|   |   | 

Konut Alım Satımında Neler Değişti

Prof. Dr. Şükrü Kızılot'un Yeni Tüketci Yasası ile değişen uygulaması konu aldığı "Konut alım-satımı sil baştan değişti" başlıklı yazısı...

Konut Alım Satımında Neler Değişti

En önemli düzenleme, alıcının; konut teslim edilinceye kadar, herhangi bir gerekçe göstermeden, konutu almaktan cayabilmesi ve ödediği paraların iadesiyle ilgili..
 
28 Mayıs 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni uygulamada, özellikle konut alanları koruyan önemli düzenlemeler var.
 
SÖZLEŞME VE RUHSAT
 
1. Ruhsat Almadan Satış Yasak:
İnşaat firmasının, konutları yapı ruhsatı almadan satması yasaklandı. Örneğin, ruhsat almadan maket üzerinden satış yapılamayacak.
 
2. Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesi Yapma Zorunluluğu:
Konut satışlarında, inşaat firması ile konut alıcısı arasında, “Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesi” yapılması zorunlu kılınıyor (Md. 40).
Bu sözleşme, alıcının; konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcının da; konut bedelinin kısmen veya tamamen ödenmesinden sonra, taşınmazı tüketiciye devir veya teslim etmeyi üstlendiği sözleşme oluyor.
İnşaat firması, sözleşme yapılmadığı sürece müşteriden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya müşteriyi borç altına sokacak herhangi bir belge vermesini talep edemeyecek (Md. 41/2).
 
36 AYDA TESLİM
Yasa ile konut teslimindeki belirsizlik de gideriliyor. Konutun devir ve teslim süresi, ön ödemeli konut sözleşmesinin düzenlediği tarihten itibaren 36 ayı geçemeyecek (Md. 44).
 
CAYMA HAKKI
 
1. Cayma Hakkı
Konut alıcısı, sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren 14 gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin, ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahip olacak. Cayma ile ilgili bildirim noter aracılığıyla veya iadeli taahhütlü mektupla yapılacak. İnşaat firması ve konut finansmanı kuruluşu (örneğin banka), cayma hakkı süresi olan 14 gün içinde, müşteriden faiz, komisyon vs. adı altında hiçbir masraf talep edemeyecek. Müşteriden alınan para da cayma bildiriminin inşaat firmasına ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içinde iade edilecek.
 
2. Sözleşmeden Dönme:
14 günlük süre geçtikten sonra da alıcının vazgeçme hakkı var. Ön ödemeli konut satışında, devir veya teslim tarihine kadar, konut alıcısının herhangi bir gerekçe göstermeden “sözleşmeden dönme hakkı” olacak.
Sözleşmeden dönülmesi halinde satıcı; ön ödemeli konut satışı nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile sözleşme bedelinin yüzde ikisine kadar tazminatın ödenmesini isteyebilecek (Md. 45/1). Konut alıcısının konutu almaktan vazgeçmesi yani sözleşmeden dönmesi durumunda, inşaat firmasının o ana kadar aldığı paraları ve senetler ile tüketiciyi borç altına sokacak her türlü belgeyi, 90 gün içinde konut alıcısına iade etmesi gerekiyor (Md. 45/3).
Alıcıların büyük kısmının, örneğin bir yıl sonra vazgeçmesi halinde, bazı inşaat firmaları batma durumuyla bile karşı karşıya kalabilir.
 
YÖNETMELİK YOK
Yasa yürürlüğe girdi ama uygulama esaslarını açıklayan yönetmelik ortada yok!.. Yönetmelikle ilgili bir taslak var ama yasaya aykırı ya da bugün itibariyle uygulama olanağı olmayan, çok sayıda düzenlemeler var. Bunlar da kısa zamanda gözden geçirilip, yönetmelik bir an önce yayınlanmalı. Hürriyet

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İstanbul- İzmir Otoyolu Güzergahındaki Arsa Fiyatları Yükseldi!

  İstanbul- İzmir Otoyolu Güzergahındaki Arsa Fiyatları Yükseldi!

  İzmir-İstanbul arasını 3.5 saate indirecek olan İstanbul- İzmir Otoyolu Projesi'nin geçtiği güzergahlarda arsa fiyatları yükselişe geçti. Gayrimenkul piyasasında ciddi hareketlenmeye yol açan otoyolun geçtiği araziler, kimi yerlerde 4 kata varan oranlarda değerlendi.

 • Özel Hesaptan Kredi Geliyor!

  Özel Hesaptan Kredi Geliyor!

  Bakanlığın hazırladığı yönetmeliğe göre, hak sahiplerinden, konutunu ve iş yerini kendi imkanlarıyla yapmak veya edinmek isteyenlere özel hesaptan kredi verilebilecek.

 • Elektrik Faturalarınızı Nasıl Azaltırsınız?

  Elektrik Faturalarınızı Nasıl Azaltırsınız?

  Özellikle kış aylarında tırmanan elektrik faturaları, bütçeyi zorlayan bir kalem haline dönüşebiliyor. Evlerde enerji tasarrufu için çok sayıda öneri yapılsa da, gerçekten faturanıza yansıyacak bir değişim için neler yapabileceğinizi araştırdık. Çok yüklü harcamalar yapmadan elektrik faturalarınızı nasıl azaltırsınız?

 • Alt Kiralama Nedir?

  Alt Kiralama Nedir?

  Hangi durumlarda alt kira sözleşmesi yapılabilir? Alt kira ne demektir? Kiralanan taşınmazın kullanım hakkı nasıl devredilir?

 • İpotek Terkini nedir?

  İpotek Terkini nedir?

  İpotek, kredilere teminat olmak üzere gayrimenkul üzerindeki hakların birey ve kurumların üzerine geçmesidir. Peki, ipotek terkini ne demektir? Nasıl yapılır?

 • Tapu Devirlerinde Değişiklik!

  Tapu Devirlerinde Değişiklik!

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tapu devirleri ve çeklerin borsanın takas sistemi üzerinden yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.