|   |   | 

Konutta Kullanılan Malzemenin Kalitesi Nasıl Anlaşılır.?

Konutta kullanılan malzemenin kalitesi nasıl anlaşılır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Konutta Kullanılan Malzemenin Kalitesi Nasıl Anlaşılır.?

Ev sahibi olmak isteyenler tercihlerini yeni daireden yana kullanıyor. Sıfır daireye bütçesi yetmeyenler de ikinci el konuta yöneliyor. Ancak yeni konut alırken de ikinci el ev alırken de bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle sonradan sıkıntı yaşanmaması ve yeni bir masrafa yol açmaması için konutta  kullanılan malzemenin kaliteli olması gerekiyor. Bazı malzemeleri kendinizin kontrol etmesi yeterli olurken, bazı malzemelerin kontrolü için uzman desteği gerekebiliyor. Bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeniz sonrasında evinizde sorunsuz bir şekilde yaşamanızı sağlıyor. Çünkü kalitesiz malzemeler ileride sorun çıkarabiliyor. Bu da tamirat gerektiriyor ve yeni bir masrafa yol açıyor. Bu tür sıkıntıları yaşamamak için konutta kullanılan malzemenin kalitesine dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Peki konutta kullanılan malzemenin kalitesi nasıl anlaşılır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Dış cephe nasıl?

Evin fiziksel incelemesi yapılırken dış cepheye dikkat edilmelidir. Dış cephe incelemesi yapılırken de yalıtım kontrol edilmelidir. Bu kontrolü yaparken yalıtımda kullanılan malzemeler hakkında bilgi alınmalıdır. Örneğin yalıtımda kullanılan ısı yalıtım levhası kalınlığı ne kadar? Yalıtımı yapan firma kim? İşçilik kalitesi nasıl? Bu soruların cevabı öğrenilmeli.

Konutun içini inceleyin!

Konutun içinde ise ayrıca bir inceleme yapmalısınız. Genel bir kontrol yapmayı ihmal etmeyin. Ancak asıl incelemeyi detaylı olarak yapılmalısınız. Pencerelerin çerçevesi nasıl, açılıp kapanırken bir sorun yaşanıyor mu, hangi marka kullanılmış? Bu sorular ışığında gerekli kontrolü yapmalısınız.

Mobilyalar sağlam mı?

Evin içinde inceleme yaparken özellikle mutfak ve banyo dolaplarına dikkat etmelisiniz. Hangi malzemeden yapılmış, sağlam mı, işçilik kalitesi nasıl diye kontrol etmelisiniz.

Lavabonun kalitesi önemli!

Banyoda lavabo ve lavabo bataryası konusunda da gerekli incelemeyi yapmalısınız. Sadece hangi markanın ürünleri olduğunu kontrol etmeniz yeterli olur. Böylece bu ürünün kaliteli olup olmadığını anlamış olursunuz.

Kombinin markasına dikkat edin!

Bazı ürünlere özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü bu ürünlerle ilgili yaşayacağınız bir sorun sizin için yeni bir masraf anlamına gelir. Evde kullanılan kombinin markasına dikkat edin. Markayı öğrenerek gerekli araştırmayı yapın. Böylece bu ürünün sorun yaratıp yaratmayacağını ya da nasıl verim alacağınızı öğrenmiş olursunuz.

Zeminde hangi malzeme kullanılmış?

Elbette bazı malzemelerin kalitesini anlamak için uzman olmak gerekir. Bunun için yardım alabilirsiniz. Ya da hangi ürünün kullanıldığını öğrenip uzmanlara sorabilirsiniz. Ancak kendi yapacağınız kontrolle ve soracağınız doğru sorularla malzemenin kalitesine ilişkin bir fikir edinebilirsiniz. Zeminde kullanılan parkenin özellikleri neler, hangi malzemeden yapılmış gibi soruları sorarak gerekli bilgileri almış olursunuz.

Duvarları da kontrol edin!

Duvarların kontrolü için bir göz gezdirmeniz yeterli olur. Ancak duvardaki işçilik kalitesini anlamak için ara kısımlarda kalan bölümleri de detaylı bir şekilde incelemeyi ihmal etmeyin.

Dış kapı sağlam mı?

Evin dış kapısı güvenlik nedeniyle önem arz eder. Bu nedenle kapının sağlamlığı ve taşıdığı özelliklere ilişkin bilgi almalı, kullanılan malzemenin kalitesini öğrenmelisiniz.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Gayrimenkul Değerleme Raporu’nun Önemine Vurgu
  Gayrimenkul Değerleme Raporu’nun Önemine Vurgu

  TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Bursa Şubesi Teminat Değerleme Departmanı Yöneticisi Miray Beğendi, yatırımlarını gayrimenkul alarak değerlendirecekler için gayrimenkul değerleme raporunun önemine dair görüşlerini paylaştı.

 • Park MOZAİK’te yaşam başladı!
  Park MOZAİK’te yaşam başladı!

  Ankara’nın TEPE ve MESA gücüyle fark yaratan konut projesi Park MOZAİK’te yaşam başladı. Başkentin yatırım değeri sürekli artan bölgesi Yaşamkent’te yükselen Park MOZAİK’te teslimler geçtiğimiz Aralık ayında başladı.

 • ABD, inşaat malzemesi ihracatında zirveye oturdu
  ABD, inşaat malzemesi ihracatında zirveye oturdu

  Türkiye İMSAD tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan Sektör Raporu’nun mart ayı sonuçlarına göre, Türkiye inşaat malzemeleri sektöründe ihracat 2016 yılında yüzde 10,2 gerileyerek 15,2 milyar dolara indi.

 • Sinpaş Yapı, Çadır Kampanyasına Devam Ediyor
  Sinpaş Yapı, Çadır Kampanyasına Devam Ediyor

  Sinpaş Yapı tarafından konut satışında ilk kez gerçekleştirilen ‘Altınoran Çadır Günleri’ Ankaralılardan çok yoğun ilgi gördü. Türkiye gayrimenkul sektörünün temalı en büyük yaşam projesi olan Altınoran’da başlatılan yüzde 30 indirimli çadır günleri, son stokları hızla bitiriyor.

 • Manisalı Engellilere Ev Müjdesi
  Manisalı Engellilere Ev Müjdesi

  Manisa Bedensel Engelliler Derneği’ni ziyaret ederek dernek üyeleriyle buluşan Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, engelli ailelerine bir de müjde verdi, 5 bin 500 konutluk Toplu Konut Projesi’nin 2. etabında onlara kontenjan ayıracaklarını duyurdu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.