|   |   | 

Körfez’den Milyarlık Talep

Türk gayrimenkul firmaları, Körfez bölgesinin en büyük gayrimenkul fuarı olan Cityscape Global’de her yıl olduğu gibi yoğun ilgiyle karşılaştı.

Körfez’den Milyarlık Talep

Bu yıl 15.’si düzenlenen fuara 26 firmayla katılan Türkiye katılımcı sayısında düşüş olsa da projelerin sergilendiği alanları büyüttü. Firmalar sıcak satış yaparken, bölgeden gelen toplam satış talebi 1 milyar 200 milyon liraya ulaştı. İstanbul’a büyük sevgi duyan Körfez yatırımcısının alım hevesi yine kent üzerinde yoğunlaştı. Türk firmaların 15 Temmuz darbe girişimi ardından yabancı yatırımcıyla buluştuğu ilk fuar olan Cityscape Global’de ülke tanıtımına önem veren çalışmalar da yapıldı. Yanı sıra firmalar, yabancıya satış rakamlarını artırmak için tanıtım faaliyetlerini de yoğunlaştırmıştı. 

Sektöre moral oldu
6-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Dubai Cityscape Global’de 1 milyar 200 milyon lirayı geçen satış ve talep faaliyetleri, iç piyasada Emlak Konut GYO’nun düzenlediği kampanyayla birlikte firmalara moral oldu. Körfez yatırımcısı ise yaptığı alımlar ve rezervasyonlarla Türkiye’ye güven mesajını yineledi. Pek çok konut ve ofis projesinden yapılan alımların ve görüşmelerin yanı sıra Körfez yatırımcısı projeleri yerinde görmek üzere İstanbul’a davet edildi. 

İsmi değişti talep patladı
Geçen yıl fuarda lansmanı yapılan Tarlabaşı360 projesi bu yıl değişen ismiyle ve yeni rezidans bölümleriyle Dubai’de yerini aldı. Yeni ismi Taksim360 markasıyla fuarda uluslararası yatırımcımların yoğun ilgisiyle karşılaşan projede 100 milyon dolarlık toplu alım, 21 milyon dolarlık ise bireysel alım talebi oluştu. Körfez yatırımcısının İstanbul’da en sevdiği noktalardan olan Taksim, projede de etkisini gösterdi. Çalık Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Gonca Özgül, bölgenin kira getirisinin yatırımcıyı cezbettiğini ifade etti. Çalık’ın Varyap ile ortak projesi olan ve Emlak Konut GYO güvencesiyle yükselen Metropol İstanbul’da ise 50 milyon değerinde talep alındığı açıklandı. 

600 görüşme yaptı
Artaş İnşaat ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, fuarda 600 yatırımcıyla görüşmeler yaptıklarını açıkladı. 100 yatırımcının ise çok ciddi anlamda alım talepleri olduğunu belirten Çetinsaya, “Bölgede çok sevilen bir firmayız. Bu yıl ilk amacımız ülkemizi anlatmaktı. Ancak satış talebi anlamında da çok ciddi yatırımcılarla çok önemli görüşmeler yaptık. 100 milyon liraya yaklaşan bir talep aldık. İstanbul’da bu görüşmeleri sonuçlandıracağız” dedi.  

Bulgaristan’la ‘garanti’ledi
Bulgaristan’da hayata geçireceği projeleri Grand Kanyon Sofya&Swissotel Residences Sofia ve Sofia Square projelerini görücüye çıkaran Garanti Koza, büyük ilgi gördü. Ayrıca İstanbul Esenyurt’taki Swissotel Kozapark projesini de fuarda yatırımcılarla buluşturan firma, toplamda 50 milyon dolarlık satış talebiyle döndü. 

‘Queen’e büyük ilgi 
Sinpaş GYO, Dubai Cityscape 2016’da İstanbul, Ankara ve Bursa’da imza attığı projeleriyle yer aldı. Körfez ülkelerinden ziyaretçilerin beğenisine sunulan Şişli Bomonti’deki Queen Central Park projesi fuarda en çok ilgi gören projelerden oldu. Yatırımcılarla 400 görüşme yapılırken,  90 milyon liralık talep oluştuğu belirtildi.

Yalova atağı
Dubai’deki fuarda Körfez yatırımcısının Türkiye’deki gözdelerinden olan Yalova’da gerçekleştireceği projesi KentPlus Yalova Wellness SPA Resort projeni tanıtan Emay İnşaat, bölgeden 50 milyon dolarlık taleple döndü. Bu taleplerin satışa dönmesini beklediklerini belirten Emay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çağlar, “Proje, denizi, doğayı, termal olanakları sayısı yüksek sosyal aktivitelerle tek arsada buluştuması nedeniyle ilgi çekti. EPP( Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş.) güvencesi ve desteğiyle olması da ilgideki önemli unsur” dedi. 

Fuara katılan Metal Yapı Konut ise 2.5 milyon dolarlık sıcak satış yaptığını açıkladı. Ayrıca 15 milyon dolarlık da talep alındı. İstanbul Tower için alınan talep ise 50 milyon dolara ulaştı. 

Zekeriyaköy’de hayata geçirdiği projesi ‘KÖY’ için fuarda yoğun ilgiyle karşılaşan Siyahkalem ise 10 milyon dolarlık satış talebiyle döndü.

‘Amaç ülkemizi anlatmak oldu’
Körfez bölgesinin pek çok projesinde blok alımlar yaptığı Ağaoğlu, bu yıl fuara ‘Türkiye’yi anlatmak, yatırımcıyı doğru bilgilendirmek’ amaçlarıyla katıldıklarını söyledi. Onlarca yatırımcı grup ve şeyhlerle görüştüğünü anlatan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “İnanın bir dakika stantda durmadım. Yaşanan darbe girişiminin ardından ülkemizi doğru anlatmak için bilgilendirme toplantıları gündemiyle buraya geldik. Amacımız satış değildi. Ülkemiz varsa biz de varız. Alanının uzmanları da bizimle gelerek yatırım fırsatlarını anlattı. Ayrıca satışta olmayan İstanbul Finans Merkezi’nin ön tanıtımını yapmış olduk.  İnanıyoruz ki satışa çıkınca zaten milyonlarca dolarlık satışlar olacak” diye konuştu. 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.