|   |   | 

Kira geliri beyanında son gün?

Kira geliri elde edenlerin bu gelirini beyan ederek vergisini ödemesi gerekiyor. 1 Mart'ta başlayan kira geliri beyan dönemi 31 Mart'ta sona eriyor.

Kira geliri beyanında son gün?

Yani kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi için son gün bugün. 

Kira geliri beyanında son gün bugün!

Mart ayı ile birlikte gayrimenkul sahibi olanların beyanname vermesi gerekiyor. Yani 2015 yılında kira geliri elde edenlerin vergisini ödeyebilmeleri için kira gelirini beyan etmeleri gerekiyor. Eğer kira geliri beyan edilmezse cezalı duruma düşülüyor. Bu nedenle kira gelirinin beyan edilmesi ev sahipleri için büyük önem taşıyor. Çünkü Maliye Bakanlığı kira geliri olan kişileri banka, PTT, sigorta şirketleri gibi kurumlardan rahatlıkla tespit edebiliyor. 

·        1 Mart'ta başlayan kira geliri beyanı 31 Mart'ta son buluyor. Yani beyanda bulunmak için bugün son gün.

·        Cezaya düşmemek için 2015'te kira geliri olanların beyanname vermesi gerekiyor.

·        Kira gelirini beyan etmeyenlere 2 kat usulsüzlük cezası, gecikme faizi ve vergi ziyaı cezası kesiliyor.

·        Ceza kesilenler, devletin verdiği 3 bin 600 lira istisna oranından da faydalanamıyor. 

Kimler beyanname verecek?

Ancak her kira geliri olanın beyanname vermesi gerekmiyor. Yani geçen yıl kira geliri elde ettiği halde beyanda bulunması ve kira geliri vergisi ödemesi gerekmiyor. 2015 yılı mesken istisna oranı 3 bin 600 lira, işyeri istisna oranı 29 bin lira üzerinde gelir elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor. 

·        Geçen sene itibarıyla her bir konut için 3 bin 600, iş yeri için 29 bin lirayı aşkın kira geliri elde edenler beyanda bulunmak zorunda.

·        Yani 2015 yılında 3 bin 600 TL’den fazla kira geliri elde edilmesi halinde kira beyannamesi verilecek ve vergi ödenecek.

·        Bu miktarların üzerinde kira geliri olanların beyannamelerini istisna oranlarını düştükten sonra vermeleri gerekiyor.

·        Ancak istisna oranı üzerinde gelir elde etmeyenlerin beyanname vermesi dolayısıyla vergi ödemesi de gerekmiyor. 

Beyanname nereye verilecek?

Kira gelirini beyan edecek mükellefler vergi dairesine beyannamelerini verebiliyor. Ancak vergi dairesine gitmeden internet üzerinden 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'ne girilerek de beyanname verilebiliyor. Bu sisteme Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabiliyor.

Yani beyan verecek mükellefler, vergi dairesine gitmeden, internet üzerinden 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi' sayesinde bu işlemi gerçekleştirebiliyor. 

·        Beyanname verildikten sonra kira gelir vergisi mart ve temmuz aylarında, iki eşit taksit halinde ödeniyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.