|   |   | 

Online Binam Nedir?

Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından çıkarılan 6306 sayılı kanun ile birlikte kentsel dönüşüm kapsamında mevcut eski binaların yenilenme süreci hızla devam etmektedir.

Online Binam Nedir?

Bununla birlikte, uygulamaya alınan yönetmelik değişikliği gereği %25 emsal artışı sağlayan ve 2016 yılının sonunda bitmesi beklenen yasanın 2017 sonuna kadar uzatılmasıyla birlikte sektörün daha da hızlanacağı beklenmektedir.

Tüm bunlar gerçekleşirken, apartman sakinleri kazanmış oldukları haklarını koruyabilmek ve %25 emsal artışından faydalanabilmek için hızlı bir şekilde yol alarak, bir an önce yüklenici firma ile anlaşmayı tercih etmektedirler. Bunun sonucunda da bazen yanlış kararlar alarak kendilerine verilen fazladan birkaç metrekare alanın etkisinde kalarak altyapısı güçlü olmayan firmalar ile anlaşabilmektedirler.

Kentsel dönüşüm alanında hizmet veren danışmanlık firmaları bu süreçte kat maliklerine hem mühendislik-mimarlık alanında destek vererek hem de firmanın altyapısını araştırarak, kat maliklerinin kendilerine en uygun firma ile anlaşmasını sağlamaktadır. Peki diyelim ki firma ile proje üzerinde anlaşma sağladınız, imzalar atıldı, evinizi boşalttınız ve firmaya teslim ettiniz. Artık rahat bir nefes alabilir misiniz? Maalesef ki hayır! Şimdi esas sıkıntı size vaat edilen şartlar inşaat aşamasında yerine getiriliyor mu? Proje zamanında bitecek mi? Teknik şartnamede belirtilen kalemler yerinde uygulanacak mı? Gerçekten proje üzerinde bana anlatılan daire metrekareleri inşaa edilecek mi? Bu ve benzeri birçok soru artık kafanızın içerisinde dönüp duracak. Ama artık bunları da dert etmenize gerek yok. Kentsel Platform olarak sizlere sektöre tamamen farklı bakış açısı katacak yepyeni bir sistemden bahsetmek istiyorum. Online Binam!

Nedir Online Binam?

Online binam kat maliklerinin firma seçiminden anahtar teslimine kadar geçen süre zarfındaki tüm süreçlerini yöneten, firma ile imzalanan sözleşmenin içerisindeki teknik şartname kalemlerinin uygunluğunu denetleyen, proje ilerleme yüzdelerini ve şantiyeye ait görselleri haftalık bazda binaya özel sayfada yayınlayan, süreç boyunca resmi veya özel kurumlardan alınan tüm belge ve raporları arşivleyen online bir sistemdir. Kısacası online binam aklınızdan geçen tüm şüpheleri bir kenara bırakıp, internet erişiminiz olan her yerden projenizin tüm aşamalarını haftalık olarak takip edebileceğiniz tarafsız, raportör bir kurum olarak çalışan sistemdir.

Sistemin kat maliklerine sunduğu hizmetler kısa başlıklar halinde şu şekildedir;

Süreç Yönetimi; Kat maliklerinin kentsel dönüşüm kararı almasından yeni binanın iskan alımına kadarki hukuki resmi ve binaya özel süreçlerin takibi yüklenici firma ve kat maliklerinden gelen bilgiler doğrultusunda raporlanmaktadır.

Proje İlerleme Takibi; Online Binam teknik ekibi tarafından haftalık bazda şantiye ziyaretleri gerçekleştirilip, süreçler takip edilerek kullanıcılara online bir ortamda raporlanması sağlanmaktadır.

Proje Haftalık Görselleri; Projenin durumunu daha net takip edebilmek için yıkımdan anahtar teslimine kadar haftalık bazda detaylı fotoğraflara online binam kullanıcı ara yüzünde yer verilmektedir.

Doküman Yönetimi; Kentsel dönüşüm kapsamında aplikasyon krokisinden, yıkım ve inşaat ruhsatına kadar, bina ile ilgili tüm resmi evraklara tek bir ekrandan erişim olanağı sunulmaktadır.

Teknik Şartname Uygunluk Kontrolü; Yüklenici firma ile imzalanmış teknik şartnamenin yerinde uygulama kontrolleri yapılarak, haftalık bazda paylaşmaktadır.

Değerleme ve Fizibilite; Teklif alma ve firma belirleme aşamasında binaya özel değerleme ve fizibilite çalışması sunulmaktadır.

Detaylı bilgi için www.onlinebinam.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 
  Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kazım Karabekir Mahallesinde başlatılan çalışma için 184 konutun temel atma törenine katıldı. Bakan Özhaseki ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan 248 kişi için 248 bin fidan dikimi törenine katıldı.

 • Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor
  Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor

  Daha önce Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin Yeşilli için hazırladığı Riskli Alan teklifi Bakanlar Kurulunca onaylanarak Mardin’de dönüşümün kapısını açan İmpo İmar ekipleri, bir kez daha bölgedeydi.

 • Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor
  Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor

  Büyükşehir Belediyesi’nin ve ülkemizin önemli kentsel dönüşüm projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Seher Sokak’taki binaların yıkımına başlandı.

 • Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak
  Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak

  Sanayi Bakanlığı'nın görevlerinin yeniden belirlenmesiyle yerleşim alanları içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması bir kez daha gündeme gelirken, iş adamları böylece hem kentteki arsa sıkıntısının çözümü hem de kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini dikkat çekti.

 • Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun
  Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun

  Büyükçekmece'de Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilerek yeniden inşa edilecek konutların temel atma törenine katılan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu belirterek, "Herkes taşın altına elini koysun, bu fırsatı değerlendirmeye devam etsin” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.