|   |   | 

Kiradaki Evin Satılması…

Kiradaki evin satılması durumunda kiracının ve ev sahibinin yasal hakları nelerdir, bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Kiradaki Evin Satılması…

Ev sahibi ile kiracı arasında zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntılar kimi zaman tatlıya bağlanıyor. Ancak bazı ciddi sorunların çözümü pek de kolay olmuyor. Bunun için yasal hakların bilinmesi gerekiyor. Örneğin kiradaki ev satılabiliyor. Bu durumda ev sahibinin ve kiracının hangi yasal hakları olduğu merak ediliyor. Peki kiradaki evin satılması durumunda kiracının ve ev sahibinin yasal hakları nelerdir, bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Kiralanan evin satılması

Ev sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesi yapılıyor. Bu sözleşme belli bir süre için yapılabiliyor. Ancak kira sözleşmesi bitmeden ev sahibi evi satabiliyor. Yani konut el değiştiriyor. Bu durumda yasalara göre hem ev sahibinin hem de kiracının hakları bulunuyor. Ancak bu hakların kullanılabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Kira sözleşmesi bitmeden evin satılması

Evde kiracı varken ev sahibi evi satabiliyor. Kira sözleşmesi bitmeden evin satılması durumunda hem kiracı hem de ev sahibi ne yapması gerektiğini merak ediyor. Çünkü yeni ev sahibi kiracının çıkmasını talep edebiliyor. Peki bu durumda kiracının ne yapması gerekiyor, kiracının hakları nelerdir?

Evin el değiştirmesi durumunda ev sahibine ve kiracıya tanınan haklar

Ev sahibinin değişmesi kiracıyı hemen evden çıkarma hakkı vermiyor. Ancak

sözleşmenin tarafı olan yeni ev sahibi kanundaki koşullara bağlı kalmak şartı ile kiracısından tahliyesini isteyebiliyor. Ancak bu durumda kiracının da yasal hakları bulunuyor. Kirada oturulan evin satılması halinde yeni ev sahibi kiracıyı hemen tahliye edemiyor. Yani kiracıyı hemen çıkaramıyor. Kiracı ev satılsa dahi kira kontratının sonuna kadar evde oturabiliyor. Ayrıca tahliye için gerekli bildirimler yapılmadığı takdirde kontrat otomatik olarak yenileniyor. Yani kiracının tahliye edilebilmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor.

Türk Borçlar Kanunu’nda kiralananın sonradan el değiştirmesi durumunda ev sahibinin ve kiracının haklarına ilişkin şu düzenleme yer alıyor:

Kiradaki evin el değiştirmesi

·        Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.

·        Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  2017 yılının ikinci çeyreğinde; konut ve ofis projelerinde fiyat artışı olabileceğinin vurgusunu yapan Moment Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Uyar “İkinci çeyrekte yüzde 30'lara varan bir artış bekliyoruz” dedi.

 • KDV Düzenlemesi Konut Fiyatlarını Etkileyecek Mi?

  KDV Düzenlemesi Konut Fiyatlarını Etkileyecek Mi?

  Bu yıl KDV indirimi ve damga vergisinin sıfırlanmasının yanında inşaat şirketlerinin KDV iade alımları da hızlandı. KDV'deki bu düzenlemelerin konut fiyatlarında maliyetleri azaltacağı ve fiyatlarda indirim sağlayacağı düşünülüyor.

 • Tapuda Satış İşlemlerine Hız Veriliyor!

  Tapuda Satış İşlemlerine Hız Veriliyor!

  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, uzun zaman alan veraset ve intikal vergisi işlemi beklenilmeden tapu müdürlüklerinden satış işlemlerini gerçekleştirmesine yönelik uygulama başlatıyor.

 • Evinizi Daha Uzun Süre Temiz Tutmanın İpuçları

  Evinizi Daha Uzun Süre Temiz Tutmanın İpuçları

  Ev temizliği hem sürekli tekrarlanması gereken hem de oldukça zaman alan gündelik işlerin başında geliyor. Evleri daha uzun süre temiz tutmak ve böylece temizliğe daha az ihtiyaç duymanız için işinize yarayacak bazı küçük ipuçlarını derledik.

 • 33 Yıllık Belediye Binasının Yıkımı Başladı

  33 Yıllık Belediye Binasının Yıkımı Başladı

  Yapımına 1984 yılında dönemin Belediye Başkanı rahmetli Hüsnü Başat tarafından başlanan, yaklaşık 33 yıllık Tekirdağ Belediyesi ve en son olarak da Büyükşehir Belediyesi binası olarak kullanılan binanın yıkımı başladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.