|   |   | 

Kira Geliri Vergisi 1. Taksit Ödemeleri Başlayacak

Kira geliri elde edenler için bu yılın 1. Taksit ödemesi 1 Mart itibariyle başlıyor. Kira geliri elde edenlerin ödemeden önce 25 Mart’a kadar beyanname verme zorunluluğu bulunuyor.

Kira Geliri Vergisi 1. Taksit Ödemeleri Başlayacak

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, gayrimenkulünü kiraya vererek gelir elde eden kimseler vergi mükellefi olarak anılıyor.

Ancak kira geliri elde eden herkes, vergi ödemiyor. Bunun için her yıl istisna tutarı belirleniyor. Bu sınırın altında gelir elde edenler beyanname vermiyor ve vergi ödemiyor.

2016 yılı için istisna tutarı 3 bin 800 lira iken, bu yıl bu tutar 3900 lira olarak belirlendi.

Peki, kira gelirlerinin vergilendirilmesinde hangi gider yöntemi seçilmelidir?

Kira gelirlerinin vergilendirilmesinde iki farklı yöntem kullanılmaktadır.

Götürü Gider Yöntemi:

Bu usulde belge aranmaksızın kira gelirlerinden istisna tutarı düşüldükten sonra kalan tutarın yüzde 25’i götürü gider olarak hasılattan indirilir.

Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, (hakları kiraya verenler hariç) kira gelirlerinden istisna tutarını düştükten sonra kalan tutarın yüzde 25’i oranındaki götürü gideri gerçek giderlere karşılık olmak üzere indirebilirler. Ancak, bu usulü seçen mükellefler iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler.

Götürü gideri yöntemini seçen mükellefler iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemez. Gerçek gider yönteminden yararlanan mükellefler ise istedikleri zaman götürü gider yönteminden faydalanma hakkına sahiplerdir.

Gerçek Gider Yöntemi:

Bu usulün seçilmesi durumunda, kira gelirinden Gelir Vergisi Kanununda belirtilen giderler indirilebilir. Ancak, bu giderlerin vergiden istisna edilen tutara isabet eden kısmı indirilemez. İndirim konusu yapılan giderlerin belgelendirilmesi zorunlu olup, bu belgelerin 5 yıl süresince saklanması gerekmektedir.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak
  Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak

  "120 milyar liralık bir alacağı yapılandırdık" diyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma ödemeleri nedeniyle bütün vergi dairelerinin hafta sonu açık olacağını duyurdu.

 • Vergide Öğle Mesaisi
  Vergide Öğle Mesaisi

  Alanya Belediyesi, vatandaşların Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri’ni son güne bırakmadan rahatça ödeyebilmeleri için 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar öğle mesaisi yapacak.

 • Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması
  Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, yapılandırılan borçların ikinci taksitlerinin ödeme süresinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü mesai bitiminde sona ereceğini duyurdu.

 • Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak
  Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa değer tespitlerinde, sürenin çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kaldığını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.