|   |   | 

Meram Belediyesi kentsel dönüşüm projesinde önemli mesafe kat etti

Kentsel dönüşüm projeleriyle ismi ön plana çıkan Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi, şehrin kalbi olarak nitelendirilen Şükran Mahallesi’ndeki dönüşüm projesinde de önemli mesafe kat etti.

Meram Belediyesi kentsel dönüşüm projesinde önemli mesafe kat etti

Şükran Mahallesi'ndeki dönüşüm projesinde 170 bin metrekareyi kapsayan alanın ilk etabında yüzde 50 oranında anlaşma sağladıklarını kaydeden Başkan Toru, “İnşallah yıl sonuna kadar bu anlaşmaları tamamlayarak inşaat ihalesini yapmayı hedefliyoruz. Şükran Mahallesi’ndeki bu dönüşümün Tarihi Bedesten Çarşısı’yla bütünleşmesiyle birlikte Konya çok büyük bir değere de kavuşmuş olacak” dedi.

"Şehrin imajı açışından kaçınılmazdı"

Şükran Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında bilgi veren Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Selçuklu’nun kadim başkenti olan Konya’nın kalbi diyebileceğimiz Şükran Mahallesi, 40-50 yıllık yapı stoku ile beraber ekonomik anlamda değerini de kaybetmiş durumdaydı. Şükran Mahallesi’ndeki bu yapı stokunu iyileştirmek, şehir ekonomisine kazandırmak ve şehrimizin imajı açısından olumsuz bir tablo sergileyen bu alanı Konya’ya daha faydalı bir hale getirmek üzere 2015’in 3’üncü ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın teklifiyle Bakanlar Kurulu tarafından ‘Riskli alan’ edilen bu bölgede çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

"Çalışmalarımız son sürat devam ediyor"

Mevlana Kültür Vadisi’nde bulunan Bedesten Çarşısı’nın hemen bitişiğinde olması hasebiyle Şükran Mahallesi’nin mevcut durumuyla şehrin imajını olumsuz manada etkilediğine işaret eden Başkan Toru, “Buradaki yapıların çoğu fonksiyonelliğini yitirmiş, işlevini kaybetmiş, ekonomik olarak ömrünü tamamlamış 40 - 50 yıllık yığma yapılardan oluşuyordu ve maalesef bu bölgenin sakinleri, zaman içinde yapıların özelliğini kaybetmesiyle şehrin farklı bölgelerinde daha cazip alanlara göç etti. Bu bölge de daha fazla kiracı ve özellikle şehir dışından göçler almaya başladı. Bu da zamanla toplumsal bir sorun olarak algılanmaya başladı. Buranın çözüme kavuşturulması anlamında ve Tarihi Bedesten Çarşısı’nın görselliğini etkileyen bu alanın şehrimiz açısından daha nitelikli bir hale getirilmesi amacıyla belediye olarak 7-8 aydır çalışmalarımız son sürat devam ediyor” diye konuştu.

"Yüzde 50’siyle anlaşıldı"

Şükran Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm alanının 170 bin metrekare olduğunu belirten Başkan Toru, “Bunun 70 bin metrekaresini birinci etap olarak belirledik ve yüzde 50 seviyesinin üzerinde anlaşmaya vardık. Kat karşılığı, kamulaştırma ya da belediyemize ait daire, arsa vb. trampa usulüyle vatandaşlarımızla anlaşıyoruz. Toplamda bin 214 malikin 630’uyla anlaşmış durumdayız. 450 adet bağımsız bölümü belediye olarak satın aldık ve yıkımını yaparak alanı temizledik. Satın almalar, kamulaştırmalar ve trampaların belediyemize maliyeti 32 milyon TL’yi buluyor. Kalan yüzde 50’sini de yıl sonuna kadar temizleyerek inşaat ihalesini yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

"Konya çok büyük değere kavuşmuş olacak"

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yıl önce yaptığı restorasyonla Bedesten Çarşısı’nın çok güzel bir çehreye kavuştuğunu hatırlatan Toru, konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz de Meram Belediyesi olarak hemen bu alanın bitişiğinde bulunan Şükran Mahallesi’nin yenilenmesini ve bu bölgeyle bütünleşmesini sağlamak istiyoruz. Buradan hareketle sadece Meram Belediyesi’nin kaynaklarıyla Şükran Mahallesi’nde elimizi taşın altına koyarak bu dönüşüm çalışmasını başlatmış olduk. Şükran Mahallesi’ndeki bu dönüşümün Bedesten’le bütünleşmesiyle birlikte Konya çok büyük bir değere de kavuşmuş olacak.”

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı
  Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Anbar mahallesinde başlatılan çalışma için 260 konutun temeli düzenlenen tören ile atıldığını söyledi.

 • Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak
  Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uygulaması kapsamında Anbar bölgesinde 260 dairelik sosyal konutların temelinin 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 13.30’da düzenlenecek tören ile temelinin atılacağını söyledi.

 • Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı
  Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Van’da bin 65 bağımsız konut ve 362 iş yerinde dönüşüm sağlandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 500 bin TL kira desteği verdiklerini söyledi.

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.