|   |   | 

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Kaç Ay Alınır?

Kentsel dönüşümde kira yardımı nasıl alınıyor, kentsel dönüşümde kira yardımı kaç ay alınır?

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Kaç Ay Alınır?

Türkiye’de 19 milyon bina bulunuyor ve bu binaların da yaklaşık 7 milyonu  risk altında. Bu riskli binaların kentsel dönüşümle birlikte yenilenmesi planlanırken, kentsel dönüşümün 20 yıl daha süreceği ifade ediliyor. Bunun inşaat sektörüne maliyetinin de 900 milyar TL olacağı belirtiyor. 1999 Marmara Depremi sonrası depreme karşı dayanıklı, sağlıklı şehirler ve sağlıklı gelecek için 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Yapıların Yenilenmesi” hakkında kanun çıkarılıyor ve 2012 yılında kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazanıyor. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde çalışmalar hızla devam ediyor. Riskli yapılar yıkılarak yerlerine güvenli ve sağlıklı yapılar inşa ediliyor. Kentsel dönüşümden yararlanarak evini yenilemek isteyenlere ise yasa kapsamında çeşitli maddi yardımlar ve destekler sunuluyor. Özellikle evini yenilemek isteyen mal sahipleri ve kiracılara kira yardımı veriliyor. Peki kentsel dönüşümde kira yardımı nasıl alınıyor, kentsel dönüşümde kira yardımı kaç ay alınır?

Kira yardımı nasıl alınıyor?

Kentsel dönüşüm tüm Türkiye’yi kapsıyor. Bu durumda eski, depreme dayanıksız, ekonomik ömrünü tamamlamış evi olan herkes yasa kapsamında evini yenileyebiliyor. Kentsel dönüşüme giren binalarda yaşayan vatandaşlara, talep etmeleri halinde kira yardımı yapılıyor. Kira yardımını alabilmek için de;

·        Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilmiş kuruluşlardan Deprem Risk Raporu alınmalı. Hazırlanan rapor Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra kira yardımı alınabiliyor.

·        Bu yardımdan yararlanabilmek için de binanın anlaşma ile tahliye edilmiş olması gerekiyor.

Kira yardımı kaç ay alınıyor?

Anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan binaların; malikleri, kiracıları ve sınırlı ayni hak sahibi olarak bu binaları kullananlar Kanun kapsamında yapılacak yardım ve desteklerden faydalanabiliyor. Kentsel dönüşümde kira yardımı 18 ay yapılıyor. Ancak bu yardımların alınabilmesi için bazı şartlar söz konusu oluyor.

·        6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapı maliklerine sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 18 ay kira yardımı yapılıyor.

·        Kira yardımı alabilmek için riskli yapıda ikamet şartı aranıyor.

·        Yapılacak kira yardımının ilk beş aya kadar olan kısmı, taşınma masrafları da dikkate alınarak peşin olarak ödenebiliyor.

·        Aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncelleniyor.

·        Kira yardımı geri ödemesiz olup Bakanlık veya Belediyelere başvuruda bulunmak gerekiyor.

·        2015 yılı için mülk sahipleri 18 ay boyunca aylık 735 TL, kiracılar ise taşınma masrafı dikkate alınarak 1 defaya mahsus bin 470 TL taşınma yardımı alabiliyor.

·        Bağımsız bölümü hisseli olan malikler de kira yardımı talebinde bulunabiliyor. Ancak kira yardımından hisseleri oranında faydalanabiliyorlar.

 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içi bölgesinde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında sona doğru gelinirken, projeye son halini vermek üzere Belediye Başkanı Yemenici ve ilgili kurum amirleri İstanbul'da buluştular.

 • 50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Türkiye’ye örnek projelerinden biri olan “Kuzey Şehir” projesinde çalışmalar devam ediyor.

 • Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, yaklaşık 80 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan Kentsel Tasarı Projesi kapsamında, ilçenin en eski yerleşim yeri olan Çarşı Meydanı ile Seyitharun Cami ve çevresi yeniden düzenlenecek.

 • Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  İstanbul’da düzenlenen 3’üncü Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “6306 sayılı yasa kapsamında uygulama yapan, dönüşüme imza atan ilk belediyeyiz” dedi.

 • Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  İstanbul’un ‘özel kentsel dönüşüm bölgesi’ Fikirtepe, bu ünvanına kavuştuğu Ocak 2011’den beri 2 Cumhurbaşkanı, 2 TBMM Başkanı, 3 Başbakan, 2 Genelkurmay Başkanı, 2 Kadıköy Belediye Başkanı ve 4 Şehircilik Bakanı gördü…

 • Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Gayrimenkul İçin Strateji Platformu’nun (GİSP) düzenlediği, “Kentsel Dönüşümde Yeni Düzenleme Ve Yeni Dönem” başlıklı toplantı üyelerin ve gayrimenkul sektörünün farklı alanlarından katılımcılarla gerçekleştirildi.

 • Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesince 5 ayrı mahallede devam eden Kentsel Dönüşüm Uygulamasının devam ettiğini ve bu mahallerde bina inşaat eden müteahhitlere belediye olarak mali indirimlerde bulunduklarını söyledi.

 • 'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  İnşaat Sektörüde GYODER, İNDER ve AYİDER gibi sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevi üstelenen,Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören Gayrimenkul ve İnşaat Sektörünü değerlendirdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.