|   |   | 

Kira Sözleşmesini İmzalamadan 4 Maddeye Dikkat!

Kira sözleşmesi imzalamadan önce nelere dikkat etmeli?

Kira Sözleşmesini İmzalamadan 4 Maddeye Dikkat!

Yaz aylarında kiralık evlere talep artıyor. Bu dönemde özellikle yeni evlenenler ve ev değiştirmek isteyenler kiralık ev bakıyor. Ev bulunduktan sonra da kira sözleşmesi yapılıyor. Ancak bu süreçte uzmanlar kiracıları uyarıyor. Özellikle kira sözleşmesi imzalamadan önce kiracıların haklarını bilmesi ve bazı konulara dikkat etmesi gerektiği vurgulanıyor. Peki kira sözleşmesi imzalamadan önce nelere dikkat etmeli?

Kira sözleşmesi imzalamadan önce dikkat edilmesi gerekenler…

Taşınmak için yaz ayları tercih ediliyor. Bu nedenle özellikle bu aylarda kiralık ev arayışı hız kazanıyor ve kiralık evlere talep artıyor. Beklentileri karşılayan bir evin bulunmasıyla birlikte kira sözleşmesi imzalanıyor. Ancak kira sözleşmesini imzalamadan önce dikkat edilmesi gereken önemli konular bulunuyor. Bu konulara dikkat edilmemesi halinde sonradan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Özellikle kiracıların haklarını bilmesi ve kira sözleşmesinde yer alacak maddeler hakkında bilgi sahibi olması büyük önem taşıyor. Peki kiracıların kira sözleşmesini imzalamadan önce hangi maddelere dikkat etmesi gerekiyor?

Kira sözleşmesini imzalamadan 4 maddeye dikkat!

İşte kira sözleşmesi imzalamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı maddeler…

 1. Gayrimenkul kiralanırken fiziki durumunu önceden detaylı bir şekilde  incelemek gerekiyor. Çünkü kira sözleşmelerinde mevcut durumu anlatan bir madde yer alıyor. Sözleşmedeki açıklama ile gayrimenkulün mevcut durumunun uygunluğunun tespit edilmesi büyük önem taşıyor. Yoksa kiracı gayrimenkulde var olan bir kusurdan sorumlu tutulabiliyor.
 2. Uzmanların da sık sık hatırlattığı gibi kira sözleşmesinin kiminle yapıldığı çok önemli. Çünkü gayrimenkulün maliki ile kira sözleşmesinin imzalanması gerekiyor. Yoksa kiracının yasal haklarını kullanması mümkün olmuyor.  
 3. Kira bedelinin ne oranda artırılacağı da kira sözleşmesinde yer alan konulardan biri. Bu konuda da dikkatli olmak ve yasal olarak kiranın hangi oranlarda artırılabileceğini bilmek gerekiyor. Çünkü ev sahibi dilediği oranlarda kira bedelini artıramıyor. Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli sayılıyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.
 4. Ev sahibi depozito talep edebiliyor. Ancak yasal düzenlemelere göre kira sözleşmesinde depozito alınması kararlaştırılmışsa depozito bedeli üç aylık kira bedelini geçemiyor. Ayrıca depozito bedeli ev sahibine verilmiyor. Yasalara göre depozito bankada açılacak bir hesaba yatırılıyor. Kira sözleşmesini imzalamadan önce bu konuya da dikkat etmek gerekiyor.

Emlak Haberleri

Etiketler Kira sözleşmesi

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Arkitera Genç Mimar Ödülü 2017
  Arkitera Genç Mimar Ödülü 2017

  Nitelikli ürünler veren genç mimarların tanınmasını sağlamak ve çalışmalarının değer bulması için düzenlenen Arkitera Genç Mimarlık ödülleri için son başvuru tarihi 15 Eylül olarak açıklandı.

 • Bulvar Loft kampanyasında son gün 18 Haziran
  Bulvar Loft kampanyasında son gün 18 Haziran

  Türkiye’nin inşaat devi Akfen İnşaat, İstanbul Levent ve Ankara İncek’ten sonra hayata geçirdiği üçüncü Loft markalı projesi olan Bulvar Loft’un lansmanında verdiği %32’lik kar garantisi üzerine son bir fırsat kampanyası başlatıyor.

 • Tapuya giderken gerekli evraklar
  Tapuya giderken gerekli evraklar

  Gayrımenkul alım satımları uzun zaman alabilen ve karmaşık işlemlerdir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yoğunluğu nedeniyle de eğer önceden bilgilenmez ve hazırlık yapmazsanız çok zaman kaybedebilirsiniz.

 • Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son
  Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son

  Kiracının, kirayı ödememesi halinde mülk sahiplerinin haklarını koruma altına alan yeni bir uygulama hayata geçti. Kiracıya kefil olan uygulama kapsamında, mülk sahiplerinin ödenmeyen kiraları karşılanarak, maddi zarara uğraması önlenecek. Öte yandan, ev sahibi ile kiracı arasında kalan emlakçıların mağduriyetine de son verilmiş olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.