|   |   | 

Klima Satın Alma Kılavuzu

Yaz aylarının kapımızda olduğu şu günlerde evlerimizi tamamlayabileceğimiz konfor araçlarından biri de klimalardır. Peki, klima alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Klima Satın Alma Kılavuzu

Klimalar beyaz eşya sınıfına dahil edilen, dayanıklı tüketim ürünleridir. Çok sık yenilenmedikleri için klima alırken kullanıma uygun, çevreye dost, enerji tüketimi açısından tasarruflu ve titiz davranmak gerekir.

Klimanın kapasitesi monte edileceği ya da kurulacağı yerin metrekare büyüklüğüne göre değişmektedir. Odanın büyüklüğüne uygun klima alınması enerji tasarrufu için de önem taşır.

Klima alırken enerji verimliliği, tasarruf, filtreleme kapasitesi, gelişen teknolojiye uyum ve çevreye verilmesi muhtemel zararlara dikkat etmek gerekir.

Klimanın enerji sınıfı, tıpkı diğer beyaz eşyalarda olduğu gibi ne kadar enerji tükettiğini anlatır.  En tasarruflu olanları enerji sınıfı A olanlardır. Enerji sınıfı A'dan C'ye yaklaştıkça verim düşer.

Klima satın alırken bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, filtreleme sistemidir. Özellikle yaşlıların ve çocukların bulunduğu ortamlarda filtreleme sağlık açısından büyük önem taşır. Klima satın alırken, filtresi güçlü ve zararlı partikülleri minimize eden modeller tercih edilmelidir.

Evinizdeki konfor için klima satın alırken, uzaktan kumandalı, nem alma ve zamanlama modu olan modelleri tercih edebilirsiniz.

Klima çeşitleri

Klimalar, boyutları, kapasiteleri, monte edildikleri yer ve kullanım alanları açısından çeşitlilik gösterirler.

Duvar Tipi Split Klima:

İç ve dış olmak üzere iki farklı parçadan oluşan duvar tipi klimaların çalışma biçimleri oldukça basittir. İçerideki sıcağı çeken bu klimalar soğuk hava üfleme özelliğine sahiptir. Diğer klima türlerine göre oldukça sessiz çalışan duvar tipi klimaların birden çok avantajı mevcuttur. Penceresi bulunmayan odalarda kullanılabilmesi, farklı renk seçenekleri sayesinde odanın estetik görüntüsüne uyum sağlayabilmesi başlıca avantajlarıdır.

Salon Tipi Klima:

Evlerden daha çok işyerlerinde, ofislerde ve bankalarda tercih edilen salon tipi klimalar, yüksek soğutma kapasitesine sahiptir. Çok kısa sürede soğutma özellikleri bulunur. Tasarımları nedeniyle "kule tipi" olarak da isimlendirilirler.

Taşınabilir Klimalar:

Yılın belli dönemlerinde ev değiştiren ya da çocuk odası, yatak odası gibi diğer odalara kıyasla daha küçük odalarda serinleme ihtiyacı hissedenlerin tercih ettiği taşınabilir klimalar, pratiklikleriyle diğer klimalardan ayrılır.

Çok geniş alanlarda kullanılmadıkları sürece performansları iyidir.

BTU ne demek, kaç BTU klima almalıyım?

Klimaların kapasitesi BTU ile ölçülür. BTU, British Thermal Unit (İngiliz Isı Birimi) kelimelerinin kısaltmasıdır. BTU, bir litre suyun sıcaklığını değiştirmek için harcanan ısı miktarını ölçer.

Klima alırken, mekan büyükdükçe BTU değeri de büyür. Bunun sonucu olarak da maliyet artar; çünkü BTU/saat değeri yükseldikçe klimanın değeri de yükselir.

Bir mekanın BTU değeri hesaplanırken sadece metrekaresi dikkate alınmaz. Isı yalıtımı olup olmaması, güneşi direkt alıp almaması, pencerelerin büyüklüğü de BTU hesabı yapılırken gözönünde bulundurulur. 

İnverter klima ne demek?

Inverter klima, klimanın mekanın ihtiyacına göre kapasitesini artırıp azaltması özelliğine denilir. Bu klimalar, ısıtmak ya da soğutmak için hava üflerken bu görevi otomatik olarak ortama göre ayarlar.

Inverter klimalar, diğer klima çeşitlerine göre daha çok enerji tasarrufu sağlar. Diğer klimaların aksine sabit değerlerde çalışan inverter klimalar, ortamda ani ısı dalgalanmaları oluşmasını engeller. Böylece, klima çarpmasına engel olur.

Kullanım ömürleri diğer klimalara göre daha çoktur. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor
  Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, entegre ulaşım ağlarının yapımı ve uygun fiyatlı markalı konutların Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgiyi artırdığını belirtiyor.

 • İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım
  İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım

  İzmir’in Menemen ilçesinde hayata geçirilen, 250 milyon Türk Liralık yatırım bedeline sahip Kuzeyşehir projesinin satış ofisi ve örnek dairesinin tanıtımı yapıldı.

 • Enda Konakları’ndan Teslimler Başlıyor
  Enda Konakları’ndan Teslimler Başlıyor

  Ankara, Gölbaşı’nda hayata geçirilen ‘yatay mimari’ konseptli ve akıllı ev teknolojili Enda Konutları’nda önümüzdeki haftalarda yapılacak teslimlerle Ağustos ayı itibariyle ‘yeni nesil konak keyfi’ başlayacak.

 • Marina Ankara Kazanç Festivali’nde Son 32 Daire
  Marina Ankara Kazanç Festivali’nde Son 32 Daire

  Ankara’yı marina yaşamıyla tanıştıracak olan Marina Ankara projesinde başlayan Kazanç Festivali ile Sinpaş Yapı Ankaralılara hayal ettikleri eve sahip olmaları için kaçırılmayacak son fırsatı sunuyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.