|   |   | 

Marmaris Konut Projeleri Vitrini

Marmaris Projeler Haritası

Marmaris Konut Projeleri

Marmaris Coğrafi konumu nedeniyle Akdeniz ve Ege Denizinin kavuştuğu yerde, önemli bir liman ve sahil kentidir. Bu nedenle ilk çağdan günümüze kadar Ege ve Akdeniz arasında önemli bir geçiş noktası olmuştur. Gerek Marmaris’in gerekse çevresinin kıyı yapısının çok girintili çıkıntılı olması, iyi korunmuş koyları ve limanları bulunması bu bölgenin Asya, Avrupa ve Afrika arasında önemli bir bağlantı noktası olmasını sağlamıştır. 

Yüzyıllar süren Karya tarihi içinde yer alan Marmaris ve çevresi, Rodos ve Mısır arasındaki ticari yol nedeniyle bir deniz üssü haline gelmiş, zaman zaman diğer Ege limanlarına rakip olabilmiştir. Hatta bu konumu yüzünden sahillerden uzak ve denize ulaşmak isteyen kentlerin istilalarıyla da karşı karşıya kalmıştır. 

Marmaris’te kentleşme, kale çevresinde gelişti ve giderek yaygınlaştı. 
Bugün Beldibi ve Armutalan sırtlarından denize ve İçmeler’e kadar çok geniş bir alana dağılan Marmaris’in Kale, iskele ve marina ile sınırlanmış bölümü, tarih kent merkezi olarak adlandırılıyor.
Bu bölgedeki tarihi yapıların tamamı 16.-20. yy’a, Osmanlı dönemine ait. Kale çevresindeki tarihi yapılar olduğu gibi korunmuş ve restore edilmiş. Büyük bölümü restoran, bar, alışveriş merkezi olarak kullanılıyor. Konut kullanımı da var ama çok az. Sokaklar dar, ahşap yapılar çıkmalı; tıpkı diğer Osmanlı kentlerinde olduğu gibi.

Muğla Marmaris Gayrimenkul Yatırım Analizi

Marmaris Konut (Ev) Satış Fiyatları

Muğla Marmaris’te 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt olarak alındığında konut satış fiyatları, son 4 yılda % 53 oranında bir artış göstermiştir.

2012 yılında 155.000 TL seviyesinde olan Marmaris satılık konut fiyatları, 2014 yılının Temmuz ayına kadar sürekli olarak yükselmiş ve 203.000 TL seviyesine ulaşmıştır. Marmaris satılık daire fiyatları, 2014 yılının kalan kısmında kısmi bir düşüş yaşayarak yeniden 197.000 TL seviyesine gerilemiştir. 2015 yılından sonra yeniden yükselmeye başlayan Marmaris satılık ev fiyatları, bu yükselişini 2016 yılının ilk çeyreğinde de sürdürmüş ve 238.000 TL seviyesine ulaşmıştır.

Marmaris Konut (Ev) Kira Fiyatları

Muğla Marmaris’te 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire kıstas olarak alındığında konut kira fiyatları, son 4 yılda % 39 oranında bir artış göstermiştir.

2012 yılında 769 TL seviyesinde olan Marmaris kiralık konut fiyatları, 2014 yılına kadar sürekli bir yükseliş göstermiş ve 942 TL seviyesine ulaşmıştır. 2014 yılı başlarında kısmi bir düşüş yaşan Marmaris kiralık ev fiyatları, 913 TL seviyesine gerilemiştir. 2015 yılından itibaren yeniden yükselmeye başlayan ve bu yükselişini 2016 yılının ilk çeyreğinde de devam ettiren Marmaris kiralık daire fiyatları, 1.070 TL seviyesine ulaşmıştır.

Marmaris Yatırım Geri Dönüş Süresi

Muğla Marmaris’te yaklaşık olarak 89.000 kişi yaşamaktadır. Marmaris’teki nüfusun ağırlıklı yaş ortalaması 25 yaş ile 40 yaş aralığındadır. Marmaris’te yaşayanların yüzde 63’lük kısmı evli kalan yüzde 37’lik kısmı ise bekârdır. Marmaris bölgesinin sosyoekonomik durumuna bakıldığında ise (A+) olarak nitelendirilen üst gelir seviyesinde olduğu görülmektedir.

Muğla Marmaris’te 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt alındığında, konut yatırım geri dönüş (amortisman) süresinin 19 yıl olduğu belirlenmiştir. 

Marmaris Öne Çıkan Projeler

Marmaris Konut Projeleri

daha fazla yükle

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.