|   |   | 

Kentsel Dönüşüm Kiraları Artırdı

Anadolu Yakası’nda kentsel dönüşüm lüks semtlere talebi artırdı.

Kentsel Dönüşüm Kiraları Artırdı

Kentsel dönüşüm çalışmalarının Anadolu Yakası’nda hızlanması ve riskli binaların yenilenmesi lüks semtlerde konut talebini artırdı. 1999 Marmara Depremi sonrasında Etiler, Bağdat Caddesi, Kadıköy gibi semtlerden taşınarak “Zemini sağlam” gerekçesiyle Ümraniye bölgesine akın eden konut sahipleri, yapıların sağlamlaştırılmasıyla birlikte Kadıköy bölgesine dönmeye başladı. Kentpark Genel Müdürü Sertaç Kıyıcı, dönüşümle birlikte Kadıköy bölge sınırları içinde yer alan Caddebostan, Göztepe, Kalamış’a, Ataşehir, Çekmeköy gibi semtlerden dönüş başladığını ve bu durumun kiralık fiyatlarını yüzde 100 artırdığını söyledi. Kıyıcı, Caddebostan’da bin 500 lira olan kiraların, şimdilerde 3 bin liraya yükseldiğini bildirdi.

2 YILDA 40 MİLYON CİRO

Anadolu Yakası’ndaki kentsel dönüşüm çalışmalarını Karar’a anlatan Kentpark Genel Müdürü Sertaç Kıyıcı, Caddebostan’da kentsel dönüşüm çalışması gerçekleştirdiklerini bildirdi. Kıyıcı, “Şu anda Göztepe’de 29 dairelik inşaatımız var. Kalamış’ta geliştirdiğimiz projeler var. Toplam 3 bin metrekarelik bir parselin olduğu Kalamış’ta ruhsat alındı, inşaat çalışmalarına bu yıl başlamayı hedefliyoruz” dedi. Kalamış’ta toplamda 30 hak sahibi olduğunu belirten Kıyıcı, bunlardan anlaşma sağlanamayan sadece 3 hak sahibi bulunduğunu ve 2/3 çoğunluğu sağladıklarının altını çizdi.

KİRA YARDIMI 50 BİN

Kıyıcı, Anadolu Yakası’ndaki kentsel dönüşüm projelerine yönelik yatırım bedellerini,“Kalamış’ta 30 milyon TL yatırım bedeli var. Göztepe 10 milyon TL, Caddebostan’da 15 milyon TL yatırım bedeline sahip” diye açıkladı. Ciro beklentilerini de açıklayan Sertac Kıyıcı, “Bu yıl 20 milyon TL’lik ciro beklentisindeyiz. 2017 yılında hedefimiz 40 milyon TL. Toplamda 70 daireden bahsediyoruz kentsel dönüşümde” açıklamasında bulundu. Dönüşüm çalışmalarında hak sahiplerine yapılan kira yardımlarından da bahseden Kıyıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıkılan evlerdeki kat maliklerine kira yardımı yapıyoruz. Bu iş 16-17 ay sürüyor, dairelerde aylık üç bin, toplamda yaklaşık 50 bin lira kira yardımı ödüyoruz.”

SATILIKLAR ARTMADI

Kentsel dönüşümle birlikte kiralıklara talebi artarken, satılıkta ise tam tersi bir döngü olduğunun altını çizen Kıyıcı, “Dönüşümle satılık daire artıyor. Ortalama her binanın yüzde 25’i müteahhide kalıyor, her binada 4-5 bina satılık hale geliyor. Bu da satılıkta arzı artıyor. İnşaatlar bittikten sonra İstanbul’un depreme karşı dayanıklı bir bölgesi olacak. Şimdiden yatırım amaçlı satın almalara başladı” dedi.

