|   |   | 

KDV İndirimi Hangi Konutları Kapsıyor?

KDV indirimi hangi konutları kapsıyor, hangi konutlarda KDV düşürüldü? İndirim kararı ne zamana kadar geçerli olacak?

KDV İndirimi Hangi Konutları Kapsıyor?

Düzenlenen kampanyalar, kredi faizlerinin düşmesi ve Bakanlar Kurulu’nun son aldığı karar; konut sektöründe hareketli günler yaşanmasına neden oluyor. Bu fırsatları değerlendirmek isteyen konut alıcıları konuta ilgi gösteriyor ve konut satın alımları hız kazanıyor.

Hangi konutlarda KDV düşürüldü?

Konut satışlarında son günlerde ciddi artış yaşanıyor. Bakanlar Kurulu’nun aldığı KDV indirimi kararıyla da birlikte yaşanan bu hareketlilik daha da hız kazanıyor. Peki KDV indirimi hangi konutları kapsıyor, hangi konutlarda KDV düşürüldü? İndirim kararı ne zamana kadar geçerli olacak?

İndirim kararı ne zamana kadar geçerli olacak?

Bakanlar Kurulu 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8'e indirdi. Yani alınan karara göre yüzde 18’den yüzde 8’e KDV oranı düşürülecek olan konutların net alanı 150 metrekare ve üzerinde olacak.

KDV oranında yapılan 10 puanlık indirim 8 Eylül 2016’dan 31 Mart 2017’ye kadar geçerli olacak. 150 metrekareden büyük konutların satışında KDV, 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8 olarak uygulanacak.

Konutta KDV indirimi

İşte konutta KDV indirimi kararına ilişkin tüm merak edilenler…

·       Büyükşehirlerde lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapılan ve ruhsatın sonradan revize edilip inşaat kalitesinin yükseltilmesi hali de dahil olmak üzere, yapı ruhsatının alındığı tarihte, üzerine yapıldığı arsanın Emlak Vergisi Kanunu’nun 29'uncu maddesine istinaden tespit edilen arsa birim metrekare vergi değeri 1.000 TL ve üzerinde olan 150 metrekarenin üzerinde olan konutlarla net alanı 150 metrekareye kadar konutların tesliminde yüzde 18 vergi oranı yapılan değişiklikle 31/03/2017 tarihine kadar yüzde 8 olarak uygulanacak.

·       Kısaca; 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi. İndirim kararı 31 Mart 2017’ye kadar uygulanacak.

·       Konut teslimlerinde yüzde 1 ve yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranlarında herhangi bir değişiklik de söz konusu değil. Yani 150 metrekarenin altındaki konutların satışında yüzde 1 ve yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

·       İnşaat sektörü temsilcileri Bakanlar Kurulu’nun 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8'e indirmesini sektör için olumlu bir gelişme olarak değerlendi. Sektör temsilcileri, alınan bu karala birlikte sektörde canlılığın korunacağını, büyük metrekareli konut alımlarının da artacağını belirtiyor. Ayrıca KDV'nin büyük metrekareli konutlarda yüzde 8'e inmesinin satışları artıracağı gibi büyük konut stoğunu da önemli ölçüde eriteceğini ifade ediyor.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Milas'ta 40'a Yakın Binanın Tescili Yapılıyor!
  Milas'ta 40'a Yakın Binanın Tescili Yapılıyor!

  Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan 40'a yakın bina tescilleniyor. Binaların tescillenmesi konusu Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından düzenlenen toplantıda belirtildi...

 • Kınık’a İki Yeni Yatırım Müjdesi
  Kınık’a İki Yeni Yatırım Müjdesi

  İzmir Kınık’ta, Hazine’ye ait olan arazide plan değişikliğine gidildi, arazi ‘sağlık tesis alanı’ ve ‘kapalı spor tesis alanı’na dönüştürüldü. İlçeye, spor salonu ve 25 yataklı hastane yapılacak.

 • Düşen Kiralar Ofis Piyasasını Hareketlendirdi
  Düşen Kiralar Ofis Piyasasını Hareketlendirdi

  İstanbul’da ofis piyasası hareketlendi. Bunun nedeni yeni yabancı yatırımlar değil, fiyatlardaki düşüşü fırsat olarak değerlendiren şirketlerin pazarlık masasına oturması. İstanbul’un merkezi iş alanlarında boş ofislerin oranı %17’ye ulaşırken dip nokta için 12 aylık süreç olduğu vurgulanıyor.

 • Apartman Kapıcılarının Haftalık ve Yıllık İzinleri...
  Apartman Kapıcılarının Haftalık ve Yıllık İzinleri...

  Apartman kapıcılarının işe girişi, sağlık kontrolleri, yaşadığı konutun koşullarının uygunluğu vs. apartman yöneticisinin sorumluluğundadır. Aynı şekilde kapıcının haftalık ve yıllık izinlerinin düzenlenmesi de yöneticisinin yapması gereken bir iştir.

 • Gayrimenkul Sertifikasının detayları ve amacı açıklandı 
  Gayrimenkul Sertifikasının detayları ve amacı açıklandı 

  TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Gayrimenkul Sertifikasının detaylarını açıkladı. Turan, Gayrimenkul Sertifikasını "Her gelir grubundan vatandaşı bir gayrimenkul projesinden yatırım yapabilecek pozisyona getiren pay senedi" şeklinde açıkladı.

 • Melikgazi Belediyesinden Arsa Satışı
  Melikgazi Belediyesinden Arsa Satışı

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, mülkiyeti belediye ait 59 mesken arsası, 19 işyeri arsası ve 8 bağ ve sayfiye arsasının ihale ile satılacağını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.