|   |   | 

Kira şerhi nedir?

Kiracı adayları ev kiralamaya karar verdiğinde kira sözleşmesi düzenliyor. Kira sözleşmesi hem ev sahibinin hem de kiracının haklarını hukuksal anlamda koruyor.

Kira şerhi nedir?

Çünkü kira sözleşmesi resmi bir belge niteliği taşıyor, hak ve yükümlülüklerin ispatı için büyük önem taşıyor. Kira sözleşmesini noter huzurunda imzalamak da sonradan yaşanabilecek sorunlara karşı ispat açısından kolaylık sağlıyor. Noterler tarafından düzenlenen kira sözleşmesi tapuya şerh de ettirilebiliyor. Peki kira şerhi nedir, nasıl yapılır? Kira şerhi, kira akdinin tapu kütüğünün şerhler sütununa işlenmesi ile oluyor. Yani kısaca kira şerhi; mülk sahibi ve kiracı tarafından hazırlanan kira kontratının tapu kütüğünün şerhler bölümüne işlenmesine deniyor. 

Peki kira şerhinin önemi nedir, kira şerhi nasıl yapılıyor? 

·        Kira şerhi; kira sözleşmelerinin tarafların iradeleri ile tapuya kayıtlı olarak tescil edilmesi halidir.

·        Kira akdi noter tarafından düzenlenmiş ve mülk maliki tarafından tapuya şerh için yetki verilmişse kiracının da talebi doğrultusunda kira akdi tapuya şerh ettirilebiliyor.

·        Bu durumda kira şerhinin yapılabilmesi için kira sözleşmesinin noterde düzenlenmesi ve kiracıya şerh yetkisinin verilmiş olması gerekiyor.

·        Kira şerhi taşınmaz malın 3. kişiye devri halinde sonraki maliklere kiracıya katlanma mecburiyeti yükler.

·        Taşınmaz devredilse dahi kiracının tahliyesi şerh edilen kira hakkı süresince istenemiyor. Yani kira şerhi bulunan bir taşınmaz mevcut kira şerhi bulunduğu sürece üçüncü bir kişiye kiralanamıyor.

·        Mevut taşınmaz eğer mal sahibi tarafından üçüncü bir kişiye satılmış ise de içerde bulunan kiracının kira şerhi korunuyor. Dolayısıyla yeni alan malik hiç bir şekilde kira şerhli bir taşınmazda kiracıyı kira şerhi sürecince tahliye edemiyor.

·        Böyle bir şerhin yaptırılması zorunlu değildir. Ancak şerhle kiracının, kira hakkı daha güvence altında oluyor.

·        Kira sözleşmesi tapuya şerh edildiğinde, kiracının gayrimenkul üzerinde ki hakkı kanunen bir geçerlilik kazanıyor.

·        Kira şerhi ile özellikle taşınmazlarla ilgili yaşanabilecek sorunlarda kiracının tahliyesi, mağdur edilmesi engelleniyor.

·        Ayrıca gayrimenkullerin satılması durumunda sahiplerin keyfi davranışlarından dolayı yaşanabilecek mağduriyetlerin de önüne geçiliyor. Dolayısıyla kira şerhi kiracılar ve özellikle iş yerleri için sorunları ortadan kaldıran bir uygulama oluyor.

·        Kira kontratı noterde gerçekleşmiş ve kiracı tarafa şerh yetkisi verilmişse kiracı tarafın başvurusuyla kira şerhi yapılabiliyor. Ancak tek taraflı şerh yetkisi kiracıya verilmemişse mal sahibinin başvurusu ve kira kontratı yapılırken imza atması gerekiyor. 

Peki kira şerhi için hangi evraklar gerekiyor?

Kira şerhi için gerekli evraklar şöyle sıralanıyor:

– Kiralanan yerin tapu senedi

– Kira kontratı

–Tarafların fotoğraflı nüfus cüzdanı.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Batman’da Konut Fiyatları Uçtu
  Batman’da Konut Fiyatları Uçtu

  Batman’da konut fiyatları her geçen gün yükseliyor. Kentte hem satın almada hem de kiralamada yüzde 30 artış yaşandığı belirtildi.

 • Kozyatağı’nda Şimdi MESA Zamanı; MESA KOZ
  Kozyatağı’nda Şimdi MESA Zamanı; MESA KOZ

  Konutta kalite ve güvenin simgesi MESA, Kozyatağı’nda ilk projesini hayata geçiriyor. Ön talep döneminde oldukça yoğun ilgi gören MESA KOZ, üstün nitelikleri ile bölgenin referans projesi olacak, Kozyatağı’ndaki yaşam standartlarını yeni zirvesine taşıyacak.

 • Güneş Enerjisini Boşa Harcamayın
  Güneş Enerjisini Boşa Harcamayın

  Konutlarda giderek yaygınlaşan yeşil enerji çeşitlerinin başında yer alan güneş enerjisi sistemleri sadece sıcak su için değil elektrik üretimi için de kullanılabiliyor. Enerji açısından kendi kendisine yetebilen bir ev için güneşten yararlanabilirsiniz.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.