|   |   | 

MIPIM 2015, Fransa Cannes’da Düzenlenecek

10-13 Mart tarihleri arasında Fransa Cannes’da düzenlenecek olan MIPIM 2015, Türkiye’nin şehir çıkarmasına sahne olacak.

MIPIM 2015, Fransa Cannes’da Düzenlenecek

Bu yıl dünya çapında markalaşmayı amaçlayan şehir katılımının ön plana çıktığı MIPIM 2015’e Türkiye; İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve Sakarya şehirlerinin yanı sıra Beyoğlu Belediyesi başta olmak üzere pek çok ilçeyle katılıyor. Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, “MIPIM 2015, Türkiye’deki şehirlerin uluslararası platformda marka gücünü artırmaları için en önemli enstrüman olacak” diye konuştu.

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, bu yıl 10-13 Mart tarihleri arasında Fransa Cannes’da 26’ncı defa gerçekleştiriliyor. Gayrimenkul sektörünün dev oyuncularının 4 gün boyunca bir araya geldiği tek etkinlik olan MIPIM’de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da uluslararası yatırımcılar, şehir planlamacıları, alışveriş merkezleri, mimarlar, konut sektörü, belediyeler ve otel zincirleri bir araya gelecek. MIPIM Fuarı, gayrimenkul ve kentsel dönüşüm projelerinin uluslararası platformda tanıtılması, markaların önemli ortaklıklara imza atması, dünyadaki trendlerin takip edilmesi ve network sağlanması açılarından dünyanın en büyük ve etkili platformu olarak nitelendiriliyor. 

Ana konsepti “dijital devrim” olarak belirlenen MIPIM’in 2015 için bu çerçevede pek çok etkinlik ve konferans planlaması yapılırken, Türkiye’de de çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

Türkiye, bu defa özellikle dünya çapında markalaşma hedefi olan şehir ve ilçelerin yoğun katılımıyla global yatırımcıların dikkatini çekmeye hazırlanıyor. MIPIM’de giderek artan Türkiye katılımıyla, global yatırımcıların gözünün Türkiye’ye çevrildiğine dikkat çeken Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, MIPIM’de Türkiye’nin iki sene üst üste “Onur ülkesi” olarak seçilmesini, bu durumun en önemli göstergesi olarak ifade etti. Bir diğer önemli nokta olarak, bu yıl gösterilen ilgi sonucunda Türkiye’nin 1.200 metrekarenin üzerinde alanda temsil edileceğinin altını çizen Aközer, uluslararası platformda ülke olarak görünürlükteki artışın; Türkiye adına çok sevindirici olduğunu belirterek, şehir katılımlarındaki artışa dikkat çekti. 

GÜCÜ FARK EDİLEN ŞEHİRLERE ÖZEL PAVİLYONLAR 
MIPIM, aslında uzun yıllardan bu yana pek çok ülkenin bir ya da birkaç şehrinin katılımıyla da gerçekleştirilen bir fuar. Yonca Aközer, Türkiye’nin bu boyuttaki katılımının taşıdığı öneme dikkat çekerek, şöyle konuştu: 
 “MIPIM’e katılım gösteren şehir sayısında hemen her yıl bir artış söz konusu. Avrupa’nın en eski şehirleri bu fuara katılıyor. Hatta, bir değil, birkaç şehirle… Fransa, İngiltere ve Almanya bu yönde verilebilecek örnekler. Ayrıca, MIPIM’de bu yıl Avrupa ülkeleri dışında Ortadoğu’nun da gücü fark edilerek bu ülkelerdeki şehirlere çadırlar ve pavilyonlar ayrıldı.”

