|   |   | 

KDV İndirimi Hangi Konutları Kapsıyor?

KDV indirimi hangi konutları kapsıyor, hangi konutlarda KDV düşürüldü? İndirim kararı ne zamana kadar geçerli olacak?

KDV İndirimi Hangi Konutları Kapsıyor?

Düzenlenen kampanyalar, kredi faizlerinin düşmesi ve Bakanlar Kurulu’nun son aldığı karar; konut sektöründe hareketli günler yaşanmasına neden oluyor. Bu fırsatları değerlendirmek isteyen konut alıcıları konuta ilgi gösteriyor ve konut satın alımları hız kazanıyor.

Hangi konutlarda KDV düşürüldü?

Konut satışlarında son günlerde ciddi artış yaşanıyor. Bakanlar Kurulu’nun aldığı KDV indirimi kararıyla da birlikte yaşanan bu hareketlilik daha da hız kazanıyor. Peki KDV indirimi hangi konutları kapsıyor, hangi konutlarda KDV düşürüldü? İndirim kararı ne zamana kadar geçerli olacak?

İndirim kararı ne zamana kadar geçerli olacak?

Bakanlar Kurulu 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8'e indirdi. Yani alınan karara göre yüzde 18’den yüzde 8’e KDV oranı düşürülecek olan konutların net alanı 150 metrekare ve üzerinde olacak.

KDV oranında yapılan 10 puanlık indirim 8 Eylül 2016’dan 31 Mart 2017’ye kadar geçerli olacak. 150 metrekareden büyük konutların satışında KDV, 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8 olarak uygulanacak.

Konutta KDV indirimi

İşte konutta KDV indirimi kararına ilişkin tüm merak edilenler…

·       Büyükşehirlerde lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapılan ve ruhsatın sonradan revize edilip inşaat kalitesinin yükseltilmesi hali de dahil olmak üzere, yapı ruhsatının alındığı tarihte, üzerine yapıldığı arsanın Emlak Vergisi Kanunu’nun 29'uncu maddesine istinaden tespit edilen arsa birim metrekare vergi değeri 1.000 TL ve üzerinde olan 150 metrekarenin üzerinde olan konutlarla net alanı 150 metrekareye kadar konutların tesliminde yüzde 18 vergi oranı yapılan değişiklikle 31/03/2017 tarihine kadar yüzde 8 olarak uygulanacak.

·       Kısaca; 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi. İndirim kararı 31 Mart 2017’ye kadar uygulanacak.

·       Konut teslimlerinde yüzde 1 ve yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranlarında herhangi bir değişiklik de söz konusu değil. Yani 150 metrekarenin altındaki konutların satışında yüzde 1 ve yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

·       İnşaat sektörü temsilcileri Bakanlar Kurulu’nun 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8'e indirmesini sektör için olumlu bir gelişme olarak değerlendi. Sektör temsilcileri, alınan bu karala birlikte sektörde canlılığın korunacağını, büyük metrekareli konut alımlarının da artacağını belirtiyor. Ayrıca KDV'nin büyük metrekareli konutlarda yüzde 8'e inmesinin satışları artıracağı gibi büyük konut stoğunu da önemli ölçüde eriteceğini ifade ediyor.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bulvar Loft kampanyasında son gün 18 Haziran
  Bulvar Loft kampanyasında son gün 18 Haziran

  Türkiye’nin inşaat devi Akfen İnşaat, İstanbul Levent ve Ankara İncek’ten sonra hayata geçirdiği üçüncü Loft markalı projesi olan Bulvar Loft’un lansmanında verdiği %32’lik kar garantisi üzerine son bir fırsat kampanyası başlatıyor.

 • Tapuya giderken gerekli evraklar
  Tapuya giderken gerekli evraklar

  Gayrımenkul alım satımları uzun zaman alabilen ve karmaşık işlemlerdir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yoğunluğu nedeniyle de eğer önceden bilgilenmez ve hazırlık yapmazsanız çok zaman kaybedebilirsiniz.

 • Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son
  Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son

  Kiracının, kirayı ödememesi halinde mülk sahiplerinin haklarını koruma altına alan yeni bir uygulama hayata geçti. Kiracıya kefil olan uygulama kapsamında, mülk sahiplerinin ödenmeyen kiraları karşılanarak, maddi zarara uğraması önlenecek. Öte yandan, ev sahibi ile kiracı arasında kalan emlakçıların mağduriyetine de son verilmiş olacak.

 • Evinizi kiralamadan önce yapmanız gerekenler
  Evinizi kiralamadan önce yapmanız gerekenler

  Evinizi kiraya vermeye karar verdiniz ve bunun için sadece ilan vermenizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Konut ya da işyerinizi kiraya vermeden önce yapmanız gerekenleri sizin için derledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.