|   |   | 

MIPIM 2016, Türkiye’nin Büyük Gösterisine Sahne Oluyor

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük ve en önemli gayrimenkul fuarı MIPIM, kapılarını açtı.

MIPIM 2016, Türkiye’nin Büyük Gösterisine Sahne Oluyor

 MIPIM 2016’ya 350 firma ve belediye ile katılan, toplam katılımcı sayısının ise 820’yi bulduğu Türkiye, uluslararası yatırımcının büyük ilgisiyle karşılaştı.

MIPIM 2016’nın ilk gününde Türkiye ile ilgili üç etkinliğe yer verilirken, fuara stantla katılan ve milyarlarca dolarlık projelerini sergileyen 8 şehir, uluslararası yatırımcının büyük ilgisine sahne oldu. Fuara katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Türkiye’nin Marka Şehirleri ve İnşaat Sektörü panelinde açılış konuşmasıyla Türkiye’nin potansiyelini anlattı. 

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük ve en önemli gayrimenkul fuarı MIPIM’in ilk günü, Türk şehirlerinin ve gayrimenkul şirketlerinin büyük gövde gösterisine sahne oldu. 15-18 Mart 2016 tarihleri arasında 89 ülkeden 21.400 katılımcıyı yaklaşık 20.000 metrekarelik alanda bir araya getiren MIPIM 2016’da Türkiye’nin yurtdışında da büyük hedefler belirleyen gayrimenkul firmalarının yanı sıra iddialı projeleriyle uluslararası yatırımcıyla işbirliğine girmek isteyen şehirleri uluslararası yatırımcıdan büyük ilgi gördü.

Türkiye’nin toplamda 1.700 metrekarelik alanda temsil edildiği MIPIM 2016’da Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel öncülüğünde Antalya, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur liderliğinde Balıkesir, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe öncülüğünde Bursa, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş öncülüğünde Hatay, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar öncülüğünde İstanbul, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu öncülüğünde Kocaeli, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek öncülüğünde Konya ve Vali İrfan Balkanlıoğlu, Milletvekili Oktay Çanak ile Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz öncülüğünde Ordu turizm, lojistik, sanayi ve kentsel dönüşüme yönelik mega projelerini sergiledikleri standlarda uluslararası yatırımcının odaklarından biri oldular. Diğer yandan, içinde 96 metrekarelik İstanbul Maketi’nin de yer aldığı 685 metrekarelik İstanbul Çadırı, tıpkı geçen yıl olduğu gibi MIPIM 2016’da bir kez daha yatırımcıların ilgi odağı oldu.

MIPIM 2016’da ayrıca, Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, İstanbul Ticaret Odası Başkanı  İbrahim Çağlar,  İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çevik, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayraktar, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu da yer aldı.

Mıpım 2016’nın İlk Gününde 3 Büyük Etkinlik

Fuarın ilk günü gerçekleştirilen üç önemli etkinlik ise, uluslararası yatırımcının ilgisinin Türkiye üzerine daha çok odaklanmasını sağladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın da katıldığı MIPIM 2016’nın Türkiye Resmi Açılışı 15:00’da gerçekleştirilirken, 15:15’te İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) düzenlediği Yatırımcılar Kokteyli’nde uluslararası yatırımcı ile Türk yatırımcı ve Türkiye şehirleri bir araya geldi. Bakan Fatma Güldemet Sarı, 16:00’da gerçekleştirilen Türkiye’nin Marka Şehirleri ve İnşaat Sektörü isimli panelde uluslararası katılımcılara Türkiye’nin yatırım olanaklarını anlatırken, açıklamasında Türkiye’nin potansiyelini uluslararası alanda anlatabilmek açısından MIPIM’in taşıdığı önemin de altını çizdi.

MIPIM 2016’nın ilk gününde gerçekleştirilen üçüncü etkinlik ise  Kalebodur’un sponsorluğu ve gazeteci Cüneyt Özdemir’in moderatörlüğünde Türk Mega Projelerine Mimarlar Gözünden Bakış isimli  panel oldu. 16:15’te başlayan panelde ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Celal Abdi Güzer, Öncüoğlu + ACP Mimarlık Başkanı Mimar Enis Öncüoğlu, Tabanlıoğlu  Mimarlık Ortağı Mimar Murat Tabanlıoğlu ve İki Design Group Ortağı Mimar Murat Kader konuşmacı olarak yer aldılar.