BU YIL ŞEHİR KATILIMLARI ÖN PLANDA, BEYOĞLU BELEDİYESİ DE CANNES YOLCUSU
Türkiye’nin bu yılki MIPIM katılımında özellikle şehir katılımlarının ön planda olduğunu vurgulayan Aközer, katılan şehirler ve geliştirdikleri projeler hakkında şu bilgileri verdi: “Ankara, Antalya ve İstanbul şimdiden kentsel dönüşüm projeleriyle MIPIM’de yerini aldı. Büyük ve nitelikli proje sayısının giderek arttığı Bursa, Sakarya, Bilecik, Darıca ve Bağcılar Belediye Başkanları; Marmara Belediyeler Birliği’nin çatısı altında MIPIM’e katılıyor.” Diğer yandan, şehirlerimiz ve ilçelerimiz; MIPIM’in bu yılki ana kopsepti olarak belirlenen ‘dijital devrim’ doğrultusunda projeler geliştiriyorlar. Bunun en çarpıcı örneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO)’nın 300 m²’lik İstanbul Çadırı. Bu projede, İstanbul’un geleceğine yön verecek mega projeler ve dev kamu yatırımları teknoloji de kullanılarak sergilenecek. Uluslararası katılımcılar, İstanbul’un tüm projelerini 96 metrekarelik tek bir makette görebilecek. İstanbul Çadırı’nın katılımı ve yapılacak dijital maket, şehrin marka değerine katkı sağlayacak. İTO önderliğinde yapılan makette; İstanbul Beyoğlu Belediyesi ve Kuzu Grup gelecekte İstanbul’a değer katacak mega projeleri ile yer alacak. Diğer proje katılımları da devam etmekte.”

Ankara Ticaret Odası, Emlak Konut ve Vadistanbul Türkiye Pavilyonu’nda stant ile katılan firma ve kuruluşlar arasında  yer alırken;  Antalya Büyükşehir Belediyesi de kentsel dönüşüm projelerinin sergileneceği bir stant ile katılım gösterecek. MIPIM 2015, Türkiye’deki şehirlerin uluslararası platformda marka gücünü artırmaları için en önemli enstrüman olacak.”

FON ŞİRKETLERİYLE BİREBİR TOPLANTI 
MIPIM, uluslararası fon şirketlerinin büyük ilgi gösterdiği organizasyonlardan biri. Şu ana kadar yapılan kayıtlara göre, MIPIM 2015’e 120 civarında fon katılıyor. 10-13 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan MIPIM 2015’te uluslararası fon şirketleri ile Türkiye’den katılım gösteren şehirlerin önceden toplantılarını organize ederek, 4 gün boyunca fuarda birebir toplantılar gerçekleştirmeleri bekleniyor. 

TÜRKİYE DIŞINDA FUARDA YER ALAN PAVİLYONLAR HANGİ ŞEHİRLERİYLE TEMSİL EDİLECEK
Fransa Paris, Lyon, Nantes, Lille, Marseille, Bordeaux, Toulouse, Strasbourg
İngiltere Londra,  Manchester, Leeds, Notthingham, Liverpool, Birmingham, Cardiff
Asya Singapur, Tokyo, Chong Qing, Tayvan
Ortadoğu ve Kuzey Afrika Katar- Doha, Riyad
Almanya Berlin, Frankfurt, Münih, Hamburg
Kuzey Avrupa Helsinki, Vilnius, Tallinn, Stockholm, Amsterdam, Kopenhag, Brüksel, Wallonia, Flanders
Güney Avrupa Barselona, Atina, Lizbon
Orta ve Doğu Avrupa Cenova, Prag, Varşova, Budapeşte
Rusya St Petersburg, Moskova, Ministry of Russian Regions
Amerika Sao Paolo, Montreal, Toronto

MIPIM 2015’E TÜRKİYE’DEN KİMLER KATILIYOR
Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, bu yılki katılımın geçen senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında oldukça büyük bir artış gösterdiğine dikkat çekti. Şu anda MIPIM 2015’e katılan firmalardan bazıları şöyle: 
Stand ile katılan firmalar ve kuruluşlardan bazıları: İstanbul Ticaret Odası, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ankara Ticaret Odası, İstanbul Beyoğlu Belediyesi, DKY İnşaat, Emlak Konut, IMS Proje Yönetimi, Kuzu Grup, Lal Gayrimenkul Değerleme ve Müşavirlik A.Ş, Nuhoğlu İnşaat, Ofton İnşaat, Proplan Proje Yönetim,  Piyalepaşa Gayrimenkul, Tabanlıoğlu Architects, Vadistanbul.
Münferit katılım gerçekleştiren kuruluşlardan bazıları: Aremas, Arup, Aşçıoğlu, Baker&Mc Kenzie (Londra), Bemes , Bilfinger, Çakırağa Construction,Dentons, Entegre, Ece Türkiye, E&Y, Eczacıbaşı, Eva GYO, Ferko, Fiba Group, Gürallar Yapı, Halk GYO, Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık, Hill International, HMF, Kone Turkey (Finlandiya), Özak GYO, Polidev,  Polimeks,  Propin, Mergen Consulting, Metro Properties, Multi Turkey Yönetim, Muum Mimarlık, Öncüoğlu + ACP Mimarlık, PWC Turkey, Renaissance Development,  S. Balcıoğlu,  Schindler,  Servotel,  Tahincioğlu Gayrimenkul, TUV-SUD,  Ziylan Gayrimenkul.

