|   |   | 

Motosiklet Tutkunlarına Dinamik ve Bütüncül Bir Tasarım!

TeamFores Mimarlık tarafından Ataşehir’de tasarlanan DRD Motorbikes Honda, sürdürülebilir, çağdaş ve minimalist tasarımının yanı sıra dinamik ve endüstriyel detaylarıyla ön plana çıkıyor. Uzun yıllardır başta otomotiv ve kiralama sektörleri olmak üzere farklı iş kollarında başarılı bir şekilde faaliyet gösteren Derindere Şirketler Grubu’nun yenilikçi girişimlerinden biri olan DRD Motorbikes için tasarlanan Honda motosiklet showroomu; satış departmanı, mağaza, servis ve ofis oluşumlarıyla fonksiyonel ve bütüncül bir tasarım sunuyor.

Motosiklet Tutkunlarına Dinamik ve Bütüncül Bir Tasarım!

Mimar Serter Karataban’ın kurucusu olduğu TeamFores Mimarlık’ın Ataşehir’de Derindere Şirketler Grubu’nun yeni girişimi olan DRD Motorbikes için tasarladığı 1.200 m2’lik showroom, güçlü marka kimliğinin yansıtıldığı dinamik tasarımı, her detayın fonksiyonel bir şekilde çözümlendiği bütüncül yapısı ile Honda’nın performans ve görselliğe önem veren yaklaşımına paralel bir mimari anlayışla tasarlanmış. Aydınlatma armatürlerinden merdiven korkuluk detaylarına, ayrıştırma ünitelerinden mobilyalara kadar tüm detayların TeamFores Mimarlık tarafından özel olarak tasarlandığı DRD Motorbikes Honda’da, daha önce motosiklet showroom’larında uygulanmayan bir tasarım anlayışı ortaya konulmuş.

Motosiklet tutkunlarının sayılarının gün geçtikçe artmasına ve kalite standartlarının yükselmesine rağmen motosiklet showroomları tekdüzelikten kurtulamayan, karmaşık bir yapıya sahip. DRD Motorbikes Honda bu durumdan yola çıkarak motosiklet tutkunlarına daha sade, elit, marka kimliğine uygun satış ve servis alanı sunuyor. Bu showroom araç servislerinin bile birçoğunda bulunmayan titizlik ve bütünlükle ele alınmış. Showroom’un alt katında yer alan ve adeta bir laboratuvar konseptinde tasarlanan 400 m2’lik servis alanı, yedek parça deposu, soyunma odaları ve duş alanlarıyla 5 yıldızlı bir otel konforu ortaya çıkarılmış. Mutfak ile entegre eğitim odası, 16 kişiye kadar toplantı ve eğitim amaçlı kullanılmasının yanı sıra yemek salonu olarak da hizmet vermesi açısından fonksiyonel bir anlayışla ele alınmış.

Showroom’un giriş katında yer alan 200 m2’lik açık satış alanında sergilenen motosikletlerin yanı sıra müşterilerin servis ve satış danışmanlarına rahatlıkla ulaşabilecekleri iki ayrı geçiş sağlanmış. Ana kapıdan girildiğinde Honda’nın hobi motosikletlerinin arasından geçilerek ulaşılan karşılama bankosunun hemen arkasındaki kontrollü kapı ile müşterilerin servise girmesi engellenirken, danışmanın rahatlıkla servis alanına geçmesi amaçlanmış. Servis girişinde konumlandırılan ekran sayesinde de müşterilerin alt kat servis bölümünde motosikletleri ile ilgili yapılan işlemleri rahatlıkla izleyebilmeleri sağlanmış. Motosikletlerin sergilendiği alan olarak tasarlanan giriş kattaki karşılama bankosunun hemen arkasında konumlandırılan şeffaf merdiven, üst kata ulaşılmasının yanı sıra merdivenin arka kısmında yer alan mağaza ile giriş bölümü arasında bir seperatör olarak konumlandırılmış.

“Shop in shop” konseptiyle tasarlanan ve motosiklet tutkunlarının ihtiyacı olan tüm aksesuar ve tamamlayıcı ürünlerin yer aldığı mağazanın ferah iç mekanı ürünlerin tümü müşterilerin görüş açısında olacak şekilde tasarlanmış. Aynı katta yer alan yönetici odası ve açık ofis alanının tam karşısındaki büyük camın, bahçede konumlandırılan Bonzai tip zeytin ağacına bakması, doğanın iç mekanla buluştuğu bir etki oluşturmuş. Giriş kat ve servis alanında tüm tesisat ve alt yapı sistemleri dekorasyonun bir parçası olarak ön plana çıkarılırken; yakalanan endüstriyel hava ile aynı zamanda ekonomik bir uygulama ve bakım/onarım kolaylığı da sağlamış.

Kat yüksekliğinden kazanılan 150 m2’lik üst katta ise genel müdür odası, muhasebe departmanı ve toplantı odası konumlandırılmış. Bu kapalı hacimler, özel müşteriler ve hobi motor kullanıcıları için konumlandırılan lounge alanlarıyla birleştirilmiş. Bu alanda eğitimler, seyahatlerle ilgili sunumlar ve görsel şovların yapılmasını mümkün kılacak bir ses ve görüntü alt yapısı da oluşturulmuş. Hareketli çelik hasır panolar sayesinde de bu mekanların istenildiğinde kısmen kapalı bir alan haline getirilebilmeleri sağlanmış.


