|   |   | 

Kira şerhi nedir?

Kiracı adayları ev kiralamaya karar verdiğinde kira sözleşmesi düzenliyor. Kira sözleşmesi hem ev sahibinin hem de kiracının haklarını hukuksal anlamda koruyor.

Kira şerhi nedir?

Çünkü kira sözleşmesi resmi bir belge niteliği taşıyor, hak ve yükümlülüklerin ispatı için büyük önem taşıyor. Kira sözleşmesini noter huzurunda imzalamak da sonradan yaşanabilecek sorunlara karşı ispat açısından kolaylık sağlıyor. Noterler tarafından düzenlenen kira sözleşmesi tapuya şerh de ettirilebiliyor. Peki kira şerhi nedir, nasıl yapılır? Kira şerhi, kira akdinin tapu kütüğünün şerhler sütununa işlenmesi ile oluyor. Yani kısaca kira şerhi; mülk sahibi ve kiracı tarafından hazırlanan kira kontratının tapu kütüğünün şerhler bölümüne işlenmesine deniyor. 

Peki kira şerhinin önemi nedir, kira şerhi nasıl yapılıyor? 

·        Kira şerhi; kira sözleşmelerinin tarafların iradeleri ile tapuya kayıtlı olarak tescil edilmesi halidir.

·        Kira akdi noter tarafından düzenlenmiş ve mülk maliki tarafından tapuya şerh için yetki verilmişse kiracının da talebi doğrultusunda kira akdi tapuya şerh ettirilebiliyor.

·        Bu durumda kira şerhinin yapılabilmesi için kira sözleşmesinin noterde düzenlenmesi ve kiracıya şerh yetkisinin verilmiş olması gerekiyor.

·        Kira şerhi taşınmaz malın 3. kişiye devri halinde sonraki maliklere kiracıya katlanma mecburiyeti yükler.

·        Taşınmaz devredilse dahi kiracının tahliyesi şerh edilen kira hakkı süresince istenemiyor. Yani kira şerhi bulunan bir taşınmaz mevcut kira şerhi bulunduğu sürece üçüncü bir kişiye kiralanamıyor.

·        Mevut taşınmaz eğer mal sahibi tarafından üçüncü bir kişiye satılmış ise de içerde bulunan kiracının kira şerhi korunuyor. Dolayısıyla yeni alan malik hiç bir şekilde kira şerhli bir taşınmazda kiracıyı kira şerhi sürecince tahliye edemiyor.

·        Böyle bir şerhin yaptırılması zorunlu değildir. Ancak şerhle kiracının, kira hakkı daha güvence altında oluyor.

·        Kira sözleşmesi tapuya şerh edildiğinde, kiracının gayrimenkul üzerinde ki hakkı kanunen bir geçerlilik kazanıyor.

·        Kira şerhi ile özellikle taşınmazlarla ilgili yaşanabilecek sorunlarda kiracının tahliyesi, mağdur edilmesi engelleniyor.

·        Ayrıca gayrimenkullerin satılması durumunda sahiplerin keyfi davranışlarından dolayı yaşanabilecek mağduriyetlerin de önüne geçiliyor. Dolayısıyla kira şerhi kiracılar ve özellikle iş yerleri için sorunları ortadan kaldıran bir uygulama oluyor.

·        Kira kontratı noterde gerçekleşmiş ve kiracı tarafa şerh yetkisi verilmişse kiracı tarafın başvurusuyla kira şerhi yapılabiliyor. Ancak tek taraflı şerh yetkisi kiracıya verilmemişse mal sahibinin başvurusu ve kira kontratı yapılırken imza atması gerekiyor. 

Peki kira şerhi için hangi evraklar gerekiyor?

Kira şerhi için gerekli evraklar şöyle sıralanıyor:

– Kiralanan yerin tapu senedi

– Kira kontratı

–Tarafların fotoğraflı nüfus cüzdanı.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Konut Dışı İnşaat Faaliyetleri Zayıflıyor
    Konut Dışı İnşaat Faaliyetleri Zayıflıyor

    Türkiye İMSAD tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan Sektör Raporu’nun nisan ayı sonuçlarına göre, yapı ruhsatlarında gerileme yaşanan konut dışı faaliyetlerin zayıfladığına dikkat çekildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.