|   |   | 

Kurtköy'e Piyango Vurdu

Planlı gelişmesini sürdüren Kurtköy’de yeni yatırımlarla birlikte emlak değerleri artmaya devam ediyor.

Kurtköy'e Piyango Vurdu

2 milyar Dolarlık yatırım

Özellikle Teknopark projesiyle bölgedeki pek çok yapı değerini katladı. 2 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek Teknopark’ta faaliyet gösterecek bin şirkette ve 30 bin personel görev alacak. Projeye yakın olmak isteyen yüzlerce firmanın binlerce beyaz yakalı çalışanı için ev arayışı başladı. Teknopark’ta faaliyete geçen şirketler, Ar-Ge çalışanları ve mühendisleri içinotellerle anlaşmak yerine bölgeden konut kiralama yoluna gidiyor. Halen pek çok şirketin insan kaynakları yöneticisi bölgedeki inşaat firmalarıyla dirsek temasında.  

20 Nisan 1988 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile Pendik Kurtköy’de İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi (İTEP) amaçları doğrultusunda kullanılmak üzere Sabiha Gökçen Havalimanı yanında 13 milyon metrekare büyüklüğünde bir arazi kamulaştırıldı. Bu alanın içerisinde yaklaşık 2.5 milyon metrekare arazi Teknopark İstanbul için ayrıldı. İTEP’in önemli birimi olan Teknopark İstanbul’un kuruluş süreci, kurucu heyette yer alacak Savunma Sanayii Müsteşarlığı, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında, 12 Şubat 2009’da niyet mektubu imzalanması ile ivmelendi. Daha sonra Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. ve Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. kurucu heyetin bir parçası oldu.

100 konuta kadar talep

Erguvan İnşaat Yönetici ortağı ve Genel Müdürü Emre Maraşlı, bazı şirketlerin kendilerine 100 konuta kadar toplu konut talebinde bulunduğunu söyledi. Bölgede beşinci konut projesine başlamaya hazırlandıklarını kaydeden Maraşlı, Kurtköy’ün merkezinde nitelikli konut bulunamadığını, bu nedenle yeni projelerde ve kendi projelerinde ikinci el ve kiralık konut bulmanın imkansız hale geldiğini ifade etti.

5 yılda fiyatlar katlandı

Bölgede son 5 yılda fiyatların katlandığını da belirten Emre Maraşlı, “5 yıl önce bu piyasaya girdiğimizde 600 lira olan arsaların metrekare fiyatları bugün 2 bin liranın altına düşmüyor. Yani 5 yılda arsa bazında 3 kattan fazla artış oldu. Yine nitelikli konut projelerindeki metrekare fiyatları da ortalamada 1800 lirayken 3 bin 500 lira seviyesine çıktı. Eminiz ki Teknopark’ın tüm etapları ve Sabiha Gökçen’in yeni pistleri bitene kadar bu yükseliş devam eder. Biz en az 8-10 yıl daha bölgenin geleceğine inanıyoruz” dedi.

Erguvan İnşaat, Kurtköy’de bugüne kadar bazılarını Demirbaş Yapı ile ortak yaptıkları projeler olmak üzere W Bahçe, Q Bahçe, Avlu Kurtköy ve W Roof projelerine imza atmıştı. Şirket şimdi de Harmandere bölgesinde projeye başlıyor. Demirbaş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Demirbaş ise başta havalimanı çalışanları olmak üzere, haberleşme ve teknoloji şirketlerinden yoğun talep aldıklarını dile getirdi. Demirbaş, “Bölgedeki şirketler toplu alımdan ziyade kısa süreli toplu kiralama yapmak istiyor. 2-3 aylık kiraladıkları evler veya civardaki oteller daha masraflı oluyor. Tek bir projeden yapacakları toplu kiralama ile masrafları minimize etmek istiyorlar. Genelde bu teklifle geliyorlar. Biz şu an toplu satış tekliflerini değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Ortalama birim metrekare fiyatı 3 bin 700 lira

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur dumankaya, bölgede büyük çaplı pek çok projenin geliştirildiğini ve bu nedenle geliştirilen projelerde ilginin yoğunluğunu koruduğunu söyledi. Kurtköy’de proje de geliştiren Dumankaya, “Kurtköy bölgesi, TEM’e olan yakınlığı, E-5’e 10-15 dakikalık bir mesafede bulunması ve elbette Sabiha Gökçen Havalimanı’nın hemen yanıbaşında olması sebebiyle her geçen gün değerini artırıyor. Özellikle birçok havayolu şirketinin Sabiha Gökçen’i kullanmaya başlaması ile birlikte bu bölgedeki beyaz yakalı çalışan yoğunluğu da arttı. Kurtköy ve yakın civarında bulunan markalı konu projeleri, AVM’ler, eğitim kurumları, Hastaneler ve tamamen tamamlandığında yaklaşık 30 bin kişiyi istihdam etmesi planlanan Teknopark bu bölgeyi bir cazibe merkezi haline getirecek ve buradaki nüfus yoğunluğunu artıracaktır” dedi.

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, bölgede metrekare fiyatlarının katlandığını, daha önce 1+1 gibi küçük metrekareli evlere talep varken, şimdi taşınan beyaz yakalı aileler için daha çok 2+1 ve 3+1 evlerin rağbet gördüğünü vurguladı. Yazıcı, şu değerlendirmede bulundu:

“2012’ye kadar olan dönemde bölgedeki konut projelerinde yoğunlukla 1+0 ve 1+1 daire tiplerine talep olduğunu görüyoruz. Son dönemde ise bölgede dinamikler değişti, Teknopark bölgeye hareket getirdi. Burada çalışan personelin aileleriyle bölgede yaşama istekleri ve toplu taşıma ihalesinin (Kurtköy, İstanbul’daki toplu ulaşım sistemlerini birbirine entegre edecek 24 aktarma istasyonundan biridir) yapılması ile birlikte 2+1, 3+1, 4+1 tipi dairelere talebin oluştuğu gözlemlenmeye başlandı. Bu taleple birlikte üretici firmaların devam eden veya yeni başlayacakları projelerinde bu tip dairelere ağırlık vermeye başladığını görüyoruz. Kurtköy’deki projelerde daire fiyatları metrekare başına 1800 TL ile 7 bin 750 arasında değişiyor. Ortalama birim metrekare fiyatının ise 3 bin 700 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.”Milliyet

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.