|   |   | 

Mezuniyet Törenine Yetişen Haberci

İHA Erzurum Muhabiri Mehmet Yılmaz, önce habere gidip biber gazına maruz kaldı ardından da mezuniyet törenine yetişti.

Mezuniyet Törenine Yetişen Haberci

İHA Erzurum Muhabiri Mehmet Yılmaz, Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezuniyet diplomasını İHA Erzurum Bölge Müdürü Ayhan Türkez'den alarak mezun oldu.
4 Haziran tarihinde Erzurum’da HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılımıyla İstasyon Meydanı’nda HDP mitingi düzenlendi. Miting öncesi polis ekipleri olası çıkabilecek olaylara karşı miting alanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı. HDP’nin İstasyon Meydan’ında miting yapmasına tepki gösteren ve miting alanına girmeye çalışan grup ile polis arasında büyük çaplı olaylar yaşandı.

MEZUNİYET TÖRENİNE YETİŞEN HABERCİ
Haberciliğin kaderi olarak basın çalışanları da çıkan olayları sabah saat 10.00’dan itibaren kamuoyuna yansıtmak için takip etmeye başladı. Miting öncesinde çıkan olayları haber yapmak için İHA Erzurum Haber Müdürü Ahmet Akbuğa ile İHA muhabirleri Mehmet Yılmaz ve Doğa Alca koşuşturmaya başladı. HDP’ye miting yaptırmayacaklarını söyleyen ve miting alanına girmeye çalışan gruba polis ekipleri, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Yaşanan arbede esnasında basın temsilcileri, vatandaşlar, esnaf ve güvenlik güçleri yoğun biber gazına maruz kaldı. Saat 10.00’da başlayan olaylar 14.00’a kadar devam etti.
Yaşanan arbede esnasında Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi ve İHA muhabiri Mehmet Yılmaz’ın arkadaşları mezuniyet törenine gelip Yılmaz’ın belgesini almasını gerektiğini söyledi. Miting alanından ve oradaki müdahaleler arasından çıkan İHA muhabiri Mehmet Yılmaz, Nenehatun Kültür Merkezi’nde yapılan mezuniyet törenine katıldı. Yılmaz, mezuniyet töreninde diplomasını İHA Erzurum Bölge Müdürü Ayhan Türkez’den aldı.

Yaşanan koşuşturmaca sonrasında haberciliğin etiği ve kaderleri gereği mezuniyet törenine yetiştiğini belirten Mehmet Yılmaz sözlerine şöyle devam etti. ”Miting öncesinde olayları takip ederken habere kendimi kaptırıp mezuniyetimin olduğunu unuttum. Mezuniyet saatinin yaklaşması üzerine telefonum çaldı ve arkadaşlarım mezuniyete gelip diplomamı almamı söyledi. Bende apar topar miting alanından çıkıp kısa bir hazırlık sürecinden sonra mezuniyet törenine katıldım ve diplomamı aldım. Mezuniyet törenine aceleyle geldim ama güzel bir sürpriz ile karşılaştım. Fakülte Dekanımız Uğur Yavuz ve çok değerli hocam Jale Alcan, mezuniyet törenine ailemin katılamayacağını öğrenmesi üzerine bana büyük bir jest yaparak mezuniyet belgemi Bölge Müdürüm Ayhan Türkez’in vermesini sağlamış. Kendisine çok teşekkür ediyorum.”

