|   |   | 

Kiralık Ev Bakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kiralık ev ararken nelere dikkat etmeli? Hangi noktaları gözden kaçırmamalı?

Kiralık Ev Bakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarında kiralık ev arayanların sayısı artıyor. Bu yoğun dönemde ev bulmak oldukça zorlaşıyor. Bu nedenle özellikle bahar aylarında arayışa geçmek ev bulma süresini kısaltıyor. Ancak bu dönemde kiralık ev bakanların işini şansa bırakmaması ve kiralık ev seçimi yaparken dikkatli olması gerekiyor. Çünkü kiralık ev bakarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Bu noktaları dikkate almak kirada oturulan süre boyunca sorun yaşanma riskini azaltıyor.  Peki kiralık ev ararken nelere dikkat etmeli? Hangi noktaları gözden kaçırmamalı?

İşte kiralık ev bakarken en çok dikkat edilmesi gereken noktalar…

·        Öncelikle fiyat konusu net olarak belirlenmeli. Yani ne kadar kira verebileceğinizi önceden belirlemeniz gerekiyor. Böylece bütçeniz doğrultusunda arama yapmalısınız. Ayrıca bütçenizin dışına çıkmamanız da dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri.

·        Kiralık ev bakarken oturmayı düşündüğünüz lokasyonunu da önceden belirleyin. İşe, okula ve alış veriş imkanlarına uzaklığını iyi analiz edin.

·        Özellikle kış aylarında evin ısınma sistemi oldukça önem kazanır. Bu nedenle evin ısınma sistemine dikkat edin. Sobalı bir ev mi kombili bir ev mi beklentilerinizi karşılar, iyi düşünün.

·        Evin büyüklüğü de dikkat etmeniz gereken noktalarda biridir. İlk anda büyüklüğü cazip gelebilir. Ancak sonrasında temizlik ve ısınma konusunda yaşanabilecek sıkıntıları göz önünde bulundurun.

·        Mümkün olduğunca ara katları tercih etmekte fayda var. Çünkü çatı katları ve zemin katlarda sorun yaşanma ihtimali yüksek oluyor. Çatı katlarında akma, zemin katlarda da rutubet sıkıntısı ile karşı karşıya kalınabiliyor.

·        Konutu yakından incelemeyi ihmal etmeyin. Özellikle tamirat gerektirip gerektirmediğini gözlemleyin. Bu konuda bir eksiklik varsa nasıl giderileceğini de açıklığa kavuşturun.

·        Beklentilerinizi karşılayan bir ev bulduğunuzda komşulara ilişkin de bir gözlemde bulunmaya çalışın. Hatta komşularla tanışarak binaya ilişkin sorular sorun ve kafanızdaki soru işaretlerinin cevaplarını alın.

·        Evi tutmaya karar verdiğinizde mutlaka ev sahibi ile bir kira sözleşmesi imzalamayı ihmal etmeyin. Kira sözleşmesinde yer alması gereken maddeler konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz, bu konuda mutlaka bilgi edinmeye çalışmalısınız.

·        Ancak özellikle sözleşmede kira artış oranına ilişkin bir madde olmasına özen göstermelisiniz. İkinci yıl için uygulanacak kira artış oranının kontrata yazılması mağdur olmanızı önler, unutmayın!

·        Evin faturalarını da inceleyin. Geçmiş dönemlerden borcu olup olmadığını öğrenin. Hatta su, elektrik ve doğalgaz saatine baktırarak herhangi bir borç gözüküp gözükmediğini kontrol ettirin.

·        Genel giderler için aylık olarak ödenen bedelin ne kadar olduğu konusunda bilgi almayı da ihmal etmeyin!

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Depozitodan Kesinti Yapılacak Hasarlar Nelerdir?
  Depozitodan Kesinti Yapılacak Hasarlar Nelerdir?

  Evinizi kiralarken ödediğiniz depozito, eve herhangi bir zarar vermediğiniz sürece oradan ayrılırken size mülk sahibi tarafından geri ödenir. Ancak konutlarda kullanımdan doğan yıpranmalar ile bilinçli ya da bilinçsiz verilen kalıcı zarar arasında fark bulunur. Hangi koşullarda depozitonuzu alamazsınız ve hangi hasarlar depozitodan tazmin edilir biliyor musunuz?

 • Yüksek Katlı Binalara Yeni Düzenleme Yolda!
  Yüksek Katlı Binalara Yeni Düzenleme Yolda!

  İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a yapılacak yüksek katlı binalarla ilgili bir çalışma yaptıklarını belirti. Başkan Topbaş, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da üzerinde durduğu 'az serbest', 'yükselti serbest' mantığını artık geride bırakıyoruz." dedi.

 • Yedinci Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı açıldı 
  Yedinci Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı açıldı 

  Antalya City Expo-Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı, Expo Center’de 7’nci kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. 3 gün açık kalacak fuarda, belediyeler ürettiği ürünlerini hem sergileyecek, hem de yurt dışına pazarlama imkanı bulacak.

 • Vatandaşlar Kira Ödemek Yerine Satın Alıyor!
  Vatandaşlar Kira Ödemek Yerine Satın Alıyor!

  İstanbul’da en kolay ev sahibi olunacak bölge olarak bilinen Esenyurt gün geçtikçe kendini yenilemeye devam ediyor. Bölgede daire kiralamak yerine vatandaş satın almayı tercih ediyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.