TÜRKİYE’YE NEDEN YATIRIM YAPILMALI?
Türkiye MIPIM 2015’te birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Türkiye’ye özel, Türkiye’deki yatırım potansiyellerinin değerlendirileceği  ana oturumun yanı sıra 
Türkiye’ye özel seminer alanında; Yeni Trend Şehirler: Türkiye’de Hangi Şehirler Uluslararası Yatırımcıyı Cezbediyor” “Türkiye’nin Geleceğine Yön Veren Projeler”, “Türkiye’de Gelişen Şehir Otelleri: Türkiye’ye Neden Yatırım Yapılmalı”, “Türkiye Ekonomisi ve Finansal Bugünü, Yarını, Geleceği”nin de içinde yer aldığı pek çok oturum düzenlenecek. Öte yandan, her yıl 20.000 uluslararası ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen “Resmi MIPIM Açılış Kokteyli”nin bu yılki ev sahibi İstanbul Ticaret Odası olacak. Açılış, 10 Mart’ta Carlton Otel’de yapılacak. 

10 KATEGORİDE ALANININ EN İYİLERİ SEÇİLECEK
MIPIM’deki en önemli etkinliklerden biri olan ve her yıl düzenlenen “MIPIM Ödül Töreni”, bu yıl 10 kategoride düzenleniyor. MIPIM 2015 Ödülleri için Türkiye’den 33 proje ön başvuru yapıldı. Diğer yandan, Alkaş tarafından hazırlanan Türkiye Kataloğu da, MIPIM 2015’te Türkiye’nin adını ön plana çıkaracak bir diğer çalışma olacak. Uluslararası katılımcılara dağıtılacak olan katalogda Türk firma projelerinin tanıtımına yer verilecek.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Camilere Deprem Koruması

  Camilere Deprem Koruması

  6.5 milyon konutun yenileneceği kentsel dönüşüm süreci devam ederken, yapı denetim zorunluluğunun kapsamı genişletiliyor.

 • İstanbul'da 1.600 Bin Yapının Denetlenmesi Gerekiyor!

  İstanbul'da 1.600 Bin Yapının Denetlenmesi Gerekiyor!

  İstanbul Mimarlar Odası, bu yılki İstanbul ve Deprem Sempozyumu'na hazırlanıyor. Konunun uzmanları ise yine İstanbul'un olası bir depreme hazır olmadığı görüşünde birleşiyor ve İstanbul'da 1 milyon 600 bin yapının denetlenmesi gerektiğini belirtiyorlar..

 • Şahinbey Belediyesi 1500 Aileyi Daha Ev Sahibi Yapıyor

  Şahinbey Belediyesi 1500 Aileyi Daha Ev Sahibi Yapıyor

  Binlerce kişiyi ev sahibi yaparak hayalleri gerçeğe dönüştüren Şahinbey Belediyesi tarafından 5 ayrı bölgede yapımı tamamlanan ve oturuma hazır bin 500 konutu daha satışa çıkararak, ev sahibi olmak isteyenlerin umudu oldu.

 • Pazarkapı Projesi İçin 20 Milyonluk Destek

  Pazarkapı Projesi İçin 20 Milyonluk Destek

  Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, belediye hizmet binasının yapılacağı Pazarkapı Projesi'nin finansmanı için İlbank'tan sağlanan 20 milyon TL'lik kredinin onaylandığını söyledi.

 • Evlerde Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

  Evlerde Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

  Evinizdeyken ya da evinizden uzaktayken, hem sevdiklerinizi hem de sahip olduğunuz eşyaları kötü niyetli kişilerden korumak için alarm sistemi kurmaya karar verdiniz. Evlerde alarm sistemlerinin genel özellikleri nedir? Bu sistemler nasıl çalışır?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.