|   |   | 

Kiracı Kirayı Ne Kadar Geciktirebilir?

Kira geciktirilirse ne olur? Kiracı kirayı geciktirebilir mi? Kiracı kira bedelini ödemezse ne olur?

Kiracı Kirayı Ne Kadar Geciktirebilir?

Ev sahipleri sahip oldukları gayrimenkulleri kiraya veriyor. Bunun için kiracıdan bir bedel talep ediyor. Anlaşmaya varılması halinde kira sözleşmesi yapılıyor. Kira sözleşmesinde kira bedelinin ne kadar olduğu ve kiranın ne zaman ödeneceği maddeler arasında yer alıyor. Kira sözleşmesinde ayrıca kiracının ve ev sahibinin haklarını ve yükümlülüklerini anlatan başka maddeler de sıralanıyor. Böylece her iki tarafın hakları ve yükümlülükleri kira sözleşmesiyle ortaya konmuş oluyor.

Kira geciktirilirse ne olur?

Kira sözleşmesinin yapılmasıyla birlikte ev sahibi gayrimenkulünün kullanımını kiracıya devrediyor. Kiracı da bunun karşılığında kararlaştırılan kira bedelini ödüyor. Kiracı kira bedelini ödeyerek en önemli yükümlülüğünü yerine getirmiş oluyor. Peki kiracı kira bedelini ödemezse ne olur, kiracı kirayı geciktirebilir mi? Kiracı kirayı ne kadar geç ödeyebilir, kira geciktirilirse ne olur?

Kiracı kirayı geciktirebilir mi?

Kira sözleşmesinin imzalanmasıyla birlikte tarafların birbirlerine olan yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde yasal bazı haklar elde ediliyor. Özellikle kiracının kira borcunu ödememesi durumunda ev sahibi bazı haklar elde ediyor. Ev sahibi kiranın ödenmemesi halinde kira sözleşmesini feshedebiliyor.

Kiracı kira bedelini ödemezse ne olur?

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nda kiranın ne zaman ödeneceği, ne kadar süre geciktirilebileceği ilgili maddelerinde anlatılıyor. Ayrıca kanunda kira bedelinin ödenmemesi ve geciktirilmesi halinde ev sahibinin hangi haklara sahip olduğu ve neler yapabileceği de belirtiliyor. İşte; ‘kiracı kira bedelini ödemezse ne olur, kiracı kirayı geciktirebilir mi, kiracı kirayı ne kadar geç ödeyebilir, kira geciktirilirse ne olur’ sorularının cevabı:

MADDE 314- Kiracı, aksine sözleşme ve yerel âdet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlüdür.

MADDE 315- Kiracı, kiralananın tesliminden sonra muaccel olan kira bedelini veya yan gideri ödeme borcunu ifa etmezse, kiraya veren kiracıya yazılı olarak bir süre verip, bu sürede de ifa etmeme durumunda, sözleşmeyi feshedeceğini bildirebilir. Kiracıya verilecek süre en az on gün, konut ve çatılı işyeri kiralarında ise en az otuz gündür. Bu süre, kiracıya yazılı bildirimin yapıldığı tarihi izleyen günden itibaren işlemeye başlar.

MADDE 352- Kiracı, bir yıldan kısa süreli kira sözleşmelerinde kira süresi içinde; bir yıl ve daha uzun süreli kira sözleşmelerinde ise bir kira yılı veya bir kira yılını aşan süre içinde kira bedelini ödemediği için kendisine yazılı olarak

iki haklı ihtarda bulunulmasına sebep olmuşsa kiraya veren, kira süresinin ve bir yıldan uzun süreli kiralarda ihtarların yapıldığı kira yılının bitiminden başlayarak bir ay içinde, dava yoluyla kira sözleşmesini sona erdirebilir.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ağrı Daire Sayısı En Az Olan İl
  Ağrı Daire Sayısı En Az Olan İl

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kars Bölge Müdürlüğü, 2017 yılı Ocak-Mart, yapı izin istatistiklerini açıkladı. Ağrı daire sayısı en az olan il olarak belirlendi.

 • Türkiye’nin Güvenilir Asansörleri Seçildi
  Türkiye’nin Güvenilir Asansörleri Seçildi

  Asansör ve yürüyen merdivenleri denetleyen bir kuruluş olan Hollandalı Liftinstituut, her yıl yurtdışında gerçekleştirdiği ‘Yılın En İyi Asansör ve Yürüyen Merdiven Yarışması’nı bu yıl Türkiye’ye taşıdı.

 • Yapı Malzemelerinde Yanmaz Ürün Tercih Edilmeli
  Yapı Malzemelerinde Yanmaz Ürün Tercih Edilmeli

  Yapı malzemesi sektörünün öncü kuruluşu, gazbeton üretiminde dünya lideri Türk Ytong, 23-27 Mayıs 2017 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda yapılarda yangın güvenliğine dikkat çekiyor.

 • 262 Towers Satışa Çıktı!
  262 Towers Satışa Çıktı!

  Bambau GMYO’nun hayata geçirdiği konut, ofis, ve rezidans bloklarından oluşan 262 Towers lanse edildi. Yatırımcısına prim garantisi veren 262 Towers tamamlandığında Kocaeli’ne 500 milyon TL değer katacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.