaşmıştı. Böylece yılın ilk yarısındaki konut satışları 569 binden 524 bine düşerek yüzde 12 azalmıştı. Ancak temmuz-eylül dönemi konut satış istatistikleri , yaz aylarındaki satışlarla kan kaybının biraz önlendiğini gösteriyor.

YAZ MORALİ
Kampanyaların etkisiyle temmuz-eylül döneminde 307 bine yakın konut satılırken, 2013’ün 3. çeyrek satışlarının yüzde 4,5 üstüne çıkıldı. Böylece yılın ilk 9 ayında satılan konut sayısı 831 bini aştı. 2013’ün ilk 9 ayında ise 862 bin konut satılmıştı, 9 aylık düşüş yüzde 3,6’da kaldı.
Konut satışlarında düşüş, özellikle kredi ile alınan konutlarda görülüyor. Faizlerin yükselişi ile düşen konut kredisi talepleri, ipotekli, yani kredili konut satışlarını düşürdü. 2013’ün Ocak-Eylül döneminde kredili satışlar 361 bine yaklaşırken 2014’ün aynı döneminde 275 binde kalarak yüzde 24’e yakın düşüş gösterdi.
Ancak, kredili satışlarda bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 30, ikincisinde yüzde 34’e varan azalışlar üçüncü çeyrekte büyük hız kesti ve yüzde 5 azalışla kaldı. Bunda, temmuz-eylül döneminde krediye talebin görece canlanması ve 5 milyar TL’ye yakın konut kredisi kullanımı etkili oldu.


AĞAOĞLU EKRANDA
Öte yandan konut stokları büyüyen ve adına “markalı” denilen konutlarda ekim ayı ile birlikte kampanyalı satışların başlatılması dikkat çekiyor ve taksit ve fiyatlarda kolaylık sağlayan firmaların stokları düşürmek için yarıştıkları gözleniyor.
Düşürülen fiyatlarla, markalı konut projelerinden daire almak isteyenlere alternatifi bol öneriler sunan firmalara Ağaoğlu da eklendi. Özellikle stokları biriken ve bir kısmını Emlak Konut’a devrederek can simidi sağlayan Ağaoğlu’nun yeni kampanyası da dikkat çekiyor. My Home Maslak projesinde daireler 572 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Daireler 50 ay vadeli satın alındığı takdirde müşteriden vade farkı alınmıyor. Kredili ödemede ise dairenin toplam bedelinin yüzde 10’u peşinat olarak ödeniyor, yüzde 50’lik kısmı için banka kredisi talep edilirken kalan yüzde 40’lık kısım faizsiz ara ödeme şeklinde ödenebiliyor. (
birgun.net)

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yatırım Amaçlı Ev Satın Alırken Dikkat !
  Yatırım Amaçlı Ev Satın Alırken Dikkat !

  Ödüllü Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, ev satın alırken yatırım amaçlı düşünüldüğünde tek kriterin fiyat olduğunu belirterek oturum amaçlı ev alındığında duygusal faktörlerin de önemli olduğunu belirtiyor.

 • Evinizde Ya da İşyerinizde Bir Krize Hazır mısınız?
  Evinizde Ya da İşyerinizde Bir Krize Hazır mısınız?

  Evinizde ya da işyerinizde bir kriz durumunda neler yapacağınızı biliyor musunuz? Herhangi bir doğal felaket ya da kaza halinde hayata geçireceğiniz acil eylem planınızı yapmak, sizi en kötüsüne hazır hale getirir ve en az zararla durumdan kurtulmanızı sağlar.

 • Tasarruf Etmek İstiyorsanız Bu Alışkanlıkları Bırakın
  Tasarruf Etmek İstiyorsanız Bu Alışkanlıkları Bırakın

  Belki bir ev sahibi olmak için belki de uzun bir zamandır planladığınız yolculuklara çıkmak için tasarruf etmek istiyorsunuz. Para biriktirmek sandığınız kadar zor değil, ama önce vazgeçmeniz gereken bazı alışkanlıklar var.

 • Apartman Yönetim Planı Nedir!?
  Apartman Yönetim Planı Nedir!?

  Apartman kat malikleri kurulunca yönetilir ve yönetim tarzı, kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartıyla bu kurul tarafından kararlaştırılır.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.