|   |   | 

Kira Geliri Vergisi 1. Taksit Ödemeleri Başlayacak

Kira geliri elde edenler için bu yılın 1. Taksit ödemesi 1 Mart itibariyle başlıyor. Kira geliri elde edenlerin ödemeden önce 25 Mart’a kadar beyanname verme zorunluluğu bulunuyor.

Kira Geliri Vergisi 1. Taksit Ödemeleri Başlayacak

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, gayrimenkulünü kiraya vererek gelir elde eden kimseler vergi mükellefi olarak anılıyor.

Ancak kira geliri elde eden herkes, vergi ödemiyor. Bunun için her yıl istisna tutarı belirleniyor. Bu sınırın altında gelir elde edenler beyanname vermiyor ve vergi ödemiyor.

2016 yılı için istisna tutarı 3 bin 800 lira iken, bu yıl bu tutar 3900 lira olarak belirlendi.

Peki, kira gelirlerinin vergilendirilmesinde hangi gider yöntemi seçilmelidir?

Kira gelirlerinin vergilendirilmesinde iki farklı yöntem kullanılmaktadır.

Götürü Gider Yöntemi:

Bu usulde belge aranmaksızın kira gelirlerinden istisna tutarı düşüldükten sonra kalan tutarın yüzde 25’i götürü gider olarak hasılattan indirilir.

Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, (hakları kiraya verenler hariç) kira gelirlerinden istisna tutarını düştükten sonra kalan tutarın yüzde 25’i oranındaki götürü gideri gerçek giderlere karşılık olmak üzere indirebilirler. Ancak, bu usulü seçen mükellefler iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler.

Götürü gideri yöntemini seçen mükellefler iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemez. Gerçek gider yönteminden yararlanan mükellefler ise istedikleri zaman götürü gider yönteminden faydalanma hakkına sahiplerdir.

Gerçek Gider Yöntemi:

Bu usulün seçilmesi durumunda, kira gelirinden Gelir Vergisi Kanununda belirtilen giderler indirilebilir. Ancak, bu giderlerin vergiden istisna edilen tutara isabet eden kısmı indirilemez. İndirim konusu yapılan giderlerin belgelendirilmesi zorunlu olup, bu belgelerin 5 yıl süresince saklanması gerekmektedir.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi
  Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi

  Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek arsalar ve arsa sayılabilecek parsellenmemiş araziler için kıymet takdir komisyonu oluşumundaki görevleri ile alakalı bilgi verdi.

 • Tapu devirleri borsada yapılabilecek
  Tapu devirleri borsada yapılabilecek

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tapu devirleri ve çeklerin borsanın takas sistemi üzerinden yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

 • Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor
  Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor

  Emlak vergisi ödemeleri haftaya başlıyor. Bina, arsa ve arazi için ödenmesi gereken emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Mükellefler 2017 emlak vergisini 1 Mart tarihinden itibaren ödemeye başlayacak.

 • Başkan Asya'dan taksit uyarısı 
  Başkan Asya'dan taksit uyarısı 

  Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 6736 sayılı kanun kapsamında vergi affından faydalanarak yapılandırma yapan vatandaşların ikinci taksitlerini ödemeleri için uyarılarda bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.