|   |   | 

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor

Şehrin içinden geçen Yeşilırmak, Kanal İstanbul benzeri bir çalışma ile ayağa kalkıyor. Optimar tarafından yapılan ankette bölge halkı yüzde 87 ile projeyi destekliyor.

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor

Yeşilırmak projesiyle turizm gelirlerini dörde katlamak isteyen AK Parti Tokat Belediye Başkan Adayı Eyüp Eroğlu, şehirde uzun yıllardan beri hayali kurulan projeyi hayata geçirmekte kararlı. Yeşilırmak'ın su yatağı genişletilerek, çevre düzenlemeleri ve rekreasyon alanları oluşturularak, şehrin turizm ve ekonomisine hayat verilecek. Kirliliği ve çevresinin bakımsızlığı nedeniyle yıllarca şehirde yaşayanlardan ilgi görmeyen Yeşilırmak, Eroğlu'nun vizyoner projesi ile hayata dönmeye hazırlanıyor.

OSMANLI SALTANAT KAYIKLARI TOKAT YOLUNDA

İlk olarak Yeşilırmak su yatağının genişletileceğini belirten Eyüp Eroğlu, 'Yeşilırmak'ta su yatağı yeteri kadar geniş. Fakat biz biraz daha açmaya çalışacağız. Keyifli ortam oluşturmak amacıyla led aydınlatma sistemi ile farklı bir görsellik katacağız. Ekolojik dengeyi bozmadan, ekonomik kalkınma sağlayama hedefindeyiz. Su oyunları merkezi kuracağız. Osmanlı saltanat kayıkları ve klasik Osmanlı kayıklarını Tokat'a getirerek, şehir merkezini gerçek anlamda bir cazibe merkezi yapacağız. Yeşilırmak üzerinde tur düzenleyerek, ırmak kenarının 200 metrelik bölümünde karşılıklı seyir terasları, dinlenme mek'nları ve gezi yolları hazırlayacağız' dedi.

YEREL SANATÇILAR VE ZANAATKARLAR KÖPRÜ ÜZERİNE

Anıtlar Kurulu'nun onay alacaklarını belirten Eyüp Eroğlu, 'Henüz göreve bile gelmeden Anıtlar Kurulu ile görüşmelere başladık. Adeta Kanal İstanbul gibi bir çalışmayı Tokat'a kazandıracak olmanın heyecanı içerisindeyiz. Yeşilırmak üzerinden geçen tarihi Hıdırlık köprümüzü de canlandırmayı hedefliyoruz. Köprüyü, yerel müzikler yapan sokak sanatçıları ile renklendireceğiz. Hıdırlık köprüsü üzerinde ressamlar, müzisyenler ve çelişti zanaatk'rlar mesleklerini icra edebilecek. Buralarda birçok kültür ve sanat programı yapılabilecek' diye konuştu.

KÜLTÜR TURİZMİ, TOKAT'I AYAĞA KALDIRACAK

Şehrin girişinden çıkışına kadar 10 kilometrelik bir parkura sahip olan Yeşilırmak'ta Osmanlı Saltanat kayıkları ve klasik kayıkların yanı sıra tekne ve gondolların hem gezi, hem de şehir içi ulaşım amacıyla kullanılacağını belirten Eroğlu, Tokat'ın tarihi ve turistik mek'nlarının bugüne kadar tanıtılamadığını belirtti. Eroğlu, 'Tokatlılar olarak açık hava müzesi gibi bir şehre sahibiz. Arastalı Bedesteni, Mevlevihane, Sulu Sokak, Latifoğlu konağı, Takkeciler Camii, Deveciler Hanı gibi değerlerimiz var. 8500 yıllık arkeolojik bölgelerimiz, 2300 yıllık tarihi değerlerimiz, 700 yıllık Osmanlı eserlerimizin yanında Cumhuriyet dönemine dair de birbirinden farklı tarihi ve turistik esere sahibiz. Tokat'ın yerli ve yabancı turizm pastasından aldığı payı artırmak amacıyla, şehrin tanıtımı için özel bir ekip kuracağız. Dijital devrimin yaşandığı günümüzde harita, broşür, katalog gibi argümanların yerini alan cep telefonu ve tablet uyumlu programlar yaparak, Tokat'ın tarihi ve turistik mekanlarını dijital mecraya taşıyacağız. Tokat'ın lezzet durakları ve konaklama seçenekleri hakkında sürdürülebilir bir iletişim faaliyeti içerisine girerek, ekonomik refahı sağlayarak, bölge halkına istihdam imkanları sunacağız' diye konuştu.

