|   |   | 

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Gayrimenkul sahibi olup da emlak vergisi ödemeyenler de var. Peki kimler emlak vergisi ödemez?

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Emlak vergisi arazi, arsa, bina (konut ve işyeri) gibi gayrimenkuller için gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmek zorunda olunan bir vergi türüdür. Bu verginin ödenebilmesi için de gayrimenkul sahiplerinin gayrimenkulün bulunduğu belediyeye başvurarak emlak vergisi beyannamesi vermesi gerekiyor. Bu vergi gayrimenkulün türüne göre farklılıklar gösterirken ayrıca büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde olan gayrimenkuller için vergi oranı iki kat olarak uygulanıyor.

Emlak vergisi ödemesi ne zaman?

Emlak vergisi hesaplamasında arsa payı, binanın durumu, asansör, garaj vs. gibi özellikler dikkate alınıyor. Hesaplamalar defterdarlık, Maliye Bakanlığı yetkilisi, tapu sicil müdürü, belediye yetkilisi, vali ve belediye başkanlığı gibi yetkili kişilerden oluşan bir komisyon tarafından belirleniyor. Bu komisyon tarafından dört yılda bir belirlenen değerler üzerinden emlak vergisi ödeniyor. Yıl içinde iki taksit halinde ödeme gerçekleştiriliyor. Birinci taksiti Mart-Nisan-Mayıs aylarında ödenirken ikinci taksit ise kasım ayında ödeniyor.

Emlak vergisi nereye ödenir?

Yani bu yılın emlak vergisinin ikinci taksit ödemelerinin bu ayın sonuna kadar yapılması gerekiyor. Ödemeler de belediyeye yapılabiliyor. Ayrıca belediyelerin internet sitelerinde e-belediye hizmetinden yararlanılarak emlak vergisi ödemesi gerçekleştirilebiliyor.

Kimler emlak vergisi ödemez?

Gayrimenkul sahibi olup da emlak vergisi ödemeyenler de var. Peki kimler emlak vergisi ödemez? Herhangi bir geliri olmayan emekliler, özürlüler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, hiçbir geliri olmayan işsizler ve ev hanımları, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi olmaları halinde emlak vergisi ödemez. Ancak bunun için bu durumlarını belgelemeleri ve bir dilekçe ile belediyeye başvurmaları gerekiyor. İndirimli (sıfır) vergi oranından faydalanılması için, konutta bizzat oturmak şartı da aranmıyor. Sahip oldukları tek konutu kiraya verip, kirada oturanlar da diğer şartları taşımak kaydıyla, indirimli vergi oranından faydalanabiliyor.

Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı, emekli, ev hanımı, işsiz, gazi ve engelli vatandaşlar için 2015’te de devam ediyor.

Özetle; sıfır oranlı bina vergisi avantajından;

- Geliri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından, aldıkları emekli aylığından ibaret olanlar ile bunların dul ve yetimleri,

- Hiç bir geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,

- Gaziler ile şehitlerin dul ve yetimleri,

- Engelliler yararlanabiliyorlar.

Buna göre, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan, tek konutları için emlak vergisi ödenmiyor. Mükellefin tek konutu dışında gelir getirmeyen arsa, arazi ve iş yerine sahip olması durumunda, tek konut için yine sıfır oranlı vergi uygulanıyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak
  Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa değer tespitlerinde, sürenin çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kaldığını söyledi.

 • Emlak Vergisinde Son Gün 31 Mayıs 2017
  Emlak Vergisinde Son Gün 31 Mayıs 2017

  Bilecik Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İş yeri, Çevre Temizlik ve Emlak Vergilerinin birinci taksitlerinin 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar ödenmesi gerektiği bildirildi.

 • Belediyeden Vatandaşlara Uyarı
  Belediyeden Vatandaşlara Uyarı

  Fatsa Belediyesi emlak, çevre temizlik, ilan reklam ve yol katılım vergisi birinci taksitinin son ödeme tarihinin 31 Mayıs Çarşamba günü olduğu hatırlatmasında bulundu.

 • OSB'lere Emlak Vergisi İndirimi Yolda!
  OSB'lere Emlak Vergisi İndirimi Yolda!

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, paketle sanayi parsellerinin ucuzlayacağını ve OSB’lere emlak vergisi indiriminin planlandığını açıkladı.

 • Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi
  Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi

  Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek arsalar ve arsa sayılabilecek parsellenmemiş araziler için kıymet takdir komisyonu oluşumundaki görevleri ile alakalı bilgi verdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.