|   |   | 

Konut Yatırımı Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Konuta ilginin arttığı, siyasi istikrarın, banka faiz oranları ve şartların bu kadar avantajlı olduğu bir dönemde fırsatları değerlendirmek isteyen konut yatırımcıları nelere dikkat etmeli, hangi noktaları gözden kaçırmamalı?

Konut Yatırımı Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Konut satışlarının hız kazandığı bugünlerde yatırımcıların da harekete geçtiği görülüyor. İstikrarlı bir piyasanın oluşması yerli ve yabancı yatırımcıların  gayrimenkul sektörüne yatırım yapmasına neden oluyor. Özellikle birikimlerini konutta değerlendirmek isteyen yatırımcılar yılın son fırsatlarını da kaçırmamak ve cazip koşulları değerlendirmek için konut ilgi gösteriyor. Konut kredisi faiz oranlarında görülen düşüş eğilimi de yatırımcılar için önemli bir fırsat anlamına geliyor. Konut yatırımcılarının özellikle yeni konutlara ilgi gösterdiği görülüyor. TÜİK’in ekim ayı konut satış rakamları da konut yatırımcısının yeni konutlara olan talebini net bir şekilde ortaya koyuyor. Türkiye genelinde konut satışları 2015 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 oranında artarak 104 bin 98 olarak gerçekleşiyor. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,6 artarak 50 bin 564 oluyor. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 48,6 oluyor. İlk satışlarda İstanbul 9 bin 386 konut satışı ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 4 bin 818 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 438 konut satışı ile İzmir izliyor. Konut yatırımcısının yatırım yaparken ya da oturum amaçlı konut alırken yeni konutları tercih etmesi nitelikli konut projelerine satış olarak yansırken, deprem gerçeği ile birlikte tüketicilerin ve yatırımcıların nitelikli bir yaşam sürme ihtiyacının da bu eğilimin asıl sebebi olduğu görülüyor. Peki konuta ilginin arttığı, siyasi istikrarın, banka faiz oranları ve şartların bu kadar avantajlı olduğu bir dönemde fırsatları değerlendirmek isteyen konut yatırımcıları nelere dikkat etmeli, hangi noktaları gözden kaçırmamalı?

Konut yatırımı yaparken bunlara dikkat edin!

İşte özellikle bugünlerde konut yatırımı yapmayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken o önemli noktalar…

·        Nitelikli bir konut üreticisinden konut almak ciddi anlamda avantaj sağlar. Bu konu göz ardı edilmemeli.

·        Bir gayrimenkul yatırımında en belirleyici olan kriter ulaşımdır. Bulunduğu lokasyon itibariyle ulaşım akslarına yakın olan konutları dikkate alma daha doğru olur.

·        Gelişim potansiyeli olan bir bölgeden konut almak, yatırım yapılırken göz önünde bulundurulması gerekenler arasında yer alır.

·        Konut yatırımı yaparken bölge analizi de doğru yapılmalı. Yapılan yatırmadan elde edilecek karı artırmak için bu konuya ayrı bir önem verilmeli.

·        Risk almayı sevmeyen gayrimenkul yatırımcısı, kentin merkezinden gayrimenkul almalı. Uzmanlar da bu konuya işaret ediyor. Çünkü orta ve uzun vadede buralarda fiyatların değişmeyeceği ve getirisi dövizden de, faizden de daha fazla olacağı belirtiliyor.

·        Daha yüksek kar beklentisi olanların ise kentin çeperinde bulunan ve metro, metrobüs gibi ulaşım yatırımlarıyla gelişmesi beklenen yerlere yönelmesi daha doğru olacaktır.

·        Kent merkezine göre, kent çeperlerinde gayrimenkul fiyatları çok daha fazla yükselme eğiliminde olur. Özetle kısa vadede kar elde etmek isteyenler kent çeperlerine gitmeli, uzun vadede risksiz kar elde etmek isteyenler de merkezde kalmalı.

·        Gayrimenkul uzmanları kentsel dönüşümle en fazla değerlenecek yerlerin Gaziosmanpaşa, Esenler, Sarıgazi, 3'üncü köprü aksında kalan Zekeriyaköy, Kemerburgaz, Arnavutköy gibi lokasyonlar olduğunu belirtiyor. Bu bölgeler yatırımcılara en büyük karları bırakma ihtimali bulunan yerler. 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Başak Mahallesi’nde Tapu Sevinci

  Başak Mahallesi’nde Tapu Sevinci

  Kentsel dönüşüm projeleriyle Mamak’ta büyük bir dönüşüm gerçekleştiren Mamak Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde yapılması gereken imar değişikliklerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

 • Park Mozaik Yaşam Mozaiği Buluşması

  Park Mozaik Yaşam Mozaiği Buluşması

  Seramik sanatçısı İzzet Temel, gayrimenkul sektöründe 50 yıla varan tecrübeleri ile güvenin sembolü olan TEPE ve MESA tarafından hayata geçirilen Park MOZAİK’te canlı bir performans sergiledi.

 • Apartman Ve Sitelerde Dijital Yönetici!

  Apartman Ve Sitelerde Dijital Yönetici!

  Yüzlerce dairelik sitelerde, yöneticilerin işi her geçen gün zorlaşıyor. Sitelerdeki bu yoğunluktan dolayı Kudret Türk, Erkan Doğan ve Meriç Akdamar, ‘Apsiyon’u kurarak, apartmanların ve sitelerin dijital yöneticisi oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.