TeamFores Hakkında:

TeamFores, 1997 yılında İstanbul’da nitelikli mimarlık hizmetleri vermek üzere Serter Karataban tarafından kuruldu. Kurulduğu günden bu yana 1.000.000m²’nin üzerinde proje ve uygulama gerçekleştirdi. 2002 yılında yaptığı Kuyubaşı Fidanlığı’na ait showroom binası, 2002-2007 yılları arasında özel sektörde yapılan en iyi 15 binadan biri seçilmiş ve 2007 yılındaİşveren Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Aynı yapı, 2008 yılında Türkiye’nin tüm mimarlarının ilk yapılarını kapsayan “Mimarın İlk Yapısı Yarışması”nda üçlü kısa listeye kalarak finalist olmuştur. 2004 yılında davetli mimar olarak Belçika’nın Gent şehrinde SMS2 Timing şirketine ofis projesi yapmış ve uygulamasını denetlemiştir. 2007 yılında yapımı tamamlanan, eski bir Rum evinin yenilenerek butik otele dönüştürülmesi projesinde İ’zaz Otel, kullanıcı oylarıyla İstanbul’daki en iyi B&B otel seçilmiştir. TeamFores ayrıca 2007 yılında Dubai’de girdiği bir yarışmada 2. olmuş, Katar’da ise 2008 yılında Katar Bilim ve Teknoloji Parkı Ziyaretçi Merkezi Uluslararası Mimari Proje Yarışması’nda 1. olmuştur. 2011 yılında iç ve dış mekan yenileme ve onarım çalışmaları TeamFores tarafından yapılan Mazak BinasıARKİVseçkilerine girmiştir. 2014 yılında Derindere Araç Kiralama şirketine ait ofis projesi SBID Uluslararası Akıllı Tasarım ve Ofis Yarışması’nda Türkiye’den finale kalan tek proje olup, aynı yıl Bener Hukuk Bürosu projesi birçok yarışmada finalist olmuş ve Mimarlık Almanağınagirmeye hak kazanmıştır. Milas Atatürk Spor Salonu projesi de birçok kez kısa listeye kalmış ve WAC 19. Dönem projeleri arasında da birinci seçilen proje olmuştur.


Serter Karataban, 2010 yılı Ocak ayında Ceyda Atıcı ile birlikte Stüdyo Dinamo İçmimarlık Ltd. şirketini kurmuş ve aynı yıl Nisan ayında, Burak Aluminyum için yaptığı stand ile Yapı Endüstri Merkezi’nin düzenlediği geleneksel Yapı Fuarı’nda “Amacına En Uygun Fuar Standı Tasarımı” yarışmasında 3.’lük ödülünün sahibi olmuştur. Serter Karataban, aralarındaİstanbul Teknik Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Gedik Üniversitesi, TOBB Üniversitesi ve İSTEK Vakfı okullarının da bulunduğu çok sayıda okulda davetli mimar olarak mesleki seminerler de vermiştir. 15 Mart 2009 tarihinde, Yunanistan’dan gelen 50 kişilik bir grup öğrenciye, Türkiye’nin kaliteli mimari mirasını ve iklimin mimari üzerindeki etkilerini anlattığı bir konferans vermiştir, Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) gibi organizasyonlarda da konuşmacı ve panelist olarak yer almış, birçok kez, yarışmalarda ve diploma projelerinde davetli jüri üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Çalışmalarına halen TeamFores bünyesinde devam etmektedir.

Şirket Haberleri

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Demir İnşaat Büyükçekmece Arsa Satışı Açıklaması
  Demir İnşaat Büyükçekmece Arsa Satışı Açıklaması

  İstanbul Büyükçekmece’deki Albatros Parkı olarak bilinen arsanın satışı konusunda çıkan haberlere ilişkin açıklamada bulunan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, tartışma yaratan arsanın Albatros Parkı alanının dışında kaldığını, söz konusu arsanın Büyükçekmece Belediyesi’nin mülkü olarak satışa sunulduğunu vurguladı.

 • Babacan Holding, TALPA Organizasyonlarına Sponsor Oldu
  Babacan Holding, TALPA Organizasyonlarına Sponsor Oldu

  Özel günlere verdiği önemle dikkat çeken Babacan Holding, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA’nın 26 Nisan’da düzenleyeceği Dünya Pilotlar Günü Balosu’na sponsor oldu. Etkinlik 26 Nisan Çarşamba günü saat 19.00’da Renaissance Polat İstanbul Hotel’de gerçekleşiyor.

 • Emaar Square Mall’da 30 gün, sayisiz eğlence
  Emaar Square Mall’da 30 gün, sayisiz eğlence

  Anadolu Yakası’nda yepyeni bir yaşam alanı oluşturan Emaar Square Mall, 28 Nisan’daki açılışının ardından dopdolu bir etkinlik takvimiyle ziyaretçilerinin karşısına çıkıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.