|   |   | 

Kredi Kartıyla Emlak Vergisi Ödenir Mi?

Kredi kartıyla emlak vergisinin ödenebilmesi için hangi işlemlerin yapılması gerekiyor?

Kredi Kartıyla Emlak Vergisi Ödenir Mi?

Emlak vergisi, sahip olunan bina, arsa ya da arazi için devlete ödenmesi gereken vergiye deniyor. Gayrimenkulü olanlar emlak vergisi ödemekle mükellef oluyor. Yani emlak vergisi ödenmesi gereken vergiler arasında yer alıyor. Emlak vergisi her yıl iki taksit halinde ödeniyor. Bu yıl için ilk taksit ödemeleri mart-mayıs ayları içinde ödenirken, ikinci taksit ödemeleri de kasım ayında yapılıyor. Yani emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım 2015 itibariyle son buluyor. 2015 yılı emlak vergisi ikinci taksitinin önümüzdeki 3 gün içinde ödenmesi gerekiyor. Özetle:

·        1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre; ev, işyeri, arsa gibi mülk sahibi olanlar emlak vergisi ödemekle yükümlü.

·        2015 emlak vergisi 2. taksit son ödemesi kasım ayında yapılıyor.

Emlak vergisini ödemekle mükellef olanlar emlak vergisini söz konusu gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödeyebiliyor. Hatta emlak vergisini internetten ödemek de mümkün oluyor. Ancak ilgili belediyenin e-belediye sistemine geçmiş olması gerekiyor. Bu durumda belediyeye gitmeden internet üzerinden emlak vergisi ödenebiliyor. Emlak vergisini internet üzerinden ödemek isteyenler, belediyenin sahip olduğu web sitesine girerek e-belediye hizmetinden faydalanarak ödemesini gerçekleştirebiliyor. Emlak vergisi ödenmediği zaman bir ceza söz konusu oluyor ve vergi için her ay devlet faiz alıyor.

Emlak vergisi borcumu nasıl öğrenebilirim?

Emlak vergisi mükellefleri emlak vergisi borcunun ne kadar olduğunu da öğrenebiliyor. Bunun için yine bağlı olunan belediyenin e-belediye sistemine geçmiş olması gerekiyor. Eğer belediye e- belediye sistemine geçmiş ise emlak vergi borcu siteden kolay bir şekilde sorgulanabiliyor. Yani vergi borcu sorgulama işlemi belediyenin resmi web sayfası üzerinden e-belediye hizmetiyle yapılabiliyor. Bunun için öncelikle bağlı bulunulan belediyenin sitesine girmek gerekiyor. Daha sonra sırasıyla işlemleri takip ederek vergi borcunun ne kadar olduğu öğrenilebiliyor.

Kredi kartıyla emlak vergisi ödenir mi?

Emlak vergisi için ödemeler taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Aynı zamanda vergi PTT havalesi ve kredi kartı ile de ödenebiliyor. Kredi kartıyla emlak vergisinin ödenebilmesi için şu işlemlerin yapılması gerekiyor:

·        İnternet üzerinden kredi kartı ile emlak vergisini ödemek için bağlı olunan belediyenin sitesine girilerek e-belediye linkinin tıklanması gerekiyor.

·        Ardından sicil no veya T.C. kimlik numarası girilerek online olarak vergi ödemesi yapılabiliyor.

·        Yani online bir şekilde kredi kartıyla ile ödeme gerçekleştirilebiliyor.

·        Ayrıca, bankaların internet şubeleri üzerinden de ödeme işlemlerini gerçekleştirmek mümkün oluyor. Hatta bazı bankalar kredi kartlarına taksit imkanı da sunabiliyor. Ancak bunun için bankaların internet sitesi veya çağrı merkezlerinden emlak vergisi ödemelerinde taksit yapıp yapmadıklarını detaylı bir şekilde öğrenmek ve bilgi almak gerekiyor.

 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.