|   |   | 

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Kaç Ay Alınır?

Kentsel dönüşümde kira yardımı nasıl alınıyor, kentsel dönüşümde kira yardımı kaç ay alınır?

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Kaç Ay Alınır?

Türkiye’de 19 milyon bina bulunuyor ve bu binaların da yaklaşık 7 milyonu  risk altında. Bu riskli binaların kentsel dönüşümle birlikte yenilenmesi planlanırken, kentsel dönüşümün 20 yıl daha süreceği ifade ediliyor. Bunun inşaat sektörüne maliyetinin de 900 milyar TL olacağı belirtiyor. 1999 Marmara Depremi sonrası depreme karşı dayanıklı, sağlıklı şehirler ve sağlıklı gelecek için 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Yapıların Yenilenmesi” hakkında kanun çıkarılıyor ve 2012 yılında kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazanıyor. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde çalışmalar hızla devam ediyor. Riskli yapılar yıkılarak yerlerine güvenli ve sağlıklı yapılar inşa ediliyor. Kentsel dönüşümden yararlanarak evini yenilemek isteyenlere ise yasa kapsamında çeşitli maddi yardımlar ve destekler sunuluyor. Özellikle evini yenilemek isteyen mal sahipleri ve kiracılara kira yardımı veriliyor. Peki kentsel dönüşümde kira yardımı nasıl alınıyor, kentsel dönüşümde kira yardımı kaç ay alınır?

Kira yardımı nasıl alınıyor?

Kentsel dönüşüm tüm Türkiye’yi kapsıyor. Bu durumda eski, depreme dayanıksız, ekonomik ömrünü tamamlamış evi olan herkes yasa kapsamında evini yenileyebiliyor. Kentsel dönüşüme giren binalarda yaşayan vatandaşlara, talep etmeleri halinde kira yardımı yapılıyor. Kira yardımını alabilmek için de;

·        Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilmiş kuruluşlardan Deprem Risk Raporu alınmalı. Hazırlanan rapor Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra kira yardımı alınabiliyor.

·        Bu yardımdan yararlanabilmek için de binanın anlaşma ile tahliye edilmiş olması gerekiyor.

Kira yardımı kaç ay alınıyor?

Anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan binaların; malikleri, kiracıları ve sınırlı ayni hak sahibi olarak bu binaları kullananlar Kanun kapsamında yapılacak yardım ve desteklerden faydalanabiliyor. Kentsel dönüşümde kira yardımı 18 ay yapılıyor. Ancak bu yardımların alınabilmesi için bazı şartlar söz konusu oluyor.

·        6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapı maliklerine sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 18 ay kira yardımı yapılıyor.

·        Kira yardımı alabilmek için riskli yapıda ikamet şartı aranıyor.

·        Yapılacak kira yardımının ilk beş aya kadar olan kısmı, taşınma masrafları da dikkate alınarak peşin olarak ödenebiliyor.

·        Aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncelleniyor.

·        Kira yardımı geri ödemesiz olup Bakanlık veya Belediyelere başvuruda bulunmak gerekiyor.

·        2015 yılı için mülk sahipleri 18 ay boyunca aylık 735 TL, kiracılar ise taşınma masrafı dikkate alınarak 1 defaya mahsus bin 470 TL taşınma yardımı alabiliyor.

·        Bağımsız bölümü hisseli olan malikler de kira yardımı talebinde bulunabiliyor. Ancak kira yardımından hisseleri oranında faydalanabiliyorlar.

 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 
  Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kazım Karabekir Mahallesinde başlatılan çalışma için 184 konutun temel atma törenine katıldı. Bakan Özhaseki ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan 248 kişi için 248 bin fidan dikimi törenine katıldı.

 • Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor
  Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor

  Daha önce Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin Yeşilli için hazırladığı Riskli Alan teklifi Bakanlar Kurulunca onaylanarak Mardin’de dönüşümün kapısını açan İmpo İmar ekipleri, bir kez daha bölgedeydi.

 • Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor
  Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor

  Büyükşehir Belediyesi’nin ve ülkemizin önemli kentsel dönüşüm projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Seher Sokak’taki binaların yıkımına başlandı.

 • Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak
  Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak

  Sanayi Bakanlığı'nın görevlerinin yeniden belirlenmesiyle yerleşim alanları içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması bir kez daha gündeme gelirken, iş adamları böylece hem kentteki arsa sıkıntısının çözümü hem de kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini dikkat çekti.

 • Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun
  Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun

  Büyükçekmece'de Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilerek yeniden inşa edilecek konutların temel atma törenine katılan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu belirterek, "Herkes taşın altına elini koysun, bu fırsatı değerlendirmeye devam etsin” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.