|   |   | 

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Gayrimenkul sahibi olup da emlak vergisi ödemeyenler de var. Peki kimler emlak vergisi ödemez?

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Emlak vergisi arazi, arsa, bina (konut ve işyeri) gibi gayrimenkuller için gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmek zorunda olunan bir vergi türüdür. Bu verginin ödenebilmesi için de gayrimenkul sahiplerinin gayrimenkulün bulunduğu belediyeye başvurarak emlak vergisi beyannamesi vermesi gerekiyor. Bu vergi gayrimenkulün türüne göre farklılıklar gösterirken ayrıca büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde olan gayrimenkuller için vergi oranı iki kat olarak uygulanıyor.

Emlak vergisi ödemesi ne zaman?

Emlak vergisi hesaplamasında arsa payı, binanın durumu, asansör, garaj vs. gibi özellikler dikkate alınıyor. Hesaplamalar defterdarlık, Maliye Bakanlığı yetkilisi, tapu sicil müdürü, belediye yetkilisi, vali ve belediye başkanlığı gibi yetkili kişilerden oluşan bir komisyon tarafından belirleniyor. Bu komisyon tarafından dört yılda bir belirlenen değerler üzerinden emlak vergisi ödeniyor. Yıl içinde iki taksit halinde ödeme gerçekleştiriliyor. Birinci taksiti Mart-Nisan-Mayıs aylarında ödenirken ikinci taksit ise kasım ayında ödeniyor.

Emlak vergisi nereye ödenir?

Yani bu yılın emlak vergisinin ikinci taksit ödemelerinin bu ayın sonuna kadar yapılması gerekiyor. Ödemeler de belediyeye yapılabiliyor. Ayrıca belediyelerin internet sitelerinde e-belediye hizmetinden yararlanılarak emlak vergisi ödemesi gerçekleştirilebiliyor.

Kimler emlak vergisi ödemez?

Gayrimenkul sahibi olup da emlak vergisi ödemeyenler de var. Peki kimler emlak vergisi ödemez? Herhangi bir geliri olmayan emekliler, özürlüler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, hiçbir geliri olmayan işsizler ve ev hanımları, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi olmaları halinde emlak vergisi ödemez. Ancak bunun için bu durumlarını belgelemeleri ve bir dilekçe ile belediyeye başvurmaları gerekiyor. İndirimli (sıfır) vergi oranından faydalanılması için, konutta bizzat oturmak şartı da aranmıyor. Sahip oldukları tek konutu kiraya verip, kirada oturanlar da diğer şartları taşımak kaydıyla, indirimli vergi oranından faydalanabiliyor.

Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı, emekli, ev hanımı, işsiz, gazi ve engelli vatandaşlar için 2015’te de devam ediyor.

Özetle; sıfır oranlı bina vergisi avantajından;

- Geliri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından, aldıkları emekli aylığından ibaret olanlar ile bunların dul ve yetimleri,

- Hiç bir geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,

- Gaziler ile şehitlerin dul ve yetimleri,

- Engelliler yararlanabiliyorlar.

Buna göre, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan, tek konutları için emlak vergisi ödenmiyor. Mükellefin tek konutu dışında gelir getirmeyen arsa, arazi ve iş yerine sahip olması durumunda, tek konut için yine sıfır oranlı vergi uygulanıyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi
  Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi

  Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek arsalar ve arsa sayılabilecek parsellenmemiş araziler için kıymet takdir komisyonu oluşumundaki görevleri ile alakalı bilgi verdi.

 • Tapu devirleri borsada yapılabilecek
  Tapu devirleri borsada yapılabilecek

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tapu devirleri ve çeklerin borsanın takas sistemi üzerinden yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

 • Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor
  Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor

  Emlak vergisi ödemeleri haftaya başlıyor. Bina, arsa ve arazi için ödenmesi gereken emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Mükellefler 2017 emlak vergisini 1 Mart tarihinden itibaren ödemeye başlayacak.

 • Başkan Asya'dan taksit uyarısı 
  Başkan Asya'dan taksit uyarısı 

  Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 6736 sayılı kanun kapsamında vergi affından faydalanarak yapılandırma yapan vatandaşların ikinci taksitlerini ödemeleri için uyarılarda bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.