|   |   | 

Konut Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Konut kredisi ödemesinde bazı sonlar yaşanabilir. Bu durumlarda da akla bazı sorular gelir. Konut kredisi borcumu ödeyemezsem ne olur? Nasıl bir süreç işler? Banka evimi elimden alır mı? Bütün bu soruların cevapları haberimizde!

Konut Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Hayatımızın en önemli kararlarından biri de ev almaktır. Herkes ev almayı hedefler ve yıllarca bunun için uğraşıp durur. Hatta büyük bir borç altına girip yıllarca kredi taksiti ödemeye bile razı olur. Kredi alma sürecinin bitmesiyle birlikte alım satım işlemleri tamamlanır ve sonuçta kendi evinin sahibi olur. Bu süreçten sonra da kredi ödemeleri başlar. Ancak konut kredisi ödemesinde bazı sonlar yaşanabilir. Bu durumlarda da akla bazı sorular gelir. Konut kredisi borcumu ödeyemezsem ne olur? Nasıl bir süreç işler? Banka evimi elimden alır mı?

Konut kredi taksiti ödenmezse ne olur?

Konut kredisi verilirken banka satın alınan eve ipotek koyar. İpotek, bankanın verdiği kredi karşılığında aldığı teminattır. Borcun ödenmemesi halinde konut satışa çıkarılır ve borç kapatılır. Ancak süreç bu kadar kısa sürmüyor ve bazı aşamalardan geçilmesi söz konusu oluyor. Yani banka verdiği parayı geri alabilmek için tüm yolları kullanıyor ve sonra bu son aşamaya geçiliyor. En son aşamada da ev satışa çıkarılıyor. Yani her şeye rağmen borcunuzu ödemezseniz borca karşılık konut satışa sunuluyor. Peki bu son aşamaya gelmeden önce hangi aşamalardan geçiliyor? Nasıl bir süreç işliyor?

Konut kredisinin ödenememesi halinde tüketiciyi bekleyen süreci uzmanlar  kısaca şöyle özetliyor:

·        Konut kredisi taksitinin gecikmesi halinde bankalar hatırlatma yapıyor. Bu posta yoluyla yapıldığı gibi telefon yolu ile de bilgilendirme yapılıyor. SMS ve e-posta gibi alternatif kanallardan da gecikme bilgisi iletiliyor.

·        Bilgilendirmelere rağmen ikinci taksitin de gecikmeye girmesi halinde, 3.taksit süresi gelmeden noter kanalı ile muacceliyet bildirimi yapılıyor. Yani diğer bir ifade ile geciken taksitlerin ödenmemesi halinde tüm borç tutarının ödenmesi gerekeceği uyarısı yapılıyor. Bu bildirim ile geciken taksitlerin ödenmesi için bir ay süre veriliyor.

·        Bu süre zarfında görüşmeler sürdürülüyor. Tahsilatın yapılabilmesi için müşterinin değişen ödeme gücüne bağlı olarak yapılandırma öneriliyor. Yapılandırma alternatifi olumlu değerlendirilir ve yeni ödeme planına geçilir ise taksit ödemelerinin yeni ödeme planına uygun olarak yapılması bekleniyor.

·        Ödeme performansındaki olumlu veya olumsuz gelişmelere bağlı olarak, ikinci bir kez daha yapılandırma imkanı verilebiliyor.

·        Tüm görüşmelere ve alternatif ödeme planları düzenlenmesine rağmen, tekrar 4 taksit gecikmeye girer ve 90 gecikme günü tamamlanırsa ödeme planı iptal ediliyor ve toplam borç tutarı takip hesaplarına alınıyor. Ancak bu yasal süreç başlatılmadan önce de görüşmeler yapılıyor. Ve mutabakata varılması halinde müşteriye kendi yöntemleri ile ipoteğe konu olan yerin satışı için süre verilebiliyor. Ancak anlaşma sağlanamazsa ipoteğe konu malın paraya çevrilmesi için yasal süreç başlatılıyor.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Üsküdar Meydan Projesi için ÇED süreci başladı

  Üsküdar Meydan Projesi için ÇED süreci başladı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından Üsküdar sahiline yapılacak dolgu alanı ve meydan düzenlemesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini başlattı.

 • Vatandaşa Müjde! Yüzde 9 Düştü

  Vatandaşa Müjde! Yüzde 9 Düştü

  Konut kredisi faiz oranındaki düşüş, tüketicinin ev alırken kullandığı ortalama 100 bin liralık kredinin toplam maliyetini yüzde 9 azalttı.

 • Konutta Vade 20 Yıla Çıkıyor

  Konutta Vade 20 Yıla Çıkıyor

  Gayrimenkul sektörü yeni bir seferberlik için harekete geçti. Başarısız darbe girişiminden sonra faizi 0.70’e indiren sektör şimdi de vadeyi 20 yıla çıkarıyor.

 • Deniz İstanbul’a Minimal Dokunuş

  Deniz İstanbul’a Minimal Dokunuş

  İç mekan tasarımı Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal liderliğindeki Gönye Proje Tasarım tarafından yapılan, Deniz İstanbul projesi kapsamındaki Mercan Konakları örnek dairesi, eşsiz deniz manzarasını iç mekandaki sade dokunuşların yarattığı minimal tavırla kucaklıyor.

 • Yüksekova’da Emlak Danışmanlığı Kursu

  Yüksekova’da Emlak Danışmanlığı Kursu

  Hakkari’nin Yüksekova Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, halkın güvenliği ve huzuru için bazı tedbirleri almak durumunda olduklarını ve bunu almaya da devam edeceklerini söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.