|   |   | 

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Gayrimenkul sahibi olup da emlak vergisi ödemeyenler de var. Peki kimler emlak vergisi ödemez?

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Emlak vergisi arazi, arsa, bina (konut ve işyeri) gibi gayrimenkuller için gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmek zorunda olunan bir vergi türüdür. Bu verginin ödenebilmesi için de gayrimenkul sahiplerinin gayrimenkulün bulunduğu belediyeye başvurarak emlak vergisi beyannamesi vermesi gerekiyor. Bu vergi gayrimenkulün türüne göre farklılıklar gösterirken ayrıca büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde olan gayrimenkuller için vergi oranı iki kat olarak uygulanıyor.

Emlak vergisi ödemesi ne zaman?

Emlak vergisi hesaplamasında arsa payı, binanın durumu, asansör, garaj vs. gibi özellikler dikkate alınıyor. Hesaplamalar defterdarlık, Maliye Bakanlığı yetkilisi, tapu sicil müdürü, belediye yetkilisi, vali ve belediye başkanlığı gibi yetkili kişilerden oluşan bir komisyon tarafından belirleniyor. Bu komisyon tarafından dört yılda bir belirlenen değerler üzerinden emlak vergisi ödeniyor. Yıl içinde iki taksit halinde ödeme gerçekleştiriliyor. Birinci taksiti Mart-Nisan-Mayıs aylarında ödenirken ikinci taksit ise kasım ayında ödeniyor.

Emlak vergisi nereye ödenir?

Yani bu yılın emlak vergisinin ikinci taksit ödemelerinin bu ayın sonuna kadar yapılması gerekiyor. Ödemeler de belediyeye yapılabiliyor. Ayrıca belediyelerin internet sitelerinde e-belediye hizmetinden yararlanılarak emlak vergisi ödemesi gerçekleştirilebiliyor.

Kimler emlak vergisi ödemez?

Gayrimenkul sahibi olup da emlak vergisi ödemeyenler de var. Peki kimler emlak vergisi ödemez? Herhangi bir geliri olmayan emekliler, özürlüler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, hiçbir geliri olmayan işsizler ve ev hanımları, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi olmaları halinde emlak vergisi ödemez. Ancak bunun için bu durumlarını belgelemeleri ve bir dilekçe ile belediyeye başvurmaları gerekiyor. İndirimli (sıfır) vergi oranından faydalanılması için, konutta bizzat oturmak şartı da aranmıyor. Sahip oldukları tek konutu kiraya verip, kirada oturanlar da diğer şartları taşımak kaydıyla, indirimli vergi oranından faydalanabiliyor.

Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı, emekli, ev hanımı, işsiz, gazi ve engelli vatandaşlar için 2015’te de devam ediyor.

Özetle; sıfır oranlı bina vergisi avantajından;

- Geliri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından, aldıkları emekli aylığından ibaret olanlar ile bunların dul ve yetimleri,

- Hiç bir geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,

- Gaziler ile şehitlerin dul ve yetimleri,

- Engelliler yararlanabiliyorlar.

Buna göre, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan, tek konutları için emlak vergisi ödenmiyor. Mükellefin tek konutu dışında gelir getirmeyen arsa, arazi ve iş yerine sahip olması durumunda, tek konut için yine sıfır oranlı vergi uygulanıyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.