|   |   | 

Kira geliri beyanı ne zaman başlıyor?

Kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor. 2015 yılında toplanan kira gelirlerinin vergisi 2016 yılında iki taksit halinde ödeniyor.

Kira geliri beyanı ne zaman başlıyor?

Kira gelir vergisi mart ve temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödeniyor. Kira gelirinde beyan dönemi ise 1 Mart’ta başlıyor. 

·        2015 yılında kira geliri elde edenlerin 1-25 Mart 2016 tarihleri arasında bu gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor. 

Sahip olduğu konut ve işyerinden kira geliri elde edenler kira geliri vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Kira geliri vergisinin ödenmesi için de öncelikli olarak bu gelirin beyan edilmesi gerekiyor. Ancak her kira geliri olanlar bu vergiyi ödemiyor.  Kira geliri Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen istisna tutarın altında kalıyorsa gelir vergisi ödenmiyor.  

·        Konut ve işyerinden elde edilen kira geliri istisna tutarın altında ise hem konut hem de işyeri için kira gelirlerinin beyannamesinin verilmesi gerekmiyor. Bu durumda vergi ödenmesi de gerekmiyor. 

2016 kira geliri beyanı

Peki kira gelirleri için uygulanan istisna tutar ne kadar? 

·        Mesken kira gelirleri için uygulanan istisna tutarı 3 bin 600 lira,

·        İşyeri için de 29 bin liradır.

·        2015'te 3 bin 600 lira ve üstünde konut kira geliri olanlar ile 29 bin liranın üzerinde iş yeri kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor.

·        2015 yılında kira geliri elde edenlerin 1-25 Mart tarihleri arasında bu gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor.

·        Bu rakamların üzerinde kira geliri olanlar beyan verirken istisna oranlarını düştükten sonra beyanname veriyor.

·        Birden fazla konutu olanlar sadece bir kere istisna oranından yararlanabiliyor.

·        Kira geliri olup da beyan vermeyenler istisna oranından yararlanamıyor.

·        Kira geliri elde edenlerin beyan vermemesi ya da hatalı beyan vermesi durumunda değişik cezalarla karşı karşıya kalabiliyor.

·        Evini annesine, babasına, çocuklarına veya kardeşlerine ikamet etmesi için bedelsiz tahsis edenler kira beyanı vermiyor.

·        Ayrıca kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binalar için müteahhidin ve devletin verdiği kira yardımları için beyan verilmiyor. Yapılan kira ödemeleri yardım niteliğinde bir ödemedir. Yapılan kira yardımları gayrimenkul sermaye iradı olmadığı için kira beyanına konu olmuyor. 

Beyanname nereye verilecek?

Kira gelirini beyan edecek mükellefler vergi dairesine beyannamelerini verebiliyor. Ancak vergi dairesine gitmeden de beyanname verilebiliyor. Bunun için de internet üzerinden 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'ne girilmesi gerekiyor. Hazır Beyan Sistemi’ne Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabiliyor. Sisteme girilerek kolayca beyanname verilebiliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi
  Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi

  Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek arsalar ve arsa sayılabilecek parsellenmemiş araziler için kıymet takdir komisyonu oluşumundaki görevleri ile alakalı bilgi verdi.

 • Tapu devirleri borsada yapılabilecek
  Tapu devirleri borsada yapılabilecek

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tapu devirleri ve çeklerin borsanın takas sistemi üzerinden yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

 • Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor
  Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor

  Emlak vergisi ödemeleri haftaya başlıyor. Bina, arsa ve arazi için ödenmesi gereken emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Mükellefler 2017 emlak vergisini 1 Mart tarihinden itibaren ödemeye başlayacak.

 • Başkan Asya'dan taksit uyarısı 
  Başkan Asya'dan taksit uyarısı 

  Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 6736 sayılı kanun kapsamında vergi affından faydalanarak yapılandırma yapan vatandaşların ikinci taksitlerini ödemeleri için uyarılarda bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.