|   |   | 

Kentsel dönüşüme kimler başvurabilir?

Kentsel dönüşüme kimler başvurabilir? Türkiye’nin başta İstanbul olmak üzere birçok bölgesinde kentsel dönüşüm projeleri hayata geçiriliyor.

Kentsel dönüşüme kimler başvurabilir?

Böylece depreme dayanıksız, ömrünü tamamlamış eski binaların yerine güvenli ve depreme dayanıklı binalar yapılıyor. Binaların yenilenmesiyle birlikte bölgelerin çehresi değişirken, gayrimenkul değerlerinde artış yaşanıyor. Türkiye’de bulunan 19 milyon konutun da 20 yıllık süreçte yaklaşık yüzde 40’ının yani 7 milyonun yenilenmesi veya güçlendirilmesi hedefleniyor. Afet riski altındaki alanlar ile riskli yapıların dönüşümü ise 2012 yılının mayıs ayında yasalaşan ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’ kapsamında gerçekleştiriliyor. Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Yasası ile birlikte binalar hızla yenilenirken, mülk sahipleri de çeşitli haklardan yararlanabiliyor. Ülke genelinde bütün binalar 6306 sayılı Kanun kapsamında bulunuyor. Binanın bulunduğu yere, yaşına, deprem bölgesine bakılmaksızın, “riskli” olarak tespit edilen bütün binalar Kanun hükümlerinden faydalanabiliyor. Yani kentsel dönüşümden yaşadığı binanın riskli olduğunu düşünen herkes yararlanabiliyor. 

Kentsel dönüşümden kimler faydalanabilir?

Özetle riskli ev sahibi olan herkes kentsel dönüşüme başvurabiliyor. Kanunun sunduğu haklardan yararlanabiliyor. Kentsel dönüşüme kimler başvurabilir, kanun hükümlerinden kimler yararlanabilir? sorusu cevap bulduktan sonra kentsel dönüşümden faydalanabilmek için neler yapmak gerekir sorusunu da açıklamak gerekiyor. Kentsel dönüşümle evini yenilemek isteyenlerin Kanun hükümlerinden yani 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu'ndan yararlanabilmesi için Çevre ve Şehir Bakanlığı’nca lisans verilen kurum veya kuruluşlarına başvurarak risk tespiti yaptırması gerekiyor. Yanibina için risk raporu alınması gerekiyor. 

·        Kanun “riskli” olarak tespit edilen bütün binaları kapsıyor. Yani riskli olarak tespit edilen bütün binalar Kanun hükümlerinden faydalanabiliyor. Bu nedenle kanun kapsamındaki haklardan faydalanabilmek için mülk sahiplerinin yani maliklerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca lisans verilen kurumlardan risk raporu alması gerekiyor. Bunun için de maliklerden herhangi birinin tapu ve kimlik fotokopisi ile bu kuruluşlara başvurması yeterli oluyor. 

·        Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler soncunda bina için bir risk raporu hazırlanıyor. Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra bina artık kentsel dönüşüm kapsamına girmiş oluyor. 

·        Kentsel dönüşüm kapsamına giren bina için yenilenme süreci başlıyor. Bu süreçte de mülk sahipleri bina yapımı için devlet teşvikli kentsel dönüşüm kredisi, kentsel dönüşüm kira yardımı kullanabiliyor. Ayrıca kiracılar da yeni daire alımında devlet teşvikli kentsel dönüşüm kredisi, taşınma parası alabiliyor. 

·        Deprem risk raporu alarak binaları kentsel dönüşüm kapsamına girmiş binanın mülk sahipleri kira yardımını 18 ay boyunca alabiliyor. Ancak kira yardımının alınabilmesi için riskli yapıda ikamet şartı aranıyor. Bu hak en az o binada 1 yıldır ikamet ettiklerini belgeleyen kiracılar için geçerli olur. Kiracılara taşınma masrafları dikkate alınarak bir defaya mahsus olmak üzere kira yardımı yapılabiliyor. 

·        Kentsel dönüşüm kredisi ise her bağımsız bölüm için en fazla 100 bin lira olarak alınabiliyor. Kiracılar da kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabiliyor. Kentsel dönüşüm kredisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşma sağlamış Bankalar veriyor.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı
  Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Anbar mahallesinde başlatılan çalışma için 260 konutun temeli düzenlenen tören ile atıldığını söyledi.

 • Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak
  Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uygulaması kapsamında Anbar bölgesinde 260 dairelik sosyal konutların temelinin 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 13.30’da düzenlenecek tören ile temelinin atılacağını söyledi.

 • Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı
  Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Van’da bin 65 bağımsız konut ve 362 iş yerinde dönüşüm sağlandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 500 bin TL kira desteği verdiklerini söyledi.

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.