|   |   | 

KOBİ'lere 10.3 Milyar Lira Kredi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "İhtiyaç sahibi KOBİ`lerimizi rahatlatmak, desteklemek maksadıyla yaklaşık 10.3 milyar liralık bir krediyi önümüzdeki günlerde kendilerine vereceğiz." dedi.

KOBİ'lere 10.3 Milyar Lira Kredi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "İhtiyaç sahibi KOBİ'lerimizi rahatlatmak, onların hayatta kalmalarını sağlamak için, bu ekonomik durgunluk ortamında, onları desteklemek maksadıyla yaklaşık 10.3 milyar liralık bir krediyi önümüzdeki günlerde kendilerine vereceğiz. Ay sonunda vermeye başlayacağız, bu ayın sonunda" diye konuştu.

DEİK'İN DÜZENLEDİĞİ TOPLANTIYA KATILDI

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan İş Forumu 5. Toplantısı'na katıldı. Toplantıya Bakan Özlü'nün yanı sıra Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Giorgi Gakharia, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev de katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Özlü, "2016 yılında, Azerbaycan ile ikili dış ticaret hacmimiz bir önceki yıla göre yüzde 31,3 oranında düşüş kaydederek 2,4 milyar dolara gerilmiştir. İhracatımız yüzde 32,3 oranında azalarak 1,2 milyar dolar, ithalatımız ise yüzde 30,2 oranında azalarak 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Dünyadaki konjonktürel değişikliklerden daha az etkilenmek ve ekonomik işbirliğimizi daha da derinleştirmek adına Azerbaycan ile Tercihli Ticaret Anlaşması (TTA) imzalanması hususunda anlaştığımızın altını çizmek isterim. Şu anda anlaşmanın teknik müzakereleri devam etmektedir. İnşallah en kısa zamanda hayata geçirilerek, ikili ticari hacmimizi daha da artırma imkanı elde edeceğiz" dedi.

TÜRKİYE-AZERBAYCAN-GÜRCİSTAN TİCARETİ

Bakan Özlü, "Gürcistan ile Azerbaycan arasındaki dış ticaret hacmi de artış trendi içerisinde. 2015 yılında 470 milyon dolara yaklaşan dış ticaret hacminin, 2016 yılında %11 oranında bir artış ile 525 milyon Dolar seviyesine ulaştığını söyleyebiliriz. Bu veriler ışığında, 2016 yılında, ülkelerimiz arasındaki yaklaşık dış ticaret hacminin 4,2 milyar dolar düzeyine erişmiş bulunuyor. Ancak toplam 890 milyar dolar milli gelir, 363 milyar dolar civarında ticaret hacmini ifade eden Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'a bu rakamlar yakışmıyor. En kısa sürede bu rakamları artırmak arzusundayız. Hani bir Gürcü Atasözünde derler ya, "süt taştı, nenenin haberi yok" diye; biz Gürcistan'la da Azerbaycan'la da esasen herkesle olduğundan çok daha ileri düzeyde ilişkileri geliştirmiş durumdayız. Bunu daha da ilerletmemiz gerekiyor" diye konuştu.

'MEVCUT SİSTEMDE YAPISAL BİR DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRİYORUZ'

Bakan Özlü toplantının ardından gazetecilere TÜBİTAK Reformu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun yerine kurulacak Bilim Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu, KOBİ kredileri, bilişim ve AR-GE konusunda açıklamalarda bulundu. Özlü, "Türkiye'nin teknoloji geliştiren bir ülke olması için mevcut sistemde yapısal bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Bu yapısal bir reformdur. Türkiye'nin teknoloji geliştiren bir ülke olmasını amaçlamaktadır. Biliyorsunuz bugüne kadar özellikle Ak Parti döneminde, bizim dönemimizde araştırma geliştirmeye harcadığımız para arttı. Araştırmacı personel sayımızı da artırdık 122 binlerde. Patent sayılarımız arttı. Fakat bu yaptığımız yatırımlarla beraber mütenasip bir şekilde ihracatımız ve imalat sanayimiz içerisindeki teknoloji yoğun ürünlerin oranı artmadı. Hatta azaldı. Mevcut sistemde bir sıkıntı var. Mevcut sistem çok üretken değil, bunun dönüşümünü öngören bir çalışmaydı. Bunu 6 ay çalıştık. Bakanlar Kurulumuza sunduk ve uygun buldu. Gelecek günlerde yasalaştırılacak" dedi.