ETİLER’DE METREKARE 16 BİNE TIRMANDI

1999 depremi sonrası Kadıköy Bölgesi’nde tespit edilen riskli bina oranı yüzde 80. İstanbul’da 39 ilçe arasında en fazla göç veren ilçe yüzde 15 ile Kadıköy. Kadıköy’ü yüzde 11’le Maltepe, yüzde 8’le Ataşehir, yüzde 5’le Ümraniye ve yüzde 4’le Kartal izledi. Kadıköy’den Ataşehir’e taşınma oranı yüzde 15, Üsküdar’a taşınma oranı ise yüzde 8 olarak gözlemlendi. Kentsel dönüşümle taşınma hareketliliğinde Anadolu Yakası öne çıktı. Dönüşümle birlikte kira fiyatları yüzde 100’e kadar arttı. Dönüşünle Bebek’te satılık konutların metrekare ortalaması 21 bin liraya kadar çıtı. Yeniköy’de 17 bin 739 lira, Etiler’de 15 bin 559 lira, Emirgan’da 13 bin 789 lira, İstinye’de ise 13.651 liraya tırmandı.

CADDEBOSTAN’DA KİRALAR FIRLADI

Binası dönüşüme alınan hak sahiplerinin bu bölgeden ayrılmak istemediklerinin altını çizen Sertac Kıyıcı, bu durumun kiralık dairelerin değerini artırdığının altını çizdi. Kıyıcı, sözlerine şöyle devam etti: “Kiralıkta fazla talep oluyor, bu nedenle kiralar yükseliyor. Kira olarak üç yılda yüzde 100 artış oldu Kadıköy bölgesinde. Geçen yıl 1.500 ruhsat verilmiş. Biz, ilk 1.500 kira imzalamıştık, şimdi 3 bin lira kira ödüyoruz.”

ÇEKMEKÖY VE ATEŞEHİR’DEN KADIKÖY’E GÖÇ

İnsanların artık şehrin içine yönelmeye başladığına işaret eden Kıyıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadıköy’de depremden sonra kaçan çok insan olmuş. Onlar da geri dönmek istiyorlar. Bu nedenle Kadıköy bölgesinde yeni yapılan binalara şehir dışından talep artmış durumda. Cadde’ye en fazla Ataşehir, Çekmeköy bölgelerinden geliyor.” Haber7

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içi bölgesinde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında sona doğru gelinirken, projeye son halini vermek üzere Belediye Başkanı Yemenici ve ilgili kurum amirleri İstanbul'da buluştular.

 • 50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Türkiye’ye örnek projelerinden biri olan “Kuzey Şehir” projesinde çalışmalar devam ediyor.

 • Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, yaklaşık 80 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan Kentsel Tasarı Projesi kapsamında, ilçenin en eski yerleşim yeri olan Çarşı Meydanı ile Seyitharun Cami ve çevresi yeniden düzenlenecek.

 • Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  İstanbul’da düzenlenen 3’üncü Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “6306 sayılı yasa kapsamında uygulama yapan, dönüşüme imza atan ilk belediyeyiz” dedi.

 • Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  İstanbul’un ‘özel kentsel dönüşüm bölgesi’ Fikirtepe, bu ünvanına kavuştuğu Ocak 2011’den beri 2 Cumhurbaşkanı, 2 TBMM Başkanı, 3 Başbakan, 2 Genelkurmay Başkanı, 2 Kadıköy Belediye Başkanı ve 4 Şehircilik Bakanı gördü…

 • Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Gayrimenkul İçin Strateji Platformu’nun (GİSP) düzenlediği, “Kentsel Dönüşümde Yeni Düzenleme Ve Yeni Dönem” başlıklı toplantı üyelerin ve gayrimenkul sektörünün farklı alanlarından katılımcılarla gerçekleştirildi.

 • Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesince 5 ayrı mahallede devam eden Kentsel Dönüşüm Uygulamasının devam ettiğini ve bu mahallerde bina inşaat eden müteahhitlere belediye olarak mali indirimlerde bulunduklarını söyledi.

 • 'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  İnşaat Sektörüde GYODER, İNDER ve AYİDER gibi sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevi üstelenen,Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören Gayrimenkul ve İnşaat Sektörünü değerlendirdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.