|   |   | 

Kentsel Dönüşüm Projesi başlıyor!

Gerede’de uzun bir süredir kamuoyu gündeminde bulunan Kentsel Dönüşüm Projesi start alıyor. Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, düzenlediği halk toplantısında, projenin detaylarını paylaştı.

Kentsel Dönüşüm Projesi başlıyor!

Gerede İlçesinde gündemi aylardır meşgul eden "Kentsel Dönüşüm Projesi" hakkında halkı bilgilendiren Başkan Baygın, birim karşılık Konut verileceğini, bu takasta konutun yaşına bakılarak eder belirleneceğini, "teneke alarak altın veriyoruz" benzetmesi yaparak anlattı.

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın "Kentsel Dönüşüm Projesi" kapsamında yapılması düşünülen Demirciler Mahallesi kentsel dönüşüm projesi için mülk sahipleri ve mahalle sakinleri ile geçtiğimiz hafta bir araya geldi. Kültür Sitesi'nde saat 11'de başlayan toplantıya, söz konusu proje dahilinde Mülk Sahibi olan vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Ömer Baygın projeksiyon destekli konuşmasına; daha önce evlere, yine Belediye tarafından dağıtımı yapılan broşürde yer alan bilgileri tekrar ederek başladı.konuthaberleri.com

Başkan Baygın, böyle bir değişime neden gerek duyulduğuna değinerek başladığı konuşmasında, şöyle devam etti; "Türkiye deprem kuşağında bulunan bir ülkedir. Kuzey Anadolu fay hattı da hepimizin bildiği gibi, ilimizden ve ilçemizden geçmektedir. 1999 depreminde bu kırık Bolu'ya kadar gelmiş ve burada kalmıştır. Bu fay er geç kırılacaktır. Hükümetimiz, önceki acı tecrübeleri göz önüne alarak, depreme dayanıklı, konforlu binalarda halkın daha güven içinde yaşaması isteği doğrultusunda, "kentsel dönüşüm" adı altında, risk bölgelerinde bir yenileme projesine karar vermiş ve bu program için çok ciddi bir ödenek ayırmıştır."

Sunumuna; bu projede yer almanın ilçe halkı için bir kayıp değil aksine bir şans olduğunu vurgulayarak devam eden Baygın; Demirciler Mahallesinin, 1944 yılında yaşanılan depremde en fazla yıkımın yaşandığı bölge olması nedeni ile öncelik aldığını, on beş yıl içinde tüm ilçenin yenileneceğini dile getirdi.

“VATANDAŞLAR MAĞDUR OLMAYACAK”

Proje ile vatandaşların mağdur olmayacaklarını belirten Başkan Baygın, birim karşılık Konut verileceğini, bu takasta konutun yaşına bakılarak eder belirleneceğini, "teneke alarak altın veriyoruz" benzetmesi yaparak anlattı.

Belediye Başkanı Ömer Baygın, Gerede tarihindeki en önemli çalışmalardan biri olarak nitelendirdiği projenin öneminden bahsederek, hak sahiplerinden spekülasyonlara yer vermemelerini istedi. Başkan, yaptığı açıklamalar sonrasında, vatandaşlara konu ile ilgili endişelerini dile getirmeleri için söz hakkı verdi.

Söz alan mülk sahiplerinin konuşmalarından, endişelerinin büyük çoğunluğunun; evlerinin şu anki kullanım alanından daha dar bir Daire ile değiştirilmesi, yeni meskenlere taşınılıncaya kadar geçen sürede nerede yaşayacakları ve kendilerine verilecek kira bedelinin yetersizliği, hali hazırda oturdukları sokak üzerinde bir evde mi yoksa yabancı oldukları bir yerde mi oturacakları gibi konular üzerinde yoğunluk kazandığı dikkat çekti.

Başkan Baygın ise, bunun bir dayatma olmadığını vurgulayarak, çoğunluğun projeyi reddetmesi halinde, kentsel dönüşümden vazgeçileceğinin de altını çizdi.

PROJENİN UYGULANMASI MÜLK SAHİBİNİN KARARINA BAĞLI

Mülk sahiplerinin istememesi durumunda projenin gerçekleşmeyeceğini de belirten Başkan Baygın, kimseyi zorlamayacaklarını kaydederek; "Devletimizin bizlere sunduğu Kentsel Dönüşüm Yasası fırsatını kimsenin kaçırmaması için buradayım. Sizlere bu yasanın getirdiği faydaları ve avantajları anlatmak gibi bir yükümlülüğüm var. Kimseyi zorlamak, kimsenin evini zorla yıkmak gibi bir lüksümüz yok. Ancak devletimiz fay hattı üzerindeki tüm binaları, depreme dayanıksız tüm binaların yıkımı için yakın bir tarihte çalışma başlatacak." dedi.

Toplantı çıkışında, mülk sahiplerine; "projeye destek veriyorum" veya "bu değişimi istemiyorum," diyebilecekleri anket formları sunuldu.

Öte yandan, benzer istişare toplantılarına, mahalle halkının bölüm-bölüm katılımıyla devam edileceği de bildirilirken, proje start aldıktan sonra da mülk sahiplerinin fikirlerine başvurulacağı ifade edildi.Kaynak:boluekspres.com

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

  • Kentsel Dönüşüm Bir Fırsattır
    Kentsel Dönüşüm Bir Fırsattır

    Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, 34 hektarda, 13 ada 281 blok ve 2 bin 566 daireyi kapsayan Türk-İş Blokları’nın son durumuna ilişkin, “Kentsel dönüşüm bir fırsattır” dedi.

  • Zonguldak'ta Dönüşüme Giren Evler Yıkım Bekliyor!
    Zonguldak'ta Dönüşüme Giren Evler Yıkım Bekliyor!

    Zonguldak'ta kentsel dönüşüme alınıp uzun süredir yıkılmayı bekleyen boş binalar hem mülk sahiplerinin hem de vatandaşların tepkisini çekiyor. Burada yıkılmayı bekleyen boş binalar vatandaşları huzursuz ettiğini, geceleri tehlike saçtığını ve bir an önce yetkililerin önlem alması gerektiğini belirttiler.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.