|   |   | 

Kentsel Dönüşüm Zirvesi Tamamlandı

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, diğer belediye başkanlarıyla kolektif olarak Adana'nın mimarı olmak gibi bir iddiaları olduğunu belirtip, kente katkı koymak isteyen herkese çağrıda bulundu. Sözlü, "Gelin hepimiz Adana'nın mimarı olalım. Tarih bizi yazsın" dedi.

Kentsel Dönüşüm Zirvesi Tamamlandı

Adana Kent Konseyi’nin girişimleriyle bir otelde gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nin son oturumu, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nazım Biçer’in başkanlığında, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün katılımıyla yapıldı.

BAŞKAN ÇELİKCAN: “YÜREĞİR’İN YÜZDE 80’İ RUHSATSIZ YAPI”
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, üzerinde çalıştıkları kentsel dönüşüm projelerin ardından ilçenin siluetinin çok güzel olacağını söyledi. İmar kanunuyla ilgili değişiklikler yapıldığına değinen Çelikcan, belediye olarak bu konu üzerinde çalıştıklarını ve bir komisyon kurduklarını anlattı. İmar konusunda en büyük sorunun bürokrasi olduğunu vurgulayan Çelikcan, anayasanın değiştirilmesi gerektiğine işaret etti. Çelikan, yüzde 80’i ruhsatsız yapılardan oluşan Yüreğir’de 16 bin konutu kapsayan kentsel dönüşüm çalışmaları üzerine ağırlık verdiklerini kaydetti ve çeşitli sunumlar yaptı. 

BAŞKAN ÇETİN: “DÜNYADA TANINMIŞ MİMARLARLA ÇALIŞTIK”
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ise, ilçenin Adana’nın gözbebeği olduğunu vurgulayarak, Belediye Evleri Mahallesi’ne yapılacak kentsel dönüşüm projesi hakkında bilgiler aktardı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın parti ayrımı gözetmeden, Adana halkı için çalıştığını vurgulayan Başkan Çetin, Seyhan Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projesinin onaylanmasını buna örnek gösterdi. Projenin son aşamaya geldiğini anlatan Çetin, en kısa zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay beklediklerini ifade etti. Çetin, 680 bin 992 metrekarelik devasa bir alanda yapılacak proje için dünya çapında tanınmış mimarlarla çalıştıklarını ve dünyaya örnek olacaklarını kaydetti. İlkleri gerçekleştirdiklerini savunan Başkan Çetin, projenin tamamlanmasının ardından hak sahiplerine eski konutlarıyla birebir konut verileceğini ifade etti.

BAŞKAN KARALAR: “1999 DEPREMİNDE AKLIMIZ BAŞINA GELDİ”
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da Türkiye’de bugüne kadar kentsel dönüşüm anlayışının yanlış olduğunu savundu. Bugüne kadar mühendis desteği olmadan dönüşüm yapıldığını anlatan Başkan Karalar, 1999 depreminin herkesin aklını başına getirdiğini vurguladı. Seyhan’ın yapısal olarak Türkiye’nin belki en kötü ilçelerinden biri olduğunu kaydeden Karalar, “336 bin bağımsız bölüm var. Tüm uzmanların ortak fikri, bunların yüzde 70’inin yenilenmesi gerektiği üzerinde. Barbaros Mahallesi’nde projeyi gerçekleştirdik. 100 metrekare arsası olana 29 veriliyordu, bunu düzenledik 45’in üzerine çıkardık. Fazla da yoğunluk vermedik. 6 katlı var, 8 var 10 var 12 kat var. Seyhan Nehrini de çöplük olarak kullanıyorlardı yıllardır. Artık o mahalleler daha modern, insanların rahat yaşayabileceği sosyal donatıların olduğu bir yer haline gelecek” dedi.
Karalar, bu projenin ardından Yenibey, Mestanzade, Ali Dede, Hürriyet, Havuzlubahçe Mahalleleri’nde dönüşüm projelerinin başlayacağını sözlerine ekledi.

BAŞKAN SÖZLÜ: “YENİ RANT ALANLARINA FEDAİLİK YAPMAYACAĞIZ”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise şehirlerin medeniyet göstergesi olduğuna dikkat çekerek bu çıtayı yükseklere çekmek zorunda olduklarının altını çizdi. Seyhan ilçesindeki afet riskli alanın, Yüreğir ilçesinin tamamı olduğunu kaydeden Başkan Sözlü, “Kent genelinde afet riskli alanı ortadan kaldırmak için kararlı bir duruş sergilediklerini ifade etti. Göl ve Sinanpaşa Mahalleleri’nde TOKİ ile geçmişte protokol imzaladıkları alanlar olduğuna değinen Başkan Sözlü, “İlçe belediye başkanlarımızla şehri yeniden tasarlamak noktasında doğru bir yolda yürüyoruz. Ve master planıyla ilgili bir ekleme yapmak istiyorum. Dönüşüm master altyapısı olacak ana bulvarları, Çukurova’dan, Seyhan’dan güney kuşağa, Yüreğir’den güney kuşak bulvarına, hepsini teker teker tasarlıyoruz. Kentsel dönüşüm master planının neredeyse altyapısını oluşturmak üzereyiz. Yeni rant alanlarına fedailik yapmaktansa belediye başkanlarımızla ile bir uyum içerisinde, üzerimize düşen sorumluluğun farkındayım. Kolektif olarak Adana'nın mimarı olmak gibi bir iddiamız var. Gelin hep birlikte Adana'nın mimarı olalım, tarih bizi yazsın” ifadelerini kullandı. 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak
  Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uygulaması kapsamında Anbar bölgesinde 260 dairelik sosyal konutların temelinin 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 13.30’da düzenlenecek tören ile temelinin atılacağını söyledi.

 • Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı
  Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Van’da bin 65 bağımsız konut ve 362 iş yerinde dönüşüm sağlandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 500 bin TL kira desteği verdiklerini söyledi.

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.