|   |   | 

Kiracı Kirayı Ne Kadar Geciktirebilir?

Kira geciktirilirse ne olur? Kiracı kirayı geciktirebilir mi? Kiracı kira bedelini ödemezse ne olur?

Kiracı Kirayı Ne Kadar Geciktirebilir?

Ev sahipleri sahip oldukları gayrimenkulleri kiraya veriyor. Bunun için kiracıdan bir bedel talep ediyor. Anlaşmaya varılması halinde kira sözleşmesi yapılıyor. Kira sözleşmesinde kira bedelinin ne kadar olduğu ve kiranın ne zaman ödeneceği maddeler arasında yer alıyor. Kira sözleşmesinde ayrıca kiracının ve ev sahibinin haklarını ve yükümlülüklerini anlatan başka maddeler de sıralanıyor. Böylece her iki tarafın hakları ve yükümlülükleri kira sözleşmesiyle ortaya konmuş oluyor.

Kira geciktirilirse ne olur?

Kira sözleşmesinin yapılmasıyla birlikte ev sahibi gayrimenkulünün kullanımını kiracıya devrediyor. Kiracı da bunun karşılığında kararlaştırılan kira bedelini ödüyor. Kiracı kira bedelini ödeyerek en önemli yükümlülüğünü yerine getirmiş oluyor. Peki kiracı kira bedelini ödemezse ne olur, kiracı kirayı geciktirebilir mi? Kiracı kirayı ne kadar geç ödeyebilir, kira geciktirilirse ne olur?

Kiracı kirayı geciktirebilir mi?

Kira sözleşmesinin imzalanmasıyla birlikte tarafların birbirlerine olan yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde yasal bazı haklar elde ediliyor. Özellikle kiracının kira borcunu ödememesi durumunda ev sahibi bazı haklar elde ediyor. Ev sahibi kiranın ödenmemesi halinde kira sözleşmesini feshedebiliyor.

Kiracı kira bedelini ödemezse ne olur?

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nda kiranın ne zaman ödeneceği, ne kadar süre geciktirilebileceği ilgili maddelerinde anlatılıyor. Ayrıca kanunda kira bedelinin ödenmemesi ve geciktirilmesi halinde ev sahibinin hangi haklara sahip olduğu ve neler yapabileceği de belirtiliyor. İşte; ‘kiracı kira bedelini ödemezse ne olur, kiracı kirayı geciktirebilir mi, kiracı kirayı ne kadar geç ödeyebilir, kira geciktirilirse ne olur’ sorularının cevabı:

MADDE 314- Kiracı, aksine sözleşme ve yerel âdet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlüdür.

MADDE 315- Kiracı, kiralananın tesliminden sonra muaccel olan kira bedelini veya yan gideri ödeme borcunu ifa etmezse, kiraya veren kiracıya yazılı olarak bir süre verip, bu sürede de ifa etmeme durumunda, sözleşmeyi feshedeceğini bildirebilir. Kiracıya verilecek süre en az on gün, konut ve çatılı işyeri kiralarında ise en az otuz gündür. Bu süre, kiracıya yazılı bildirimin yapıldığı tarihi izleyen günden itibaren işlemeye başlar.

MADDE 352- Kiracı, bir yıldan kısa süreli kira sözleşmelerinde kira süresi içinde; bir yıl ve daha uzun süreli kira sözleşmelerinde ise bir kira yılı veya bir kira yılını aşan süre içinde kira bedelini ödemediği için kendisine yazılı olarak

iki haklı ihtarda bulunulmasına sebep olmuşsa kiraya veren, kira süresinin ve bir yıldan uzun süreli kiralarda ihtarların yapıldığı kira yılının bitiminden başlayarak bir ay içinde, dava yoluyla kira sözleşmesini sona erdirebilir.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Sinpaş Altın Kuleler’in Örnek Dairesi Hazır!
  Sinpaş Altın Kuleler’in Örnek Dairesi Hazır!

  Türkiye gayrimenkul sektörünün temalı en büyük yaşam projesi Altınoran’ın kalbinde yükselen Altın Kuleler, Ankara’ya sunduğu standart üstü yaşam ve örnek dairesiyle yoğun ilgi görüyor.

 • Ev Alacaklara 12 Tavsiye!
  Ev Alacaklara 12 Tavsiye!

  Türkiye'de son yıllarda artan konut satışlarıyla birlikte alım satımda kötü niyetli kişiler de artış gösterdi. Emlak uzmanları da ev sahibi olmaya hazırlanan vatandaşları 12 tavsiyede bulunarak uyardı...

 • Kayaşehir Emlak Konutları'nda satış yektisi Turyap’ta!
  Kayaşehir Emlak Konutları'nda satış yektisi Turyap’ta!

  T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından satış yetkisi Turyap’a verilen Emlak Konut Evleri’nde, Turyap’ın başarı ile uygulamaya koyduğu ‘‘ön talep’’ kavramı, Başakşehir Emlak Konut Evleri-Kayaşehir’e taşınıyor.

 • Türkiye konut satışında OECD ikincisi
  Türkiye konut satışında OECD ikincisi

  Kurulduğu 2010 yılından bu yana her sene ortalama yüzde 62 büyüyen Nef’in İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Türkiye’nin konut satışında OECD ikincisi olduğuna dikkat çekerek, “Ev sahipliği oranı Romanya, Singapur, Çin’de yüzde 90’ının üzerinde, Rusya ve Norveç’te yüzde 80’in üzerinde. Türkiye’de bu oran yüzde 60. Sektör olarak daha gidecek çok yolumuz var.” dedi.

 • Konut Kredisi Faiz Oranları Mart 2017
  Konut Kredisi Faiz Oranları Mart 2017

  Bahar dönemiyle birlikte konut satışlarının artması bekleniyor. Konut fiyatlarındaki artış da devam ediyor. Son açıklanan veriler de bu artışa işaret ediyor.

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.