|   |   | 

Kentsel Dönüşümde Bilinmesi Gerekenler

Kentsel dönüşümde bilinmesi gerekenler neler, en çok hangi sorulara cevap aranıyor? İşte madde madde sıraladığımız işinizi kolaylaştıracak kentsel dönüşüm rehberi…

Kentsel Dönüşümde Bilinmesi Gerekenler

Kentsel dönüşüm başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de hızla devam ediyor. Önümüzdeki 20 yıllık süreçte Türkiye genelinde yaklaşık 7 milyon konutun yenilenmesi planlanıyor. İşte bu süreçte evini kentsel dönüşüm kapsamında yenilemek isteyen vatandaşların kafalarını bazı sorular meşgul ediyor. Özellikle kentsel dönüşüm sürecinin nasıl işlediği, evini yenilemek isteyenlerin neler yapması gerektiği ve verilen maddi yardımların nasıl alınacağı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Biz de bu süreçte en çok merak edilen ve kentsel dönüşümde bilinmesi gereken konuları bir araya getirerek kentsel dönüşüm rehberi hazırladık.

Kentsel dönüşümde bilinmesi gerekenler neler, en çok hangi sorulara cevap aranıyor? İşte madde madde sıraladığımız işinizi kolaylaştıracak kentsel dönüşüm rehberi…

Kentsel dönüşümde bilinmesi gerekenler…

Kentsel dönüşüm ne demektir? Kentsel dönüşüm yasasının amacı nedir?

Kentsel gelişmenin toplumsal ekonomik ve mekansal olarak yeniden ele alındığı ve kentteki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yıkıp yeniden yapma, canlandırma, sağlıklaştırma veya yeniden yapılandırma için proje üretilmesi ve uygulama yapılmasıdır. Özetle kentsel dönüşüm bir kentin dokusunu bozan sorunların giderilmesi anlamına geliyor. Halk arasında kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen ve 2012 yılında çıkarılan ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ ile de afet riski altındaki alanlar ile riskli yapıların dönüşümü sağlanarak, ülke genelinde, sağlıklı, güvenli ve yaşanılabilir çevreler oluşturulması amaçlanıyor. Ayrıca afetler neticesinde can kaybı yaşanmaması ve şehirlerin sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerine dönüştürülmesi hedefleniyor.

Kanun hangi binaları kapsıyor?

Ülke genelinde bütün binalar 6306 sayılı Kanun kapsamındadır. Binanın bulunduğu yere, yaşına, deprem bölgesine bakılmaksızın, “riskli” olarak tespit edilen bütün binalar Kanun hükümlerinden faydalanabiliyor. Kanunda risk tespiti yaptırılması zorunluluğu bulunmamasına rağmen, konutunda güven ve huzur içerisinde yaşamak isteyen, oturduğu binanın riskli olabileceğinden şüphelenen her vatandaşın risk tespiti yaptırmasının doğru olacağı ifade ediliyor.

Kentsel dönüşümden nasıl yararlanılır?

Kentsel dönüşümden yararlanılabilmesi için Bakanlıkça lisanslandırılmış yetkili kuruluşlara başvuruda bulunulması gerekiyor. Yetkili kuruluş bina için Deprem Risk Raporu hazırlar. Raporun Bakanlıkça onayının alınmasından sonra bina resmi olarak kentsel dönüşüm kapsamında riskli bina olur.

Risk tespiti için ne yapmak gerekiyor?

Bakanlıkça lisans verilen ve listesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi internet sitesi www.csb.gov.tr ile www.kentseldonusum.gov.tr adresinde

güncel olarak yayımlanan kurum veya kuruluşlarca risk tespiti yapılıyor. Bunun için binadan bir kişinin tapu, dilekçe, tapudan alınmış bağımsız bölüm listesi ve nüfus cüzdanı ile bu yetkili kuruluşlara başvurması gerekiyor.

Kentsel dönüşümde süreç nasıl işliyor?

