|   |   | 

Kredi Kartıyla Emlak Vergisi Ödenir Mi?

Kredi kartıyla emlak vergisinin ödenebilmesi için hangi işlemlerin yapılması gerekiyor?

Kredi Kartıyla Emlak Vergisi Ödenir Mi?

Emlak vergisi, sahip olunan bina, arsa ya da arazi için devlete ödenmesi gereken vergiye deniyor. Gayrimenkulü olanlar emlak vergisi ödemekle mükellef oluyor. Yani emlak vergisi ödenmesi gereken vergiler arasında yer alıyor. Emlak vergisi her yıl iki taksit halinde ödeniyor. Bu yıl için ilk taksit ödemeleri mart-mayıs ayları içinde ödenirken, ikinci taksit ödemeleri de kasım ayında yapılıyor. Yani emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım 2015 itibariyle son buluyor. 2015 yılı emlak vergisi ikinci taksitinin önümüzdeki 3 gün içinde ödenmesi gerekiyor. Özetle:

·        1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre; ev, işyeri, arsa gibi mülk sahibi olanlar emlak vergisi ödemekle yükümlü.

·        2015 emlak vergisi 2. taksit son ödemesi kasım ayında yapılıyor.

Emlak vergisini ödemekle mükellef olanlar emlak vergisini söz konusu gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödeyebiliyor. Hatta emlak vergisini internetten ödemek de mümkün oluyor. Ancak ilgili belediyenin e-belediye sistemine geçmiş olması gerekiyor. Bu durumda belediyeye gitmeden internet üzerinden emlak vergisi ödenebiliyor. Emlak vergisini internet üzerinden ödemek isteyenler, belediyenin sahip olduğu web sitesine girerek e-belediye hizmetinden faydalanarak ödemesini gerçekleştirebiliyor. Emlak vergisi ödenmediği zaman bir ceza söz konusu oluyor ve vergi için her ay devlet faiz alıyor.

Emlak vergisi borcumu nasıl öğrenebilirim?

Emlak vergisi mükellefleri emlak vergisi borcunun ne kadar olduğunu da öğrenebiliyor. Bunun için yine bağlı olunan belediyenin e-belediye sistemine geçmiş olması gerekiyor. Eğer belediye e- belediye sistemine geçmiş ise emlak vergi borcu siteden kolay bir şekilde sorgulanabiliyor. Yani vergi borcu sorgulama işlemi belediyenin resmi web sayfası üzerinden e-belediye hizmetiyle yapılabiliyor. Bunun için öncelikle bağlı bulunulan belediyenin sitesine girmek gerekiyor. Daha sonra sırasıyla işlemleri takip ederek vergi borcunun ne kadar olduğu öğrenilebiliyor.

Kredi kartıyla emlak vergisi ödenir mi?

Emlak vergisi için ödemeler taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Aynı zamanda vergi PTT havalesi ve kredi kartı ile de ödenebiliyor. Kredi kartıyla emlak vergisinin ödenebilmesi için şu işlemlerin yapılması gerekiyor:

·        İnternet üzerinden kredi kartı ile emlak vergisini ödemek için bağlı olunan belediyenin sitesine girilerek e-belediye linkinin tıklanması gerekiyor.

·        Ardından sicil no veya T.C. kimlik numarası girilerek online olarak vergi ödemesi yapılabiliyor.

·        Yani online bir şekilde kredi kartıyla ile ödeme gerçekleştirilebiliyor.

·        Ayrıca, bankaların internet şubeleri üzerinden de ödeme işlemlerini gerçekleştirmek mümkün oluyor. Hatta bazı bankalar kredi kartlarına taksit imkanı da sunabiliyor. Ancak bunun için bankaların internet sitesi veya çağrı merkezlerinden emlak vergisi ödemelerinde taksit yapıp yapmadıklarını detaylı bir şekilde öğrenmek ve bilgi almak gerekiyor.

 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi
  Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi

  Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek arsalar ve arsa sayılabilecek parsellenmemiş araziler için kıymet takdir komisyonu oluşumundaki görevleri ile alakalı bilgi verdi.

 • Tapu devirleri borsada yapılabilecek
  Tapu devirleri borsada yapılabilecek

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tapu devirleri ve çeklerin borsanın takas sistemi üzerinden yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

 • Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor
  Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor

  Emlak vergisi ödemeleri haftaya başlıyor. Bina, arsa ve arazi için ödenmesi gereken emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Mükellefler 2017 emlak vergisini 1 Mart tarihinden itibaren ödemeye başlayacak.

 • Başkan Asya'dan taksit uyarısı 
  Başkan Asya'dan taksit uyarısı 

  Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 6736 sayılı kanun kapsamında vergi affından faydalanarak yapılandırma yapan vatandaşların ikinci taksitlerini ödemeleri için uyarılarda bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.