Avi Alkaş: Uluslararası Yatırımcının Büyük İlgisini Stant Ziyaretleri Ve İkili Görüşmeler Ortaya Koyuyor

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, MIPIM 2016’nın ilk gününde Türkiye’nin ortaya koyduğu performansa dikkat çekti. MIPIM’in bu yıl bir kez daha Türkiye’nin gövde gösterisine sahne olduğunu vurgulayan Alkaş, ancak, bu yıl, önceki yıllarla kıyaslandığında çok daha büyük ve nitelikli katılım rakamların ortaya çıktığını belirterek, şöyle konuştu:

“Ve bu, Türkiye’nin  MIPIM de çok daha etkileyici izler bırakması kadar, yeni işbirliklerinin ilk tohumlarının atılması anlamına geliyor. Bu yıl Türkiye, MIPIM’e sadece dev gayrimenkul şirketleriyle değil, iddiasını giderek yükselten daha çok sayıda şehirlerimizle katıldı. Bugün fuardaki ilk günümüz ve henüz ilk gün itibariyle uluslararası yatırımcının büyük ilgisini stant ziyaretlerinden ikili görüşmelerden izlemek mümkün. MIPIM 2016, gerçek anlamda Türkiye’nin çıkarmasına sahne oluyor, diyebilirim. 

Bu büyük ilgide kuşkusuz, Türkiye’nin gayrimenkul firmaları kadar MIPIM’de belediye başkanlarının başkanlarımızın öncülüğünde standları ile yer alan şehirlerimizin büyük bir etkisi oldu. Bugün Antalya, Balıkesir, Bursa, Hatay, İstanbul, Kocaeli, Konya ve Ordu sergiledikleri yüz milyarlarca dolarlık projeleriyle dünyanın yatırımdaki yıldız şehirleri arasına kendi şehirlerini de sokmaya kararlı olduklarını net olarak ifade ettiler. Üstelik, sadece belediye başkanlarımız değil, sanayi ve ticaret odalarımızın başkanları da MIPIM’de Türkiye’yi temsil ediyorlar. Bu güçlü katılımın da etkisiyle MIPIM 2016’dan uluslararası işbirliklerinin temellerinin atıldığı ilişkilerle döneceğimizden eminiz. Bu, sadece şehirlerimiz ve gayrimenkul firmalarımızın değil, Türkiye’nin de kazancı olacaktır.”

Yonca Aközer: Mıpım 2016’ya Yönelik Büyük Katılımda İkili Görüşme Etkisi

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, ise Türkiye’nin MIPIM 2016’da tam anlamıyla yatırım potansiyelini ortaya koyduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bu potansiyelin anlatılmasında gayrimenkul şirketlerimiz kadar şehirlerimiz de önemli bir rol üstlendi. MIPIM 2016’ya stantla katılan Antalya, Balıkesir, Bursa, Hatay, İstanbul, Kocaeli, Konya ve Ordu; geleceğin dünyasında “yatırım şehri” denilince akla gelecek ilk şehirler arasında olmak için iddialı projelerle fuarda yer aldılar. Gayrimenkul şirketlerimiz de benzer bir çalışma içinde. MIPIM 2016, tam anlamıyla Türkiye’nin gövde gösterisine sahne oldu. Bunun en önemli kanıtlarından biri de Türkiye’nin MIPIM’de temsil edildiği alanın yüzde 30’luk büyümeyle 1.700 metrekareye yükselmesi.

Bu noktaya ulaşmamızda geçtiğimiz yıl 2.875’e ulaşan B2B uluslararası görüşme ve bu doğrultuda alınan sonuçlar, uluslararası yatırımcıyı Türkiye’nin şehirleri ve gayrimenkulcüleriyle bir araya getiren toplantılar önemli nedenler arasında. Ayrıca, hem gayrimenkulcülerimiz hem şehir yöneticilerimiz dünyanın başka hiçbir gayrimenkul etkinliğinde alanın etkin uluslararası kuruluşlarını bir arada göremeyeceklerini net olarak biliyorlar artık. MIPIM 2016’nın çok verimli geçeceğine inancımız tam.”

