|   |   | 

Konut Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Konut kredisi ödemesinde bazı sonlar yaşanabilir. Bu durumlarda da akla bazı sorular gelir. Konut kredisi borcumu ödeyemezsem ne olur? Nasıl bir süreç işler? Banka evimi elimden alır mı? Bütün bu soruların cevapları haberimizde!

Konut Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Hayatımızın en önemli kararlarından biri de ev almaktır. Herkes ev almayı hedefler ve yıllarca bunun için uğraşıp durur. Hatta büyük bir borç altına girip yıllarca kredi taksiti ödemeye bile razı olur. Kredi alma sürecinin bitmesiyle birlikte alım satım işlemleri tamamlanır ve sonuçta kendi evinin sahibi olur. Bu süreçten sonra da kredi ödemeleri başlar. Ancak konut kredisi ödemesinde bazı sonlar yaşanabilir. Bu durumlarda da akla bazı sorular gelir. Konut kredisi borcumu ödeyemezsem ne olur? Nasıl bir süreç işler? Banka evimi elimden alır mı?

Konut kredi taksiti ödenmezse ne olur?

Konut kredisi verilirken banka satın alınan eve ipotek koyar. İpotek, bankanın verdiği kredi karşılığında aldığı teminattır. Borcun ödenmemesi halinde konut satışa çıkarılır ve borç kapatılır. Ancak süreç bu kadar kısa sürmüyor ve bazı aşamalardan geçilmesi söz konusu oluyor. Yani banka verdiği parayı geri alabilmek için tüm yolları kullanıyor ve sonra bu son aşamaya geçiliyor. En son aşamada da ev satışa çıkarılıyor. Yani her şeye rağmen borcunuzu ödemezseniz borca karşılık konut satışa sunuluyor. Peki bu son aşamaya gelmeden önce hangi aşamalardan geçiliyor? Nasıl bir süreç işliyor?

Konut kredisinin ödenememesi halinde tüketiciyi bekleyen süreci uzmanlar  kısaca şöyle özetliyor:

·        Konut kredisi taksitinin gecikmesi halinde bankalar hatırlatma yapıyor. Bu posta yoluyla yapıldığı gibi telefon yolu ile de bilgilendirme yapılıyor. SMS ve e-posta gibi alternatif kanallardan da gecikme bilgisi iletiliyor.

·        Bilgilendirmelere rağmen ikinci taksitin de gecikmeye girmesi halinde, 3.taksit süresi gelmeden noter kanalı ile muacceliyet bildirimi yapılıyor. Yani diğer bir ifade ile geciken taksitlerin ödenmemesi halinde tüm borç tutarının ödenmesi gerekeceği uyarısı yapılıyor. Bu bildirim ile geciken taksitlerin ödenmesi için bir ay süre veriliyor.

·        Bu süre zarfında görüşmeler sürdürülüyor. Tahsilatın yapılabilmesi için müşterinin değişen ödeme gücüne bağlı olarak yapılandırma öneriliyor. Yapılandırma alternatifi olumlu değerlendirilir ve yeni ödeme planına geçilir ise taksit ödemelerinin yeni ödeme planına uygun olarak yapılması bekleniyor.

·        Ödeme performansındaki olumlu veya olumsuz gelişmelere bağlı olarak, ikinci bir kez daha yapılandırma imkanı verilebiliyor.

·        Tüm görüşmelere ve alternatif ödeme planları düzenlenmesine rağmen, tekrar 4 taksit gecikmeye girer ve 90 gecikme günü tamamlanırsa ödeme planı iptal ediliyor ve toplam borç tutarı takip hesaplarına alınıyor. Ancak bu yasal süreç başlatılmadan önce de görüşmeler yapılıyor. Ve mutabakata varılması halinde müşteriye kendi yöntemleri ile ipoteğe konu olan yerin satışı için süre verilebiliyor. Ancak anlaşma sağlanamazsa ipoteğe konu malın paraya çevrilmesi için yasal süreç başlatılıyor.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • KDV Düzenlemesi Konut Fiyatlarını Etkileyecek Mi?

  KDV Düzenlemesi Konut Fiyatlarını Etkileyecek Mi?

  Bu yıl KDV indirimi ve damga vergisinin sıfırlanmasının yanında inşaat şirketlerinin KDV iade alımları da hızlandı. KDV'deki bu düzenlemelerin konut fiyatlarında maliyetleri azaltacağı ve fiyatlarda indirim sağlayacağı düşünülüyor.

 • Tapuda Satış İşlemlerine Hız Veriliyor!

  Tapuda Satış İşlemlerine Hız Veriliyor!

  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, uzun zaman alan veraset ve intikal vergisi işlemi beklenilmeden tapu müdürlüklerinden satış işlemlerini gerçekleştirmesine yönelik uygulama başlatıyor.

 • Evinizi Daha Uzun Süre Temiz Tutmanın İpuçları

  Evinizi Daha Uzun Süre Temiz Tutmanın İpuçları

  Ev temizliği hem sürekli tekrarlanması gereken hem de oldukça zaman alan gündelik işlerin başında geliyor. Evleri daha uzun süre temiz tutmak ve böylece temizliğe daha az ihtiyaç duymanız için işinize yarayacak bazı küçük ipuçlarını derledik.

 • 33 Yıllık Belediye Binasının Yıkımı Başladı

  33 Yıllık Belediye Binasının Yıkımı Başladı

  Yapımına 1984 yılında dönemin Belediye Başkanı rahmetli Hüsnü Başat tarafından başlanan, yaklaşık 33 yıllık Tekirdağ Belediyesi ve en son olarak da Büyükşehir Belediyesi binası olarak kullanılan binanın yıkımı başladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.