|   |   | 

Müteahhitler Birliği'nde İlk Çeyrek Analizi

"İlk çeyrekte yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde üstlenilen proje tutarında, geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında yaşanan belirgin düşüşte, büyük ölçüde Rusya, Libya ve Irak pazarlarındaki sorunlar etkili oldu."

Müteahhitler Birliği'nde İlk Çeyrek Analizi

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) 3 aylık İnşaat Sektörü Analizi’ni yayımladı. Analizde, küresel ve ulusal ekonomide 2016'nın ilk çeyreğindeki göstergeler ile önümüzdeki döneme ilişkin veriler değerlendirildi.

"Ekonomide Bahar Havası" ismi taşıyan birinci çeyrek analizinde, 2016 yılına son derece olumsuz bir başlangıç yapan küresel piyasaların, Şubat ayı ortasından itibaren küresel risk algısında kısıtlı bir iyileşme olması sonucunda bir miktar toparlandığı kaydedildi.

Analizde, Mart ve Nisan aylarında küresel piyasaların büyük çoğunluğunda yukarı yönlü bir hareket, risk primlerinde ise aşağı yönlü bir eğilim gözlendiği vurgulandı.

Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde 2016 yılına daha önceki yıllar kadar iyi başlanılmadığı belirtilen analizde, ilk çeyrekte yurtdışında 1,1 milyar dolar değerinde 17 yeni proje üstlenildiği kaydedildi.

Türkiye ekonomisi

Analizde, Türkiye ekonomisinin, 2015 yılında küresel piyasalardaki dalgalanmaya ve yurtiçinde artan belirsizliklere karşın beklentinin ve AB ortalamalarının oldukça üzerinde bir oranla, yüzde 4.0 büyüdüğüne dikkat çekildi.

2016 yılına ilişkin öncü göstergelerin, olumlu görünümün 2016 yılının ilk çeyreğinde de sürdüğüne işaret ettiği tespiti yapıldı.

İnşaat sektörü

Analizde, inşaat sektöründe, yurtiçinde belirsizliklerin ortadan kalkmasının sektör tarafından olumlu karşılandığı altı çizildi.

2015 yılı ilk çeyrek itibariyle yüzde 2.7 oranında daralan, ikinci ve üçüncü çeyreklerde yüzde 1.9 ve yüzde 2.0 ile sınırlı toparlanma gösteren inşaat sektörünün son çeyrek itibariyle yüzde 5.4 oranında büyüdüğü hatırlatılarak, "2016 yılında inşaat sektöründe büyümenin yüzde 4.0-5.0 aralığında seyredebileceği, süreçte finansman koşulları ve yatırım düzeyinin etkili olacağı değerlendirilmektedir" denildi.

Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde düşüş...

Analizde, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde 1972’den bugüne kadar 108 ülkede üstlenilen 8 bin 755 projenin toplam bedelinin 325,5 milyar dolara ulaştığı vurgulandı.

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, 2016 yılının ilk çeyreğinde yurtdışında 1,1 dolar değerinde 17 yeni proje üstlenildi. Yılın ilk üç ayında Bahreyn, Nijerya, Suudi Arabistan, Irak ve Azerbaycan proje üstlenilen ilk 5 ülke oldu.

Analizde, son dönemde üstlenilen proje tutarının geçmiş yılların aynı döneminde üstlenilen proje değerlerinin belirgin şekilde altında kalmasının, büyük ölçüde Rusya, Libya ve Irak pazarlarındaki sorunlardan kaynaklandığı vurgulandı.

Yurtdışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında lider konumda bulunan Rusya'da başlamış olan projelerin süreceği belirtilen analizde; ancak imza aşamasında olan projelerin askıya alındığı ve yeni projeler alınmasının kısa vadede olası görünmediği dile getirildi.

Libya-Irak ve Rusya'da müteahhitlik hizmetleri

Analizde, yurtdışı müteahhitlik açısından öncelik taşıyan üç ülke Libya, Irak ve Rusya pazarı da analiz edildi.

Türk Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin ilk başladığı ülke olan ve firmalar için büyük önem taşıyan Libya'nın Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Faiez Serrag, Türkiye'ye yaptığı ziyarette, “Türk firmalarının ülkemizdeki faaliyetlerine önem veriyor, özellikle Libya halkının refahına yönelik enerji ve sağlık konuları öncelikli olarak birçok yeni projenin hayata geçirilmesini arzu ediyoruz. Geçmiş dönem projelerindeki sorunlarla birlikte yeni projelere de yoğunlaşmak istiyoruz. Türk firmalarının Libya'da yatırım yapmalarını bekliyoruz. Ülke ekonomimiz iyileştikçe Libya'da hayat çok daha çabuk normalleşecek, bu da tüm tarafların yararına olacak"  değerlendirmesine yer verildi.

Irak pazarına ilişkin görüşlerde ise Irak'ın Türk müteahhitlerin en faal olduğu pazarlar arasında yer aldığı, buna karşılık ülkede son dönemde hem Kuzey Irak’taki Kürdistan Bölgesi Yönetimi hem de Irak merkezi hükümeti, IŞİD terörü ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ağır bir finansal darboğaz yaşandığına dikkat çekildi. Bu nedenle projelerde sıkıntı yaşandığı, pek çok firmanın hak edişlerini tahsil edemediği vurgulandı.

Konut satışları

Analizde, ilk çeyrek ve Mart ayı konut satış istatistikleri de değerlendirilerek, "Konut edinmek isteyenlerin ipotekten kaçınma eğilimine işaret eden tablo, mevcut konut kredisi faiz oranlarının yüksek bulunmasıyla ve faizlerin düşeceği beklentisiyle ilgisi olabileceği gibi, genel ekonomik koşullarda borç yükü altına girilmek istenmemesiyle de ilgili olabileceği" görüşüne yer verildi.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • 33 Yıllık Belediye Binasının Yıkımı Başladı

  33 Yıllık Belediye Binasının Yıkımı Başladı

  Yapımına 1984 yılında dönemin Belediye Başkanı rahmetli Hüsnü Başat tarafından başlanan, yaklaşık 33 yıllık Tekirdağ Belediyesi ve en son olarak da Büyükşehir Belediyesi binası olarak kullanılan binanın yıkımı başladı.

 • Evlerin Fiyatları Değişecek

  Evlerin Fiyatları Değişecek

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda gayrimenkulün gerçek değerini ortaya çıkaracak standartlar oluşturulacak.

 • Muş Belediyesi Bir İlke Daha İmza Atıyor

  Muş Belediyesi Bir İlke Daha İmza Atıyor

  Muş Belediyesi, düşük gelirli ailelerin ev sahibi olması için programına aldığı, ancak yer konusundaki sıkıntılardan dolayı başlatamadığı ‘Sosyal Konut’ projesini hayata geçiriyor.

 • Gayrimenkul Alacaklar Elini Çabuk Tutmalı

  Gayrimenkul Alacaklar Elini Çabuk Tutmalı

  İnşaat malzemeleri ve konutlardaki KDV oranının indirilmesinin Türkiye’nin ekonomisine artı olarak yansıyacağını ifade eden Realty World Elfi Gayrimenkul brokerı Özkan Aydemir, gayrimenkul almak isteyenlerin ellerini çabuk tutmaları gerektiğini söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.