|   |   | 

Kira depozitosu ne kadar?

Ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişki kira kontratının imzalanmasıyla birlikte resmiyet kazanıyor. Çünkü kira sözleşmesi hakların ve yükümlülüklerin ispatı açısından resmi bir belge niteliği taşıyor.

Kira depozitosu ne kadar?

Bu nedenle de uzmanlar hem ev sahiplerini hem de kiracıları bu konuda uyarıyor ve kira sözleşmesi imzalanırken dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Yoksa sonradan birçok sorunla karşı karşıya kalınabiliyor. Ancak yeni yasal düzenlemeler doğrultusunda hazırlanacak bir kira sözleşmesi bu sorunların önceden önlenmesini mümkün kılıyor. Kira sözleşmeleri 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında ele alınıyor. Bu yasayla birlikte hayata geçirilen yeni düzenlemeler ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan sorunlara yeni çözümler getiriyor. Özellikle en sık tartışma yaşanan depozito konusu çözüme kavuşturulan konular arasında yer alıyor. 

Depozito bedeli                                              

Mal sahibi ile kiracı kira kontratı ile hak ve yükümlüklerini güvence altına alıyor. Bu süreçte mal sahibi kiracıdan depozito bedeli talep edebiliyor. Mal sahibi depozito yani güvence bedelini; 

·        Kiralanan konutta oluşacak zararları karışlamak için güvence bedeli olarak talep ediyor.

·        Depozito bedeli, kiracının kullanımından ötürü oluşacak hasarlara ve ödenmeyen faturalar gibi borçlara karşılık kiraya vereni güvence altına alan bedeldir. 

Peki, 2016 kira depozitosu ne kadar?

Yeni Borçlar Kanunu ev sahibi kiracı ilişkisinde yeni bir dönemi başlatıyor. Yeni dönemle birlikte kira ilişkilerinde bazı noktalar değişiyor ve bazı noktalarda yepyeni uygulamalar oluyor. Özellikle depozito alımına yeni kriterler getiriliyor. Depozito ‘Güvence Bedeli’ tabiriyle kanuna giriyor ve hakkında ciddi bir düzenleme yapılıyor. Buna göre eğer sözleşmede kararlaştırılmışsa depozito yani güvence bedeli, 3 aylık kira bedelini geçemiyor. Yani depozito bedeli yeni Kanunda üç kira bedeli ile sınırlandırılıyor. 

Depozito ev sahibine verilmiyor

2012’de yürürlüğü giren Yeni Borçlar Kanunu’nun getirdiği düzenlemeye göre depozito bedeli ev sahibine ödenmiyor. Bankada açılacak bir hesaba yatırılıyor. Yani; 

·        Türk Borçlar Kanunu’nun 342. Maddesi kiraya verene ödenen depozitonun kullanım şeklini tamamen değiştiriyor.

·        Yeni düzenlemelere göre gayrimenkul sahipleri, kiracısından dilediği miktarda depozito bedeli talep edemiyor.

·        Yeni Borçlar Kanunu’na göre depozito eğer sözleşmede kararlaştırılmışsa 3 aylık kira bedelini geçemiyor.

·        Güvence olarak verilen para kiracı tarafından, ‘ev sahibinin onayı olmaksızın çekilmemek üzere’ vadeli mevduat olarak bankaya yatırılıyor. Banka bu parayı ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesi ya da kesinleşmiş mahkeme kararlarına dayanarak kiracıya veya ev sahibine ödeyebiliyor. Ev sahibi, kira kontratının sona ermesini izleyen üç ay içinde dava açtığını, veya icra iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmezse kiracı parayı çekebiliyor.

·        Müşterek hesapta tutulan depozito bedelinin hem kullanılmadığı dönemde faizle değer kazanması hem de tarafların keyfiyete dayalı kullanımlarının ortadan kalkması amaçlanıyor.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Üsküdar Meydan Projesi için ÇED süreci başladı

  Üsküdar Meydan Projesi için ÇED süreci başladı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından Üsküdar sahiline yapılacak dolgu alanı ve meydan düzenlemesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini başlattı.

 • Vatandaşa Müjde! Yüzde 9 Düştü

  Vatandaşa Müjde! Yüzde 9 Düştü

  Konut kredisi faiz oranındaki düşüş, tüketicinin ev alırken kullandığı ortalama 100 bin liralık kredinin toplam maliyetini yüzde 9 azalttı.

 • Konutta Vade 20 Yıla Çıkıyor

  Konutta Vade 20 Yıla Çıkıyor

  Gayrimenkul sektörü yeni bir seferberlik için harekete geçti. Başarısız darbe girişiminden sonra faizi 0.70’e indiren sektör şimdi de vadeyi 20 yıla çıkarıyor.

 • Deniz İstanbul’a Minimal Dokunuş

  Deniz İstanbul’a Minimal Dokunuş

  İç mekan tasarımı Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal liderliğindeki Gönye Proje Tasarım tarafından yapılan, Deniz İstanbul projesi kapsamındaki Mercan Konakları örnek dairesi, eşsiz deniz manzarasını iç mekandaki sade dokunuşların yarattığı minimal tavırla kucaklıyor.

 • Yüksekova’da Emlak Danışmanlığı Kursu

  Yüksekova’da Emlak Danışmanlığı Kursu

  Hakkari’nin Yüksekova Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, halkın güvenliği ve huzuru için bazı tedbirleri almak durumunda olduklarını ve bunu almaya da devam edeceklerini söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.