|   |   | 

Kiradaki Evin Satılması…

Kiradaki evin satılması durumunda kiracının ve ev sahibinin yasal hakları nelerdir, bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Kiradaki Evin Satılması…

Ev sahibi ile kiracı arasında zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntılar kimi zaman tatlıya bağlanıyor. Ancak bazı ciddi sorunların çözümü pek de kolay olmuyor. Bunun için yasal hakların bilinmesi gerekiyor. Örneğin kiradaki ev satılabiliyor. Bu durumda ev sahibinin ve kiracının hangi yasal hakları olduğu merak ediliyor. Peki kiradaki evin satılması durumunda kiracının ve ev sahibinin yasal hakları nelerdir, bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Kiralanan evin satılması

Ev sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesi yapılıyor. Bu sözleşme belli bir süre için yapılabiliyor. Ancak kira sözleşmesi bitmeden ev sahibi evi satabiliyor. Yani konut el değiştiriyor. Bu durumda yasalara göre hem ev sahibinin hem de kiracının hakları bulunuyor. Ancak bu hakların kullanılabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Kira sözleşmesi bitmeden evin satılması

Evde kiracı varken ev sahibi evi satabiliyor. Kira sözleşmesi bitmeden evin satılması durumunda hem kiracı hem de ev sahibi ne yapması gerektiğini merak ediyor. Çünkü yeni ev sahibi kiracının çıkmasını talep edebiliyor. Peki bu durumda kiracının ne yapması gerekiyor, kiracının hakları nelerdir?

Evin el değiştirmesi durumunda ev sahibine ve kiracıya tanınan haklar

Ev sahibinin değişmesi kiracıyı hemen evden çıkarma hakkı vermiyor. Ancak

sözleşmenin tarafı olan yeni ev sahibi kanundaki koşullara bağlı kalmak şartı ile kiracısından tahliyesini isteyebiliyor. Ancak bu durumda kiracının da yasal hakları bulunuyor. Kirada oturulan evin satılması halinde yeni ev sahibi kiracıyı hemen tahliye edemiyor. Yani kiracıyı hemen çıkaramıyor. Kiracı ev satılsa dahi kira kontratının sonuna kadar evde oturabiliyor. Ayrıca tahliye için gerekli bildirimler yapılmadığı takdirde kontrat otomatik olarak yenileniyor. Yani kiracının tahliye edilebilmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor.

Türk Borçlar Kanunu’nda kiralananın sonradan el değiştirmesi durumunda ev sahibinin ve kiracının haklarına ilişkin şu düzenleme yer alıyor:

Kiradaki evin el değiştirmesi

·        Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.

·        Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kooperatif Nedir?

  Kooperatif Nedir?

  İmece usulü yardımlaşmanın kanuni şekli olarak da görülebilecek kooperatifler hangi organlardan oluşur?

 • Kiralananda Ayıp Nedir?

  Kiralananda Ayıp Nedir?

  Kira ilişkisinde ev sahibi ve kiracı karşılıklı hak ve sorumluluklar taşır. Peki, kiralanan evin ayıplı çıkması durumunda ev sahibinin sorumluluğu nedir?

 • Patrondan Çalışanlarına 240 Konut

  Patrondan Çalışanlarına 240 Konut

  Denizli ve İzmir’de faaliyet gösteren bir tekstil firmasının sahibi, 2004’ten bu yana şirket bünyesinde çalışan 240 işçisine ev yaptırdı.

 • Yılın En Büyük Gayrimenkul Kampanyası

  Yılın En Büyük Gayrimenkul Kampanyası

  Sinpaş Yapı, Çankaya Oran’da yükselen Ankara’ konut projesi Altınoran ve Ankara’nın en çok tercih edilen konut projesi Marina Ankara için liderlere yaraşır bir kampanya hazırladı.

 • Skyland İstanbul’da Özel Konseptli Alışveriş Merkezi

  Skyland İstanbul’da Özel Konseptli Alışveriş Merkezi

  Eroğlu Gayrimenkul’ün ev ve ofis tasarımına yönelik, özel konseptli yeni alışveriş merkezi Hom Design Center, Gastro Court alanında 25’i aşkın gastronomi markası olmak üzere toplam 100’ün üzerinde mağazaya sahip olacak.

 • Şimdi Ev Alan Yüzde 35 Kazanır

  Şimdi Ev Alan Yüzde 35 Kazanır

  KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, dolardaki yükseliş nedeniyle yeni projelerde maliyetin artacağını belirterek, bu dönemde ev alanların yüzde 35 kazanç sağlayacağını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.