|   |   | 

Narlıdere'de kentsel dönüşüm toplantısı yapıldı!

İzmir Narlıdere'de kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Narlıdere'de 12 yıldır kentsel dönüşümü uygulayan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur Bakanlıktan aldığı yetki ile bölgede kentsel dönüşüm toplantısı düzenledi...

Narlıdere'de kentsel dönüşüm toplantısı yapıldı!

Narlıdere AKM'de gerçekleştiren ve Kentsel dönüşüm konusunda vatandaşı bilgilendirmek için düzenlenen toplantıların ilkinde Başkan Batur Narlı ve Çatalkaya mahalle sakinleri ile bir araya geldi. 

Narlıdere'de Kentsel dönüşümün ilk toplantısına Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Narlıdere ilçe başkanı Cafer Esen, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, mahalle muhtarları ile Narlı ve Çatalkaya mahallesi sakinleri katıldı. 

NARLIDERE'DE DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

 İzmir'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen ilk Belediye olan Narlıdere Belediyesi dönüşüm çalışmaları için harekete geçti. İlk olarak dönüşümün uygulanacağı 2. İnönü, Atatürk, Narlı ve Çatalkaya mahallesinde yaşayanları bilgilendirmek için tanıtım toplantıları düzenleme karan alan Başkan Batur bu toplantıların ilkini Narlıdere AKM'de gerçekleştirdi. Narlı ve Çatalkaya Mahalle sakinleri ile bir araya gelen ve kafalardaki soru işaretlerine cevap veren Batur, sürecin nasıl işleyeceğini tek tek vatandaşlara anlattı. Yeniköy ve Yenikale mahallelerinde daha önceden gerçekleştirilen dönüşüm süreci ve şu andaki duruma işaret eden Başkan Batur Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın aldığı karar doğrultusundan 'Dönüşümde tek yetkili Narlıdere Belediyesi' vurgusuna dikkat çekti. Batur, " Narlıdere'de 12 yıldır dönüşümü gerçekleştiriyoruz. 

Yenikale ve Yeniköy ortada. Hiç kimseyi mağdur etmeden, hiç kimsenin hakkını diğerine yedirmeden gerçekleştirdik. En önemlisi halkın içinde olmadığı ve desteklemediği bir kentsel dönüşüm çalışmasının hiçbir şekilde başarıya ulaşamayacağının bilincinde hareket ettik. Vatandaşlar bilgilendirme toplantıları düzenledik ve kafalardaki soruların cevaplarını verdik. Bugün burada yine aynı sürecin en başında bulunuyoruz" dedi. 

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK? 

Narlı ve Çatalkaya Mahalle sakinlere dönüşüm öncesi gerçekleşecek olan aşamalardan bahseden Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, ilk olarak alan içerisinde güvenlik açısından sıkıntı yaratan, afet riski taşıyan, herhangi bir mühendislik hizmeti almadan yapılaşmış, ekonomik ömrünü tamamlamış yapıların bertaraf edilmesine yönelik tespitlerin yapılması ile başlanacağını söyledi. Batur "Halihazır haritasının hazırlanması, Plana esas jeolojik-jeoteknik etüt raporunun hazırlanması, mevcut durumun tespiti ve analizi gibi aşamalar var ki biz çok daha önceden yola çıktığımız için halihazır haritası ve jeolojik-jeoteknik etüt raporu daha önceden Bakanlığa başvuru aşamasında hazırlanmıştı. Bugün burada sizinle gerçekleştirdiğimiz ilk toplantı ile başlayan süreçte yapmamız gereken Mevcut durumun tespiti ve analizidir. Yani Bakanlığı'n 2. İnönü, Atatürk, Narlı ve Çatalkaya mahallelerinde 'Afet Riski Altındaki Alan' olarak ilan ettiği bölgelerde bulunan tüm yapıların tespiti yapılacak. Kaç kişi yaşıyor, betonarme mi, yığma bina mı, kerpiçten mi tuğladan mı yapılmış gibi bilgilerin toplanması için bir tespit ihalesi yapacağız ve süreci en hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz" diye konuştu. 

VATANDAŞ NE DİYOR İSE O OLACAK Başkan Batur mevcut durum tespiti ve alan çalışmaları sonrasında belirlenecek olan yol haritası ile etap etap inşa çalışmalarına başlanacağını ve inşa süresi boyunca evleri yıkılacak olanlara kira yardımı yapılacağını ifade etti. Tüm bu çalışmaların Çevre ve şehircilik Bakanlığı'nın koordinesinde ve yasalarca belirlenen çerçevede hareket edileceğine vurgu yapan Batur, " Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı Taslakları ve etaplara ilişkin kentsel tasarım projelerinin hazırlanmasından sonra en önemli aşama olan hak sahipleri ile anlaşmaların yapılması aşamasına geleceğiz. Burası önemli tüm aşamalarda karar alma süreçlerinde sizlerde olacağınız gibi anlaşma aşamasına gelindiğinde siz nasıl diyor iseniz, öyle olacak herkese eşit bir şekilde kanunun gösterdiği şekilde hakları dağıtılacak" diye konuştu. 

Batur, açıklamalarına şöyle devam etti: " Narlıdere Belediyesi olarak bu mahallelerimiz ile ilgili erken davranarak gerekli işlemleri tamamlayıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurumuzu yapmanın rahatlığı içerisindeyiz. Bu yetkiyi İzmir'de ilk alan belediye biziz. Buna rağmen sizi kandırmak elinizden mevcut yerlerinizi almak için bazı art niyetli kişiler kapınıza gelip, bazı vaatlerle sizi kandırmaya çalışabilir, sizin üzerinizden rant elde etmek isteyenler olabilir. 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 
  Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kazım Karabekir Mahallesinde başlatılan çalışma için 184 konutun temel atma törenine katıldı. Bakan Özhaseki ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan 248 kişi için 248 bin fidan dikimi törenine katıldı.

 • Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor
  Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor

  Daha önce Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin Yeşilli için hazırladığı Riskli Alan teklifi Bakanlar Kurulunca onaylanarak Mardin’de dönüşümün kapısını açan İmpo İmar ekipleri, bir kez daha bölgedeydi.

 • Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor
  Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor

  Büyükşehir Belediyesi’nin ve ülkemizin önemli kentsel dönüşüm projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Seher Sokak’taki binaların yıkımına başlandı.

 • Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak
  Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak

  Sanayi Bakanlığı'nın görevlerinin yeniden belirlenmesiyle yerleşim alanları içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması bir kez daha gündeme gelirken, iş adamları böylece hem kentteki arsa sıkıntısının çözümü hem de kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini dikkat çekti.

 • Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun
  Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun

  Büyükçekmece'de Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilerek yeniden inşa edilecek konutların temel atma törenine katılan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu belirterek, "Herkes taşın altına elini koysun, bu fırsatı değerlendirmeye devam etsin” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.