|   |   | 

Online Binam Nedir?

Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından çıkarılan 6306 sayılı kanun ile birlikte kentsel dönüşüm kapsamında mevcut eski binaların yenilenme süreci hızla devam etmektedir.

Online Binam Nedir?

Bununla birlikte, uygulamaya alınan yönetmelik değişikliği gereği %25 emsal artışı sağlayan ve 2016 yılının sonunda bitmesi beklenen yasanın 2017 sonuna kadar uzatılmasıyla birlikte sektörün daha da hızlanacağı beklenmektedir.

Tüm bunlar gerçekleşirken, apartman sakinleri kazanmış oldukları haklarını koruyabilmek ve %25 emsal artışından faydalanabilmek için hızlı bir şekilde yol alarak, bir an önce yüklenici firma ile anlaşmayı tercih etmektedirler. Bunun sonucunda da bazen yanlış kararlar alarak kendilerine verilen fazladan birkaç metrekare alanın etkisinde kalarak altyapısı güçlü olmayan firmalar ile anlaşabilmektedirler.

Kentsel dönüşüm alanında hizmet veren danışmanlık firmaları bu süreçte kat maliklerine hem mühendislik-mimarlık alanında destek vererek hem de firmanın altyapısını araştırarak, kat maliklerinin kendilerine en uygun firma ile anlaşmasını sağlamaktadır. Peki diyelim ki firma ile proje üzerinde anlaşma sağladınız, imzalar atıldı, evinizi boşalttınız ve firmaya teslim ettiniz. Artık rahat bir nefes alabilir misiniz? Maalesef ki hayır! Şimdi esas sıkıntı size vaat edilen şartlar inşaat aşamasında yerine getiriliyor mu? Proje zamanında bitecek mi? Teknik şartnamede belirtilen kalemler yerinde uygulanacak mı? Gerçekten proje üzerinde bana anlatılan daire metrekareleri inşaa edilecek mi? Bu ve benzeri birçok soru artık kafanızın içerisinde dönüp duracak. Ama artık bunları da dert etmenize gerek yok. Kentsel Platform olarak sizlere sektöre tamamen farklı bakış açısı katacak yepyeni bir sistemden bahsetmek istiyorum. Online Binam!

Nedir Online Binam?

Online binam kat maliklerinin firma seçiminden anahtar teslimine kadar geçen süre zarfındaki tüm süreçlerini yöneten, firma ile imzalanan sözleşmenin içerisindeki teknik şartname kalemlerinin uygunluğunu denetleyen, proje ilerleme yüzdelerini ve şantiyeye ait görselleri haftalık bazda binaya özel sayfada yayınlayan, süreç boyunca resmi veya özel kurumlardan alınan tüm belge ve raporları arşivleyen online bir sistemdir. Kısacası online binam aklınızdan geçen tüm şüpheleri bir kenara bırakıp, internet erişiminiz olan her yerden projenizin tüm aşamalarını haftalık olarak takip edebileceğiniz tarafsız, raportör bir kurum olarak çalışan sistemdir.

Sistemin kat maliklerine sunduğu hizmetler kısa başlıklar halinde şu şekildedir;

Süreç Yönetimi; Kat maliklerinin kentsel dönüşüm kararı almasından yeni binanın iskan alımına kadarki hukuki resmi ve binaya özel süreçlerin takibi yüklenici firma ve kat maliklerinden gelen bilgiler doğrultusunda raporlanmaktadır.

Proje İlerleme Takibi; Online Binam teknik ekibi tarafından haftalık bazda şantiye ziyaretleri gerçekleştirilip, süreçler takip edilerek kullanıcılara online bir ortamda raporlanması sağlanmaktadır.

Proje Haftalık Görselleri; Projenin durumunu daha net takip edebilmek için yıkımdan anahtar teslimine kadar haftalık bazda detaylı fotoğraflara online binam kullanıcı ara yüzünde yer verilmektedir.

Doküman Yönetimi; Kentsel dönüşüm kapsamında aplikasyon krokisinden, yıkım ve inşaat ruhsatına kadar, bina ile ilgili tüm resmi evraklara tek bir ekrandan erişim olanağı sunulmaktadır.

Teknik Şartname Uygunluk Kontrolü; Yüklenici firma ile imzalanmış teknik şartnamenin yerinde uygulama kontrolleri yapılarak, haftalık bazda paylaşmaktadır.

Değerleme ve Fizibilite; Teklif alma ve firma belirleme aşamasında binaya özel değerleme ve fizibilite çalışması sunulmaktadır.

Detaylı bilgi için www.onlinebinam.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı
  Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Anbar mahallesinde başlatılan çalışma için 260 konutun temeli düzenlenen tören ile atıldığını söyledi.

 • Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak
  Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uygulaması kapsamında Anbar bölgesinde 260 dairelik sosyal konutların temelinin 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 13.30’da düzenlenecek tören ile temelinin atılacağını söyledi.

 • Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı
  Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Van’da bin 65 bağımsız konut ve 362 iş yerinde dönüşüm sağlandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 500 bin TL kira desteği verdiklerini söyledi.

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.