|   |   | 

Kira geliri beyanı ne zaman başlıyor?

Kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor. 2015 yılında toplanan kira gelirlerinin vergisi 2016 yılında iki taksit halinde ödeniyor.

Kira geliri beyanı ne zaman başlıyor?

Kira gelir vergisi mart ve temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödeniyor. Kira gelirinde beyan dönemi ise 1 Mart’ta başlıyor. 

·        2015 yılında kira geliri elde edenlerin 1-25 Mart 2016 tarihleri arasında bu gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor. 

Sahip olduğu konut ve işyerinden kira geliri elde edenler kira geliri vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Kira geliri vergisinin ödenmesi için de öncelikli olarak bu gelirin beyan edilmesi gerekiyor. Ancak her kira geliri olanlar bu vergiyi ödemiyor.  Kira geliri Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen istisna tutarın altında kalıyorsa gelir vergisi ödenmiyor.  

·        Konut ve işyerinden elde edilen kira geliri istisna tutarın altında ise hem konut hem de işyeri için kira gelirlerinin beyannamesinin verilmesi gerekmiyor. Bu durumda vergi ödenmesi de gerekmiyor. 

2016 kira geliri beyanı

Peki kira gelirleri için uygulanan istisna tutar ne kadar? 

·        Mesken kira gelirleri için uygulanan istisna tutarı 3 bin 600 lira,

·        İşyeri için de 29 bin liradır.

·        2015'te 3 bin 600 lira ve üstünde konut kira geliri olanlar ile 29 bin liranın üzerinde iş yeri kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor.

·        2015 yılında kira geliri elde edenlerin 1-25 Mart tarihleri arasında bu gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor.

·        Bu rakamların üzerinde kira geliri olanlar beyan verirken istisna oranlarını düştükten sonra beyanname veriyor.

·        Birden fazla konutu olanlar sadece bir kere istisna oranından yararlanabiliyor.

·        Kira geliri olup da beyan vermeyenler istisna oranından yararlanamıyor.

·        Kira geliri elde edenlerin beyan vermemesi ya da hatalı beyan vermesi durumunda değişik cezalarla karşı karşıya kalabiliyor.

·        Evini annesine, babasına, çocuklarına veya kardeşlerine ikamet etmesi için bedelsiz tahsis edenler kira beyanı vermiyor.

·        Ayrıca kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binalar için müteahhidin ve devletin verdiği kira yardımları için beyan verilmiyor. Yapılan kira ödemeleri yardım niteliğinde bir ödemedir. Yapılan kira yardımları gayrimenkul sermaye iradı olmadığı için kira beyanına konu olmuyor. 

Beyanname nereye verilecek?

Kira gelirini beyan edecek mükellefler vergi dairesine beyannamelerini verebiliyor. Ancak vergi dairesine gitmeden de beyanname verilebiliyor. Bunun için de internet üzerinden 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'ne girilmesi gerekiyor. Hazır Beyan Sistemi’ne Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabiliyor. Sisteme girilerek kolayca beyanname verilebiliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.