|   |   | 

Kredi Kartıyla Emlak Vergisi Ödenir Mi?

Kredi kartıyla emlak vergisinin ödenebilmesi için hangi işlemlerin yapılması gerekiyor?

Kredi Kartıyla Emlak Vergisi Ödenir Mi?

Emlak vergisi, sahip olunan bina, arsa ya da arazi için devlete ödenmesi gereken vergiye deniyor. Gayrimenkulü olanlar emlak vergisi ödemekle mükellef oluyor. Yani emlak vergisi ödenmesi gereken vergiler arasında yer alıyor. Emlak vergisi her yıl iki taksit halinde ödeniyor. Bu yıl için ilk taksit ödemeleri mart-mayıs ayları içinde ödenirken, ikinci taksit ödemeleri de kasım ayında yapılıyor. Yani emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım 2015 itibariyle son buluyor. 2015 yılı emlak vergisi ikinci taksitinin önümüzdeki 3 gün içinde ödenmesi gerekiyor. Özetle:

·        1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre; ev, işyeri, arsa gibi mülk sahibi olanlar emlak vergisi ödemekle yükümlü.

·        2015 emlak vergisi 2. taksit son ödemesi kasım ayında yapılıyor.

Emlak vergisini ödemekle mükellef olanlar emlak vergisini söz konusu gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödeyebiliyor. Hatta emlak vergisini internetten ödemek de mümkün oluyor. Ancak ilgili belediyenin e-belediye sistemine geçmiş olması gerekiyor. Bu durumda belediyeye gitmeden internet üzerinden emlak vergisi ödenebiliyor. Emlak vergisini internet üzerinden ödemek isteyenler, belediyenin sahip olduğu web sitesine girerek e-belediye hizmetinden faydalanarak ödemesini gerçekleştirebiliyor. Emlak vergisi ödenmediği zaman bir ceza söz konusu oluyor ve vergi için her ay devlet faiz alıyor.

Emlak vergisi borcumu nasıl öğrenebilirim?

Emlak vergisi mükellefleri emlak vergisi borcunun ne kadar olduğunu da öğrenebiliyor. Bunun için yine bağlı olunan belediyenin e-belediye sistemine geçmiş olması gerekiyor. Eğer belediye e- belediye sistemine geçmiş ise emlak vergi borcu siteden kolay bir şekilde sorgulanabiliyor. Yani vergi borcu sorgulama işlemi belediyenin resmi web sayfası üzerinden e-belediye hizmetiyle yapılabiliyor. Bunun için öncelikle bağlı bulunulan belediyenin sitesine girmek gerekiyor. Daha sonra sırasıyla işlemleri takip ederek vergi borcunun ne kadar olduğu öğrenilebiliyor.

Kredi kartıyla emlak vergisi ödenir mi?

Emlak vergisi için ödemeler taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Aynı zamanda vergi PTT havalesi ve kredi kartı ile de ödenebiliyor. Kredi kartıyla emlak vergisinin ödenebilmesi için şu işlemlerin yapılması gerekiyor:

·        İnternet üzerinden kredi kartı ile emlak vergisini ödemek için bağlı olunan belediyenin sitesine girilerek e-belediye linkinin tıklanması gerekiyor.

·        Ardından sicil no veya T.C. kimlik numarası girilerek online olarak vergi ödemesi yapılabiliyor.

·        Yani online bir şekilde kredi kartıyla ile ödeme gerçekleştirilebiliyor.

·        Ayrıca, bankaların internet şubeleri üzerinden de ödeme işlemlerini gerçekleştirmek mümkün oluyor. Hatta bazı bankalar kredi kartlarına taksit imkanı da sunabiliyor. Ancak bunun için bankaların internet sitesi veya çağrı merkezlerinden emlak vergisi ödemelerinde taksit yapıp yapmadıklarını detaylı bir şekilde öğrenmek ve bilgi almak gerekiyor.

 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak
  Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak

  "120 milyar liralık bir alacağı yapılandırdık" diyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma ödemeleri nedeniyle bütün vergi dairelerinin hafta sonu açık olacağını duyurdu.

 • Vergide Öğle Mesaisi
  Vergide Öğle Mesaisi

  Alanya Belediyesi, vatandaşların Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri’ni son güne bırakmadan rahatça ödeyebilmeleri için 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar öğle mesaisi yapacak.

 • Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması
  Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, yapılandırılan borçların ikinci taksitlerinin ödeme süresinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü mesai bitiminde sona ereceğini duyurdu.

 • Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak
  Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa değer tespitlerinde, sürenin çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kaldığını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.