|   |   | 

Metro Gebze Ve Dilovası'na Kadar Uzanacak!

Raylı sistem çalışmalarının Kocaeli’de de sürdüğünü belirten Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, metronun Gebze ve Dilovası’na kadar uzatılacağını söyledi…

Metro Gebze Ve Dilovası'na Kadar Uzanacak!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ramazan Bayramı'da yaşanan trafik yoğunluğunun çözümü hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu. Bakan Işık, organizasyonda Kocaeli'de hayata geçirilen ve planlanan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Işık, bayram öncesi ve dönüşü yaşanan trafik yoğunluğuna çözüm üretmek için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. 

TÜRKİYE KENDİ HIZLI TRENİNİ ÜRETECEK
Bakan Fikri Işık teknoloji alanında yerli üretim noktasında birçok çalışmanın devam ettiğini hatırlatarak şöyle konuştu: "Türkiye'yi ve içinde bulunduğumuz bölgeyi bilim ve teknolojiyi üreten, bunu da kendi savunmasında önemli ölçüde uygulayan bir ülke olmak durumundayız. Biz şu an bakanlık olarak özellikle savunma sanayi ve bilişim sektöründe yüksek teknolojinin ve yerli teknolojinin kullanılmasına yönelik çalışma yapıyoruz. İhtiyaç odaklı, hedef odaklı ve strateji odaklı bir bilim ve teknoloji yaklaşımımız var. Burada biraz önce gündeme geldi. Mesela hızlı tren başladı. Hızlı trenin Türkiye'de hakikaten halkımıza çok büyük avantaj sağlayacağı açık. Ama hızlı trenin yerli imkanla üretilmesi en az hızlı tren kadar önemlidir."


TÜBİTAK ve TÜLOMSAŞ'ın projesinin önemli olduğunu anlatan Işık, şunları söyledi: "Projede, Türkiye hızlı tren sürücü sistemini geliştirdi. Şu an Adapazarı'nda test aşamasında. Hedefimiz hızlı trenlerin tren setlerini yerli üretmek. Bunu yapan dünyada çok az ülke var. Bunlardan birisi de inşallah Türkiye oluyor. Bundan sonra da raylı sistemlerde dışa bağımlılığımız da çok büyük oranda ortadan kalkacak." 

BAYRAM TRAFİĞİ TARİHE KARIŞACAK
Ramazan Bayramı tatilinde yollarda yaşanan trafik yoğunluğuna değinen Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ramazan Bayramı, Türkiye'de ulaşım ağı içerisinde çok kritik yeri olan Kocaeli'de ulaşım yatırımlarının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Dün Ulaştırma Bakanımızla çok önemli bir toplantı yaptık. Kuzey Marmara Yolu ihalesinde son noktaya gelindi. Biliyorsunuz bizim burada özellikle Kuzey Marmara otoyolunun zannediyorum Ağustos ayı içerisinde ihaleye çıkması yönünde teknik süreç başlayacak. Çünkü bunu önemsiyoruz. İşte bayramlarda yaşadığımız sıkıntı artık çekilmez noktaya geldi. Tabi şehrimizi rahatlatacak bir başka önemli bir proje Kaynarca-Kandıra-Ağva Karadeniz otoyolu. Bunun da ihaleye çıkılmasıyla ilgili talimatı Sayın Bakanımız verdi."
Sarp'ta başlayan bir Karadeniz otoyolu olduğunu anlatan Işık, şöyle konuştu: "Bunun İstanbul'a kadar bağlanmasıyla ilgili süreçte, bizim Kaynarca'dan Ağva'ya kadar olan bölgenin projesi bitti. Bu yıl ümit ediyoruz ihalesi yapılır. Bununla bağlantılı olarak İzmit-Kandıra yolunun duble yol olması, hem Kuzey Marmara otoyolunu hem TEM otoyolunu hem de E5'i, Karadeniz sahil yolu ile bağlayacak ve İzmit'le Kandıra arasındaki yolu daha konforlu hale getirecek. Proje biter bitmez ihaleye çıkılma talimatını yine Sayın Bakanımız verdi. Körfez geçiş köprüsünün de hizmete girmesiyle önümüzdeki birkaç yıl içerisinde şehrimiz yeni yol ağları ile çevrilmiş olacak. İnanıyorum ki bunun sonucunda büyük oranda bu sıkışıklık ortadan kalkacak. Bunun akabinde de eski İstanbul yolunun rehabilitasyonu ile ilgili değerlendirme ihtiyaca göre tekrar yapılacak." 

GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MARKA OLACAK
Bakanlığı devraldığında önem verdiği projelerden biri olan Gebze Teknik Üniversitesi çalışmalarının da devam ettiğini söyleyen Fikri Işık, şöyle konuştu: "Ağustos ayı sonunda bilişim vadinin alt yapı ihalesini yapmış olacağız. Bilişim vasisi projesi sadece Gebze ve Kocaeli'nin projesi değildir. Özellikle Türkiye'de bilişim alanında dünyanın güçlü ülkelerinden bir tanesi olması açısından son derece önem verdiğimiz bir proje. Gebze Yüksek Teknoloji Üniversitesi'nin Gebze Teknik Üniversitesi olmasını ekim ayında meclisin açılmasıyla hayata geçireceğiz. Bu üniversite Türkiye'de en çok tercih edilecek üniversitelerden biri haline gelecek." 

METRO, GEBZE VE DİLOVASI'NA UZANACAK
Raylı ulaşım çalışmalarının Kocaeli'de sürdüğünü ifade eden Işık, sözlerini şöyle tamamladı: "Metro şu an Kartal'a kadar geldi. Kartal-Sabiha Gökçen arası proje aşamasında. Dün Bakanımıza, Sabiha Gökçen'den önce Gebze, Gebze'den de Dilovası'na kadar metronun uzatılması konusunda prensip kararı aldık. Bununla ilgili fizibilite çalışmalarının başlaması talimatını Sayın Bakan bizzat verdi. Bu bizim açımızdan son derece önemlidir. Gebze'nin trafik yükü önemli ölçüde raylı sisteme aktarılması için bunu biz çok önemli bir proje olarak görüyoruz."İHA

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Batman’da Konut Fiyatları Uçtu
  Batman’da Konut Fiyatları Uçtu

  Batman’da konut fiyatları her geçen gün yükseliyor. Kentte hem satın almada hem de kiralamada yüzde 30 artış yaşandığı belirtildi.

 • Kozyatağı’nda Şimdi MESA Zamanı; MESA KOZ
  Kozyatağı’nda Şimdi MESA Zamanı; MESA KOZ

  Konutta kalite ve güvenin simgesi MESA, Kozyatağı’nda ilk projesini hayata geçiriyor. Ön talep döneminde oldukça yoğun ilgi gören MESA KOZ, üstün nitelikleri ile bölgenin referans projesi olacak, Kozyatağı’ndaki yaşam standartlarını yeni zirvesine taşıyacak.

 • Güneş Enerjisini Boşa Harcamayın
  Güneş Enerjisini Boşa Harcamayın

  Konutlarda giderek yaygınlaşan yeşil enerji çeşitlerinin başında yer alan güneş enerjisi sistemleri sadece sıcak su için değil elektrik üretimi için de kullanılabiliyor. Enerji açısından kendi kendisine yetebilen bir ev için güneşten yararlanabilirsiniz.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.