TOKATLI YÜZDE 87 İLE 'EVET' DİYOR

Optimar Araştırma tarafından Tokat'ta bin 240 kişiyle yapılan ankette de bölge halkının projeyi desteklediği sonucuna ulaşıldı. Tokatlılar, 'Yeşilırmak projesinin hayata geçmesini istiyor musunuz' sorusuna yüzde 87,1'le 'evet', yüzde 6,9 ile 'hayır', yüzde 6 ile 'fikrim yok' yanıtını verdi. Eyüp Eroğlu, önümüzdeki günlerde proje tanıtımının, geniş kapsamlı bir basın toplantısı ile yapılacağını, görsellerin ve proje maketinin yayınlanacağını belirtti.

Sabah

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kanal İstanbul Projesinde Finans Modeli Çalışılıyor
  Kanal İstanbul Projesinde Finans Modeli Çalışılıyor

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Yakın gelecekte ülkemizin en büyük projelerinden olacak Kanal İstanbul Projesinde de finans modelini çalışıyoruz. Taraflarla, kamu adına bu işin paydaşları olanlarla çalışıyoruz." dedi.

 • Geleceğin Konut Tasarımı Mercek Altına Alındı
  Geleceğin Konut Tasarımı Mercek Altına Alındı

  McGill Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Avi Friedman, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Manyezit Yapı Paneli üreticisi Modelpan’ın düzenlediği konferans için İstanbul’a geldi.

 • Dekon Suadiye Ametist'te Son Daireler
  Dekon Suadiye Ametist'te Son Daireler

  Dekon İnşaat tarafından inşa edilen, Bağdat Caddesi’nin nadir site konseptli projelerinden olan Dekon Suadiye Ametist’te tamamı deniz manzaralı son 15 daire yeni sahiplerini bekliyor.

 • Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı
  Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı

  Tamamladığı güvenli ve lüks konut projeleriyle bilinen Babacan Holding, şimdi de bölgesinin en iddialı ve en prestijli projesi olan ‘Babacan Port Royal’i hayata geçiriyor. Emsallerine göre daha ekonomik ve iddialı fiyatlarla sunulan ‘Babacan Port Royal’de, daireler 249 bin TL’den başlıyor.

 • Kordon İstanbul Projesi Satışa Çıktı
  Kordon İstanbul Projesi Satışa Çıktı

  Bulunduğu bölgeye değer katan ödüllü projelerin markası Ege Yapı, Maslak ve Kâğıthane’nin buluşma noktasında, yeniden canlanan Sadabad Deresi’nin kıyısında 820 milyon TL yatırımla inşasına başladığı Kordon İstanbul Projesi’ni satışa çıkardı.

 • Kadınlar, Gayrimenkul Sektöründe Biz de Varız Diyor
  Kadınlar, Gayrimenkul Sektöründe Biz de Varız Diyor

  Türkiye’de gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlara yönelik olarak ULI, GYODER ve TMB işbirliğiyle ilk kez düzenlenen ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’ sonuçları; 17 Mayıs 2017 tarihinde Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu tarafından açıklanacak.

 • Enerji Kimliğine Erteleme!
  Enerji Kimliğine Erteleme!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2 Mayıs’ta zorunlu hale gelecek Enerji Kimlik Belgesi’nde ‘süre uzatımı’nı gündemine aldı. Süre uzatımına ilişkin yönetmelik düzenleme Başbakanlığa gönderildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.