|   |   | 

Nilüfer’de Kentsel Dönüşüme Çözüm Arayışı Sürüyor!

Kentsel dönüşümü toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yapmayı hedefleyen Nilüfer Belediye si, “ Kentsel Dönüşüm Projesine Hazırlık Çalıştayı ”nda Türkiye’ nin önde gelen akademisyenleriyle bir araya geldi...

Nilüfer’de Kentsel Dönüşüme Çözüm Arayışı Sürüyor!

Kent ekolojisini gözeten ve katılımcı bir planlama yaklaşımı oluşturmayı hedefleyen Nilüfer Belediyesi, “Kentsel Dönüşüm Projesine Hazırlık Çalıştayı” ile dönüşümün sosyal, çevresel, yasal ve ekonomik boyutlarını mercek altına alıyor. Delft Teknik Üniversitesi’nden Merve Bedir, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Türkün ve Yrd. Doç. Betül Duman, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tahire Erman, Özyeğin Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Işıl Erol, Nilüfer Belediyesi kent plancılarıyla bir araya gelerek kentsel dönüşüme akademik çözüm aradı.

Kentsel dönüşümün Türkiye’nin önde gelen akademisyenleri tarafından masaya yatırıldığı çalıştayın açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, kentsel dönüşümün odağında insan olması gerektiğini söyledi. Başkan Bozbey kentsel dönüşümden toplumun ne anladığının da önemli olduğuna dikkat çekti. Bozbey, “Yasa çıktı ama kentsel dönüşümden ne anladığımızı ortaya koymamız lazım. Şu anda konuşulanların hepsi bana göre kentsel yenilemedir. Niçin bunu söylüyorum,  insanın olmadığı yerde bir dönüşümden bahsetmek mümkün değildir. Kentsel dönüşüm insanla başlar insanla biter. Arada binaları değiştirirsiniz ya da yenilersiniz. Kamuoyunda tamamen kentsel yenileme esastır. Burada insanın dönüşümünden bahsedilmediği için de bir kentsel dönüşümün hiç bir esprisinin kalmadığını görüyoruz, önce konuya bu açıdan bakmak lazım. Kentsel dönüşümlerde eğer gerçekten kentsel dönüşümse, önce o bölgenin yapılarıyla beraber insanlarının da hangi işle uğraştığını veya nasıl bir yaşam sürdüğü de çıkarılarak orada insan üzerinden bir dönüşüm başlatılması lazım” şeklinde konuştu.

Bursa’nın deprem kuşağında olduğunun altını çizen Başkan Bozbey çarpıcı açıklamalarda da bulundu. Bozbey, “Bursa 1855 depreminden sonra büyük bir depremle karşı karşıya kalmamıştır. Nilüfer Belediyesi olarak Türkiye’de deprem izleme istasyonlarını kuran tek belediyeyiz ve şimdi de ülkeye yayılmaya başladı. 9 tane deprem izleme istasyonumuz var, canlı olarak sürekli izliyoruz ve Bursa olarak günde ortalama kırk tane deprem alıyoruz. 1855 depreminin periyoduna baktığımızda zamanının geldiğini çok rahat söyleyebiliriz ve bu bölgede fazla uzun sürmeyecek zaman içerisinde büyük bir deprem beklentisi vardır. Hem periyotlardan çıkartabiliriz bunu aynı zamanda da bazı belirtiler de bunu gösteriyor. Bu konuda güçlendirme gereken tüm binaların bir an önce güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Yaptığımız tespitlerde maalesef oturulmayacak binalar var müdahale edemiyoruz insanlar içinde oturuyorlar bu da büyük bir risk” dedi.

Türkiye’de alanında uzman akademisyenlerin Nilüfer’de kentsel dönüşüme çözüm arayışı için bir araya geldiği çalıştayda, kentsel dönüşümün toplum üzerindeki etkileri ve sosyal boyutları gündeme taşındı. “Nilüfer Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesine Hazırlık Çalıştayı”nın daha geniş kapsamlı toplantılarla devam edeceği bildirildi.EmlakKulisi

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak
  Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uygulaması kapsamında Anbar bölgesinde 260 dairelik sosyal konutların temelinin 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 13.30’da düzenlenecek tören ile temelinin atılacağını söyledi.

 • Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı
  Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Van’da bin 65 bağımsız konut ve 362 iş yerinde dönüşüm sağlandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 500 bin TL kira desteği verdiklerini söyledi.

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

 • Pendik'te Kentsel Dönüşüm Oranı Yüzde 25'e Ulaştı!
  Pendik'te Kentsel Dönüşüm Oranı Yüzde 25'e Ulaştı!

  Pendik'teki eski konutlar tek tek deprem riskine karşı güvenle yaşanabilecek, modern kent yaşamının ihtiyaçlarını da karşılayabilecek nitelikli yapılara dönüşüyor. Kentsel dönüşümün gerçekleştiği inşaatların oranı, yüzde 25 gibi yüksek bir rakama yükseldi..

 • Bozbey: 'Kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz'
  Bozbey: 'Kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz'

  Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa’da 20 yıllık binaların yıkıldığına dikkat çekerek “Şimdi o yapıları yıkıyoruz ve yoğunluğu iki kat artırıyoruz. Böylece kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz. Bu anlayışla gidilirse Bursalılar 2030’lu yıllarda başka yere taşınır” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.