|   |   | 

Konut Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Konut kredisi ödemesinde bazı sonlar yaşanabilir. Bu durumlarda da akla bazı sorular gelir. Konut kredisi borcumu ödeyemezsem ne olur? Nasıl bir süreç işler? Banka evimi elimden alır mı? Bütün bu soruların cevapları haberimizde!

Konut Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Hayatımızın en önemli kararlarından biri de ev almaktır. Herkes ev almayı hedefler ve yıllarca bunun için uğraşıp durur. Hatta büyük bir borç altına girip yıllarca kredi taksiti ödemeye bile razı olur. Kredi alma sürecinin bitmesiyle birlikte alım satım işlemleri tamamlanır ve sonuçta kendi evinin sahibi olur. Bu süreçten sonra da kredi ödemeleri başlar. Ancak konut kredisi ödemesinde bazı sonlar yaşanabilir. Bu durumlarda da akla bazı sorular gelir. Konut kredisi borcumu ödeyemezsem ne olur? Nasıl bir süreç işler? Banka evimi elimden alır mı?

Konut kredi taksiti ödenmezse ne olur?

Konut kredisi verilirken banka satın alınan eve ipotek koyar. İpotek, bankanın verdiği kredi karşılığında aldığı teminattır. Borcun ödenmemesi halinde konut satışa çıkarılır ve borç kapatılır. Ancak süreç bu kadar kısa sürmüyor ve bazı aşamalardan geçilmesi söz konusu oluyor. Yani banka verdiği parayı geri alabilmek için tüm yolları kullanıyor ve sonra bu son aşamaya geçiliyor. En son aşamada da ev satışa çıkarılıyor. Yani her şeye rağmen borcunuzu ödemezseniz borca karşılık konut satışa sunuluyor. Peki bu son aşamaya gelmeden önce hangi aşamalardan geçiliyor? Nasıl bir süreç işliyor?

Konut kredisinin ödenememesi halinde tüketiciyi bekleyen süreci uzmanlar  kısaca şöyle özetliyor:

·        Konut kredisi taksitinin gecikmesi halinde bankalar hatırlatma yapıyor. Bu posta yoluyla yapıldığı gibi telefon yolu ile de bilgilendirme yapılıyor. SMS ve e-posta gibi alternatif kanallardan da gecikme bilgisi iletiliyor.

·        Bilgilendirmelere rağmen ikinci taksitin de gecikmeye girmesi halinde, 3.taksit süresi gelmeden noter kanalı ile muacceliyet bildirimi yapılıyor. Yani diğer bir ifade ile geciken taksitlerin ödenmemesi halinde tüm borç tutarının ödenmesi gerekeceği uyarısı yapılıyor. Bu bildirim ile geciken taksitlerin ödenmesi için bir ay süre veriliyor.

·        Bu süre zarfında görüşmeler sürdürülüyor. Tahsilatın yapılabilmesi için müşterinin değişen ödeme gücüne bağlı olarak yapılandırma öneriliyor. Yapılandırma alternatifi olumlu değerlendirilir ve yeni ödeme planına geçilir ise taksit ödemelerinin yeni ödeme planına uygun olarak yapılması bekleniyor.

·        Ödeme performansındaki olumlu veya olumsuz gelişmelere bağlı olarak, ikinci bir kez daha yapılandırma imkanı verilebiliyor.

·        Tüm görüşmelere ve alternatif ödeme planları düzenlenmesine rağmen, tekrar 4 taksit gecikmeye girer ve 90 gecikme günü tamamlanırsa ödeme planı iptal ediliyor ve toplam borç tutarı takip hesaplarına alınıyor. Ancak bu yasal süreç başlatılmadan önce de görüşmeler yapılıyor. Ve mutabakata varılması halinde müşteriye kendi yöntemleri ile ipoteğe konu olan yerin satışı için süre verilebiliyor. Ancak anlaşma sağlanamazsa ipoteğe konu malın paraya çevrilmesi için yasal süreç başlatılıyor.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor
  Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, entegre ulaşım ağlarının yapımı ve uygun fiyatlı markalı konutların Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgiyi artırdığını belirtiyor.

 • İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım
  İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım

  İzmir’in Menemen ilçesinde hayata geçirilen, 250 milyon Türk Liralık yatırım bedeline sahip Kuzeyşehir projesinin satış ofisi ve örnek dairesinin tanıtımı yapıldı.

 • Enda Konakları’ndan Teslimler Başlıyor
  Enda Konakları’ndan Teslimler Başlıyor

  Ankara, Gölbaşı’nda hayata geçirilen ‘yatay mimari’ konseptli ve akıllı ev teknolojili Enda Konutları’nda önümüzdeki haftalarda yapılacak teslimlerle Ağustos ayı itibariyle ‘yeni nesil konak keyfi’ başlayacak.

 • Marina Ankara Kazanç Festivali’nde Son 32 Daire
  Marina Ankara Kazanç Festivali’nde Son 32 Daire

  Ankara’yı marina yaşamıyla tanıştıracak olan Marina Ankara projesinde başlayan Kazanç Festivali ile Sinpaş Yapı Ankaralılara hayal ettikleri eve sahip olmaları için kaçırılmayacak son fırsatı sunuyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.