|   |   | 

Klima Satın Alma Kılavuzu

Yaz aylarının kapımızda olduğu şu günlerde evlerimizi tamamlayabileceğimiz konfor araçlarından biri de klimalardır. Peki, klima alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Klima Satın Alma Kılavuzu

Klimalar beyaz eşya sınıfına dahil edilen, dayanıklı tüketim ürünleridir. Çok sık yenilenmedikleri için klima alırken kullanıma uygun, çevreye dost, enerji tüketimi açısından tasarruflu ve titiz davranmak gerekir.

Klimanın kapasitesi monte edileceği ya da kurulacağı yerin metrekare büyüklüğüne göre değişmektedir. Odanın büyüklüğüne uygun klima alınması enerji tasarrufu için de önem taşır.

Klima alırken enerji verimliliği, tasarruf, filtreleme kapasitesi, gelişen teknolojiye uyum ve çevreye verilmesi muhtemel zararlara dikkat etmek gerekir.

Klimanın enerji sınıfı, tıpkı diğer beyaz eşyalarda olduğu gibi ne kadar enerji tükettiğini anlatır.  En tasarruflu olanları enerji sınıfı A olanlardır. Enerji sınıfı A'dan C'ye yaklaştıkça verim düşer.

Klima satın alırken bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, filtreleme sistemidir. Özellikle yaşlıların ve çocukların bulunduğu ortamlarda filtreleme sağlık açısından büyük önem taşır. Klima satın alırken, filtresi güçlü ve zararlı partikülleri minimize eden modeller tercih edilmelidir.

Evinizdeki konfor için klima satın alırken, uzaktan kumandalı, nem alma ve zamanlama modu olan modelleri tercih edebilirsiniz.

Klima çeşitleri

Klimalar, boyutları, kapasiteleri, monte edildikleri yer ve kullanım alanları açısından çeşitlilik gösterirler.

Duvar Tipi Split Klima:

İç ve dış olmak üzere iki farklı parçadan oluşan duvar tipi klimaların çalışma biçimleri oldukça basittir. İçerideki sıcağı çeken bu klimalar soğuk hava üfleme özelliğine sahiptir. Diğer klima türlerine göre oldukça sessiz çalışan duvar tipi klimaların birden çok avantajı mevcuttur. Penceresi bulunmayan odalarda kullanılabilmesi, farklı renk seçenekleri sayesinde odanın estetik görüntüsüne uyum sağlayabilmesi başlıca avantajlarıdır.

Salon Tipi Klima:

Evlerden daha çok işyerlerinde, ofislerde ve bankalarda tercih edilen salon tipi klimalar, yüksek soğutma kapasitesine sahiptir. Çok kısa sürede soğutma özellikleri bulunur. Tasarımları nedeniyle "kule tipi" olarak da isimlendirilirler.

Taşınabilir Klimalar:

Yılın belli dönemlerinde ev değiştiren ya da çocuk odası, yatak odası gibi diğer odalara kıyasla daha küçük odalarda serinleme ihtiyacı hissedenlerin tercih ettiği taşınabilir klimalar, pratiklikleriyle diğer klimalardan ayrılır.

Çok geniş alanlarda kullanılmadıkları sürece performansları iyidir.

BTU ne demek, kaç BTU klima almalıyım?

Klimaların kapasitesi BTU ile ölçülür. BTU, British Thermal Unit (İngiliz Isı Birimi) kelimelerinin kısaltmasıdır. BTU, bir litre suyun sıcaklığını değiştirmek için harcanan ısı miktarını ölçer.

Klima alırken, mekan büyükdükçe BTU değeri de büyür. Bunun sonucu olarak da maliyet artar; çünkü BTU/saat değeri yükseldikçe klimanın değeri de yükselir.

Bir mekanın BTU değeri hesaplanırken sadece metrekaresi dikkate alınmaz. Isı yalıtımı olup olmaması, güneşi direkt alıp almaması, pencerelerin büyüklüğü de BTU hesabı yapılırken gözönünde bulundurulur. 

İnverter klima ne demek?

Inverter klima, klimanın mekanın ihtiyacına göre kapasitesini artırıp azaltması özelliğine denilir. Bu klimalar, ısıtmak ya da soğutmak için hava üflerken bu görevi otomatik olarak ortama göre ayarlar.

Inverter klimalar, diğer klima çeşitlerine göre daha çok enerji tasarrufu sağlar. Diğer klimaların aksine sabit değerlerde çalışan inverter klimalar, ortamda ani ısı dalgalanmaları oluşmasını engeller. Böylece, klima çarpmasına engel olur.

Kullanım ömürleri diğer klimalara göre daha çoktur. 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

 •  İstanbul’da günlük kiralık ev sahiplerine ceza yağdı
   İstanbul’da günlük kiralık ev sahiplerine ceza yağdı

  Özellikle terör örgütleri ve fuhuş çeteleri tarafından kullanılan günlük kiralık evlere yönelik İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri 39 ilçede uygulama yaptı. 2017’nin ilk çeyreğinde tespit edilen bin 210 günlük kiralık evin 550'si kapatıldı. Uygulamalarda emlakçı ve mülk sahiplerine 2 milyon 22 bin 501 lira para cezası verildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.