|   |   | 

Kentsel dönüşüme adım atıldı

Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Turgut Ozal Mahallesi'nde vatandaşla uzlaştı, çalışmaların yeni yılda start alacağını söyledi

Kentsel dönüşüme adım atıldı

Kentsel dönüşüme adım atıldı anisa Belediyesinin kentsel dönüşüm Projesi kapsamında Turgut özal Mahallesi'nde hayata geçireceği çalışmalara yönelik hak sahipleri ile görüş alışverişinde bulunuldu. Vatandaşlarla bir araya gelen Belediye Başkanı Cengiz Ergün, yıllardır atıl durumda olan arsalara değerlendirme imkanı tanındığını belirterek, "Gelişen ve değişen manisa'ya yakışır, konut ihtiyacına karşılık verecek projeyi vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda şekillendiriyoruz. Kimseyi mağdur etmeden Turgut Ozal Mahallesine yeni bir yaşam alanı kazandıracağız" dedi. Manisa Belediyesi, Turgut Ozal Mahallesi'nde gerçekleştireceği Kentsel Dönüşümçalışmalarına yönelik parsellerde hissesi bulunan hak sahiplerine bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Belediye Başkan Yardıması Minuır Azmi Açıkdil tarafından Belediye Meclis Toplantısında gerçekleştirilen toplantıda Plan Proje Müdürü Taner İoöz ile İmar ve Şehircilik Müdürü Türkan Köroğlu da yer aldı. Toplantıya yönelik hak sahiplerine bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Azmi Açıkdil, Manisa Belediyesinin, Belediye Meclis Toplantısında alınan karar gereği yapılması planlanan konutlara yönelik avam projelerini hazırladığını söyledi. Söz konusu alanda yapılacak olan Konut projelerinin şehrin gelişimi açısından oldukça önemli olduğunu belirten Açıkdil, "Bildiğiniz üzere bulunduğunuz mahallede Belediye Meclisimiz karan ile Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edildi. Bu Manisa'nın gelişmesi ve konut ihtiyacının karşılanması açışındım önemli bir adımdır. Bunun yanı sıra proje belediyenin kamulaştırdığı alımlar açısından; kamulaştırılan alanlarda hak sahiplerine daire vermek, daireleri gelişen nüfusa göre yerleştirmek ve sağlıklı konutlar yapmak için düzenIcnmiş uygulamadır. İmar planında resmen Kentsel Dönüşüm Alanı olarak işlenen bu bölgede konut miktar nispetinde sizlere Daire verilecek. Şayet 'daire istemiyoruz, bunun yerine bedel istiyoruz' denilirse bu da mümkün olacak" dedi. Geçtiğimiz 15 gün içinde Turgut Özal Mahallesindeki küçük bir parselde hak sahibi okullarla da toplantı yapıldığını hatırlatan Açıkdil. parsellerde hak sahibi olanlarla görüş alışverişinde bulunmak ve plan çerçevesinde arsa payı nispetinde sahiplere düşecek olan daire adetlerini belirleyeceklerini söyledi.

VATANDAŞLA UZLAŞILACAK

Projeyi Turgut Ozal Mahallesi sakinleri ile uzlaşı içerisinde hayata geçirmenin çabasında olduklarını belirten Başkan Ergün, hiç kimsenin mağduriyetinin söz konusu olmayacağını, projeye yönelik alternatiflerin de bulunduğunu söyledi. 1 lak sahiplerinin Arsa metrekarelerine göre daire sahibi olacağını belirten Başkan Ergün, "Ada üzerindeki hak sahipleri, metrekare hesabına göre daire sahibi olacaktır. Ada üzerlerine yapılacak daire sayıları hemen hemen bellidir. Manisa Belediyesi olarak hedefimiz ilk etapta arsa sahipleriyle anlaşmak, ilk bloklardan hak sahiplerine daire vermektir. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda blokların yapılması da safha safha olacaktır. Bunun yanı sıra daire talep etmeyenler de arsa bedellerini alabilecekler. Dairelerin metrekarelerinde de alternatifler mevcuttur. Projeyi hazırlayan da yapan da teslim edecek olan da Manisa Ik?lediyesi'dir." diye konuştu.

ÇALIŞMALAR YENİ YILDA START ALACAK

Amaçlarının Ramazan Bayramı sonrasında sözleşme taslak örneklerinin hazırlanarak hak sahipleriyle noter huzurunda anlaşmalarını yapma safhasına geçmek olduğunu söyleyen Başkan Ergün, "İnşallah yeni yılın başında projenin startını verebileceğiz. Arsa sahipleriyle noter huzurunda sözleşme yapılacak. Ancak tabii ki işi bozayım hesabında olanlara da hukuksal yasa gereği süreç başlayacaktır. Meclis karan olduğu için söz konusu alanda Manisa Belediyesinin direkt kamulaştırma yetkisi var. Mahkemeye gidebilirsiniz ama bu süreci durdurmuyor. İtiraz da edebilirsiniz. Fakat arsalann bugünki değerlerinden cüzi bir bedel hak edersiniz. Oysa gelişen bir bölgedeki bir daire çok daha fazla bir miktara tekabül ediyor. Kaldı ki itiraz neticesindeki mahkeme en az 2-3 yıl sürer. Ama ben vataııdaşlanmızın buna tenezzül edeceğini düşünmüyorum. Neticede söz konusu proje hem vatandaşımızın hem Manisa'nın menfaatinedir" diye konuştu.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

 • Pendik'te Kentsel Dönüşüm Oranı Yüzde 25'e Ulaştı!
  Pendik'te Kentsel Dönüşüm Oranı Yüzde 25'e Ulaştı!

  Pendik'teki eski konutlar tek tek deprem riskine karşı güvenle yaşanabilecek, modern kent yaşamının ihtiyaçlarını da karşılayabilecek nitelikli yapılara dönüşüyor. Kentsel dönüşümün gerçekleştiği inşaatların oranı, yüzde 25 gibi yüksek bir rakama yükseldi..

 • Bozbey: 'Kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz'
  Bozbey: 'Kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz'

  Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa’da 20 yıllık binaların yıkıldığına dikkat çekerek “Şimdi o yapıları yıkıyoruz ve yoğunluğu iki kat artırıyoruz. Böylece kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz. Bu anlayışla gidilirse Bursalılar 2030’lu yıllarda başka yere taşınır” dedi.

 • Çankaya'da 40 Yıl Sonra Gelen Tapu Sevinci
  Çankaya'da 40 Yıl Sonra Gelen Tapu Sevinci

  Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, yıllardır tapu bekleyen 3 mahalle halkına tapu sevinci yaşattı. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında tahsis işlemlerini tamamlayan 291 haneye tapuları verildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.