Oturduğu binanın riskli olabileceğinden şüphelenen ve kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen maliklerden birinin Bakanlık yetkili kuruluşlarına başvurması ile süreç başlıyor. Daha sonra yetkili kuruluş Bakanlıkça istenen ve ilgili Yönetmelikler gereği teknik incelmeleri yapıp bina için derem risk raporu hazırlıyor ve onay için Bakanlığa sunuyor.  Raporun onayı ile bina kentsel dönüşüm kapsamına girmiş oluyor. 

Kentsel dönüşüm kapsamında evini yenileyenlere hangi yardımlar yapılıyor?

Kentsel dönüşüm kapsamına giren binanın mülk sahipleri bina yapımı için kentsel dönüşüm kredisi, kentsel dönüşüm kira yardımı kullanabiliyor. Kiracılar ise yeni daire alımında devlet teşvikli kentsel dönüşüm kredisi, taşınma parası alabiliyor.

Kentsel dönüşüm kredisi ve kira yardımı nasıl alınıyor?

Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamına girmiş riskli bina mülk sahipleri ve kiracıları için kredi faiz desteği ve kira yardımı teşvikleri bulunuyor. 6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapı maliklerine sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 18 ay kira yardımı yapılıyor. Riskli binada en az 1 yıl kiracı olduklarını belgeleyen kiracılar ise evlerini boşalttıktan sonra başka bir binadan daire almak istediklerinde mülk sahipleri gibi kentsel dönüşüm kredisi kullanabiliyorlar. Ya da binayı boşaltırken bir seferlik geri ödemesiz taşınma yardımı alabiliyorlar. Aynı anda hem kentsel dönüşüm kredisi hem de kira yardımı kullanılmıyor. Kentsel dönüşüm kredisi bakanlık ile anlaşmalı Bankalardan, kira ve taşınma yardımı ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne başvuru ile alınabiliyor.

Kentsel dönüşümle ilgili detaylı bilgelere nereden ulaşabiliriz?

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İstanbul, İzmir ve Bursa’da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri ve diğer illerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nden detaylı bilgilere ulaşmak mümkün. Ayrıca

Alo 181 hattından ya da Bakanlığın www.csb.gov.tr adresinden merak edilen konulara ilişkin bilgi alınabilir.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içi bölgesinde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında sona doğru gelinirken, projeye son halini vermek üzere Belediye Başkanı Yemenici ve ilgili kurum amirleri İstanbul'da buluştular.

 • 50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Türkiye’ye örnek projelerinden biri olan “Kuzey Şehir” projesinde çalışmalar devam ediyor.

 • Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, yaklaşık 80 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan Kentsel Tasarı Projesi kapsamında, ilçenin en eski yerleşim yeri olan Çarşı Meydanı ile Seyitharun Cami ve çevresi yeniden düzenlenecek.

 • Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  İstanbul’da düzenlenen 3’üncü Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “6306 sayılı yasa kapsamında uygulama yapan, dönüşüme imza atan ilk belediyeyiz” dedi.

 • Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  İstanbul’un ‘özel kentsel dönüşüm bölgesi’ Fikirtepe, bu ünvanına kavuştuğu Ocak 2011’den beri 2 Cumhurbaşkanı, 2 TBMM Başkanı, 3 Başbakan, 2 Genelkurmay Başkanı, 2 Kadıköy Belediye Başkanı ve 4 Şehircilik Bakanı gördü…

 • Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Gayrimenkul İçin Strateji Platformu’nun (GİSP) düzenlediği, “Kentsel Dönüşümde Yeni Düzenleme Ve Yeni Dönem” başlıklı toplantı üyelerin ve gayrimenkul sektörünün farklı alanlarından katılımcılarla gerçekleştirildi.

 • Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesince 5 ayrı mahallede devam eden Kentsel Dönüşüm Uygulamasının devam ettiğini ve bu mahallerde bina inşaat eden müteahhitlere belediye olarak mali indirimlerde bulunduklarını söyledi.

 • 'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  İnşaat Sektörüde GYODER, İNDER ve AYİDER gibi sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevi üstelenen,Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören Gayrimenkul ve İnşaat Sektörünü değerlendirdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.