|   |   | 

Kiradaki Evin Satılması…

Kiradaki evin satılması durumunda kiracının ve ev sahibinin yasal hakları nelerdir, bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Kiradaki Evin Satılması…

Ev sahibi ile kiracı arasında zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntılar kimi zaman tatlıya bağlanıyor. Ancak bazı ciddi sorunların çözümü pek de kolay olmuyor. Bunun için yasal hakların bilinmesi gerekiyor. Örneğin kiradaki ev satılabiliyor. Bu durumda ev sahibinin ve kiracının hangi yasal hakları olduğu merak ediliyor. Peki kiradaki evin satılması durumunda kiracının ve ev sahibinin yasal hakları nelerdir, bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Kiralanan evin satılması

Ev sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesi yapılıyor. Bu sözleşme belli bir süre için yapılabiliyor. Ancak kira sözleşmesi bitmeden ev sahibi evi satabiliyor. Yani konut el değiştiriyor. Bu durumda yasalara göre hem ev sahibinin hem de kiracının hakları bulunuyor. Ancak bu hakların kullanılabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Kira sözleşmesi bitmeden evin satılması

Evde kiracı varken ev sahibi evi satabiliyor. Kira sözleşmesi bitmeden evin satılması durumunda hem kiracı hem de ev sahibi ne yapması gerektiğini merak ediyor. Çünkü yeni ev sahibi kiracının çıkmasını talep edebiliyor. Peki bu durumda kiracının ne yapması gerekiyor, kiracının hakları nelerdir?

Evin el değiştirmesi durumunda ev sahibine ve kiracıya tanınan haklar

Ev sahibinin değişmesi kiracıyı hemen evden çıkarma hakkı vermiyor. Ancak

sözleşmenin tarafı olan yeni ev sahibi kanundaki koşullara bağlı kalmak şartı ile kiracısından tahliyesini isteyebiliyor. Ancak bu durumda kiracının da yasal hakları bulunuyor. Kirada oturulan evin satılması halinde yeni ev sahibi kiracıyı hemen tahliye edemiyor. Yani kiracıyı hemen çıkaramıyor. Kiracı ev satılsa dahi kira kontratının sonuna kadar evde oturabiliyor. Ayrıca tahliye için gerekli bildirimler yapılmadığı takdirde kontrat otomatik olarak yenileniyor. Yani kiracının tahliye edilebilmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor.

Türk Borçlar Kanunu’nda kiralananın sonradan el değiştirmesi durumunda ev sahibinin ve kiracının haklarına ilişkin şu düzenleme yer alıyor:

Kiradaki evin el değiştirmesi

·        Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.

·        Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Gaziantep’te konut satışları patladı

  Gaziantep’te konut satışları patladı

  Gaziantep’te konut satışları patladı. 2015 yılı Eylül ayında Gaziantep’te bin 780 konut satılırken, bu yılın Eylül ayında satılan konut sayısı 2 bin 225 oldu.

 • Ankara'nın İlk Dikey Mahallesi İncek'te Kuruluyor

  Ankara'nın İlk Dikey Mahallesi İncek'te Kuruluyor

  İnşa edilen çok sayıda konut projeleri ile Ankara’nın yeni gözde yerleşim merkezi olan İncek’in yeni projelerinden Veb Tower, ‘V’ formlu mimarisi ve dikey mahalle konseptiyle dikkat çekiyor.

 • Edirne Belediyesi'nden Bir İlk Daha

  Edirne Belediyesi'nden Bir İlk Daha

  Edirne Belediye Başkanlığı, kentin tarihini korumak adına çok önemli bir adım daha attı. Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarihi dokusu olan evleri korumak adına vatandaşa yol gösterici olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.