|   |   | 

Kira geliri beyanı ne zaman başlıyor?

Kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor. 2015 yılında toplanan kira gelirlerinin vergisi 2016 yılında iki taksit halinde ödeniyor.

Kira geliri beyanı ne zaman başlıyor?

Kira gelir vergisi mart ve temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödeniyor. Kira gelirinde beyan dönemi ise 1 Mart’ta başlıyor. 

·        2015 yılında kira geliri elde edenlerin 1-25 Mart 2016 tarihleri arasında bu gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor. 

Sahip olduğu konut ve işyerinden kira geliri elde edenler kira geliri vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Kira geliri vergisinin ödenmesi için de öncelikli olarak bu gelirin beyan edilmesi gerekiyor. Ancak her kira geliri olanlar bu vergiyi ödemiyor.  Kira geliri Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen istisna tutarın altında kalıyorsa gelir vergisi ödenmiyor.  

·        Konut ve işyerinden elde edilen kira geliri istisna tutarın altında ise hem konut hem de işyeri için kira gelirlerinin beyannamesinin verilmesi gerekmiyor. Bu durumda vergi ödenmesi de gerekmiyor. 

2016 kira geliri beyanı

Peki kira gelirleri için uygulanan istisna tutar ne kadar? 

·        Mesken kira gelirleri için uygulanan istisna tutarı 3 bin 600 lira,

·        İşyeri için de 29 bin liradır.

·        2015'te 3 bin 600 lira ve üstünde konut kira geliri olanlar ile 29 bin liranın üzerinde iş yeri kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor.

·        2015 yılında kira geliri elde edenlerin 1-25 Mart tarihleri arasında bu gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor.

·        Bu rakamların üzerinde kira geliri olanlar beyan verirken istisna oranlarını düştükten sonra beyanname veriyor.

·        Birden fazla konutu olanlar sadece bir kere istisna oranından yararlanabiliyor.

·        Kira geliri olup da beyan vermeyenler istisna oranından yararlanamıyor.

·        Kira geliri elde edenlerin beyan vermemesi ya da hatalı beyan vermesi durumunda değişik cezalarla karşı karşıya kalabiliyor.

·        Evini annesine, babasına, çocuklarına veya kardeşlerine ikamet etmesi için bedelsiz tahsis edenler kira beyanı vermiyor.

·        Ayrıca kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binalar için müteahhidin ve devletin verdiği kira yardımları için beyan verilmiyor. Yapılan kira ödemeleri yardım niteliğinde bir ödemedir. Yapılan kira yardımları gayrimenkul sermaye iradı olmadığı için kira beyanına konu olmuyor. 

Beyanname nereye verilecek?

Kira gelirini beyan edecek mükellefler vergi dairesine beyannamelerini verebiliyor. Ancak vergi dairesine gitmeden de beyanname verilebiliyor. Bunun için de internet üzerinden 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'ne girilmesi gerekiyor. Hazır Beyan Sistemi’ne Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabiliyor. Sisteme girilerek kolayca beyanname verilebiliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Vergide Öğle Mesaisi
  Vergide Öğle Mesaisi

  Alanya Belediyesi, vatandaşların Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri’ni son güne bırakmadan rahatça ödeyebilmeleri için 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar öğle mesaisi yapacak.

 • Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması
  Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, yapılandırılan borçların ikinci taksitlerinin ödeme süresinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü mesai bitiminde sona ereceğini duyurdu.

 • Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak
  Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa değer tespitlerinde, sürenin çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kaldığını söyledi.

 • Emlak Vergisinde Son Gün 31 Mayıs 2017
  Emlak Vergisinde Son Gün 31 Mayıs 2017

  Bilecik Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İş yeri, Çevre Temizlik ve Emlak Vergilerinin birinci taksitlerinin 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar ödenmesi gerektiği bildirildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.