Yonca Aközer’in dikkat çektiği bir diğer konu, Türkiye ile ilgili etkinlikler oldu. Fuarın ilk günü Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın Türkiye’nin Marka Şehirleri ve İnşaat Sektörü isimli paneldeki konuşmasının ulusal ve uluslararası pek çok katılımcı tarafından ilgiyle izlendiğini belirten Aközer, İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği Yatırımcılar Kokteyli’ne de pek çok uluslararası yatırımcının katıldığının altını çizdi. Günün son paneli olan Türk Mega Projelerine Mimarlar Gözünden Bakış ile Türkiye’nin bir kez daha dikkatleri üzerine topladığını vurgulayan Aközer, şöyle konuştu:

“Henüz ilk gün itibariyle Türkiye’ye büyük bir ilgi söz konusu. Gerçekleştirilen panellere uluslararası katılımcının gösterdiği ilgi; bunun en somut göstergelerinden biri. MIPIM 2016’nın ikinci ve üçüncü günü gerçekleştirilecek oturumlarda da benzer bir durumun söz konusu olacağından eminiz. İstanbul çadırında gerçekleştirilecek Türkiye’deki Gayrimenkul Yatırım Olanakları ve Yeni Fırsatlar ile Yenilenen Istanbul oturumları, Tabanlıoğlu Mimarlığın konuşmacı olacağı Şehirlerin Geçmiş ve Geleceği oturumu, Efekta Mimarlığın konuşmacı olacağı Anadolu’daki Açıkhava Müzeleri oturumu, Seramik Tanıtım Grubu’nun düzenleyeceği Türk ve uluslararası yatırımcıları biraraya getiren kokteyl, İstanbul’un Manchester ve Bologna ile bir araya geleceği Metropolitan Şehirler: Konutta Arz ve Talep Birbirini Karşılıyor Mu  isimli panel, Esas Gayrimenkul’un ev sahipliğinde Türk yatırımcıları buluşturacağı Kahvaltı; bunlardan sadece birkaçı. Bu arada Seramik Tanıtım Grubu’nun sponsorluğunda gerçekleştirilen MIPIM Ödül Töreni’nde iki proje ile finale kaldık. Geleceğin Mega Projesi alanında 3. Havalimanı projesi ve Geleceğin Projesi alanında APS Ambalaj’ın ICI PLants & Headquarters isimli projelerinin Türkiye’ye ödülle döneceklerinden eminiz.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Fen Adamlarının İnşaat İşlerindeki Yetki ve Görevleri Nelerdir?
  Fen Adamlarının İnşaat İşlerindeki Yetki ve Görevleri Nelerdir?

  Fen Adamları, yapı, elektrik tesisatçılığı, sıhhi tesisat ve ısıtma, makina, yapı ressamlığı, harita kadastro, tapu kadastro ve benzeri alanlarda mesleki ve teknik öğretim veren okullardan diploma ve kurs belgesi alarak yapıların mimari, statik ve tesisat planlarının, projelerinin, resim ve hesaplarının hazırlanması ve uygulanmasında ve halihazır harita ve kadastro işlerinde görev alan kişilerdir.

 • İnşaat Sektörünün Gözü Kocaeli'nde
  İnşaat Sektörünün Gözü Kocaeli'nde

  Son yıllarda inşaat sektöründe yakaladığı yükseliş ile giderek büyümeye devam eden Kocaeli, inşaat firmalarının da vazgeçilmezi arasında yer alıyor.

 • Konut Satışlarında Artış Devam Ediyor
  Konut Satışlarında Artış Devam Ediyor

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, konut satışlarında yapılan düzenlemelerde ilk olumlu etkilerin bu ay ortaya çıktığını belirtti.

 • Piyalepaşa İstanbul, Sektöre Örnek Olmaya Devam Ediyor
  Piyalepaşa İstanbul, Sektöre Örnek Olmaya Devam Ediyor

  Polat markasının 60 yıllık köklü geçmişini ve gücünü arkasına alarak yükselen Piyalepaşa İstanbul, TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından düzenlenen yıllık denetimine örnek şantiye olarak ev sahipliği yaptı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.