|   |   | 

Karma Projelere İlgi Artıyor

Şehir merkezinde inşa edilen karma projeler, prim yapması nedeniyle yabancı yatırımcıların da ilk tercihi.

Karma Projelere İlgi Artıyor

Bir proje içinde konut, Ofis ve ticari kullanım amaçlı fonksiyonları bir araya getiren karma projeler, son dönemde hem proje geliştiriciler hem de yatırımcılar tarafından ilgi görmeye başladı. Özellikle yabancı yatırımcıların tercihi olan karma projeler, yakın çevresindeki gelişim ve ilk çıkış fiyatı ile doğru orantılı olarak prim de yapıyor. Karma projeleri değerlendiren TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Fatih Tosun, "Bu tarz projelerin ilgi görmeye başlamasındaki en önemli iki etkeni, farklı getiri ve gayrimenkul seçeneklerini bir arada sunmak ve bir yaşam stilinin pazarlanması olarak görüyoruz" dedi.

En uygun lokasyon

Karma kullanım projelerinde arsanın büyüklüğü ve konumunun önemli olduğuna değinen Fatih Tosun, bu tarz projelerin yer aldığı en önemli lokasyonun Büyükdere Caddesi aksı olduğunu söyledi. Akmerkez ile başlayan gelişimin Metrocity ve Kanyon ile devam ettiğini ifade eden Tosun, şunları söyledi:

"Büyükdere Caddesi'nin karma projeler için çok doğru bir konum olduğunu görüyoruz. Konut kullanımı için baktığınızda kentin kalbinde hatta işyerine yakın yaşamak isteyen, A+ bir gelir grubuna hitap edecek şekilde lüks donanımlara sahip bir projenin içinde yaşama imkanı sunuyor. Ofis için baktığımızda, en prestijli MİA aksı. Bu prestije sahip olmak isteyen firmalar bu aks üzerinde ofis kiralama ve satın almayı seçebiliyor. AVM ise hem karma kullanım projesindeki diğer fonksiyonları pazarlama için bir araç hem de geliştirme firması için düzenli bir gelir kaynağı ve kurumsal yatırımcıya ileride satabileceği önemli bir gelir kalemi olarak tercih edilebiliyor."

Farklı gelir beklentileri

Son dönemde karma projeleri için Seyrantepe-Kağıthane ve Ataşehir'in öne çıktığını söyleyen Tosun, "Seyrantepe'de hayata geçirilecek olan Eroğlu-Skyland projesi ve Vadi İstanbul projeleri örnek olarak sayılabilir. Kağıthane'de gerçekleştirilen Nef‘in projeleri, hem ofis hem ticari hemde rezidans kullanımını aynı koşullarda sunuyor" dedi. Tosun, karma projelerin prim yapmasının yakın çevresindeki gelişim ve ilk çıkış fiyatı ile doğru orantılı olduğunu da belirtti.

Prim potansiyeli ve getiri önemli

FATİH Tosun, yabancılar için karma kullanım projelerinin yurt dışında da karşılaştıkları bir model olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Dolayısıyla yatırım aşamasında proje bütünü ve satılabilir alanlardaki çeşitlilik anlamında bu cazibeden etkilenilmesi mümkün. Ancak bunun her zaman yabancı alımı için ön şart olduğu gibi kesin bir şey söylemek de doğru olmayacaktır. Yabancı ya da yerli yatırımcının bir alım yaparken bakacağı öncelikli nokta hiç kuşkusuz prim potansiyeli ve getirisi olacaktır."

İstanbul’da her bölgede yeni bir karma proje var

İSTANBUL‘daki karma projelerden bazıları şöyle:

- Eroğlu'nun Skyland Projesi, Seyrantepe'de ofis, konut, AVM ve otel alanlarından oluşuyor.

- Artaş-Aydınlı-Keleşoğlu inşaatın yürüttüğü Vadi İstanbul, ofis alanı, 3 bin daire, otel ve AVM'den oluşuyor.

- Ağaoğlu'nun Maslak 1453 projesinde 4 bin 800 daire, 35 bin metrekare ofis alanı ve 70 bin metrekare kiralanabilir AVM alanı bulunuyor.

- 5 farklı fonksiyondan oluşan karma projesi olan Zorlu Center, otel, AVM, ofis, rezidans, ve Performans Sanatları Merkezi'nden oluşuyor.

- Basın Ekspres Yolu'nda Torunlar GYO'nun gerçekleştirdiği Mall of İstanbul, AVM, konut, ofis ve otel bloğundan oluşuyor.

- Ataşehir'de İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında GAP-VARYAP ortaklığında inşası devam eden Metropol İstanbul'da rezidans, ofis ve AVM alanı bulunuyor.Kaynak: Vatan 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Başak Mahallesi’nde Tapu Sevinci

  Başak Mahallesi’nde Tapu Sevinci

  Kentsel dönüşüm projeleriyle Mamak’ta büyük bir dönüşüm gerçekleştiren Mamak Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde yapılması gereken imar değişikliklerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

 • Park Mozaik Yaşam Mozaiği Buluşması

  Park Mozaik Yaşam Mozaiği Buluşması

  Seramik sanatçısı İzzet Temel, gayrimenkul sektöründe 50 yıla varan tecrübeleri ile güvenin sembolü olan TEPE ve MESA tarafından hayata geçirilen Park MOZAİK’te canlı bir performans sergiledi.

 • Apartman Ve Sitelerde Dijital Yönetici!

  Apartman Ve Sitelerde Dijital Yönetici!

  Yüzlerce dairelik sitelerde, yöneticilerin işi her geçen gün zorlaşıyor. Sitelerdeki bu yoğunluktan dolayı Kudret Türk, Erkan Doğan ve Meriç Akdamar, ‘Apsiyon’u kurarak, apartmanların ve sitelerin dijital yöneticisi oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.