|   |   | 

Kira geliri beyanında son gün?

Kira geliri elde edenlerin bu gelirini beyan ederek vergisini ödemesi gerekiyor. 1 Mart'ta başlayan kira geliri beyan dönemi 31 Mart'ta sona eriyor.

Kira geliri beyanında son gün?

Yani kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi için son gün bugün. 

Kira geliri beyanında son gün bugün!

Mart ayı ile birlikte gayrimenkul sahibi olanların beyanname vermesi gerekiyor. Yani 2015 yılında kira geliri elde edenlerin vergisini ödeyebilmeleri için kira gelirini beyan etmeleri gerekiyor. Eğer kira geliri beyan edilmezse cezalı duruma düşülüyor. Bu nedenle kira gelirinin beyan edilmesi ev sahipleri için büyük önem taşıyor. Çünkü Maliye Bakanlığı kira geliri olan kişileri banka, PTT, sigorta şirketleri gibi kurumlardan rahatlıkla tespit edebiliyor. 

·        1 Mart'ta başlayan kira geliri beyanı 31 Mart'ta son buluyor. Yani beyanda bulunmak için bugün son gün.

·        Cezaya düşmemek için 2015'te kira geliri olanların beyanname vermesi gerekiyor.

·        Kira gelirini beyan etmeyenlere 2 kat usulsüzlük cezası, gecikme faizi ve vergi ziyaı cezası kesiliyor.

·        Ceza kesilenler, devletin verdiği 3 bin 600 lira istisna oranından da faydalanamıyor. 

Kimler beyanname verecek?

Ancak her kira geliri olanın beyanname vermesi gerekmiyor. Yani geçen yıl kira geliri elde ettiği halde beyanda bulunması ve kira geliri vergisi ödemesi gerekmiyor. 2015 yılı mesken istisna oranı 3 bin 600 lira, işyeri istisna oranı 29 bin lira üzerinde gelir elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor. 

·        Geçen sene itibarıyla her bir konut için 3 bin 600, iş yeri için 29 bin lirayı aşkın kira geliri elde edenler beyanda bulunmak zorunda.

·        Yani 2015 yılında 3 bin 600 TL’den fazla kira geliri elde edilmesi halinde kira beyannamesi verilecek ve vergi ödenecek.

·        Bu miktarların üzerinde kira geliri olanların beyannamelerini istisna oranlarını düştükten sonra vermeleri gerekiyor.

·        Ancak istisna oranı üzerinde gelir elde etmeyenlerin beyanname vermesi dolayısıyla vergi ödemesi de gerekmiyor. 

Beyanname nereye verilecek?

Kira gelirini beyan edecek mükellefler vergi dairesine beyannamelerini verebiliyor. Ancak vergi dairesine gitmeden internet üzerinden 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'ne girilerek de beyanname verilebiliyor. Bu sisteme Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabiliyor.

Yani beyan verecek mükellefler, vergi dairesine gitmeden, internet üzerinden 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi' sayesinde bu işlemi gerçekleştirebiliyor. 

·        Beyanname verildikten sonra kira gelir vergisi mart ve temmuz aylarında, iki eşit taksit halinde ödeniyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • OSB'lere Emlak Vergisi İndirimi Yolda!
  OSB'lere Emlak Vergisi İndirimi Yolda!

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, paketle sanayi parsellerinin ucuzlayacağını ve OSB’lere emlak vergisi indiriminin planlandığını açıkladı.

 • Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi
  Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi

  Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek arsalar ve arsa sayılabilecek parsellenmemiş araziler için kıymet takdir komisyonu oluşumundaki görevleri ile alakalı bilgi verdi.

 • Tapu devirleri borsada yapılabilecek
  Tapu devirleri borsada yapılabilecek

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tapu devirleri ve çeklerin borsanın takas sistemi üzerinden yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

 • Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor
  Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor

  Emlak vergisi ödemeleri haftaya başlıyor. Bina, arsa ve arazi için ödenmesi gereken emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Mükellefler 2017 emlak vergisini 1 Mart tarihinden itibaren ödemeye başlayacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.