|   |   | 

Kentsel Dönüşüm inşaat sektörüne 15 yılda 3 trilyon dolarlık iş hacmi sağlayacak

Cushman Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sur:-"Kentsel dönüşüm, nüfus artışı, kentleşme ve göç nedeniyle ihtiyaç duyulacak yeni konutlarla birlikte gayrimenkul geliştirme ve inşaat sektörüne 15 yılda 3 trilyon dolarlık iş hacmi sağlayacak...

Kentsel Dönüşüm inşaat sektörüne 15 yılda 3 trilyon dolarlık iş hacmi sağlayacak

Cushman Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sur, Kentsel Dönüşümün, Nüfus Artışı, Kentleşme ve göç nedeniyle ihtiyaç duyulacak yeni konutlarla birlikte Gayrimenkul geliştirme ve İnşaat sektörüne 15 yılda 3 trilyon dolarlık iş hacmi sağlayacağını belirterek, "Dönüşümün uygulanmaya başladığı son bir yılda taş yerinden oynadı. Türkiye'nin birçok yerinde Dönüşüm Projeleri için harekete geçildi. Bundan sonra da güçlenerek ivmesini artıracağını öngörüyoruz" dedi..
Sur, AA muhabirine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 5 Ekim'de İstanbul Esenler'de gerçekleştirilen ilk yıkımla uygulamasına başlanan Kentsel Dönüşümün birinci yılını değerlendirdi.
Dönüşümün Türkiye'nin yürüttüğü en önemli projelerin başında geldiğine işaret eden Sur, bu kapsamda ülkedeki 20 milyon Konut stoğundan 7 milyonunun yıkılıp yapılması için ortalama 15 yıl gerektiğini söyledi.
Sur, 7 milyon Konut yenilenirken Türkiye'nin nüfusu ve kırsaldan kente göçün devam edeceğini belirterek, şöyle devam etti:
"Türkiye'nin yılda 500 bine ulaşan konut talebi, yalnızca nüfus artışından kaynaklanıyor. Sadece bu durum nedeniyle 15 yılda yaklaşık 7,5 milyon konuta daha ihtiyaç duyulacak. Türkiye'nin Kentleşme oranı dikkate alındığında, artan nüfusa paralel yaklaşık 10 milyona yakın nüfusun kentlere göç edebileceğini öngörebiliriz. Bu da ilave 2 milyon konut talebi doğurur. 15 yılda 7 milyon konutun yıkılacağı dönüşümle, bunları da eklersek, aslında bizim minimum 15 milyon konut yapma zorunluluğumuz var. 15 yılda 15 milyon konut. Ekonomideki çarpan etkisini de dikkate aldığımızda Gayrimenkul geliştirme ve İnşaat sektörü açısından yaklaşık 2,5-3 trilyon dolarlık iş hacminden bahsediyoruz. Dolayısıyla dönüşüm, sektör açısından bu kadar önemli bir konu. Katma değerinin de yüksek olduğunu dikkate aldığımızda, bu sürecin doğru yürütülmesi ve yönetilmesiyle Türkiye'nin bugün var olan ekonomik gücünü, gayri safi milli hasılasını kolaylıkla ikiye katlayabileceğini görüyor, hissediyoruz ki, tahminler de bu yönde."
Dönüşümle her yıl yaklaşık 450 bin konutun yıkılıp yapılmasının zaruri olduğunu ifade eden Sur, "15 yılda 15 milyon konut deyince, Türkiye'nin bugün itibarıyla 700 bin konut olan üretim kapasitesinin ise yılda bir milyon konuta erişmesi söz konusu" diye konuştu.
Toplum, ilk 6 aydan sonra ilk işaretleri aldıDönüşüme hızlı bir girişin söz konusu olduğunu vurgulayan Sur, kentsel dönüşümün ilk 6 ayının, değerlendirme, algılama süreci olduğunu bildirdi.
Kamuoyu nezdinde "Kentsel dönüşüm nedir, fayda mıdır zarar mıdır, ne getirir ne götürür, evimizden yurdumuzdan mı çıkarılıyoruz, bir yerlere rant kapıları mı açılıyor" endişeleri bulunduğunu anlatan Sur, daha sonra toplumun, yerel yönetimler ve özel sektörün katılımıyla, iyi niyet, şeffaflık, dürüstlükle, toplumsal uzlaşı ve barış ortamı içinde sürecin başarılı olacağının ilk işaretlerini aldığını söyledi.
Bu aşamadan sonra projelerin hız kazanmaya başladığını dile getiren Sur, dönüşümde artın tempoda ivmelenmeyi hissettiklerini belirtti.
Dönüşüm uygulamasının başladığı son bir yılda "taşın yerinden oynadığını, düğmeye basıldığını" ifade eden Sur, "Sadece İstanbul'da değil, Türkiye'nin birçok yerinde kentsel dönüşüm projeleri için harekete geçildi ve bundan sonra daha da güçlenerek ivmesini artıracağını öngörüyoruz" dedi.
Geçen sürede piyasaların sıkıntıya girdiği, dış politikada sorunların yaşandığı ve haziranda toplumsal gösterilerin yapıldığı ortamda bile inşaat, gayrimenkul sektörünün yüzde 7,5 büyüdüğünü hatırlatan Sur, "Bunda da dönüşümün itici gücünün, getirdiği heyecanın, toplum ve özellikle gayrimenkul, İnşaat Sektörü üzerindeki yansımasının pozitif olduğunu gözlemliyorum. Bu çerçevede de kentsel dönüşümün piyasalara ve gayrimenkul piyasalarına olumlu etki yaptığına şahit oluyoruz" diye konuştu.
Dönüşümün sıkıntısı, alt gelir gruplarının ihtiyacı 2 milyon konutDönüşümün en çok "alt gelir gruplarının ihtiyacı yaklaşık 2 milyon civarındaki konutun yapımı ve finansmanı" konusunda zorlayacağını da ifade eden Sur, şunları kaydetti:
"Alım gücü yüksek yerlerde ya da gayrimenkul satış ve kira rayiçlerinin yeterince yüksek olduğu yerlerde zaten süreç kendi içinde hızla çalışıyor. Ancak önemli olan alım gücü bulunmayan vatandaşın, 'Evini yıkıyoruz, sana yeni ev vereceğiz' dediğimizde bunu neyle finanse edebileceği ya da onlara nasıl bir model uygulanacağı noktasında toplanıyor." 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 
  Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kazım Karabekir Mahallesinde başlatılan çalışma için 184 konutun temel atma törenine katıldı. Bakan Özhaseki ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan 248 kişi için 248 bin fidan dikimi törenine katıldı.

 • Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor
  Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor

  Daha önce Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin Yeşilli için hazırladığı Riskli Alan teklifi Bakanlar Kurulunca onaylanarak Mardin’de dönüşümün kapısını açan İmpo İmar ekipleri, bir kez daha bölgedeydi.

 • Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor
  Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor

  Büyükşehir Belediyesi’nin ve ülkemizin önemli kentsel dönüşüm projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Seher Sokak’taki binaların yıkımına başlandı.

 • Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak
  Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak

  Sanayi Bakanlığı'nın görevlerinin yeniden belirlenmesiyle yerleşim alanları içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması bir kez daha gündeme gelirken, iş adamları böylece hem kentteki arsa sıkıntısının çözümü hem de kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini dikkat çekti.

 • Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun
  Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun

  Büyükçekmece'de Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilerek yeniden inşa edilecek konutların temel atma törenine katılan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu belirterek, "Herkes taşın altına elini koysun, bu fırsatı değerlendirmeye devam etsin” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.