|   |   | 

Kira depozitosu ne kadar?

Ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişki kira kontratının imzalanmasıyla birlikte resmiyet kazanıyor. Çünkü kira sözleşmesi hakların ve yükümlülüklerin ispatı açısından resmi bir belge niteliği taşıyor.

Kira depozitosu ne kadar?

Bu nedenle de uzmanlar hem ev sahiplerini hem de kiracıları bu konuda uyarıyor ve kira sözleşmesi imzalanırken dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Yoksa sonradan birçok sorunla karşı karşıya kalınabiliyor. Ancak yeni yasal düzenlemeler doğrultusunda hazırlanacak bir kira sözleşmesi bu sorunların önceden önlenmesini mümkün kılıyor. Kira sözleşmeleri 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında ele alınıyor. Bu yasayla birlikte hayata geçirilen yeni düzenlemeler ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan sorunlara yeni çözümler getiriyor. Özellikle en sık tartışma yaşanan depozito konusu çözüme kavuşturulan konular arasında yer alıyor. 

Depozito bedeli                                              

Mal sahibi ile kiracı kira kontratı ile hak ve yükümlüklerini güvence altına alıyor. Bu süreçte mal sahibi kiracıdan depozito bedeli talep edebiliyor. Mal sahibi depozito yani güvence bedelini; 

·        Kiralanan konutta oluşacak zararları karışlamak için güvence bedeli olarak talep ediyor.

·        Depozito bedeli, kiracının kullanımından ötürü oluşacak hasarlara ve ödenmeyen faturalar gibi borçlara karşılık kiraya vereni güvence altına alan bedeldir. 

Peki, 2016 kira depozitosu ne kadar?

Yeni Borçlar Kanunu ev sahibi kiracı ilişkisinde yeni bir dönemi başlatıyor. Yeni dönemle birlikte kira ilişkilerinde bazı noktalar değişiyor ve bazı noktalarda yepyeni uygulamalar oluyor. Özellikle depozito alımına yeni kriterler getiriliyor. Depozito ‘Güvence Bedeli’ tabiriyle kanuna giriyor ve hakkında ciddi bir düzenleme yapılıyor. Buna göre eğer sözleşmede kararlaştırılmışsa depozito yani güvence bedeli, 3 aylık kira bedelini geçemiyor. Yani depozito bedeli yeni Kanunda üç kira bedeli ile sınırlandırılıyor. 

Depozito ev sahibine verilmiyor

2012’de yürürlüğü giren Yeni Borçlar Kanunu’nun getirdiği düzenlemeye göre depozito bedeli ev sahibine ödenmiyor. Bankada açılacak bir hesaba yatırılıyor. Yani; 

·        Türk Borçlar Kanunu’nun 342. Maddesi kiraya verene ödenen depozitonun kullanım şeklini tamamen değiştiriyor.

·        Yeni düzenlemelere göre gayrimenkul sahipleri, kiracısından dilediği miktarda depozito bedeli talep edemiyor.

·        Yeni Borçlar Kanunu’na göre depozito eğer sözleşmede kararlaştırılmışsa 3 aylık kira bedelini geçemiyor.

·        Güvence olarak verilen para kiracı tarafından, ‘ev sahibinin onayı olmaksızın çekilmemek üzere’ vadeli mevduat olarak bankaya yatırılıyor. Banka bu parayı ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesi ya da kesinleşmiş mahkeme kararlarına dayanarak kiracıya veya ev sahibine ödeyebiliyor. Ev sahibi, kira kontratının sona ermesini izleyen üç ay içinde dava açtığını, veya icra iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmezse kiracı parayı çekebiliyor.

·        Müşterek hesapta tutulan depozito bedelinin hem kullanılmadığı dönemde faizle değer kazanması hem de tarafların keyfiyete dayalı kullanımlarının ortadan kalkması amaçlanıyor.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.