|   |   | 

Konut fiyatları artacak mı?

Geçen yıl siyasi ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle zor bir yıl geçiren gayrimenkul sektörü, 2015 yılında konut satışlarında rekora imza attı. 2015 yılında 1 milyon 289 bin 320 ev satıldı.

Konut fiyatları artacak mı?

Peki 2016 nasıl bir yıl olacak, satışlar nasıl bir seyir izleyecek, konut fiyatları artacak mı? Zor bir yıl geçirilmesine rağmen konut satışlarında rekora imza atılması 2016 yılına ilişkin beklentileri arttırdı. Sektör 2016 yılı için 1,5 milyon konut satışı hedefi ortaya koydu. Bu yıl konut satışlarında aynı başarının yakalanması, hatta 2015 yılında imza atılan rekorun egale edilmesi bekleniyor. 

Fiyatlardaki artış hızlanacak

Peki konut satışlarında başarılı bir sonuç elde etmeyi bekleyen konut sektöründe fiyatlara yönelik beklentiler neyi gösteriyor? Konut fiyatları aratacak mı? Konut fiyatlarında yaşanan artışın bu yıl da devam etmesi bekleniyor. Hatta bu beklentinin kısa süre içinde gerçekleşeceği öngörülüyor. Sektör temsilcileri de bu yönde açıklamalar yapıyor. Yapılan değerlendirmelerde mart ve nisan aylarından itibaren konut fiyatlarında artışların hızlanacağı öngörülüyor. 1 Kasım 2015 seçimleri sonrası istikrarın tekrar sağlanması ve yeni hükümetin Eylem Planı kapsamında birer birer uygulamaya koyduğu ekonomiyi canlandırıcı önlemlerin de etkisiyle 2016’da sektörde canlanmanın başladığına işaret ediliyor. Şu zamana kadar fiyatlara yansıtılmayan maliyet artışlarının talepteki canlanma paralelinde mart, nisan aylarından itibaren giderek artan bir şekilde yansıtılmaya başlanacağı ifade ediliyor. 

2016 nasıl bir yıl olacak?

Konut satışlarına ve konut fiyatlarına yönelik beklentiler ortaya konurken, bir yandan da 2016’da neler yaşanacağı merak ediliyor. En son olarak Türkiye Müteahhitler Birliği’nin açıkladığı İnşaat Sektörü Analizi Ocak 2016 sayısında yer alan değerlendirmeler önemli tespitler içeriyor. Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) periyodik olarak 3 ayda bir hazırladığı “İnşaat Sektörü Analizi-Ocak 2016”, “2016 zor bir yıl olacak” başlığıyla yayımlanıyor. Ekonomi çevreleri ve sektör tarafından merakla beklenen analizde 2015'in dördüncü çeyreğindeki göstergeler ile 2016 yılına ilişkin veriler değerlendiriliyor. “2016 zor bir yıl olacak” başlıklı 2016 yılı ilk çeyrek analizinde, 2016 yılında yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin, ana pazarlardaki çalkantıların yanı sıra, Rusya kaynaklı risklerin etkisi altında kalmayı sürdüreceği değerlendiriliyor. Küresel piyasaların artan oranda jeopolitik riskleri de fiyatlamaya başladığı vurgulanıyor. Analizde, “Düşen enerji fiyatlarının önümüzdeki dönemde de bazı büyük projelerin fizibilitelerini etkileyeceği ve sektörde global rekabeti attıracağı belirtilmektedir. Bu bağlamda değişen dinamikler Türk müteahhitlerini yeni pazar arayışlarına yöneltmektedir” deniliyor.

Analizde ayrıca yurtiçindeki altyapı yatırımlarının liman, hızlı tren, metro ve otoyol projeleri ile sürmesinin beklendiği ifade edilerek, “Devam eden entegre sağlık yerleşkeleri ve hastane projeleri ile kentsel dönüşüm süreci ve konut satışlarının iç piyasaya canlılık katmaya devam edeceği değerlendirilmektedir” ifadesi kullanılıyor.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bodrum Katta Rutubet Sorununa Çözümler

  Bodrum Katta Rutubet Sorununa Çözümler

  Özellikle müstakil evlerde ama çok katlı binalarda da genellikle depo olarak kullanılan bodrum katlarında en sık rastlanan sorun nem ve rutubettir. Bodrum katlarını yaşam alanına dönüştürmek ya da depolama için de daha sağlıklı bir ortam yaratmak isteyenler için rutubet sorununu çözebilecek uygulamalar yapılabilir.

 • Başak Mahallesi’nde Tapu Sevinci

  Başak Mahallesi’nde Tapu Sevinci

  Kentsel dönüşüm projeleriyle Mamak’ta büyük bir dönüşüm gerçekleştiren Mamak Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde yapılması gereken imar değişikliklerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

 • Park Mozaik Yaşam Mozaiği Buluşması

  Park Mozaik Yaşam Mozaiği Buluşması

  Seramik sanatçısı İzzet Temel, gayrimenkul sektöründe 50 yıla varan tecrübeleri ile güvenin sembolü olan TEPE ve MESA tarafından hayata geçirilen Park MOZAİK’te canlı bir performans sergiledi.

 • Apartman Ve Sitelerde Dijital Yönetici!

  Apartman Ve Sitelerde Dijital Yönetici!

  Yüzlerce dairelik sitelerde, yöneticilerin işi her geçen gün zorlaşıyor. Sitelerdeki bu yoğunluktan dolayı Kudret Türk, Erkan Doğan ve Meriç Akdamar, ‘Apsiyon’u kurarak, apartmanların ve sitelerin dijital yöneticisi oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.