|   |   | 

Konut Alım Satımında Neler Değişti

Prof. Dr. Şükrü Kızılot'un Yeni Tüketci Yasası ile değişen uygulaması konu aldığı "Konut alım-satımı sil baştan değişti" başlıklı yazısı...

Konut Alım Satımında Neler Değişti

En önemli düzenleme, alıcının; konut teslim edilinceye kadar, herhangi bir gerekçe göstermeden, konutu almaktan cayabilmesi ve ödediği paraların iadesiyle ilgili..
 
28 Mayıs 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni uygulamada, özellikle konut alanları koruyan önemli düzenlemeler var.
 
SÖZLEŞME VE RUHSAT
 
1. Ruhsat Almadan Satış Yasak:
İnşaat firmasının, konutları yapı ruhsatı almadan satması yasaklandı. Örneğin, ruhsat almadan maket üzerinden satış yapılamayacak.
 
2. Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesi Yapma Zorunluluğu:
Konut satışlarında, inşaat firması ile konut alıcısı arasında, “Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesi” yapılması zorunlu kılınıyor (Md. 40).
Bu sözleşme, alıcının; konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcının da; konut bedelinin kısmen veya tamamen ödenmesinden sonra, taşınmazı tüketiciye devir veya teslim etmeyi üstlendiği sözleşme oluyor.
İnşaat firması, sözleşme yapılmadığı sürece müşteriden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya müşteriyi borç altına sokacak herhangi bir belge vermesini talep edemeyecek (Md. 41/2).
 
36 AYDA TESLİM
Yasa ile konut teslimindeki belirsizlik de gideriliyor. Konutun devir ve teslim süresi, ön ödemeli konut sözleşmesinin düzenlediği tarihten itibaren 36 ayı geçemeyecek (Md. 44).
 
CAYMA HAKKI
 
1. Cayma Hakkı
Konut alıcısı, sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren 14 gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin, ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahip olacak. Cayma ile ilgili bildirim noter aracılığıyla veya iadeli taahhütlü mektupla yapılacak. İnşaat firması ve konut finansmanı kuruluşu (örneğin banka), cayma hakkı süresi olan 14 gün içinde, müşteriden faiz, komisyon vs. adı altında hiçbir masraf talep edemeyecek. Müşteriden alınan para da cayma bildiriminin inşaat firmasına ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içinde iade edilecek.
 
2. Sözleşmeden Dönme:
14 günlük süre geçtikten sonra da alıcının vazgeçme hakkı var. Ön ödemeli konut satışında, devir veya teslim tarihine kadar, konut alıcısının herhangi bir gerekçe göstermeden “sözleşmeden dönme hakkı” olacak.
Sözleşmeden dönülmesi halinde satıcı; ön ödemeli konut satışı nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile sözleşme bedelinin yüzde ikisine kadar tazminatın ödenmesini isteyebilecek (Md. 45/1). Konut alıcısının konutu almaktan vazgeçmesi yani sözleşmeden dönmesi durumunda, inşaat firmasının o ana kadar aldığı paraları ve senetler ile tüketiciyi borç altına sokacak her türlü belgeyi, 90 gün içinde konut alıcısına iade etmesi gerekiyor (Md. 45/3).
Alıcıların büyük kısmının, örneğin bir yıl sonra vazgeçmesi halinde, bazı inşaat firmaları batma durumuyla bile karşı karşıya kalabilir.
 
YÖNETMELİK YOK
Yasa yürürlüğe girdi ama uygulama esaslarını açıklayan yönetmelik ortada yok!.. Yönetmelikle ilgili bir taslak var ama yasaya aykırı ya da bugün itibariyle uygulama olanağı olmayan, çok sayıda düzenlemeler var. Bunlar da kısa zamanda gözden geçirilip, yönetmelik bir an önce yayınlanmalı. Hürriyet

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.