|   |   | 

Kentsel Dönüşüm inşaat sektörüne 15 yılda 3 trilyon dolarlık iş hacmi sağlayacak

Cushman Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sur:-"Kentsel dönüşüm, nüfus artışı, kentleşme ve göç nedeniyle ihtiyaç duyulacak yeni konutlarla birlikte gayrimenkul geliştirme ve inşaat sektörüne 15 yılda 3 trilyon dolarlık iş hacmi sağlayacak...

Kentsel Dönüşüm inşaat sektörüne 15 yılda 3 trilyon dolarlık iş hacmi sağlayacak

Cushman Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sur, Kentsel Dönüşümün, Nüfus Artışı, Kentleşme ve göç nedeniyle ihtiyaç duyulacak yeni konutlarla birlikte Gayrimenkul geliştirme ve İnşaat sektörüne 15 yılda 3 trilyon dolarlık iş hacmi sağlayacağını belirterek, "Dönüşümün uygulanmaya başladığı son bir yılda taş yerinden oynadı. Türkiye'nin birçok yerinde Dönüşüm Projeleri için harekete geçildi. Bundan sonra da güçlenerek ivmesini artıracağını öngörüyoruz" dedi..
Sur, AA muhabirine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 5 Ekim'de İstanbul Esenler'de gerçekleştirilen ilk yıkımla uygulamasına başlanan Kentsel Dönüşümün birinci yılını değerlendirdi.
Dönüşümün Türkiye'nin yürüttüğü en önemli projelerin başında geldiğine işaret eden Sur, bu kapsamda ülkedeki 20 milyon Konut stoğundan 7 milyonunun yıkılıp yapılması için ortalama 15 yıl gerektiğini söyledi.
Sur, 7 milyon Konut yenilenirken Türkiye'nin nüfusu ve kırsaldan kente göçün devam edeceğini belirterek, şöyle devam etti:
"Türkiye'nin yılda 500 bine ulaşan konut talebi, yalnızca nüfus artışından kaynaklanıyor. Sadece bu durum nedeniyle 15 yılda yaklaşık 7,5 milyon konuta daha ihtiyaç duyulacak. Türkiye'nin Kentleşme oranı dikkate alındığında, artan nüfusa paralel yaklaşık 10 milyona yakın nüfusun kentlere göç edebileceğini öngörebiliriz. Bu da ilave 2 milyon konut talebi doğurur. 15 yılda 7 milyon konutun yıkılacağı dönüşümle, bunları da eklersek, aslında bizim minimum 15 milyon konut yapma zorunluluğumuz var. 15 yılda 15 milyon konut. Ekonomideki çarpan etkisini de dikkate aldığımızda Gayrimenkul geliştirme ve İnşaat sektörü açısından yaklaşık 2,5-3 trilyon dolarlık iş hacminden bahsediyoruz. Dolayısıyla dönüşüm, sektör açısından bu kadar önemli bir konu. Katma değerinin de yüksek olduğunu dikkate aldığımızda, bu sürecin doğru yürütülmesi ve yönetilmesiyle Türkiye'nin bugün var olan ekonomik gücünü, gayri safi milli hasılasını kolaylıkla ikiye katlayabileceğini görüyor, hissediyoruz ki, tahminler de bu yönde."
Dönüşümle her yıl yaklaşık 450 bin konutun yıkılıp yapılmasının zaruri olduğunu ifade eden Sur, "15 yılda 15 milyon konut deyince, Türkiye'nin bugün itibarıyla 700 bin konut olan üretim kapasitesinin ise yılda bir milyon konuta erişmesi söz konusu" diye konuştu.
Toplum, ilk 6 aydan sonra ilk işaretleri aldıDönüşüme hızlı bir girişin söz konusu olduğunu vurgulayan Sur, kentsel dönüşümün ilk 6 ayının, değerlendirme, algılama süreci olduğunu bildirdi.
Kamuoyu nezdinde "Kentsel dönüşüm nedir, fayda mıdır zarar mıdır, ne getirir ne götürür, evimizden yurdumuzdan mı çıkarılıyoruz, bir yerlere rant kapıları mı açılıyor" endişeleri bulunduğunu anlatan Sur, daha sonra toplumun, yerel yönetimler ve özel sektörün katılımıyla, iyi niyet, şeffaflık, dürüstlükle, toplumsal uzlaşı ve barış ortamı içinde sürecin başarılı olacağının ilk işaretlerini aldığını söyledi.