'BTYK'YI KALDIRIYORUZ'

Faruk Özlü, "Burada bir AR-GE ve teknoloji fonu kuruyoruz. Projeleri desteklemek için büyük bir fon kuruyoruz. Ve yine bilim, teknoloji ve sanayi arasındaki bağı kurmak için de 'Bilim, Sanayi Ve Teknoloji İcra Kurulu' kuruyoruz, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nu (BTYK) kaldırıyoruz. Esası bu" şeklinde konuştu.

10.3 MİLYAR LİRA KREDİ

Bakan Özlü, KOBİ kredileri konusunda ise "Geçen senenin son ayında bir proje başlatmıştık. Bu projede ihtiyaç sahibi KOBİ'lerin desteklenmesini amaçlamıştık. Geçen yılın son ayında yaptığımız bu çağrıya çok sayıda başvuru geldi. Biz yaklaşık 15 bin KOBİ düşünürken 250 bine yakın başvuru geldi. İhtiyaç sahibi KOBİ'lerimizi rahatlatmak, onların hayatta kalmalarını sağlamak için, bu ekonomik durgunluk ortamında, onları desteklemek maksadıyla yaklaşık 10.3 milyar liralık bir krediyi önümüzdeki günlerde kendilerine vereceğiz. Ay sonunda vermeye başlayacağız, bu ayın sonunda" dedi. Uzmanpara

Gündem Haberleri

Etiketler kobi kredi

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 30 Mart 2017 Yurtta Hava Durumu
  30 Mart 2017 Yurtta Hava Durumu

  Meteoroloji'den alınan tahminlere göre hava sıcaklığı kuzey, iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacak. Yurdun diğer kesimlerinde ise aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

 • 10`uncu Tesis Isparta`da!
  10`uncu Tesis Isparta`da!

  Türkiye’ye 10 yılda 1 milyar dolarlık yatırım yapan Coca-Cola İçecek, Isparta’da yeni bir şişeleme fabrikası kuruyor. Türkiye’deki 10’uncu fabrikalarını kurduklarını belirten CEO Burak Başarır, “Isparta’ya 110 milyon liralık yatırımla geldik, 300 kişilik istihdam yaratacağız” dedi.

 • Banvit, Dörtlü Final’de
  Banvit, Dörtlü Final’de

  FIBA Şampiyonlar Ligi’nde Banvit, Alman ekibi Riesen Ludwigsburg’u eleyerek adını Dörtlü Final’e yazdırdı.

 • Yeni Milli Enerji Politikası Bugün Açıklanacak!
  Yeni Milli Enerji Politikası Bugün Açıklanacak!

  Bakan Albayrak, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını sonlandırmayı hedefleyen yeni milli enerji politikasını bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı toplantıda duyuracak.

 • Turizm Devine Durdurma Kararı
  Turizm Devine Durdurma Kararı

  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, birlik üyesi seyahat acentelerine karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi.

 • Kopenhag'ın Yeni İlgi Odağı Panda Evi
  Kopenhag'ın Yeni İlgi Odağı Panda Evi

  Tasarım şirketi Bjarke Ingels Group, (BIG) tarafından Kopenhag'daki hayvanat bahçesine yapılacak yeni yuva ile buraya gelecek pandalar hem iç hem de dış mekanlarda ziyaretçiler ile buluşacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.