|   |   | 

Kira Sözleşmesini İmzalamadan 4 Maddeye Dikkat!

Kira sözleşmesi imzalamadan önce nelere dikkat etmeli?

Kira Sözleşmesini İmzalamadan 4 Maddeye Dikkat!

Yaz aylarında kiralık evlere talep artıyor. Bu dönemde özellikle yeni evlenenler ve ev değiştirmek isteyenler kiralık ev bakıyor. Ev bulunduktan sonra da kira sözleşmesi yapılıyor. Ancak bu süreçte uzmanlar kiracıları uyarıyor. Özellikle kira sözleşmesi imzalamadan önce kiracıların haklarını bilmesi ve bazı konulara dikkat etmesi gerektiği vurgulanıyor. Peki kira sözleşmesi imzalamadan önce nelere dikkat etmeli?

Kira sözleşmesi imzalamadan önce dikkat edilmesi gerekenler…

Taşınmak için yaz ayları tercih ediliyor. Bu nedenle özellikle bu aylarda kiralık ev arayışı hız kazanıyor ve kiralık evlere talep artıyor. Beklentileri karşılayan bir evin bulunmasıyla birlikte kira sözleşmesi imzalanıyor. Ancak kira sözleşmesini imzalamadan önce dikkat edilmesi gereken önemli konular bulunuyor. Bu konulara dikkat edilmemesi halinde sonradan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Özellikle kiracıların haklarını bilmesi ve kira sözleşmesinde yer alacak maddeler hakkında bilgi sahibi olması büyük önem taşıyor. Peki kiracıların kira sözleşmesini imzalamadan önce hangi maddelere dikkat etmesi gerekiyor?

Kira sözleşmesini imzalamadan 4 maddeye dikkat!

İşte kira sözleşmesi imzalamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı maddeler…

 1. Gayrimenkul kiralanırken fiziki durumunu önceden detaylı bir şekilde  incelemek gerekiyor. Çünkü kira sözleşmelerinde mevcut durumu anlatan bir madde yer alıyor. Sözleşmedeki açıklama ile gayrimenkulün mevcut durumunun uygunluğunun tespit edilmesi büyük önem taşıyor. Yoksa kiracı gayrimenkulde var olan bir kusurdan sorumlu tutulabiliyor.
 2. Uzmanların da sık sık hatırlattığı gibi kira sözleşmesinin kiminle yapıldığı çok önemli. Çünkü gayrimenkulün maliki ile kira sözleşmesinin imzalanması gerekiyor. Yoksa kiracının yasal haklarını kullanması mümkün olmuyor.  
 3. Kira bedelinin ne oranda artırılacağı da kira sözleşmesinde yer alan konulardan biri. Bu konuda da dikkatli olmak ve yasal olarak kiranın hangi oranlarda artırılabileceğini bilmek gerekiyor. Çünkü ev sahibi dilediği oranlarda kira bedelini artıramıyor. Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli sayılıyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.
 4. Ev sahibi depozito talep edebiliyor. Ancak yasal düzenlemelere göre kira sözleşmesinde depozito alınması kararlaştırılmışsa depozito bedeli üç aylık kira bedelini geçemiyor. Ayrıca depozito bedeli ev sahibine verilmiyor. Yasalara göre depozito bankada açılacak bir hesaba yatırılıyor. Kira sözleşmesini imzalamadan önce bu konuya da dikkat etmek gerekiyor.

Güncel Emlak Haberleri

Etiketler Kira sözleşmesi

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İnşaat Sektörünün Gözü Kocaeli'nde
  İnşaat Sektörünün Gözü Kocaeli'nde

  Son yıllarda inşaat sektöründe yakaladığı yükseliş ile giderek büyümeye devam eden Kocaeli, inşaat firmalarının da vazgeçilmezi arasında yer alıyor.

 • Konut Satışlarında Artış Devam Ediyor
  Konut Satışlarında Artış Devam Ediyor

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, konut satışlarında yapılan düzenlemelerde ilk olumlu etkilerin bu ay ortaya çıktığını belirtti.

 • Piyalepaşa İstanbul, Sektöre Örnek Olmaya Devam Ediyor
  Piyalepaşa İstanbul, Sektöre Örnek Olmaya Devam Ediyor

  Polat markasının 60 yıllık köklü geçmişini ve gücünü arkasına alarak yükselen Piyalepaşa İstanbul, TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından düzenlenen yıllık denetimine örnek şantiye olarak ev sahipliği yaptı.

 • Ev Sahipleri İçin Son Tarih 2 Mayıs!
  Ev Sahipleri İçin Son Tarih 2 Mayıs!

  Isı kullanımı, teknik altyapı ve yalıtım malzemesi kalitesini gösterecek 'Enerji Kimlik Belgesi' olmadan binaların alım satımı yapılamayacak, kiraya verilemeyecek, elektrik ve su abonelikler dahi alınamayacak. 2 Mayıs'tan itibaren başlayacak zorunluluk 2011'den önce ruhsat alınmış binalarda geçerli olacak.

 • Çimento Sektöründen 145 Milyon TL’lik Yatırım
  Çimento Sektöründen 145 Milyon TL’lik Yatırım

  Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), 17 bin kişiye istihdam sağlayan Türk çimento sektörünün iş sağlığı ve güvenliği dendiğinde akla ilk gelen sektör olmayı hedeflediğini açıkladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.