|   |   | 

Kiralık Ev Bakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kiralık ev ararken nelere dikkat etmeli? Hangi noktaları gözden kaçırmamalı?

Kiralık Ev Bakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarında kiralık ev arayanların sayısı artıyor. Bu yoğun dönemde ev bulmak oldukça zorlaşıyor. Bu nedenle özellikle bahar aylarında arayışa geçmek ev bulma süresini kısaltıyor. Ancak bu dönemde kiralık ev bakanların işini şansa bırakmaması ve kiralık ev seçimi yaparken dikkatli olması gerekiyor. Çünkü kiralık ev bakarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Bu noktaları dikkate almak kirada oturulan süre boyunca sorun yaşanma riskini azaltıyor.  Peki kiralık ev ararken nelere dikkat etmeli? Hangi noktaları gözden kaçırmamalı?

İşte kiralık ev bakarken en çok dikkat edilmesi gereken noktalar…

·        Öncelikle fiyat konusu net olarak belirlenmeli. Yani ne kadar kira verebileceğinizi önceden belirlemeniz gerekiyor. Böylece bütçeniz doğrultusunda arama yapmalısınız. Ayrıca bütçenizin dışına çıkmamanız da dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri.

·        Kiralık ev bakarken oturmayı düşündüğünüz lokasyonunu da önceden belirleyin. İşe, okula ve alış veriş imkanlarına uzaklığını iyi analiz edin.

·        Özellikle kış aylarında evin ısınma sistemi oldukça önem kazanır. Bu nedenle evin ısınma sistemine dikkat edin. Sobalı bir ev mi kombili bir ev mi beklentilerinizi karşılar, iyi düşünün.

·        Evin büyüklüğü de dikkat etmeniz gereken noktalarda biridir. İlk anda büyüklüğü cazip gelebilir. Ancak sonrasında temizlik ve ısınma konusunda yaşanabilecek sıkıntıları göz önünde bulundurun.

·        Mümkün olduğunca ara katları tercih etmekte fayda var. Çünkü çatı katları ve zemin katlarda sorun yaşanma ihtimali yüksek oluyor. Çatı katlarında akma, zemin katlarda da rutubet sıkıntısı ile karşı karşıya kalınabiliyor.

·        Konutu yakından incelemeyi ihmal etmeyin. Özellikle tamirat gerektirip gerektirmediğini gözlemleyin. Bu konuda bir eksiklik varsa nasıl giderileceğini de açıklığa kavuşturun.

·        Beklentilerinizi karşılayan bir ev bulduğunuzda komşulara ilişkin de bir gözlemde bulunmaya çalışın. Hatta komşularla tanışarak binaya ilişkin sorular sorun ve kafanızdaki soru işaretlerinin cevaplarını alın.

·        Evi tutmaya karar verdiğinizde mutlaka ev sahibi ile bir kira sözleşmesi imzalamayı ihmal etmeyin. Kira sözleşmesinde yer alması gereken maddeler konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz, bu konuda mutlaka bilgi edinmeye çalışmalısınız.

·        Ancak özellikle sözleşmede kira artış oranına ilişkin bir madde olmasına özen göstermelisiniz. İkinci yıl için uygulanacak kira artış oranının kontrata yazılması mağdur olmanızı önler, unutmayın!

·        Evin faturalarını da inceleyin. Geçmiş dönemlerden borcu olup olmadığını öğrenin. Hatta su, elektrik ve doğalgaz saatine baktırarak herhangi bir borç gözüküp gözükmediğini kontrol ettirin.

·        Genel giderler için aylık olarak ödenen bedelin ne kadar olduğu konusunda bilgi almayı da ihmal etmeyin!

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor
  Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, entegre ulaşım ağlarının yapımı ve uygun fiyatlı markalı konutların Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgiyi artırdığını belirtiyor.

 • İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım
  İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım

  İzmir’in Menemen ilçesinde hayata geçirilen, 250 milyon Türk Liralık yatırım bedeline sahip Kuzeyşehir projesinin satış ofisi ve örnek dairesinin tanıtımı yapıldı.

 • Enda Konakları’ndan Teslimler Başlıyor
  Enda Konakları’ndan Teslimler Başlıyor

  Ankara, Gölbaşı’nda hayata geçirilen ‘yatay mimari’ konseptli ve akıllı ev teknolojili Enda Konutları’nda önümüzdeki haftalarda yapılacak teslimlerle Ağustos ayı itibariyle ‘yeni nesil konak keyfi’ başlayacak.

 • Marina Ankara Kazanç Festivali’nde Son 32 Daire
  Marina Ankara Kazanç Festivali’nde Son 32 Daire

  Ankara’yı marina yaşamıyla tanıştıracak olan Marina Ankara projesinde başlayan Kazanç Festivali ile Sinpaş Yapı Ankaralılara hayal ettikleri eve sahip olmaları için kaçırılmayacak son fırsatı sunuyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.