BİR GAZETECİNİN SESSİZ ÇIĞLIĞI BELGESELİ
Gazeteciliğin zor meslek olduğunu belirten ve gazetecinin kendisinin haberin öznesi olduğunda ancak haber olacağını ve yer alır gazetelerde veya televizyonlarda habercinin kaderidir bu gibi cümleler söylendiğini ifade eden Yılmaz, kendisinin de Van depreminde bu sefer haberleriyle değil de haberin bizzat öznesi olarak televizyonlarda ve gazetelerde yer alan basın şehidi Sebahattin Yılmaz’ın hayatını anlatan bir belgesel çektiğini söyledi. Yılmaz, ”Gazetecilik mesleğinin kaderidir kaza geçirirse, cezaevine girerse, ölürse veya gazetecinin başına kötü bir şey geldiğinde; haberin öznesi olduğunda haber olur. Ancak böyle yer alır gazetelerde veya televizyonlarda habercinin kaderidir bu. Merhemi olmayan kel’dir bir nevi, gazeteci. Ya da ‘Söküğünü dikemeyen terzi’...’Ailesini hastaneye yetiştiremeyen baba’ ‘ Mezuniyet törenine bile son dakikada yetişen haberci’ gazetecidir Mehmet Yılmaz gibi onlarca basın mensubu. Gazetecilik, zor meslek. Gecesi, gündüzü yok. İş güvenliği yok, parası az. Üstelik giderek bütün dünyada daha tehlikeli bir meslek haline geliyor. Van Depreminde meydana gelen olayları takip etmek üzere mesleğini yaparken görevi başında en kaz altında kalarak hayatını kaybeden basın şehidi Sebahattin Yılmaz’ın anısına bir belgesel çektik. Yönetmenliğini ve yapımcılığını Jale Alcan’ın yaptığı belgeselde Sebahattin Yılmaz’ın gazetecilik kaderini anlatmaya çalıştık. Sayın hocamızın büyük destekleri sayesinde yoğun katılımın gerçekleştiği 10 Ocak 2014 Çalışan Gazeteciler gününde belgeselimizin galasını yaptık. Ondan sonra belgeselimiz Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan yarışmada ödüle layık görüldü. Gece katılıp ödülü almaya gittiğimde büyük bir sürprizle karşılaştım. Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hikmet Koçak, bu belgesel karşılığında Sebahattin Yılmaz’ın isminin iletişim fakültesinde bir derslikte yaşatılacağını söyledi. Bu konuda başta Jale Alcan hocama, bölge müdürüm Ayhan Türkez’e ve duayen gazeteci saygı değer büyüğüm Cem Bakırcı’ya teşekkür ederim.” dedi. İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Trabzon’da Balık Fiyatları Uçtu!

  Trabzon’da Balık Fiyatları Uçtu!

  Trabzon’da balık fiyatları son 30 yılın en yüksek rakamını gördü. Geçen yıl bu dönemlerde kilosu 5 TL’den satılan hamsi bu günlerde 25 TL’yi görürken diğer balık çeşitlerinin fiyatları da 3-4 katına kadar çıktığı gözlendi.

 • Doğuş Grubu Medyadan Çıkıyor

  Doğuş Grubu Medyadan Çıkıyor

  Ferit Şahenk'in Doğuş Grubu'ndaki tüm medya kuruluşlarını Katarlı BeIN Grubu'na satmak için anlaşmaya vardığı iddia edildi.

 • Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Dolandırıcılık Uyarısı

  Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Dolandırıcılık Uyarısı

  Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitim Merkezlerindeki en kıdemli usta öğreticilere kadro verileceğinden bahisle bakanlık ve üst düzey yöneticilerin adlarını kullanarak usta öğreticilerin bilgilerini isteyen ve daha sonra onlardan kadro için para talep edenler konusunda 81 il valiliğini uyardı.

 • Trafikte Saygı Eğitimi Başlıyor

  Trafikte Saygı Eğitimi Başlıyor

  Milli Eğitim Bakanlığınca, yeni ehliyet alacaklara zorunlu tutulan "trafik adabı" dersi içeriğindeki "trafikte saygı eğitimleri"nin, ehliyet sahibi 25 milyon sürücünün tamamına ücretsiz verilecek.

 • 7 Yeni Gezegen Daha Bulundu

  7 Yeni Gezegen Daha Bulundu

  NASA yetkilileri, bir grup uzay bilimci ekibin dünyaya 40 ışık yılı mesafede bir yıldızın yörüngesinde 7 gezegenin bulunduğunu açıkladı.

 • Çiftçinin yüzünü güldüren tarım projesi

  Çiftçinin yüzünü güldüren tarım projesi

  İzmir'in Torbalı ilçesinde faaliyet gösteren DB Tarımsal Enerji, Trakya ve Anadolu'da sözleşmeli çiftçilerin ürettiği yerli tarım ürünü yağlı tohumları ve topladığı atık bitkisel yağları ileri teknolojik tesisinde işleyerek biyodizel üretiyor. Böylelikle hem çiftçiye hem de ülke ekonomisine katma değer oluşturuyor.

 • Vergi İndirimi Meclis'ten Geçti!

  Vergi İndirimi Meclis'ten Geçti!

  "Vergisini düzenli ödeyenlere yüzde 5 indirim" Meclis`te kabul edildi. Hesaplanan indirim tutarı, her hal ve takdirde 1 milyon liradan fazla olamayacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.