|   |   | 

Kiracı Kirayı Ne Kadar Geciktirebilir?

Kira geciktirilirse ne olur? Kiracı kirayı geciktirebilir mi? Kiracı kira bedelini ödemezse ne olur?

Kiracı Kirayı Ne Kadar Geciktirebilir?

Ev sahipleri sahip oldukları gayrimenkulleri kiraya veriyor. Bunun için kiracıdan bir bedel talep ediyor. Anlaşmaya varılması halinde kira sözleşmesi yapılıyor. Kira sözleşmesinde kira bedelinin ne kadar olduğu ve kiranın ne zaman ödeneceği maddeler arasında yer alıyor. Kira sözleşmesinde ayrıca kiracının ve ev sahibinin haklarını ve yükümlülüklerini anlatan başka maddeler de sıralanıyor. Böylece her iki tarafın hakları ve yükümlülükleri kira sözleşmesiyle ortaya konmuş oluyor.

Kira geciktirilirse ne olur?

Kira sözleşmesinin yapılmasıyla birlikte ev sahibi gayrimenkulünün kullanımını kiracıya devrediyor. Kiracı da bunun karşılığında kararlaştırılan kira bedelini ödüyor. Kiracı kira bedelini ödeyerek en önemli yükümlülüğünü yerine getirmiş oluyor. Peki kiracı kira bedelini ödemezse ne olur, kiracı kirayı geciktirebilir mi? Kiracı kirayı ne kadar geç ödeyebilir, kira geciktirilirse ne olur?

Kiracı kirayı geciktirebilir mi?

Kira sözleşmesinin imzalanmasıyla birlikte tarafların birbirlerine olan yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde yasal bazı haklar elde ediliyor. Özellikle kiracının kira borcunu ödememesi durumunda ev sahibi bazı haklar elde ediyor. Ev sahibi kiranın ödenmemesi halinde kira sözleşmesini feshedebiliyor.

Kiracı kira bedelini ödemezse ne olur?

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nda kiranın ne zaman ödeneceği, ne kadar süre geciktirilebileceği ilgili maddelerinde anlatılıyor. Ayrıca kanunda kira bedelinin ödenmemesi ve geciktirilmesi halinde ev sahibinin hangi haklara sahip olduğu ve neler yapabileceği de belirtiliyor. İşte; ‘kiracı kira bedelini ödemezse ne olur, kiracı kirayı geciktirebilir mi, kiracı kirayı ne kadar geç ödeyebilir, kira geciktirilirse ne olur’ sorularının cevabı:

MADDE 314- Kiracı, aksine sözleşme ve yerel âdet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlüdür.

MADDE 315- Kiracı, kiralananın tesliminden sonra muaccel olan kira bedelini veya yan gideri ödeme borcunu ifa etmezse, kiraya veren kiracıya yazılı olarak bir süre verip, bu sürede de ifa etmeme durumunda, sözleşmeyi feshedeceğini bildirebilir. Kiracıya verilecek süre en az on gün, konut ve çatılı işyeri kiralarında ise en az otuz gündür. Bu süre, kiracıya yazılı bildirimin yapıldığı tarihi izleyen günden itibaren işlemeye başlar.

MADDE 352- Kiracı, bir yıldan kısa süreli kira sözleşmelerinde kira süresi içinde; bir yıl ve daha uzun süreli kira sözleşmelerinde ise bir kira yılı veya bir kira yılını aşan süre içinde kira bedelini ödemediği için kendisine yazılı olarak

iki haklı ihtarda bulunulmasına sebep olmuşsa kiraya veren, kira süresinin ve bir yıldan uzun süreli kiralarda ihtarların yapıldığı kira yılının bitiminden başlayarak bir ay içinde, dava yoluyla kira sözleşmesini sona erdirebilir.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal bölgesi yatırımcının yüzünü güldürüyor!
  Kartal bölgesi yatırımcının yüzünü güldürüyor!

  Sabiha Gökçen Havalimanı, Osmangazi Köprüsü gibi önemli lokasyonlara yakın-lığı, deniz otobüsü, hızlı feribot, Marmaray, metro gibi ulaşım merkezlerinin tam merkezinde olması nedeniyle İstanbul’un en gözde ilçesi olan Kartal, amortis-man süresinin 18 yıl olmasıyla da konut alıcısının yüzünü güldürüyor.

 • 'Binasal değil kentsel dönüşüm planlanmalı'
  'Binasal değil kentsel dönüşüm planlanmalı'

  Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından düzenlenen 2017 yılının ilk Gündem Buluşmaları’nda, hedefler, beklentiler ve sektörün büyümesi için atılması gereken adımlar ele alındı.

 • MiaVita Beytepe Projesi Tanıtıldı!
  MiaVita Beytepe Projesi Tanıtıldı!

  Ankara Beytepe’de yükselen MiaVita Beytepe Projesi, gerçekleştirdiği lansman ile yaşam standartlarını zirveye taşımak isteyenler ile buluştu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.