|   |   | 

Osmangazi Kentsel Gelişim İle Güzelleşiyor

Osmangazi Belediyesi, modern gelişim projesinin en güzel örneğini Hamitler, Yunuseli ve Güneştepe'de hayata geçirdi. Bu üç mahallede yürütülen çalışmalar tamamlandıkça değişen ve güzelleşen bir şehir, yeni bir Osmangazi ortaya çıktı.

Osmangazi Kentsel Gelişim İle Güzelleşiyor

Planlı yapılaşmanın önünü açarak, kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için 2009 yılından itibaren yürütülen çalışmalar ile Hamitler'de 533, Yunuseli Mahallesi'nde bin 126, Güneştepe Mahallesi'nde 644 olmak üzere toplam 2 bin 303 yapıya ruhsat verildi. Bunlardan ise bin 700 adedi yeni yapı ruhsatı. Osmangazi Belediyesi, 3 mahallede yaklaşık 15 bin daireye konut kullanım amacı ile ruhsat verdi. Bu veriler doğrultusunda, bir ailenin ortalama 4 kişiden oluştuğu dikkate alındığında, mevcut bölgede yaklaşık 60 bin kişinin yaşamını sürdürdüğü ve yepyeni modern bir şehir inşa edildiği görülüyor. 
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Hamitler, Yunuseli ve Güneştepe mahallelerinin gelişen yüzünü 100 kişilik gazeteci ordusuyla yerinde inceledi. Dündar, gazetecileri Hamitler, Yunuseli ve Güneştepe, mahallelerine götürerek, buralardaki kentsel gelişimi tek tek anlattı. 2009-2015 yılları arasında toplam 41 bin 762 metrekare alan kamulaştırılıp, karşılığında 18 milyon 403 bin 275 lira kamulaştırma bedeli ödendiğini ifade eden Başkan Dündar, “Bölgenin gelişimine katkı sağlamak için spor tesisleri, pazar alanı projeleri, parklar, yeni imar yolları, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı gibi hem bölgeye, hem de Bursa’ya katkı sağlayacak önemli projeler hayata geçirildi. Şehirleşmenin olmazsa olmazı parklar, sosyal donatı alanlarıdır. Osmangazi Belediyesi’nin 2009 yılında başlattığı örnek şehircilik hareketi ile bölgeye 89 bin 308 metre kare yeşil alan ve park kazandırıldı. Yeşil alan, bisiklet yolu ve fitnes aletlerinin olduğu Tepecik Sokak Parkı, 28 bin 400 metrekare alanı ile en büyük park olma özelliği taşıyor. Bu parkın yanı sıra 3 bin 463 metrekare alana sahip 2. Bahar Çocuk Parkı, 3 bin 155 metrekare alana sahip Umut Çocuk Parkı ve bin 816 metrekare alana sahip Ezgi Çocuk Parkı ile bölge yaklaşık 8 bin 500 metrekarelik yeşil alan ve sosyal donatı alanı kazandı. Bu parklarımız, çocuk oyun alanları, fitness alanları, basketbol sahaları ile mahallelerimize nefes aldırırken, bölgenin çehresini değiştiren ve mahalle halkının spor yapabileceği, birlikte oturup zaman geçirebileceği önemli birer yatırım oldu. Bunların dışında, Osmangazi Belediyesi olarak 2009’dan itibaren Yunuseli'ne 11 park kazandırıldı 2016 yılı için ise Hamitler’de 3 park, Güneştepe’de 7 park, Yunuseli için 6 park olmak üzere toplam 16 park projesi daha planlanmış bulunuyor” dedi.

HAMİTLER PAZAR ALANI DÖNÜŞÜMÜN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN
2012 yılında hizmete açılan Hamitler Spor Tesisi’nin bölgede bulunan 3-4 mahallenin spor tesisi ihtiyacına cevap verdiğini belirten Dündar, “9 bin 860 metrekare alan üzerine inşa edilen tesis, futbol sahası, soyunma odaları, kafeterya, park, çocuk oyun alanı ve fitness bölümü ile Yunuseli-Hamitler için önemli bir sosyal tesis oldu. Modern ve konforlu alışveriş imkanı sunan Hamitler Kapalı Pazar Alanı, Hamitler’deki dönüşümün en güzel örneklerinden biri oldu. 9 bin 700 metrekare alanda inşa edilen Hamitler Pazar Yeri'nde her şey vatandaşların konforlu hizmet alabilmeleri için tasarlandı. Pazarda iki açık otopark, balıkçılara özel bölüm, zabıta birimi, çay ocağı da yer alıyor. Alışveriş yapan vatandaşların zorlanmadan eşyalarını taşıyabilmeleri için alışveriş arabaları ve alışveriş sonrası servis hizmeti ile Hamitler Pazar Alanı, Bursa’da bir ilk olma özelliği taşıyor. Osmangazi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi yanına inşa edilecek olan Ekolojik Yaşam Merkezi, doğal kaynakları koruma ve etkin kullanmanın eğitimini veren önemli bir tesis olacak. Doğaya saygılı bina yapmayı, güneş ve rüzgar enerjisini kullanmayı, ısıyı korumayı, organik tarımı, hayvancılığı öğretecek merkez, 7 den 70’e herkese hitap edecek. Bugüne kadar 7 modern kapalı pazar alanı ve yaşama merkezini ilçemize kazandıran Osmangazi Belediyesi, yeni dönemde de 10 kapalı pazar alanı projesini daha hayata geçirecek. Bu projelerden bir tanesi de Yunuseli Mahallesi’nde planlanmaktadır" diye konuştu.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içi bölgesinde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında sona doğru gelinirken, projeye son halini vermek üzere Belediye Başkanı Yemenici ve ilgili kurum amirleri İstanbul'da buluştular.

 • 50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Türkiye’ye örnek projelerinden biri olan “Kuzey Şehir” projesinde çalışmalar devam ediyor.

 • Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, yaklaşık 80 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan Kentsel Tasarı Projesi kapsamında, ilçenin en eski yerleşim yeri olan Çarşı Meydanı ile Seyitharun Cami ve çevresi yeniden düzenlenecek.

 • Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  İstanbul’da düzenlenen 3’üncü Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “6306 sayılı yasa kapsamında uygulama yapan, dönüşüme imza atan ilk belediyeyiz” dedi.

 • Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  İstanbul’un ‘özel kentsel dönüşüm bölgesi’ Fikirtepe, bu ünvanına kavuştuğu Ocak 2011’den beri 2 Cumhurbaşkanı, 2 TBMM Başkanı, 3 Başbakan, 2 Genelkurmay Başkanı, 2 Kadıköy Belediye Başkanı ve 4 Şehircilik Bakanı gördü…

 • Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Gayrimenkul İçin Strateji Platformu’nun (GİSP) düzenlediği, “Kentsel Dönüşümde Yeni Düzenleme Ve Yeni Dönem” başlıklı toplantı üyelerin ve gayrimenkul sektörünün farklı alanlarından katılımcılarla gerçekleştirildi.

 • Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesince 5 ayrı mahallede devam eden Kentsel Dönüşüm Uygulamasının devam ettiğini ve bu mahallerde bina inşaat eden müteahhitlere belediye olarak mali indirimlerde bulunduklarını söyledi.

 • 'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  İnşaat Sektörüde GYODER, İNDER ve AYİDER gibi sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevi üstelenen,Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören Gayrimenkul ve İnşaat Sektörünü değerlendirdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.