|   |   | 

Kentsel dönüşüme kimler başvurabilir?

Kentsel dönüşüme kimler başvurabilir? Türkiye’nin başta İstanbul olmak üzere birçok bölgesinde kentsel dönüşüm projeleri hayata geçiriliyor.

Kentsel dönüşüme kimler başvurabilir?

Böylece depreme dayanıksız, ömrünü tamamlamış eski binaların yerine güvenli ve depreme dayanıklı binalar yapılıyor. Binaların yenilenmesiyle birlikte bölgelerin çehresi değişirken, gayrimenkul değerlerinde artış yaşanıyor. Türkiye’de bulunan 19 milyon konutun da 20 yıllık süreçte yaklaşık yüzde 40’ının yani 7 milyonun yenilenmesi veya güçlendirilmesi hedefleniyor. Afet riski altındaki alanlar ile riskli yapıların dönüşümü ise 2012 yılının mayıs ayında yasalaşan ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’ kapsamında gerçekleştiriliyor. Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Yasası ile birlikte binalar hızla yenilenirken, mülk sahipleri de çeşitli haklardan yararlanabiliyor. Ülke genelinde bütün binalar 6306 sayılı Kanun kapsamında bulunuyor. Binanın bulunduğu yere, yaşına, deprem bölgesine bakılmaksızın, “riskli” olarak tespit edilen bütün binalar Kanun hükümlerinden faydalanabiliyor. Yani kentsel dönüşümden yaşadığı binanın riskli olduğunu düşünen herkes yararlanabiliyor. 

Kentsel dönüşümden kimler faydalanabilir?

Özetle riskli ev sahibi olan herkes kentsel dönüşüme başvurabiliyor. Kanunun sunduğu haklardan yararlanabiliyor. Kentsel dönüşüme kimler başvurabilir, kanun hükümlerinden kimler yararlanabilir? sorusu cevap bulduktan sonra kentsel dönüşümden faydalanabilmek için neler yapmak gerekir sorusunu da açıklamak gerekiyor. Kentsel dönüşümle evini yenilemek isteyenlerin Kanun hükümlerinden yani 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu'ndan yararlanabilmesi için Çevre ve Şehir Bakanlığı’nca lisans verilen kurum veya kuruluşlarına başvurarak risk tespiti yaptırması gerekiyor. Yanibina için risk raporu alınması gerekiyor. 

·        Kanun “riskli” olarak tespit edilen bütün binaları kapsıyor. Yani riskli olarak tespit edilen bütün binalar Kanun hükümlerinden faydalanabiliyor. Bu nedenle kanun kapsamındaki haklardan faydalanabilmek için mülk sahiplerinin yani maliklerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca lisans verilen kurumlardan risk raporu alması gerekiyor. Bunun için de maliklerden herhangi birinin tapu ve kimlik fotokopisi ile bu kuruluşlara başvurması yeterli oluyor. 

·        Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler soncunda bina için bir risk raporu hazırlanıyor. Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra bina artık kentsel dönüşüm kapsamına girmiş oluyor. 

·        Kentsel dönüşüm kapsamına giren bina için yenilenme süreci başlıyor. Bu süreçte de mülk sahipleri bina yapımı için devlet teşvikli kentsel dönüşüm kredisi, kentsel dönüşüm kira yardımı kullanabiliyor. Ayrıca kiracılar da yeni daire alımında devlet teşvikli kentsel dönüşüm kredisi, taşınma parası alabiliyor. 

·        Deprem risk raporu alarak binaları kentsel dönüşüm kapsamına girmiş binanın mülk sahipleri kira yardımını 18 ay boyunca alabiliyor. Ancak kira yardımının alınabilmesi için riskli yapıda ikamet şartı aranıyor. Bu hak en az o binada 1 yıldır ikamet ettiklerini belgeleyen kiracılar için geçerli olur. Kiracılara taşınma masrafları dikkate alınarak bir defaya mahsus olmak üzere kira yardımı yapılabiliyor. 

·        Kentsel dönüşüm kredisi ise her bağımsız bölüm için en fazla 100 bin lira olarak alınabiliyor. Kiracılar da kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabiliyor. Kentsel dönüşüm kredisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşma sağlamış Bankalar veriyor.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 
  Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kazım Karabekir Mahallesinde başlatılan çalışma için 184 konutun temel atma törenine katıldı. Bakan Özhaseki ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan 248 kişi için 248 bin fidan dikimi törenine katıldı.

 • Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor
  Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor

  Daha önce Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin Yeşilli için hazırladığı Riskli Alan teklifi Bakanlar Kurulunca onaylanarak Mardin’de dönüşümün kapısını açan İmpo İmar ekipleri, bir kez daha bölgedeydi.

 • Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor
  Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor

  Büyükşehir Belediyesi’nin ve ülkemizin önemli kentsel dönüşüm projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Seher Sokak’taki binaların yıkımına başlandı.

 • Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak
  Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak

  Sanayi Bakanlığı'nın görevlerinin yeniden belirlenmesiyle yerleşim alanları içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması bir kez daha gündeme gelirken, iş adamları böylece hem kentteki arsa sıkıntısının çözümü hem de kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini dikkat çekti.

 • Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun
  Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun

  Büyükçekmece'de Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilerek yeniden inşa edilecek konutların temel atma törenine katılan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu belirterek, "Herkes taşın altına elini koysun, bu fırsatı değerlendirmeye devam etsin” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.