|   |   | 

Meram Belediyesi kentsel dönüşüm projesinde önemli mesafe kat etti

Kentsel dönüşüm projeleriyle ismi ön plana çıkan Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi, şehrin kalbi olarak nitelendirilen Şükran Mahallesi’ndeki dönüşüm projesinde de önemli mesafe kat etti.

Meram Belediyesi kentsel dönüşüm projesinde önemli mesafe kat etti

Şükran Mahallesi'ndeki dönüşüm projesinde 170 bin metrekareyi kapsayan alanın ilk etabında yüzde 50 oranında anlaşma sağladıklarını kaydeden Başkan Toru, “İnşallah yıl sonuna kadar bu anlaşmaları tamamlayarak inşaat ihalesini yapmayı hedefliyoruz. Şükran Mahallesi’ndeki bu dönüşümün Tarihi Bedesten Çarşısı’yla bütünleşmesiyle birlikte Konya çok büyük bir değere de kavuşmuş olacak” dedi.

"Şehrin imajı açışından kaçınılmazdı"

Şükran Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında bilgi veren Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Selçuklu’nun kadim başkenti olan Konya’nın kalbi diyebileceğimiz Şükran Mahallesi, 40-50 yıllık yapı stoku ile beraber ekonomik anlamda değerini de kaybetmiş durumdaydı. Şükran Mahallesi’ndeki bu yapı stokunu iyileştirmek, şehir ekonomisine kazandırmak ve şehrimizin imajı açısından olumsuz bir tablo sergileyen bu alanı Konya’ya daha faydalı bir hale getirmek üzere 2015’in 3’üncü ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın teklifiyle Bakanlar Kurulu tarafından ‘Riskli alan’ edilen bu bölgede çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

"Çalışmalarımız son sürat devam ediyor"

Mevlana Kültür Vadisi’nde bulunan Bedesten Çarşısı’nın hemen bitişiğinde olması hasebiyle Şükran Mahallesi’nin mevcut durumuyla şehrin imajını olumsuz manada etkilediğine işaret eden Başkan Toru, “Buradaki yapıların çoğu fonksiyonelliğini yitirmiş, işlevini kaybetmiş, ekonomik olarak ömrünü tamamlamış 40 - 50 yıllık yığma yapılardan oluşuyordu ve maalesef bu bölgenin sakinleri, zaman içinde yapıların özelliğini kaybetmesiyle şehrin farklı bölgelerinde daha cazip alanlara göç etti. Bu bölge de daha fazla kiracı ve özellikle şehir dışından göçler almaya başladı. Bu da zamanla toplumsal bir sorun olarak algılanmaya başladı. Buranın çözüme kavuşturulması anlamında ve Tarihi Bedesten Çarşısı’nın görselliğini etkileyen bu alanın şehrimiz açısından daha nitelikli bir hale getirilmesi amacıyla belediye olarak 7-8 aydır çalışmalarımız son sürat devam ediyor” diye konuştu.

"Yüzde 50’siyle anlaşıldı"

Şükran Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm alanının 170 bin metrekare olduğunu belirten Başkan Toru, “Bunun 70 bin metrekaresini birinci etap olarak belirledik ve yüzde 50 seviyesinin üzerinde anlaşmaya vardık. Kat karşılığı, kamulaştırma ya da belediyemize ait daire, arsa vb. trampa usulüyle vatandaşlarımızla anlaşıyoruz. Toplamda bin 214 malikin 630’uyla anlaşmış durumdayız. 450 adet bağımsız bölümü belediye olarak satın aldık ve yıkımını yaparak alanı temizledik. Satın almalar, kamulaştırmalar ve trampaların belediyemize maliyeti 32 milyon TL’yi buluyor. Kalan yüzde 50’sini de yıl sonuna kadar temizleyerek inşaat ihalesini yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

"Konya çok büyük değere kavuşmuş olacak"

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yıl önce yaptığı restorasyonla Bedesten Çarşısı’nın çok güzel bir çehreye kavuştuğunu hatırlatan Toru, konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz de Meram Belediyesi olarak hemen bu alanın bitişiğinde bulunan Şükran Mahallesi’nin yenilenmesini ve bu bölgeyle bütünleşmesini sağlamak istiyoruz. Buradan hareketle sadece Meram Belediyesi’nin kaynaklarıyla Şükran Mahallesi’nde elimizi taşın altına koyarak bu dönüşüm çalışmasını başlatmış olduk. Şükran Mahallesi’ndeki bu dönüşümün Bedesten’le bütünleşmesiyle birlikte Konya çok büyük bir değere de kavuşmuş olacak.”

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içi bölgesinde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında sona doğru gelinirken, projeye son halini vermek üzere Belediye Başkanı Yemenici ve ilgili kurum amirleri İstanbul'da buluştular.

 • 50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Türkiye’ye örnek projelerinden biri olan “Kuzey Şehir” projesinde çalışmalar devam ediyor.

 • Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, yaklaşık 80 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan Kentsel Tasarı Projesi kapsamında, ilçenin en eski yerleşim yeri olan Çarşı Meydanı ile Seyitharun Cami ve çevresi yeniden düzenlenecek.

 • Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  İstanbul’da düzenlenen 3’üncü Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “6306 sayılı yasa kapsamında uygulama yapan, dönüşüme imza atan ilk belediyeyiz” dedi.

 • Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  İstanbul’un ‘özel kentsel dönüşüm bölgesi’ Fikirtepe, bu ünvanına kavuştuğu Ocak 2011’den beri 2 Cumhurbaşkanı, 2 TBMM Başkanı, 3 Başbakan, 2 Genelkurmay Başkanı, 2 Kadıköy Belediye Başkanı ve 4 Şehircilik Bakanı gördü…

 • Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Gayrimenkul İçin Strateji Platformu’nun (GİSP) düzenlediği, “Kentsel Dönüşümde Yeni Düzenleme Ve Yeni Dönem” başlıklı toplantı üyelerin ve gayrimenkul sektörünün farklı alanlarından katılımcılarla gerçekleştirildi.

 • Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesince 5 ayrı mahallede devam eden Kentsel Dönüşüm Uygulamasının devam ettiğini ve bu mahallerde bina inşaat eden müteahhitlere belediye olarak mali indirimlerde bulunduklarını söyledi.

 • 'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  İnşaat Sektörüde GYODER, İNDER ve AYİDER gibi sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevi üstelenen,Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören Gayrimenkul ve İnşaat Sektörünü değerlendirdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.