|   |   | 

NBC New York'ta Protesto Edildi

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında asılsız haber yapan NBC, New York'taki genel merkez binası önünde protesto edildi.

NBC New York'ta Protesto Edildi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi  sırasında Türkiye aleyhine asılsız haberler yapan ve bu haberler nedeniyle özür  talebini cevapsız bırakan Amerikan yayın kuruluşu NBC, New York'taki merkez  binası önünde protesto edildi.

    Bir dönem Federal Soruşturma Bürosunda (FBI) çevirmen olarak çalışan,  haber sitesi Newsbud'un kurucu editörü aktivist Sibel Edmonds NBC'nin  "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'dan sığınma talep ettiği ve  uçağının Almanya'ya hareket ettiği" yönündeki skandal haberine karşı başlattığı  mücadelesini New York'ta devam ettirdi.

    Darbe girişimi sırasında asılsız haber yapan NBC'nin merkez binası  önünde düzenlenen protestoya Kanada'nın Montreal kenti ve ABD'nin farklı  şehirlerinden gelenler ile Türk toplumunun üyeleri katıldı. Azerbaycan Türkleri  ile Massachusetts'den gelen Ahıska Türkleri de gösteriye destek verdi.
 
    Türk işadamı İbrahim Kurtuluş ve Sibel Edmonds, NBC binasının önünde  basın açıklaması yaptı.

    Açıklamasında, NBC'nin ilkesiz yayıncılığını protesto ettiklerini  belirten Edmonds, "Gazetecilik etiğine hiçbir şekilde uymayan NBC'nin herkese  özür borcu var." dedi.

    NBC'nin kanlı darbe gecesinde kabul edilemeyecek bir gazetecilik  yaptığını ifade eden Edmonds, darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan’ın Almanya’dan sığınma talep ettiğine ilişkin haberinin kasıtlı ve yanlış  olduğunu söyledi.

    Edmonds, "Cumurbaşkanı'nı destekleyip desteklemediğiniz önemli değil,  bu Türkiye halkının konusu, demokratik yollarla seçilmişi devirmeye çalışmak  kimsenin işi değil." açıklamasında bulundu.

    - "Bu bir savaş taktiğidir"

    Gösterinin ardından AA muhabirinin sorularını cevaplayan Edmonds,  Washington'daki Türk Büyükelçiliğinin NBC'ye resmi olarak iki mektup gönderdiğini  ve NBC'nin buna bir cevap yanıt vermediğini aktararak şöyle devam etti:

    "Bu demektir ki bu haberi hazırlayıp yaymaları yanlışlıkla olmuş bir  olay değil. Bu istenerek olmuş bir olay. Bu da NBC'nin Türkiye'de yapılan darbede  isteyerek bir rol oynadığını gösteriyor. Bu ABD'yi ve bütün dünyayı ilgilendiren  bir olay. Yani kalkıp büyük bir medya kuruluşunun yanlış bir haberi bile bile  yaymasının hedefi Türkiye'deki darbeyi gerçekleştirmektir. Bu bir savaş  taktiğidir."

    Darbe girişiminde NBC, Pentagon, CIA ve Gülen'in de rolü olduğunu  savunan Edmonds, "Bunlar bir araya gelince kimin ne rol oynadığı tamamıyla açığa  kavuşmuş oluyor." dedi.

    Edmonds, NBC'nin özür dilemediğine işaret ederek "Şu an Türkiye'ye  bakıp bunu yapmadılar. Bu demek ki hala darbeciler tarafındalar. Bu tutumda  oldukları sürece biz onları bir gazeteci olarak göremeyiz. Çünkü bu bir  gazetecinin rolü değil." değerlendirmesini yaptı.

    - "Bu kadar delile rağmen kimin tarafındasınız NBC?"

    İş adamı Kurtuluş da gösteri sırasında yaptığı açıklamada, NBC'yi  yalan haberinden dolayı özür dilemeye davet ederek şunları söyledi:

    "Neden tereddüt ediyorsunuz? Türkiye Cumhuriyeti'nden ve Türk  halkından özür dileyin. Yoksa bizim iadesini istediğimiz bir numaralı teröristin,  El Kaide'nin ve DAEŞ'in tarafında mısınız? Bu kadar delile rağmen kimin  tarafındasınız NBC? Türkiye Soğuk Savaş döneminden beri ABD'nin güvenlik  müttefiki. Kore'de Türk çocukları özgürlük için şehit oldu. ABD için Türkiye'nin  yanında olma, dostluğunu gösterme zamanı."

    ABD medyasından adil ve dengeli gazetecilik beklediklerini vurgulayan  Kurtuluş, Oregon'dan uzun süren bir uçak yolcuğuyla protesto için New York'a  gelen Sibel Edmonds'a teşekkür etti.

    - "İlk defa bir medya kuruluşunun bir darbeye karıştığını görüyoruz"

    Protestoya Kanada'nın Montreal kentinde gelerek destek veren William  Wanklyn, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İlk defa bir medya kuruluşunun bir  darbeye karıştığını görüyoruz. Aktivist değilim ama bu beni şoke etti. Türk  halkını ve bu konuyu ciddiyetle ele alan Sibel Edmonds'u desteklemek için  buradayım." dedi.
 
    Protesto sırasında "Gülen kanunun üstünde değil", "Gülen Türkiye'nin  bir numaralı teröristi", "ABD, Gülen'i sınır dışı etmek zorunda" yazılı dövizler  taşıyanlar, "Özür bekliyoruz" ve "Utan NBC" sloganları attı.

    FBI'de çevirmenlik yaptığı dönemde 11 Eylül saldırılarıyla ilgili bazı  usulsüzlüklerin hasır altı edildiğini öne sürmesiyle görevine son verilen  Edmonds, 2004'te dürüstlük ve etik değerlerden yana tavır alan istihbarat  çalışanlarına her yıl verilen Sam Adams Ödülü'nün sahibi olmuştu. Milliyet

 

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Mithat Yenigün Yeniden TMB Başkanı Oldu!
  Mithat Yenigün Yeniden TMB Başkanı Oldu!

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de katıldığı Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 32. Olağan Genel Kurulu Genel Merkez Binası'nda gerçekleştirildi. Genel Kurul’da Mithat Yenigün yeniden başkan seçildi...

 • Petrol 52 Doları Zorluyor
  Petrol 52 Doları Zorluyor

  Brent petrolün varil fiyatı, dün ABD Enerji Enformasyon İdaresi`nin açıkladığı haftalık petrol stok verisi sonrası bugün 52 doları zorluyor.

 • 27 Nisan 2017 Yurtta Hava Durumu
  27 Nisan 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun az bulutlu ve açık, güneybatı kesimlerinin zamanla parçalı bulutlu geçmesi bekleniyor. Yurt genelinde yağış beklenmiyor.

 • Dolar Vergi İndirimi İle Güne Düşüşle Başladı
  Dolar Vergi İndirimi İle Güne Düşüşle Başladı

  ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı "vergi indirim" paketinin beklendiğinden zayıf çıkması, doları da zayıflattı. Tüm para birimleri karşısında gerileyen dolar 3.57-3.58 lira aralığına çekildi.

 • 81 Maddelik Hamle Hazır!
  81 Maddelik Hamle Hazır!

  Hükümet, 81 maddelik üretim hamlesi başlatıyor. Paketle, OSB’lere vergi indirimi geliyor. Sanayiciler OSB’lerde daha ucuza parsel alıp, parayı üretime aktarabilecek. İşadamları özel endüstri bölgeleri kurabilecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.