Bu aşamadan sonra projelerin hız kazanmaya başladığını dile getiren Sur, dönüşümde artın tempoda ivmelenmeyi hissettiklerini belirtti.
Dönüşüm uygulamasının başladığı son bir yılda "taşın yerinden oynadığını, düğmeye basıldığını" ifade eden Sur, "Sadece İstanbul'da değil, Türkiye'nin birçok yerinde kentsel dönüşüm projeleri için harekete geçildi ve bundan sonra daha da güçlenerek ivmesini artıracağını öngörüyoruz" dedi.
Geçen sürede piyasaların sıkıntıya girdiği, dış politikada sorunların yaşandığı ve haziranda toplumsal gösterilerin yapıldığı ortamda bile inşaat, gayrimenkul sektörünün yüzde 7,5 büyüdüğünü hatırlatan Sur, "Bunda da dönüşümün itici gücünün, getirdiği heyecanın, toplum ve özellikle gayrimenkul, İnşaat Sektörü üzerindeki yansımasının pozitif olduğunu gözlemliyorum. Bu çerçevede de kentsel dönüşümün piyasalara ve gayrimenkul piyasalarına olumlu etki yaptığına şahit oluyoruz" diye konuştu.
Dönüşümün sıkıntısı, alt gelir gruplarının ihtiyacı 2 milyon konutDönüşümün en çok "alt gelir gruplarının ihtiyacı yaklaşık 2 milyon civarındaki konutun yapımı ve finansmanı" konusunda zorlayacağını da ifade eden Sur, şunları kaydetti:
"Alım gücü yüksek yerlerde ya da gayrimenkul satış ve kira rayiçlerinin yeterince yüksek olduğu yerlerde zaten süreç kendi içinde hızla çalışıyor. Ancak önemli olan alım gücü bulunmayan vatandaşın, 'Evini yıkıyoruz, sana yeni ev vereceğiz' dediğimizde bunu neyle finanse edebileceği ya da onlara nasıl bir model uygulanacağı noktasında toplanıyor." 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak
  Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uygulaması kapsamında Anbar bölgesinde 260 dairelik sosyal konutların temelinin 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 13.30’da düzenlenecek tören ile temelinin atılacağını söyledi.

 • Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı
  Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Van’da bin 65 bağımsız konut ve 362 iş yerinde dönüşüm sağlandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 500 bin TL kira desteği verdiklerini söyledi.

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

 • Pendik'te Kentsel Dönüşüm Oranı Yüzde 25'e Ulaştı!
  Pendik'te Kentsel Dönüşüm Oranı Yüzde 25'e Ulaştı!

  Pendik'teki eski konutlar tek tek deprem riskine karşı güvenle yaşanabilecek, modern kent yaşamının ihtiyaçlarını da karşılayabilecek nitelikli yapılara dönüşüyor. Kentsel dönüşümün gerçekleştiği inşaatların oranı, yüzde 25 gibi yüksek bir rakama yükseldi..

 • Bozbey: 'Kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz'
  Bozbey: 'Kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz'

  Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa’da 20 yıllık binaların yıkıldığına dikkat çekerek “Şimdi o yapıları yıkıyoruz ve yoğunluğu iki kat artırıyoruz. Böylece kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz. Bu anlayışla gidilirse Bursalılar 2030’lu yıllarda başka yere taşınır” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.